PDA

Zobacz pełną wersję : Bieszczadzka numizmatyka



Marcin
11-02-2010, 12:50
Pojawiły się już różne monety z Bieszczadami w tle... pasuje zacząć robić wątek o tym, bo będzie ich coraz więcej. Co rusz to jakaś gmina wydaje coś nowego. Tym razem bon BdPNu


Bieszczadzki Park Narodowy wyemituje kolekcjonerskie bony

Krzysztof Potaczała

Z jednej strony niedźwiedzica z małym na tle lasu i ośnieżonych gór, z drugiej – Wincenty Pol z piórem, mapą i globusem. Tak wygląda kolekcjonerski bon, który 19 lutego wyemituje Bieszczadzki Park Narodowy.



Bon o nazwie 10 Niedźwiadków powstaje w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Będzie miał wartość 10 zł i zostanie wypuszczony w nakładzie 5 tysięcy sztuk.

Dla uniknięcia fałszerstw, zostanie zabezpieczony m.in. znakiem wodnym i włóknami widocznymi w promieniach UV. "10 Niedźwiadków” będzie umieszczone w eleganckim etui, a do każdego bonu zostanie dodany folder o Bieszczadzkim Parku Narodowym.

– Oficjalnie zaprezentujemy kolekcjonerki bon 26 lutego w siedzibie Muzeum Przyrodniczego w Ustrzykach Dolnych – informuje dr Grażyna Holly z BdPN. – Nabycie 10 Niedźwiadków nie będzie się wiązało z żadnymi przywilejami. Ma on wartość wyłącznie kolekcjonerską. Pieniądze ze sprzedaży bonów zostaną przeznaczone m.in. na edukację przyrodniczą i promocję Parku.

Na "patrona” bonu nieprzypadkowo wybrano niedźwiedzia. To największy polski drapieżnik, a jego populacja jest największa właśnie w Bieszczadach. Widniejąca na rewersie podobizna Wincentego Pola również nie jest przypadkowa – pisarz kochał Bieszczady i poświęcił im wiele kart swoich dzieł.

- 10 Niedźwiadkami zaczynamy serię kolekcjonerskich bonów – mówi dr Holly. – Po niedźwiedziu przyjdą wilk i ryś, a potem wypuścimy serię z rzadkimi i chronionymi roślinami.

Bony będzie można kupić już 19 lutego w Muzeum Przyrodniczym BdPN w Ustrzykach Dolnych przy ul. Bełskiej. Zamówienia można także składać internetowo: www.bonmiejski.pl

http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100210/BIESZCZADY/118190026

Doczu
15-02-2010, 08:49
Bon bardzo ładny, lecz logo BdPN basuje tam jak pięść do oka. Mógł je chociaż ktoś podstylizować, aby z bonem stanowiło jakąś harmonię.
Ale tak czy inaczej inicjatywa bardzo dobra - pewnie się skuszę choć numizmatykiem nie jestem.

basior
20-02-2010, 20:29
100-procentowo zgadzam się z Doczem: bon wystylizowany "oldskulowo", jak trzeba, ale już logo BdPN (skądinąd fajne, nowoczesne) zupełnie do niego nie pasuje. To były moje pierwsze myśli, jak zobaczyłem ilustrację.

Miejmy nadzieję, że to podrasują przy okazji następnych bonów.

marcins
20-02-2010, 21:19
wystarczyłoby zamieścić logo jako znak wodny

Doczu
20-02-2010, 22:32
wystarczyłoby zamieścić logo jako znak wodny
Zdecydowanie !
Bardzo dobry pomysł.

basior
21-02-2010, 10:02
No tak, ale myślę, że jednak wtedy będzie zbyt mało widoczne, zbyt subtelne. A wydawcy bonu, czyli Parkowi, z pewnością zależy, żeby - że się tak poetycko wyrażę - od pierwszego wejrzenia było wiadomo, kto za tą akcją stoi.

A sam pomysł ze znakiem wodnym bardzo słuszny.