PDA

Zobacz pełną wersję : Mapy cd.



Lupino
05-11-2002, 17:54
Witam.

Wpadła mi w ręce mapa Polski z 56 roku. Mam pytanie. Między Ustrzykami Górnym a Dolnymi jest na niej miescowość o nazwie "Szewczenko". Czy ktoś z Was wie skąd się ona wzięła ew. skąd pochodzi ta nazwa??

Piotr
05-11-2002, 19:12
Spróbuję strzelać co do nazwy, bo nie wiem, ale mozna wydedukować iż z dużym prawdopodobieństwem nazwa pochodzi od Tarasa Szewczenko - wieszcza ukraińskiego.
Pisal sporo i sporo jest w opowiadań i pozezji w necie, np:

"Testament"

Kiedy umrę to na wzgórzu
Wznieście mi mogiłę,
Pośród stepu szerokiego
Ukrainy miłej.
Aby łany rozłożyste
I brzeg Dniepru stromy
Można było widzieć, słyszeć
Jego grzmiące gromy.
Gdzie uniesie z Ukrainy
Do sinego morza
Wrażą krew... dopiero wtedy
I łany, i wzgórza —
Wszystko rzucę i ulecę
Do samego Boga,
Aby modlić się... aż dotąd
Ja nie uznam Boga.
Pochowajcie mnie i wstańcie,
I kajdany rwijcie,
I posoką, wrażą juchą,
Wolność swą obmyjcie.
Mnie zaś w wielkiej już rodzinie,
W kraju wolnym, nowym,
Pamiętajcie wspomnieć czasem
Dobrym, cichym słowem.

Jest to prawdopodobne, ale czy tak byo to nie wiem - nie wiadomo jaka była poprawność polityczna tego co pisal (był zsyłany) więc nazwa jeśli by wzięła się od jego nazwiska, mogła funkcjonowac bardzo krótko.

Stały Bywalec
06-11-2002, 10:49
Cz jesteś pewien, że nazwa brzmiała "Szewczenko", a nie "Szewczenkowo" przypadkiem ? Oczywiście w jednym i drugim przypadku musi ona pochodzić od poety Tarasa Szewczenki.
A owo Szewczenkowo (jeśli to je miałeś na myśli), to przecież nasze kochane Lutowiska, które w latach 1939-51 należały do ZSRR. Prawdopodobnie nazwę "Lutowiska" przywrócono później, stąd na mapie z 1956 r. figuruje jeszcze "Szewczenkowo".
I tak, pośrednio, uczyniono krzywdę poecie, albowiem wielu osobom może się on kojarzyć ze skutkami radzieckiej agresji na Polskę w 1939 r.

Ps. Takich różnic w nazewnictwie miejscowości w latach 50-tych mógłbyś znaleźć chyba więcej. W 1951 r. w ramach wymiany obszarów przygranicznych ZSRR przekazał Polsce 480 km kw. (rejony Ustrzyk Dln., Czarnej i Lutowisk). Tereny te znajdowały się pod radziecką "jurysdykcją" (trudno nie użyć cudzysłowu) od jesieni 1939 r. do 1951 r. Po stronie radzieckiej pozostawiła je najpierw granica radziecko-niemiecka z października 1939 r., a po II Wojnie Światowej - granica polsko-radziecka, w świetle prawa międzynarodowego formalnie legalna i uznana przez państwa zachodnie.

Pozdrawiam

Anonymous
06-11-2002, 12:46
z dostepnych mi źródeł wynika,że łutowiska w latach 1944-1957 nosiły nazwę Szewczenko("Bieszczady słownik historyczno-krajoznawczy",Warszawa1995)Wg.tego słownika nazwa Szewczenkowo odnosiła się do powstałego tu w 1954 r. Państwowego Gospodarstwa Rolnego.tak wiec w latach 1951-57 używano 3 nazw miasteczko nazywało się Szewczenko,PGR-Szewczenkowo,a nadleśnictwo nosiło nazwę Lutowiska.

Stały Bywalec
07-11-2002, 11:58
Kasiu, czy mogłabyś coś więcej nt. tego słownika napisać ? Kto go wydał, ile ma stron, jaki autor (autorzy), szata graficzna, itp. Innymi słowy: czy warto go kupić ? Czy jest bardziej historyczny, czy geograficzny ?
Czy zawiera informacje nt. okupacji radzieckiej 1939-41 i niemieckiej 1941-44 ?
Pozdrawiam

Anonymous
07-11-2002, 13:39
Jest to książka "Bieszczady- słownik historyczno-krajoznawczy',wyd.Stanisław Kryciński,02-793 Warszawa,ul Żabińskiego 9/41. Wydana w 1995 r.,składa się z trzech części(gmina Lutowiska,Czarna i Cisna)Każda częćś ma ok480 stron i słownikiem jest bardziej z nazyw.Autorzy:M. Augustyn, S.Kryciński, S.Modrzejewski, R.Szewc bardzo,bardzo dokładnie charakreryzują wszystkie wsie na terenie danej gminy(rownież te nie istniejące)opisujac przy każdej
-próby wytłumaczenia pochodzenia nazwy
-historię-dzieje miejscowości od monentu jej założenia do 1994,właścicieli wsi.
-liczbę ludności z podzialem na wyznanaia i liczbe domostw począwszy od min.1785
-informacje o istnieniu w danej wsi szkoły biblioteki,urzędów itp.
-opis istniejących lub nie obiektów sakralnych i zabudowań mieszkalnych
-historię i lokalizację obiektów dla przemysłu,rzemiosła i handlu i usług
-nazewnictwo pól,łąk lasów itp.należących do danej miejscowości.
krótko opisano równiez przyrodę danej gminy,kolejki leśne nad Górnym Sanem.Słownik zawiera wiele zdjęć opisywanych obiektów.
Wg mnie jedyną"niedoskonałością"jest powierzchnie potraktowanie etnografi tego obszaru,oraz kartografia(ale może to tylko moje tzw."zawodowe zboczenie")
Książki maja niebieską okładkę z ryciną mapki,można je kupić w każdym punkcie BdPN,cena ok 35-40 zł.Były one rownież dostępne w łodzkim oddziałe PTTK.więc pewnie w innych miastach też.Myślę,że warto się zapoznać z taką lekturką.Pozdrawiam.