PDA

Zobacz pełną wersję : śpiwór puchowy trzysezonowy



wadera
12-05-2011, 20:50
Niedługo zamierzam takowy zakupić i mam mętlik w głowie.Może ktoś podzieli się subiektywnymi wrażeniami z użytkowania swojego (bo opisy na stronach producentów a rzeczywistość to różnie bywa), co można mi polecić.Będę wdzięczna za pomoc.

Browar
12-05-2011, 21:48
Problem w tym że odczuwanie zimna jest czysto subiektywne,tam gdzie jednemu będzie ciepło w danym śpiworku np przy -10,drugi ostro zmarznie.Ale dla pań są inne normy,o 5 st przesunięte tzn śpiwór do np -5st dla pań będzie automatycznie śpiworem do -10st dla panów,zwróć na to uwagę.No i do czego jest Ci potrzebny? Będziesz spać pod krzakiem? Czy tylko schrony? Ma być łączony w parę? Ma być wodoodporny?

Wojtek Pysz
13-05-2011, 06:32
Problem w tym że odczuwanie zimna jest czysto subiektywne....
Wydaje mnie się, że wadera prosił właśnie o te subiektywne odczucia :)

Może ktoś podzieli się subiektywnymi wrażeniami z użytkowania swojego ...
Oczywiście po słowie swojego należy dodać "śpiwora". Ja puchowego nie mam, więc się nie podzielę. Ale jak będę duży, to sobie kupię :)

diabel-1410
13-05-2011, 09:04
Czy na pewno chcesz kupi śpiwór puchowy?Z moich doświadczeń wiem że w Polsce klimat jest zbyt wilgotny(myślę tu o spaniu pod namiotem zimą)-sam używam syntetyku zakres temp.5-do -35st.C. Puchowy ma tą zaletę że jest lekki i zajmuje mniej miejsca w plecaku ot i wszystko

Wojtek Pysz
13-05-2011, 11:43
Czy na pewno chcesz kupi śpiwór puchowy?
Przepraszam, że się ciągle wtrącam, jako adwokat diabła, tfu, skreślić, wadery. Wadera* prosi o:

...[podzielenie] się subiektywnymi wrażeniami z użytkowania swojego...
Oczywiście po słowie "swojego" należy dodać "śpiwora".
A robi to dlatego, że "ma mętlik w głowie". A Ty przysparzasz mętliku, zamiast się podzielić :)

* wadera - dominująca samica w stadzie wilków

Browar
13-05-2011, 14:55
Wydaje mnie się, że wadera prosił właśnie o te subiektywne odczucia :)

A nie zauważyłeś dopisku Wadery : "co można mi polecić" ??
Jeżeli coś polecać,to trzeba wiedzieć do czego to ma być.Tak się składa że lata temu zajmowałem się szyciem śpiworów puchowych,używałem kilku różnych producentów,no i posiadam teraz kilka więc mogę stwierdzić że jakieś blade pojęcie o temacie mam,ale nie będę opisywał swoich subiektywnych wrażeń,bo niby po co? Każdy służy do innych warunków i istotne są ich cechy,producent jest mniej ważny,a cena w sumie jest zależna od ilości i jakości puchu,może poza wyprawowymi goretexami.

Basia Z.
13-05-2011, 15:54
A nie zauważyłeś dopisku Wadery : "co można mi polecić" ??
Jeżeli coś polecać,to trzeba wiedzieć do czego to ma być.Tak się składa że lata temu zajmowałem się szyciem śpiworów puchowych,używałem kilku różnych producentów,no i posiadam teraz kilka więc mogę stwierdzić że jakieś blade pojęcie o temacie mam,ale nie będę opisywał swoich subiektywnych wrażeń,bo niby po co? Każdy służy do innych warunków i istotne są ich cechy,producent jest mniej ważny,a cena w sumie jest zależna od ilości i jakości puchu,może poza wyprawowymi goretexami.

W sumie śpiwory kilku polskich producentów są bardzo porównywalne do siebie.

