PDA

Zobacz pełną wersję : Góry Marmaroskie - mapy



luki_
25-05-2011, 19:06
Ponieważ zarówno na tym, jak i na kilku innych forach dotyczących turystyki we Wschodnich Karpatach pojawiały się od czasu do czasu pytania dotyczące dostępności map gór Marmaroskich, a zbliża się znów sezon urlopowo - wyjazdowy :-), spieszę donieść, że coś niecoś oprócz znanych wszystkim tkz. wigówek jest dostępne.
Otóż dostępna jest np. online na stronach Parku Przyrody Gór Maramureskich ta oto mapa: http://mihail.holisun.com/app_ariiprotejate//design/ro/html/repedea/repedea.php (szczerze mówiąc dziwię się, że chyba jeszcze nikt oprócz mnie z szanownych forumowiczów którzy wyjeżdżali w tamte strony na tą mapę nie trafił). Obejmuje ona co prawda tylko obszar wokół szczytów Farcaula i Popa Iwana (wraz z miejscowościami Repedea i Poienile de sub Munte), ale w porównaniu z tym, co do tej pory oferowała współczesna rumuńska kartografia to i tak sporo. Na mapie zaznaczony jest przebieg znakowanych szlaków, ścieżek, dróg, szłasów, osad pasterskich itp. i - z mojego własnego doświadczenia (sierpień 2010) - mogę stwierdzić, że zaznaczono je na ogół całkiem poprawnie.
I tak np. - szlak czerwonego trójkąta opuszczający dolinę potoku Repede za Canton Silvic Repedea (wykorzystując go można udać sie poprzez Polanę Narcyzów na Popa Iwana) prowadzi faktycznie doliną potoku Tomnatecul, z tym, że jak to w tamtych stronach bywa na długim odcinku nie ma tam żadnej ścieżki (idzie się po prostu potokiem). Miejsce, w którym ten szlak odbija w lewo w góry nie jest oczywiście w terenie oznaczone, ale łatwo można się zorientować - idąc cały czas w górę potoku dochodzimy do dosyć dużej polany ( polana ta uwidoczniona jest na wspomnianej mapie (!)) i skręcamy na nią (czyli w lewo) idąc dosyć stromo pod górę. Po opuszczeniu polany idzie się cały czas pod górę rzadkim lasem (znaków nie widziałem nigdzie na tym odcinku) i dochodzi do serii kilku kośnych łąk. Dalej, poprzez wspomniane łąki (gdzieniegdzie oznaczenia są widoczne na drzewach) szlak wyprowadza na przełęcz koło wzniesienia o nazwie (wg. mapy) Culmea Vija, gdzie łączy się ze szlakiem żołtego trójkąta. Sumując - szlak prowadzi mniej więcej tak, jak uwidoczniono to na mapie.
Szlak niebieskiego paska z Repedei nad jez. Vindrel prowadzi w dwóch wariantach. Ciekawszy wariant (którym szedłem pod górę) zaczyna się gdzies w centrum wisi (ale konia z rzędem temu, kto zorientuje się którędy on Repedeę opuszcza wchodząc na zbocze - aczkolwiek to oczywiście nie problem, bo zawsze można strawersować zbocze wychodząc z dowolnego miejsca w okolicach cerkwi i tym sposobem, już na górce trafimy na szlak). Jest on znaczony dosyć regularnie w miejscach, gdzie są drzewa (przydrożne, las), natomiast rozliczne polany po drodze trzeba trawersować "na czuja". Po osiągnięciu połoniny Rugasu (w miejscu, gdzie znajduje się szałas, przy którym pasterze czasem grają na trombicie) znaki ostatecznie zanikają (dzięki temu zamiast skręcić w lewo i strawersować zbocze, poszedłem prosto i zdobyłem, nie planując tego wczesniej szczyt Rugasu), ale dalszy układ ścieżek faktycznie zbliżony jest do tych na mapie.
Jak widzicie szlaki w górach Marmaroskich są tak oznakowane, żeby pogodzić ich zwolenników i przeciwników - na tye dokładnie, żeby bojący się nieznanej drogi mieli iluzję wędrowania wyznakowaną trasą i na tyle niedokładnie, aby zwolennicy chodzenia nieznakowanymi ścieżkami nie musieli tychże znaków oglądać :-).
Wydaje mi się, że mapa ta jest na prawdę godna polecenia i chociaż obejmuje swoim zasiegiem tylko niewielki kawałek Marmaroszy, to jednak okolice najczęściej zdobywanych szczytów. Co więcej, w połączeniu z np. mapą Czarnohory "Ruthenusa", można spokojnie zdobyć, idąc granicą ( mapa "Ruthenusa" obejmuje swoim zasięgiem pasmo graniczne UA/RO Marmaroszy wraz ze szczegółowym oznaczeniem numerów słupków granicznych) mitycznego Stoha (zejście ze Stoha w dolinę Ruscovej nie nastręcza większego problemu, gdyż na drodze Mackensena, która w tę dolinę sprowadza ciężko się pogubić).
Drugą mapą (której wersji on-line niestety nie udało mi się znaleźć), jest mapa pt. "Dolina Wazeru", która swoim zasięgiem obejmuje obszary na SE od Repedeii i Poienile de sub Munte po okolice Cercanula na wschodzie: http://davision.ro/shop/product.php?id_product=175&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link . Jest ona jak widać dostępna w rumuńskim sklepie internetowym (ponoć gdzieś można ją dostać także w Viseu de Sus). Szaki (co widać na tej "próbce") także są zaznaczone, rzeźba terenu (poziomice) również w miarę dokładnie.

