PDA

Zobacz pełną wersję : Stebnik oraz kultura materialna Bojków



Wędrowiec
29-05-2010, 11:50
Witam! :)
W związku z pracą inżynierską, którą zaczynam właśnie pisać, poszukuję materiałów poświęconych następującym zagadnieniom:

- Stebnik - byłoby wspaniale, gdyby znalazły się jakieś zdjęcia z terenu tej wsi, pocztówki, mapki, opisy itp. Nie mogę nigdzie namierzyć widoku cerkwi pw. św. Apostoła Łukasza, która kiedyś stała w pobliżu potoku. Bardzo mi na tym zależy, niestety w sieci jest tylko kilka mało precyzyjnych opisów. Może ma ktoś z Was w archiwach jakieś obrazki przedstawiające ten obiekt?

- kultura materialna Bojków - w tym temacie poszukuję informacji o: budynkach gospodarczych, małej architekturze (płoty, studnie, drogi), o uprawach, ogródkach przy gospodarstwach itp. Byłbym wdzięczny, gdyby mógł mi ktoś podpowiedzieć tytuły książek, albo udostępnić stare zdjęcia przedstawiające takie wsie.
Cenne będą dla mnie również namiary na bojkowskie chyże w różnym stanie zachowania - mam na myśli zadbane budynki, zapomniane - chylące się ku upadkowi oraz takie z plastikowymi oknami, obite sidingiem, pomalowane na różowo, przerobione na garaże itd...
Jak dobrze pójdzie, to wybiorę się na kilka dni na Ukrainę - poproszę o namiary również z tamtych rejonów, mile widziane trudno dostępne tereny ;)

Przeszukując forum widziałem, że jest sporo publikacji n.t. Bojków, niestety nie mam możliwości, żeby przejrzeć wszystkie. Na dzień dzisiejszy posiadam następujące materiały:
- "Przekształcenia krajobrazu wiejskiego Bieszczadów Wysokich w ciągu ostatnich 150 lat" (ciekawa pozycja, polecam pasjonatom)
- Płaj 18
- Płaj 6
- "Na pograniczu łemkowsko - bojkowskiem"

Będę bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju pomoc, raz jeszcze zaznaczam, że materiały które zostaną mi udostępnione z prywatnych archiwów będą wykorzystane tylko i wyłącznie w pisanej przeze mnie pracy inżynierskiej.

Pozdrawiam, michał s.

Misieg
29-05-2010, 19:56
Przeszukaj roczniki Bieszczad i monografie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest też książka(bardziej mini album) Bojkowie - Górale Połonin, Książka Potockiego - Bieszczadzkie Losy, może O.Kolberg - Sanockie-Krośnieńskie; przeszukaj prace Reinfussa, i książki wydane przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Marcin
31-05-2010, 17:18
"BIESZCZAD" - Roczniki Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział Bieszczadzki, nr 6, 8, 9:
Bogdan Augustyn "Cmentarze ewangelickie nad Strwiążem i Wiarem",
Joanna Kopeć "Wspomnienia o Bandrowie i dawnych latach",
Maciej Augustyn "Zarys dziejów wsi Stebnik i kolonii Steinfels",
Stanisław Kryciński "Kolonizacja józefińska w Galicji", POŁONINY, wyd. SKPB Warszawa 1984,

Wędrowiec
31-05-2010, 20:39
dziękuję pięknie za pomoc!! :)

Marcin
06-06-2010, 18:34
Materiały MBL nr 36
Maciej Augustyn, "Międzyetniczne i międzyreligijne relacje w Karpatach na przykładzie wsi Stebnik i koloni Steinfels"

Wędrowiec
07-06-2010, 23:06
cieszę się, że temat nie 'umarł' i raz jeszcze dziękuję za pomoc! :)