Skupiłabym się na tzw. CUI - czyli współczynniku prężności puchu, im wyższy - tym lepiej.
Przy wyższym CUI - a tej samej wadze puchu śpiwór jest wtedy cieplejszy - ale i znacząco droższy.

Jeśli śpiwór ma być 3-sezonowy to moim zdaniem powinien mieć temperaturę "komfort" w granicach -8 do -5 stopni. Dla kobiety to będzie od -4 do -1 a o takie temperatury nie trudno jesienią w górach.

Ja kupiłam kilka śpiworów (dla całej rodziny) w Eksplo w Krakowie, bo można było mieć "specjalne życzenia" i po 3 latach używania jestem zadowolona.

Pozdrowienia

Basia

Browar
13-05-2011, 16:01
Skupiłabym się na tzw. CUI - czyli współczynniku prężności puchu, im wyższy - tym lepiej.
Przy wyższym CUI - a tej samej wadze puchu śpiwór jest wtedy cieplejszy - ale i znacząco droższy.


Racja,ale przy założeniu że sucho.Jak mokro (wspomniał o tym Diabeł) lepszy cięższy,gęstszy puch,o gorszym cui,on się nie "zeszmaci".Dlatego nadal aktualne pytanie - do czego to ma być.
Eksplo dobre,Małachowski świetny,ale też np LaFuma robi znakomite śpiworki specjalnie dla pań.

Browar
13-05-2011, 16:40
Puchowy ma tą zaletę że jest lekki i zajmuje mniej miejsca w plecaku ot i wszystko
To tylko jedna z zalet,syntetyk po kilku sezonach jest kaput,traci właściwości.Puch po 20 latach nadal je posiada,najwyżej można wypruć stary flak,wyczyścić puch,dołożyć świeżego i zaszyć w nowym kondonie.Taka operacja kosztuje ok 350-400zł w Eksplo.Puchówka ma też wady,jak się zamoczy to ciężko ją wysuszyć.A jak się nie wysuszy w dwa dni (musi być "profesjonalna" suszarnia) to spleśnieje i "po ptokach"-będzie capić.

wadera
13-05-2011, 16:41
Śpiwór będzie mi służył w czasie wyjazdów namiotowych-czyli zawsze pod jakimś zadaszeniem (Ukraina,Rumunia) w góry od kwietnia do późnej jesieni zimy przetrwać w nim nie planuje.Wstępnie tak sobie właśnie myślałam,że lepszy będzie 600/700g puchu o mniejszym CUI bo wrazie wilgoci lepiej się to sprawdzi niż 400g 860 CUI .Producent rodzimy w razie potrzeby jakiejś naprawy itp.materiał bezmembranowy komfort min -10 chyba wystarczy bo wielkim zmarźluchem nie jestem.
~Basiu dziękuję za uświadomienie mnie ,że jeszcze jest firma eksplo chociaż mnogość wyboru wprowadza jeszcze większy zamęt
~diabeł-1410 syntetyk już mam 2 kg wiadro i mam go dość pół plecaka zajmuje:mrgreen:

Browar
13-05-2011, 17:00
Wadera
Rzuć okiem na śpiwór Eksplo "Karpaty light".Na Twoim miejscu zadzwoniłbym do nich,zaordynowałbym sobie kolor jaki Tobie pasuje,zaznaczyłbym że zamek to ma być dwustronna gruba żyłka,oraz kazałbym wszyć wewnętrzny ściągacz na szyję - on naprawdę potrafi poprawić komfort cieplny (chyba że ma,na zdjęciu coś tam jest,trza sprawdzić).Do kompletu kupiłbym oddychający kondon na śpiwór np w Decathlonie,potrafi podnieść komfort o 5 stopni i jest nieprzemakalny,kosztuje stówę a mieści się w kieszeni.
Małachowski - Tourist 450 - też mógłby być.
Esplo i Małach to "prastare" firmy,potrafią się z puchem obchodzić ;)

wadera
13-05-2011, 18:03
Mój wcześniejszy wybór wachał się między cumulusem a yeti ale eksplo z tą ceną i w sumie dobrymi opiniami wydaje się być ciekawą alternatywą może tylko model karpaty standart bym wolała.

krzychuprorok
13-05-2011, 18:57
Eksplo to nie droga i solidna firma.