przemek p
26-05-2011, 15:51
Mam zdjęcie tej drugiej mapy z tablicy w osadzie Bardau (chyba obejmuje ten sam teren co ta papierowa):
https://picasaweb.google.com/lh/photo/QyqAPh-iceLF-A-_r7R0jRQcswoddhre26IXcbLwyfI?feat=directlink

A ja jeszcze korzystałem z sowiedkich setek tego terenu będąc tam dwa lata temu. Oczywiście z WIG-ówek także. :-)

luki_
27-05-2011, 19:29
Mam zdjęcie tej drugiej mapy z tablicy w osadzie Bardau (chyba obejmuje ten sam teren co ta papierowa):
https://picasaweb.google.com/lh/photo/QyqAPh-iceLF-A-_r7R0jRQcswoddhre26IXcbLwyfI?feat=directlink

Wiem, wiem, widziałem już zdjęcie tej mapy Twojego autorstwa na jakimś innym forum (nawet ją sobie w zeszłym roku jadąc do Rumunii wydrukowałem), nie byłem tylko pewien, czy to to samo, co ta papierowa, ale wygląda na to, że tak. Być może tego lata znów pojadę w Marmarosze, to spróbuję kupić oryginał (jeśli uda mi się znaleźć jakikolwiekt punkt, w którym mapa ta będzie dostępna).

krzychuprorok
29-05-2011, 11:27
Z mapami jest coraz lepiej. Kiedyś był tylko reprint "Burkut" WIGu.

luki_
29-07-2011, 12:41
Z radością i przyjemnością spieszę donieść, że na odświeżonej stronie Parku Przyrodu Gór Marmaroskich pojawiła się w zakładce "harti" oprócz zalinkowanej prze ze mnie wcześniej mapy pt. "Valea Repedea" wspominana w moim pierwszym poście druga mapa pt. "Dolina Wazeru": http://www.muntiimaramuresului.ro/map/valea_vaserului.html obejmująca swoim zasięgiem teren od Poienile de Sub Munte na NW po szczyt Cercanula na SE.

Basia Z.
29-07-2011, 15:18
Z radością i przyjemnością spieszę donieść, że na odświeżonej stronie Parku Przyrodu Gór Marmaroskich pojawiła się w zakładce "harti" oprócz zalinkowanej prze ze mnie wcześniej mapy pt. "Valea Repedea" wspominana w moim pierwszym poście druga mapa pt. "Dolina Wazeru": http://www.muntiimaramuresului.ro/map/valea_vaserului.html obejmująca swoim zasięgiem teren od Poienile de Sub Munte na NW po szczyt Cercanula na SE.

Żebym ja ją miała w roku 2007, kiedy tam łaziłam całą noc - to pewnie nie chodzilibyśmy tak długo.

Ale za to przygody by nie było !

