PDA

Zobacz pełną wersję : Monografia Kirkutu w Baligrodzie - poszukiwane wszelkie informacje lub wskazówki



trzykropkiinicwiecej
06-06-2010, 14:24
Witam... W imieniu Przyjaciółki wrzucam zapytanie i prośbę do Ludu wiedzącego. Jeśli : ktoś, gdzieś, kiedyś, coś - potrzebne są wszelkie możliwe informacje lub wskazówki ku temu jak je osiągnąć. W obecnej chwili jest dosyć mało danych na ten temat, trwają prace badawcze i poszukiwawcze Autorki w związku z czym bardzo prosi o pomoc. Po ukończeniu i udanej obronie opracowane materiały zostaną udostępnione zainteresowanym. Zakres potrzeb ? Wszystko: informacje o kamieniarzach, rodzinach, nagrobkach, zdjęciach sprzed i po wojnie...czyli każdy wątek może być pomocny. Na chwilę obecną odhaczamy Magurycz (przyp. obóz w Baligrodzie już niedługo, gdzie będzie można spotkać się z Kasią i pogadać) oraz informacje od pana Potockiego.
Z góry ślicznie dziękuję w imieniu swoim i Kasi, a oto kontakt bezpośrednio do niej: zielonyrowerek@op.pl

Marcin
06-06-2010, 17:24
Należy zacząć od A. Potockiego. Sporo nazwisk i faktów jest w "Bieszczadzkich judaikach". Płaj nr 5 poświęcony jest Żydą w Karpatach. Myślę że jako materiał metodologiczny przydałby się art. Jana Pawła Woronczaka "Cmentarze żydowskie, specyfika kulturowa i sposoby dokumentacji".

Kiedyś słyszałem taką historię o Podgłębokim, że znajdował się tam schron dla Żydów... podobno zginęli z głodu w tym schronie.
nie pamiętam gdzie to słyszałem, lub czytałem, ale można też pójść tym tropem.

trzykropkiinicwiecej
06-06-2010, 18:28
..dzięki za trop...Poganiam już Ją do działania... na Zielonym Forum też coś.. i jakoś mnie nie dziwi że tu Ty a Tam Lucyna ...
pyzdry

Krzysztof Franczak
06-06-2010, 21:00
..dzięki za trop...Poganiam już Ją do działania... na Zielonym Forum też coś.. i jakoś mnie nie dziwi że tu Ty a Tam Lucyna ...
pyzdry
Jest też wydany słownik biograficzny żydów podkarpackich więc pogoń i tu.

szymon magurycz
07-06-2010, 04:29
Oto tłumaczenie - Wojciecha Tworka - dwu - póki co najstarszych - inskrypcji z baligrodzkich macew (więcej w czerwcowym numerze "Bieszczadów":

Tu spoczywa człowiek pobożny i bogobojny. Zwyciężyli aniołowie śmiertelników i pochwycony został Aharon, świętym zwany będzie. Oto nasz nauczyciel wspaniały i wybitny, pobożny pan Aharon syn pana Israela bł. pamięci, który zmarł szóstego dnia tygodnia,5 Cheszwan 492 r wg skróconej rachuby. Niech jego dusza związana będzie w węzeł życia. [3 XI 1731]
Kilka słów od tłumacza: motyw aniołów i śmiertelników to parafraza opowieści Bar Kappary z Talmudu (traktat Ketubot 104a) o śmierci r. Jehudy. Aniołowie i śmiertelnicy walczyli o rabiego Jehudę. Aniołowie zwyciężyli i „pochwycona została święta arka” - jak mówi Bar Kappara o r. Jehudzie. Inskrypcja gra na podobieństwie brzmień słów arka /aron/ i imienia Aharon. Rok 492 wg skróconej rachuby, czyli 5492 od stworzenia to w przeliczeniu 1731 lub 1732. Dzięki temu, ze obok roku podany jest dzień tygodnia, dzień i miesiąc, można przeliczyć, ze chodzi o wieczór 3 XI 1731 r.
Tu pochowany jest ważny człowiek Eliezer Damasceńczyk,który czerpał ze swojej nauki i nalewał innym, godzien był siedzieć w winnicy Jawne oto wspaniały i wybitny uczony, przywódca i pobożny pan E. Lippman syn pana Israela b.p., który zmarł w wieczór dnia drugiego, o którym nie powiedziano, że jest dobry, 8 elul, nad którym pójdźcie westchnąć i lamentować, w roku 494 wg skróconej rachuby, niech jego dusza związana będzie w węzeł życia.[wieczor 5 IX 1734 r.]

Marcin
07-06-2010, 13:02
Żyd Dawid Scharz z Baligrodu był jednym z największych sadystów w obozie zagłady w Zasławiu (str. 68)
Rocznik Sanocki 1979
www.biblioteka.sanok.pl