PDA

Zobacz pełną wersję : Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego



komisaRz von Ryba
26-10-2010, 10:39
akcja juz tradycyjna
cytat z onet.pl


W oddziale Telewizji Polskiej w Rzeszowie, Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz kilkunastu miastach Podkarpacia do końca października trwa zbiórka zniczy, które na Wszystkich Świętych zapłoną na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
- Akcja "Światełko pamięci" jest wspólnym przedsięwzięciem Konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz TVP Rzeszów. Bierze w niej udział młodzież szkolna, studenci, członkowie stowarzyszeń kresowych, harcerze - powiedziała w poniedziałek jedna z koordynatorek akcji, Beata Wolańska z TVP Rzeszów.
Wolańska zwróciła uwagę, że na "Ukrainie nie ma zwyczaju zapalania świec na grobach 1 listopada, dlatego na Łyczakowie, gdzie spoczywa kilkadziesiąt tysięcy zmarłych, jeszcze kilka lat temu tylko na nielicznych polskich grobach paliły się świece".

"Światełko pamięci" trwa od kilku lat. Ideą zbiórki zorganizowanej po raz pierwszy w 2005 roku z inicjatywy dziennikarzy Radia Lwów było "rozświetlenie" nekropolii, na której spoczywa wielu znanych Polaków. Są wśród nich Maria Konopnicka (http://tematy.onet.pl/20/maria_konopnicka), Gabriela Zapolska (http://tematy.onet.pl/17/gabriela_zapolska), Artur Grottger, Seweryn Goszczyński, Kazimierz Bartel.
"Dzięki akcji Polacy ze Lwowa mogą zapalić znicze na wszystkich polskich grobach, także tych zapomnianych i bezimiennych. Znicze zapłoną też na mogiłach Ukraińców, Rosjan i Ormian pochowanych na Łyczakowie" - dodała Wolańska.
Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 roku. Jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie.

buba
26-10-2010, 11:07
o to ja nawet nie widzialam ze nieswiadomie przylaczam sie do jakies szczytnej akcji ;)

bo tak sie sklada ze na najblizszy przedluzony weekend wybieramy sie do lwowa i byl plan zapalic jakies swiatelka na grobach-zwlaszcza tych zapomnianych, zarosnietych i bezimiennych :)

komisaRz von Ryba
17-10-2011, 21:03
w tym roku jak w poprzednim
http://polskalokalna.pl/news/zbiorka-zniczy-na-lwowskie-cmentarze,1703508

don Enrico
17-10-2011, 21:22
Komisarzu ! Jesteś moją inspiracją.
A może by tak zamiast za tłumem podążyć własną ścieżką
(i zrobić forumowy wyjazd na jakiś zapomniany cmentarzyk ?)

Duch_
17-10-2011, 22:00
Gdzie i kiedy?? Jeżeli termin będzie dogodny, to się chętnie przyłączymy :)

komisaRz von Ryba
17-10-2011, 22:09
Komisarzu ! Jesteś moją inspiracją.
A może by tak zamiast za tłumem podążyć własną ścieżką
(i zrobić forumowy wyjazd na jakiś zapomniany cmentarzyk ?)
już się przestraszyłem ze muzą a wtedy tylko "łódz kaliska"
co do scieżki, nie śmiałem proponować, pomysł mi się bardzo podoba.
zresztą od 2 lat światełko jest nie tylko dla cmentarza najbardziej znanego czyli Łyczakowskiego ale też dla równie dużego Janowskiego.

don Enrico
18-10-2011, 20:09
Duch :

Gdzie i kiedy?? Jeżeli termin będzie dogodny, to się chętnie przyłączymy :)
Pierwsza myśl poszła mi do Dobromila.
Tamtejszy cmentarz zrobił na mnie wrażenie (wstyd się przyznać, ale większe niż Łyczakowski)

bartolomeo
18-10-2011, 22:32
do DobromilaDon Enrico zaciągnął mnie niegdyś na ten cmentarz, ledwo ciągnąłem wtedy nogi za sobą a kazał mi zwiedzać. Szybko zrozumiałem dlaczego.

Podoba mi się ten pomysł :-)

don Enrico
18-10-2011, 22:49
Popatrzyłem na kalendarz i wychodzi na to że trzy dni są możliwe 29, 30, 31 października
Co na to Krosno ?
A może są inni chętni ?

Mamcia DwaChmiele
19-10-2011, 09:04
Jeśli chodzi o cmentarze, to zawsze chętna. I termin jest ok, więc można mnie wstępnie wprowadzać na listę.

Miejscowy
19-10-2011, 20:39
Pomysłowy Dobromil.
Piszę się (zaczarowanym ołówkiem?).

don Enrico
19-10-2011, 20:59
Przeprowadzone wstępne konsultacje wskazują niedzielę (30 paz) jako termin kompromisowy.

bertrand236
19-10-2011, 22:20
Jest szansa na to, że sprawdzę tydzień później, czy znicze się jeszcze palą....
Akcje tę popieram nie tylko słowem.
Pozdrawiam

bogdaneg
24-10-2011, 00:16
Tak, byliby inni chętni na wyjazd. Dwie osoby z Rzeszowa.
Niedziela 30-go, ok. Znaczy, tam i z powrotem, powrót wieczorem.
Na Krościenko, rozumiem. A może Malhowice "puszczą" na Dzień Zmarłych?