Basia Z.
13-05-2011, 19:35
Śpiwór będzie mi służył w czasie wyjazdów namiotowych-czyli zawsze pod jakimś zadaszeniem (Ukraina,Rumunia) w góry od kwietnia do późnej jesieni zimy przetrwać w nim nie planuje.Wstępnie tak sobie właśnie myślałam,że lepszy będzie 600/700g puchu o mniejszym CUI bo wrazie wilgoci lepiej się to sprawdzi niż 400g 860 CUI .

To może być trochę mało.
Ja mam śpiwór 700 gram puchu 800 CUI, (inna firma, cholernie drogi 1100 zł, ale nabyłam go okazyjnie za 600) i na sezon wiosna - jesień jest w sam raz. Ale ja to raczej zmarzluch jestem.

B.

Krysia
13-05-2011, 20:12
A jak się nie wysuszy w dwa dni (musi być "profesjonalna" suszarnia) to spleśnieje i "po ptokach"-będzie capić.
Dżizus jaka znowu suszarnia?
Nie da się po prostu rozłożyć na trawie na słońcu?

buba
15-05-2011, 17:16
i jak sie ma puchowy spiworek to koniecznie trzymac go w domu w stanie maksymalnie rozlozonym... mi o tym nikt nie powiedzial , trzymalam przez rok zwiniety w pokrowcu i mi schudl o polowe :-(

patrzac na opinie znajomych spiworkom tez mocno szkodzi pranie... wiec ja wole uzywac wariantu "wietrzenie" ;)


.Do kompletu kupiłbym oddychający kondon na śpiwór np w Decathlonie,potrafi podnieść komfort o 5 stopni i jest nieprzemakalny,kosztuje stówę a mieści się w kieszeni.


a co to jest? to jest z materialu czy z jakiejs folii? taki jakis worek gdzie sie wlazi w spiworze czy to sie do spiwora przyszywa? nigdy nie slyszalam o takim wynalazku a ja koszmarnie marzne wiec by sie przydalo jakos docieplic...

Krysia
15-05-2011, 17:29
Zewnętrzny, że możesz traktować jako namiot w takich Tatrach np.
Ja mam taką:
http://allegro.pl/plachta-biwakowa-pokrowiec-fjord-nansen-lenvik-i1600958146.html
ale jeszcze nie testowałam.
Są i takie wkładane do środka, specjalne, ale 2stówki kosztują.
http://www.e-biwak.pl/sea-to-summit-wkladka-do-spiwora-thermolite-reactor-compact-plus-liner-o_1229.html
ponad już ;(((

bartolomeo
15-05-2011, 17:35
Duże masz kieszenie Krysiu.

Krysia
15-05-2011, 17:59
Czemu?Nie działa to to?Wypróbuję w Norwegii za moment;-)

Petefijalkowski
15-05-2011, 18:00
Wadera, ja kupiłem 4 lata temu puchówkę dla żony - w założeniu chciałem Ją(żonę) móc zabrać na parę biwaków zimowych(ostatecznie nie wyszło - brak mobilizacji. Mam
śpiwór od polskiej mało znanej firmy Sportex(sportex.hg.pl) model Big Mamut, używam go do tygodniowych wyjazdów zimowych a żonka tak w trakcie roku nawet w schroniskach
ponieważ zmarźluchem jest. W skrócie - jest tam 1000g puchu(dodałem dodatkowo 50g w nogi i 50g w plecy - z tym że teraz dodałbym nawet 100-150g w plecy, itak się zgniata i tak.)

