PDA

Zobacz pełną wersję : Wyszukiwanie



Basia Z.
15-11-2010, 19:27
Przyznam ze mam problem z wyszukiwaniem na forum.
Szukam postów dotyczących odbudowanej cerkwi w Komańczy, pamiętam, że coś na pewno było a nie umiem znaleźć.
Tzn wyszukiwarka wyrzuca mi kilkaset wyników i to w formie wątków, a nie postów.

Jak się posługiwać tą wyszukiwarką aby :

1. Można było zażądać aby wyszukała post gdzie jest kilka słów jednocześnie (tzn. logiczne "i") np. jednocześnie "Cerkiew" i Komańczy".

2. Zwracał odpowiedzi w formie postów.

A tak w ogóle to chciałam zadać pytanie - czy ktoś może wie skąd jest ikonostas w odbudowanej cerkwi (widziałam zdjęcia) ?
Ale nie umiem znaleźć odpowiedniego wątku aby je zadać.

B.

bartolomeo
15-11-2010, 19:58
Jak się posługiwać tą wyszukiwarką aby :
[...]
Zwracał odpowiedzi w formie postów.
Jest taka opcja (na dole załączonego obrazka):
21269

W trudniejszych przypadkach warto pogadać z googlem, np:

+cerkiew +komańczy site:forum.bieszczady.info.pl
lub

+"cerkiew w komańczy" +site:forum.bieszczady.info.pl
czy też:

+cerkiew +komańczy -"Komańcza -płonie Stara Cerkiew" +site:forum.bieszczady.info.pl
Ostatnia wersja tylko w celach edukacyjnych :wink:

Browar
15-11-2010, 23:19
Przyznam ze mam problem z wyszukiwaniem na forum.


Ta wyszukiwarka nigdy nie działała.
http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/5278-Bieszczady-po-raz-pierwszy-czyli-jak-przeszukiwa%C4%87-forum

Basia Z.
15-11-2010, 23:26
No tak, dla mnie jest podstawą, kiedy mogę wybierać pomiędzy "i" a "lub", przy czym chyba w 80 % korzysta się z "i".
Trudno, pozostają google, a potem szybkie wyszukanie mechanizmami przeglądarki na znalezionej stronie.

"Zwykłe" fora php mają wyszukiwanie lepiej rozwiązane.

B.

admin
16-11-2010, 03:33
Ugggghhh :) Wyszukiwanie to najbardziej skomplikowana czynność jaką można sobie wyobrazić (jeśli byłoby inaczej to Google nie zarabiało 50 mld dolarów rocznie - na czysto!).
Baza forum ma ponad 400 MB - słownie: CZTERYSTA megabajtów. Nie da się tego przeszukac w locie jeśli wyszukiwanie ma trwać powiedzmy 1 lub 2 sekundy.
Mechanizm forum opiera się zatem na bazie słów kluczowych które umieszczone są w oddzielnej tabeli i to one są przeszukiwane. Ponieważ jezyk polski jest dużo bardziej złożony od innych nie jest to proste i wyszukiwanie nie MOZE działać idealnie. NIE MA żadnego forum na świecie gdzie można powiedzieć ze jego szukarka jest sprawna (ja takiego nie znam).
Przy dużych forach najczęsciej administratorzy integrują google - my również to mieliśmy do niedawna.
Nowa wersja forum jeszcze się nie doczekała mojego wolnego czasu bym mógł posiedziec ze 3 noce i taką integrację przeprowadzić.

Do tego czasu: google - zgodnie z tym co napisał bmiller oraz forumowa wyszukiwarka.

Tutaj dla przykładu wyniki dla:

cerkiew, komańcza - szukarka forumowa:

http://forum.bieszczady.info.pl/search.php?searchid=84169

google:

http://www.google.ca/search?sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=site:forum.bieszczady.info.pl#sclient=psy&hl=en&source=hp&q=site:forum.bieszczady.info.pl+cerkiew+koma%C5%84 cza&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=1d5ac0b07c931b8c

Moze coś z moimi oczami nie teges ale w obu przypadkach na pierwszym miejscu widzę wątek o który pyta Basia.

tomekpu
16-11-2010, 08:07
Mam nadzieje że nikt się nie obrazi ale.. Pracuję jako informatyk i naprawdę są osoby których komputer nie lubi. I to nie jest żart ani złośliwość, non stop coś im się sypie.