B.

krzychuprorok
29-07-2011, 16:57
Dzięki Luki. Na stronie widzę też inne mapki. Kiedyś to się na pewno przyda.

przemek p
30-07-2011, 01:12
Fajnie. Już sobie ściągnąłem te mapy. :-) Dzięki za info.

luki_
12-06-2013, 12:32
W zasadzie dotyczy to także południowej części Czarnohory, ale żeby nie tworzyć nowych tematów zapytam tu: Na czeskiej - karpackiej stronie Karpaty.net pojawiła się ostatnio informacja o wydaniu nowej mapy, obejmującej swoim zasięgiem Góry Marmaroskie (chociaż sądząc z opisu obejmującą tylko północną ich część gdzieś tak po Repedeę) i południową część Czarnohory: http://www.karpaty.net/archiv/cornohora.htm . Dotychczas polską edycją tych map zajmował się Ruthenus (pierwotnie), a następnie Compass. Niestety na stronach internetowych w/w wydawnictw nie znalazłem żadnych informacji na temat tych map. Tak więc zapytam - może ktoś z szanownych forumowiczów wie, czy w/w mapa będzie dystrybuowana w Polsce, czy też dostępna będzie jedynie w Czechach???

Petefijalkowski
12-08-2013, 19:30
Kontaktowałem się ze SP, Compasem Kraków oraz lokalnym sklepem z Poznania, Grupa18 - nikt nie ma i nie wiedzą gdzie. SP odpisał mi dziś że zrobią research i dadzą znać jeżeli będą w stanie zorganizować. Fajnie. Tymczasem dziś dostałem prezent od Alesa, właśnie tą mapę. Jestem w trakcie przeglądania, na południu sięga po Ruską Polanę i Repedeę oraz Łostuń, na wschodzie po Babę
Ludową, na zachodzie po stare przejście graniczne kolejowe Valea Vaseluui. Na północy po Todiaskę, Lazeszczynę i Worochtę. Fajna!

luki_
13-08-2013, 10:36
No, gdyby SP był to w stanie zorganizować, to było by fajnie. Gdyby odpisali Ci, że mogą zamówić konkretnie pod klienta, to ja się piszę.
W moich planach wakacyjnych był m in. wyjazd na południe, przez Brno, gdzie można w/w mapę zdobyć, ale plany się zmieniły i teraz pozostaje czekać, aż na krajowym rynku księgarskim coś się ruszy.
Co do zasięgu, skoro piszesz, że mapa obejmuje Lazeszczynę i Worochtę, to chyba niepotrzebnie w zeszłym roku nabyłem "Czarnohorę" Compasu - to pewnie ta sama mapa, tylko urywa się niespodziewanie tuż przed Popem Iwanem Czarnohorskim.
Tak a propos niedawno toczonej dyskusji w ramach wątku "Dookoła Czarnohory na rowerze" - jakbyś mógł spojrzeć, jak na tej mapie wygląda sprawa drogi sprowadzającą spod Stoha do doliny Białej Cisy? Jestem bardzo ciekaw...

Petefijalkowski
13-08-2013, 11:11
Od polanki pod Stohem jest zaznaczona sciezka w dol przez grzbiet gdzie szedl Wojtek, mniej "zdecydowana" anizeli na mapie Krukara i Trolla, ale zaznaczona
jest chata pasterska tam gdzies po drodze, zanim osiagnie sie polaczenie dwoch potokow. Od zlaczenia potokow juz droga czarna kreska. Ta chata w dolinie przy
moscie jest zaznaczona. O - Wojtku, a powiedz, jak Wy byliscie to ta chata tuz przed mostem byla otwarta, jak to wygladalo?

P.