Śpiwór jest w użytku 4 lata - w tym 4 tygodniowe wyjazdy namiotowe zimowe i nadal jest dużym lujem i fajnie ciepło w nim jest. Wersja podstawowa kosztuje teraz ok 560zł,
co moim zdaniem jest fajną alternatywą dla śpiworów od firm "z marketingiem" - sportex stronę internetową jaką ma każdy widzi :(

Ewentualnie niższy model - Alaska zmieścisz się w 500zł a będzie to moim zdaniem zupełnie wystarczający dla Twoich przewidzianych użytkowań. Wreszcie co do podawanych przez producenta
temperatur - w zeszłym roku spałem w moim śpiworku przy -20(temperatura na zewnątrz, ja w namiocie, w "opakowaniu") i nic mi nie zmarzło poza nosem którego mocno musiałem kombinować co
z nim zrobić i opatulić się mocno kołnierzem.

Żeby nie było że śpiwór nie ma minusów - moim zdaniem konstrukcję kołnierza, przynajmniej w tym moim sprzed 4 lat mogliby na bardziej anatomiczny poprawić, nie wiem czy w międzyczasie nie pozmieniali czegoś.

Wiadomo, jak przyłożyłęm swój śpiwór do śpiwora do Yetiego kolegi z 1200g puchu to widać było że YETI do lepsza firma i śpiwór jest duuuuużo porządniejszy - nie będę udawał że śpiwór
sportexu za 550zł będzie równy Yetiemu za 1200zł. No ale nie mogłem sobie pozwolić na wydanie tysiąca.

powodzenia !

Ps. na stronie producenta są komentarze - w większości ich wymowa jest taka: nie dowierzałem, ale działa :):):)
http://sportex.hg.pl/opinie.htm

Browar
15-05-2011, 19:44
i jak sie ma puchowy spiworek to koniecznie trzymac go w domu w stanie maksymalnie rozlozonym... mi o tym nikt nie powiedzial , trzymalam przez rok zwiniety w pokrowcu i mi schudl o polowe :-(

patrzac na opinie znajomych spiworkom tez mocno szkodzi pranie... wiec ja wole uzywac wariantu "wietrzenie" ;)

a co to jest? to jest z materialu czy z jakiejs folii? taki jakis worek gdzie sie wlazi w spiworze czy to sie do spiwora przyszywa? nigdy nie slyszalam o takim wynalazku a ja koszmarnie marzne wiec by sie przydalo jakos docieplic...

Takie coś: http://www.decathlon.com.pl/PL/pokrowiec-nieprzemakalny-17937147/
Polepszenie komfortu termicznego to jego nie najważniejsza rola,bardziej się przydaje np do jaskiń,bunkrów,w brudne miejsca,gdzie woda kapie lub się skrapla itp. Jak Ci zimno to możesz uszyć z polarowego koca (np z Biedronki) wkładkę do śpiwora.A w przyszłości nabyć lepszy śpiwór.

Śpiwór puchowy koniecznie trzeba przechowywać w dużym pokrowcu,nie ściśnięty.Dobrym pokrowcem jest wielki wór z Bundeswery za 10zł.
Puchówkę można wyprać,ale są do tego specjalizowane firmy.

Krysia
Można wysuszyć na słońcu z przewiewem,tylko rzadko kiedy są na to warunki.I mowa o mokrym śpiworze,a nie o wilgotnym.

Krysia
15-05-2011, 20:02
No to jak wysuszyć mokry śpiwór w takim razie?jak tych warunków nie ma, a i do domu daleko

Browar
15-05-2011, 21:19
No to jak wysuszyć mokry śpiwór w takim razie?jak tych warunków nie ma, a i do domu daleko

Nie wiem,próbowałem w schronisku wysuszyć mokrą kurtkę puchową na suchym,przewiewnym strychu,bezskutecznie niestety,stęchła.Teraz używam w razie potrzeby owego kondona coby śpiwora nie zamoczyć.

buba
16-05-2011, 07:03
T,bardziej się przydaje np do jaskiń,bunkrów,w brudne miejsca,gdzie woda kapie lub się skrapla itp..

oj to widze ze wszelaka przydatnosc!! bo moj spiworek to juz jest usyfiony straszliwie a go nie wypiore z obawy ze jeszcze bardziej schudnie..

