PDA

Zobacz pełną wersję : Ubla



mikigl
24-11-2010, 02:33
Witam
Mam takie pytanie - czy miał ktoś może okazję podróżować między miejscowościami ULIC (pk.A) a UBLA (pktB).
Chodzi mi oczywiście nie o trasę zaznaczoną na mapie a możliwie jak najkrótszy odcinek między tymi punktami.

Mam mape słowacką, na której ten odcinek znaznaczony jest jako normalna droga.
W czerwcu chciałem tamtendy przejechać samochodem ale na końcu miejscowości stoi znak zakazu wjazdu.
Zapytałem się Policji czy da się tam przejechać - odpowiedzieli że zaczęto tą drogę robić ale nie ukończono.
Chciałbym przejechać tamten odcinek rowerem.

P.S. Orientujecie się jak wygląda kwestia przekroczenia granicy w UBLA na rowerze?
Po tym jak przekraczałem to przejście samochodem, już więcej na Ukraine się samochodem nie wybiorę. (przynajmniej dopuki nie zmieni się mentalność Ukraińskich celników).

Chciałem taką wycieczkę zrobić: Cisna - Ruske Sedlo - Runina - Topola - Ulic - Ubla - Velky Berezny i z powrotem.

Około 100km w 2 strony, może być ciekawie...
W zeszłym roku wybrałem się z Ruskego Sedla do Sniny rowerem; jakieś 25km, ale z górki niemal cały czas także około 45min.

Basia Z.
24-11-2010, 07:34
Witam
Mam takie pytanie - czy miał ktoś może okazję podróżować między miejscowościami ULIC (pk.A) a UBLA (pktB).
Chodzi mi oczywiście nie o trasę zaznaczoną na mapie a możliwie jak najkrótszy odcinek między tymi punktami.




Niestety tam akurat nie podróżowałam, ale może aktualna internetowa mapa coś pomoże:

http://mapy.hiking.sk/?zoom=13&lat=6263746.9375&lon=2491197.40701&layers=00BTTTTTTFFFFF

Fajna mapa, można przybliżać oddalać itd.

Wg tej mapy jak widać jest tam jakaś droga, ale nie asfaltowa przez wieś Ruska Volova.

Myślę ze zależy jeszcze jaki masz rower.


B.

Derty
24-11-2010, 08:10
Witam,
Kilka lat (6-7 chyba) temu próbowałem iść z Brezowca do Ulicza ale mnie jakiś strażnik słowacki nawrócił:D na właściwą drogę. Szedłem widoczną na tej słowackiej karcie drogą leśną po granicy parku i do stokówki trawersującej wokół Orłowca od wschodu. Niestety krótko po wejściu na stokówkę zjawili się jacyś tacy dziwni w mundurkach i wycieczka się skończyła. Ponoć obecnie można tam iśc, bo w ubiegłym roku rozmawiałem z osobą, która się tam plątała i nikt jej nie ostrzelał, nie zawrócił, ani nic. Ta trawersowa droga jest zdatna do jazdy rowerem. Autem też ale raczej terenowym. To smutne lecz w tym 'parku' trwa pozyskanie drewna i droga służy do jego wywozu.
A propos mapy, którą Basia podesłała - zwróćcie uwagę na małe białe paseczki wśród zieleni np w okolicach np Runiny. To są zręby. Tak, tak. Wielkie zręby idące szerokimi pasami w poprzek warstwic. Od dołu do szczytu. Słowacka metoda na 'uprawianie' buczyn. Każdy zrąb nadaje się na zaznaczenie na mapie. W las zamieni się lub i nie za wiele lat. Więc lepiej od razu zaznaczyć polanę:/
Pozdrawiam,
Derty

Basia Z.
24-11-2010, 08:28
A propos mapy, którą Basia podesłała - zwróćcie uwagę na małe białe paseczki wśród zieleni np w okolicach np Runiny. To są zręby. Tak, tak. Wielkie zręby idące szerokimi pasami w poprzek warstwic. Od dołu do szczytu. Słowacka metoda na 'uprawianie' buczyn. Każdy zrąb nadaje się na zaznaczenie na mapie. W las zamieni się lub i nie za wiele lat. Więc lepiej od razu zaznaczyć polanę:/
Pozdrawiam,
Derty


Tą metodę zrębu zupełnego Słowacy niestety od lat stosują w całych swoich górach - np. w Choczańskich, w Kysuczach, w każdych mniejszych lesistych i stromych górkach itd.
Zwykle na stromych stokach.
Wygląda to jakby ktoś górkę ogolił maszynką do golenia.
Fatalnie sprzyja erozji, powodziom itd.

B.

wtak
24-11-2010, 13:35
Wyglada na to, że tam na Słowacji prawdziwi leśnicy niewiele mają do gadania.
A i zrywka LKT jest ekonomiczniejsza ;)

krzychuprorok
24-11-2010, 15:13
Na tej mapie: http://mapy.hiking.sk/?zoom=13&lat=6263746.9375&lon=2491197.40701&layers=00BTTTTTTFFFFF jest zaznaczona droga leśna z Ulica do miejscowości Ruska Volova. Co ciekawe ma numer 566 jak drogi koloru żółtego (coś jak nasze wojewódzkie). Na Google Earth wyraźnie widać tą drogę. Ja w lecie też się zastanawiałem czy da się przejechać z Ulica do Ubli ale w końcu pojechałem z Przełęczy nad Roztokami koło zbiornika Starina i przez Stackin do Ubli. Od Ruskiego jest asfalt, ale w różnym stanie. Przejście w Ubli na rowerze przekroczyłem szybko i bez żadnych problemów. Wracałem pociągiem z Chyrowa do Ustrzyk Dolnych.

krzychuprorok
24-11-2010, 15:16
Tu jest pare zdjęć z mojej wycieczki: http://picasaweb.google.com/krzychuprorok/UkrainaRowerem401080408# (http://picasaweb.google.com/krzychuprorok/UkrainaRowerem401080408)

mikigl
24-11-2010, 18:44
Wycieczka kapitalna; gratuluje;
Nie pamiętasz ile zajoł Ci dojazd z Roztok do Ubla?
Chciałbym wyjechać z Cisnej około 9:00 i tak do 19:00 wrócić. (z wypadem godzinnym do Velkego Bereżnego)

krzychuprorok
24-11-2010, 21:32
Koło 4 - 5 godzin, ale ja jechałem z sakwami i namiotem. Jazda na Ukrainę tylko do Bereznego i powrót moim zdaniem nie ma sensu, no chyba, że chcesz koniecznie tam zrobić zakupy, ale to możesz zrobić zaraz po ukraińskiej stronie.

wtak
25-11-2010, 07:42
W Wielkim Bierieznym faktycznie nie ma zupełnie nic ciekawego

krzychuprorok
03-06-2011, 14:19
Sprawdziłem ostatnio tą drogę z Ulica do Ruskiej Volovej. Jest to częściowo stary zniszczony asfalt, częściowo szutrówka. Bez problemu przejechałem rowerem z sakwami. Był zakaz wjazdu, nikogo nie spotkałem, nikt mnie nie zawrócił.