luki_
13-08-2013, 11:59
No właśnie, rzecz w tym, że o ile jakaś ścieżka jeszcze faktycznie istnieje, to nie zaczyna się w tym miejscu, gdzie zaznaczona jest na mapie Krukara-Trolla ( i gdzie usiłowali ją przez to odnaleźć p. Wojtek Pysz z synem), tylko odłącza się od drogi grzbietowej kawałek przed zaznaczonym na w/w mapie słupem granicznym nr 411 (tuż przed kolejnym na zachód od Stoha wzniesieniem). Napisałem "jeżeli istnieje", gdyż wiedzę na temat tej ścieżki czerpię tylko ze zdjęcia satelitarnego na "Google Earth". Wg. tegoż zdjęcia, niknąca, niewyraźna ścieżka trawersuje najpierw zbocze szczytu ze słupem 411, po czym ostro zakręca przez las w kierunku widocznej na mapie Krukara polanki z szałasem. Poniżej polanki sprowadza prosto do miejsca złączenia potoków.
Tyle teoria, w praktyce wiadomo jednak, że takie niewyraźne ścieżyny nieużywane szybko zarastają i obecnie może po niej nie być nawet śladu. Tak czy owak, być może droga zaznaczona na mapie p. Krukara niegdyś istniała w rzeczywistosci, ale sądzę, że i tak została nieprawidłowo naniesiona na mapę - pozostałością tej drogi jest prawdopodobnie owa zanikająca ścieżka.
Niestety zarastanie istniejacych dróg, polan i pól uprawnych w ukraińskich Karpatach postępuje w b. szybkim tempie, szczególnie np. w ukraińskich Bieszczadach, gdzie w zeszłym roku miałem możliwość zaobsewować to na własne oczy. O ile na np. zdjęciu satelitarnym (wykonanym przecież stosunkowo niedawno) widać często wyraźną drogę wśród pól/łąk kośnych, to w rzeczywistości droga jest już w terenie ledwo czytelna, a łąki i pola są już często zakrzaczone. Przyznam, że jest to dla mnie b. ważne o tyle, że często przygotowując sie do wyjazdu śledzę na Google Earthu planowane, możliwe trasy. Wniosek jest więc taki, że w realu trzeba brać poprawkę na to, co widziało się na zdjęciu satelitarnym i oczywiście niestety także na aktualnej w miarę mapie.
A jak jest z drogą, którą zjeżdżaliście w dolinę Białej Cisy z Tarasem? Czy jest prawidłowo zaznaczona na tej czeskiej mapie?

Petefijalkowski
13-08-2013, 12:47
Droga ktora zjezdzalismy do Bialej Cisy jest naprawde b.dobra, choc oczywiscie mocno kamienista. Odchodzi ona dokladnie tak jak zaznaczona jest na mapie Krukara, co pokazywal Wojtek w watku ich wyjazdu, tak samo jest na czeskiej mapie,
wszystko gra. Odchodzi ona w lewo kilkadziesiat metrow powyzej szalasu na poloninie Ziemny( na czeskiej bez nazwy, ale bacowka jest zaznaczona).

https://picasaweb.google.com/PiotrekFijalkowski/DookoAZrodeCzarnegoCzeremoszuNaVelosipedach#584187 5352063941842

luki_
13-08-2013, 13:12
No właśnie, widzisz Pete, rzecz w tym, że na mapie Krukara jest zaznaczona tak, że niczym się nie wyróżnia spośród innych tego typu ścieżek schodzących w dolinę Białej Cisy. Natomiast droga spod Stoha jest zaznaczona wyraźną, czarną nieprzerywaną linią (tak samo jak droga Mackensena), co sugeruje odbiorcy, że najlepiej tamtędy właśnie kierować się do doliny Stohowca.

krzychuprorok
03-10-2013, 16:11
Drugą mapą (której wersji on-line niestety nie udało mi się znaleźć), jest mapa pt. "Dolina Wazeru", która swoim zasięgiem obejmuje obszary na SE od Repedeii i Poienile de sub Munte po okolice Cercanula na wschodzie: http://davision.ro/shop/product.php?id_product=175&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link . Jest ona jak widać dostępna w rumuńskim sklepie internetowym (ponoć gdzieś można ją dostać także w Viseu de Sus). Szaki (co widać na tej "próbce") także są zaznaczone, rzeźba terenu (poziomice) również w miarę dokładnie.

Mapę tą można zakupić w kasie Mokanicy w cenie 12 lei oraz w księgarni w Viseu de Sus po 15 lei.

luki_
03-10-2013, 16:24
Mapę tą można zakupić w kasie Mokanicy w cenie 12 lei oraz w księgarni w Viseu de Sus po 15 lei.
Świeże informacje, więc czuję, że jakąś pętelkę w Marmaroskich właśnie zrobiłeś...

krzychuprorok
03-10-2013, 17:29
Niestety nie udało się zrobić pętelki. Postaram się sporządzić małą fotorelację z wyjazdu.