Browar
16-05-2011, 09:13
oj to widze ze wszelaka przydatnosc!! bo moj spiworek to juz jest usyfiony straszliwie a go nie wypiore z obawy ze jeszcze bardziej schudnie..

Jak Ci się śpiworek syfi to powinnaś zainwestować w ceratę izolacyjną BW pod karimat albo matę.Nic nie waży,nic nie kosztuje,a jak zjedzie śpiworek z maty to trafia na ceratkę zamiast w glebę ;)
http://allegro.pl/cerata-izolacyjna-wojskowa-bw-pod-spiwor-98x250-i1596425602.html

A tutaj masz worek na śpiwór,taki dość duży i nieprzemakalny,dobrze się w nim przechowuje sprzęt,ew.wozi w bagażniku:
http://allegro.pl/pokrowiec-na-spiwor-gumowy-wojskowy-oryginal-bw-i1603990037.html

wadera
16-05-2011, 20:33
Petefijalkowski-dziękuję za opinie o to moi chodziło nie suche parametry producentów.
Będę wdzięczna jeżeli jeszcze ktoś podzieli się swoją opinią na temat posiadanego przez siebie śpiwora.

Gryf
30-05-2011, 12:33
Waderam mam dla ciebie worek jak znalazł:

Szanowna Publiczności!

Pragnę zaoferować państwu śpiwór puchowy GT II 600 dry, znakomitej polskiej firmy Yeti za 692 zł, czyli o stówkę taniej niż w promocji śpiworów firmy Yeti. Tradycyjna cena producenta w wersji „Dry” bez 20 % promocji wynosi 990 złociszy.

http://allegro.pl/mega-promocja-spiwor-puchowy-yeti-gt2-600-dry-i1642531017.html

Zadbany worek – nówka, prawie nieśmigany, nie nosi śladów użytkowania, tym bardziej, że nocowałem w nim tylko na kilku biwakach. Brak plam i zacieków. Prawostronny zamek z suwakami działają normalnie. Ś-wór nie jest zapocony, systematycznie wietrzony i przechowywany w worku do przechowywania.

Tkanina: Dry. Śpiwór w kolorach: wierzch – czerwony, wnętrze – srebrnoszary.
Wypełnienie: Puch standardowy (700 cui)

Rozmiar: 195, całkowity: 225. Waga: 1180 g.

Śpiwór nie skończył jeszcze pierwszych urodzin, został wyprodukowany zgodnie z informacją na metce umieszczoną wewnątrz ś-wora: 23.08.2010

Paragon na ewentualną reklamację jest zupełnie zbędny. Po dzisiejszej rozmowie telefonicznej z ludźmi z serwisu Yeti okazuje się, że każdy posiadacz ś-wora tej marki otrzyma niezbędną gwarancyjną pomoc do dwóch lat od daty widniejącej na metce wewnątrz śpiwora. ( To się nazywa rzetelność!)

Dodatkowe dane techniczne na stronie producenta http://www.yeti.com.pl/pl/spiwory-kurtki-kamizelki-puchowe/details/37/12/puchowe-śpiwory-turystyczne/Śpiwór-puchowy-%3Cbr%3Egt-ii-600.html:

Jeśli szukasz woreczka na wakacyjno - urlopowy sezon sezonach późna wiosna, lato, wczesna jesień nie masz nad czym delibrowac ten śpiwór jest dla Ciebie.


Żądaj kolejnych fotek i innych informacji pod numerem telefonu: 886 158 173.

UWAGA: POKRYWAM KOSZTY PRZESYŁKI !!!

wadera
31-05-2011, 08:11
Już dokonałam wyboru a ten yeti to dla mnie zadługi i za szeroki niestety:|