PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt utworzenia rezerwatu przyrodniczego w Czarnohorze



Aleksandra
02-09-2009, 10:14
"Projekt utworzenia rezerwatu przyrodniczego w Czarnohorze. Dyrekcja Lasów Państwowych zamierza, jak się dowiadujemy, utworzyć w zachodniej części pasma czarnohorskiego przyrodniczy rezerwat wysokogórski pod nazwą Czarnohora, obejmujący partię górską od Foreszczenki do Zaroślaka (ok. 1.800 mtr) oraz część głównej grani czarnohorskiej między Breskułem (1911) a Rebrą (2001 mtr.), wraz z połoniną Pożyżewską (ok.1800), na której znajduje się stacja botaniczno – doświadczalna Inst. Nauk. Gosp. Wiejsk. w Puławach, połoniną Dancerz, Niesamowitym Jeziorkiem i Kozłami. Rezerwat objąłby obszar ponad 1.500 hektarów i dzielić się będzie na rezerwat ścisły (ok. 1.000ha), oraz rezerwat częściowy. Ten drugi utrzymywany będzie trwale pod uprawę leśną, przy czym na połoninie Pożyżewskiej prowadzona będzie gospodarka pastwiskowa w ścisłym porozumieniu z Instytutem Badań Lasów. Utworzenie rezerwatu ma na celu zachowanie dla przyszłych pokoleń charakterystycznych fragmentów dawnych borów karpackich zespołów roślinnych regla górnego i połonin. Utworzenie rezerwatu nie będzie żadną przeszkodą dla prawdziwych turystów i nie odbije się też ujemnie na gospodarce połoninowej, będącej podstawą gospodarki Hucułów." (PAT.)

:idea:

wtak
02-09-2009, 12:49
no ale to było 70 lat temu, a obecnie ? :-)

Aleksandra
02-09-2009, 22:03
Tak siedemdziesiąt, ale na mnie zrobiło wrażenie, że ktoś w wydaniu popołudniowym zamieścił jeszcze w dniu 1.09.1939 roku, informacje o planowanym rezerwacie w Czarnohorze. Muszę przyznać, że jak wczoraj trafiłam na ten tekst, to mnie to poruszyło. Pewnie gdyby chodziło o rezerwat np w górach XXXYYY bym się nad tym nie zatrzymała, ale był o połoninach...

Jak wyglądałby ten obszar, gdyby zrealizowano powyższe zamierzenie? Ile byłoby tam teraz rezerwatów? Ehhh...