PDA

Zobacz pełną wersję : Stanica kozacka w Bieszczadach



Samotny Włóczykij
04-07-2011, 15:59
Właśnie dowiedziałem się, że istnieje Związek Kozaków w Polsce i że mają w Bieszczadach swoją stanicę:
http://kazaczestwo.npx.pl/photogallery.php?album_id=17

bieśdziad
04-07-2011, 16:31
stowarzyszenie "nieco" nacjonalistyczne i prowieniencji "podejrzanej", choć odwołujące się do mitycznych oddziałów antybolszewickich z 1920 r... A gdzie ta stanic jest? Pewnie nie za blisko Leska?

trzykropkiinicwiecej
04-07-2011, 16:45
...może chodzi o Chutor Kozacki i skupiają się raczej na koniach... http://dolinakoni.com.pl/content/view/103/11/lang,polish/

bieśdziad
04-07-2011, 17:10
to co jest na zdjeciach z linaka podanego przez Samotnego W. nie wygląda na 3-gwiazdkowy kozacki zajazd....może był jeszcze w budowie, ale biznes w 3-gwiazdowym hotelu i cele Stowarzyszenia Kozaków jakoś mi się kłócą.... Może to Stowarzyszenie ma mieć tylko marketingowy walor? .........A może odwrotnie?

Adventure
06-07-2011, 20:19
Zgadzam się. Trochę dziwnie to wygląda. Włóczykiju, wiesz coś więcej na ten temat?

Samotny Włóczykij
08-07-2011, 16:57
To na pewno nie jest to samo. Obecnie biznesmeni nadają wszystkiemu takie nazwy, żeby kojarzyło się z historią, z jakimiś ważnymi wydarzeniami i osobami, żeby zarobić na banalizacji tego. Tylko znaków komercyjnych wielkich firm nie wolno ruszać. Tyle ten zajazd ma wspólnego z Kozakami ze Stowarzyszenia, co pseudoindiańskie dekoracje w pensjonatach z indianistami.

Nic nie wskazuje na to, żeby Stowarzyszenie miało charakter marketingowy. Strona ma zresztą forum, na którym wpisy wyglądają jak najbardziej autentycznie.


stowarzyszenie "nieco" nacjonalistyczne i prowieniencji "podejrzanej", choć odwołujące się do mitycznych oddziałów antybolszewickich z 1920 r... A gdzie ta stanic jest? Pewnie nie za blisko Leska?
Co rozumiesz przez "nacjonalizm"? A te oddziały były historyczne, bynajmniej nie mityczne. Gdzie jest stanica - sam nie wiem, chętnie bym się dowiedział.

bieśdziad
08-07-2011, 21:10
SW przeczytaj statut i ich opisy zdarzeń...coś mi tu "śmierdzi", ale może się mylę

Samotny Włóczykij
10-07-2011, 19:31
Myślę, że chodziło Ci o tę część statutu. Ja tu nic nie znajduję.:

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

1. Stowarzyszenie nosi nazwę: ZWIĄZEK KOZAKÓW W POLSCE w dalszych
postanowieniach statutu zwane Stowarzyszeniem.
2. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla realizacji jego statutowych celów .Siedzibą stowarzyszenia jest gmina Niemce woj. Lubelskie
Terenem działania jest Rzeczpospolita Polska.
3. Dla realizacji celów statutowych stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z
poszanowaniem tamtejszego prawa.
4. Stowarzyszenie jest zawiązane na czas nieograniczony. Działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach( Dz.U. z 2001, Nr 79, poz. 855 z późn. zm.) oraz niniejszego regulaminu.
5. Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o
podobnych celach.
6. Działalność Stowarzyszenia oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków.
Do prowadzenia swych spraw stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.


ROZDZIAŁ II
CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

7. Celem Stowarzyszenia jest kontynuowanie i propagowanie tradycji oddziałów kozackich walczących u boku wojsk polskich w czasie wojny z nawałą bolszewicką 1920r., wchodzących w skład uznanych przez rząd polski za wojska sojusznicze:
a) Brygady kozaków esauła Jakowlewa
b) Brygady kozaków esauła Salnikowa
c) Armii generała Bułak-Bałachowicza
d) Trzeciej Armii Rosyjskiej generała Peremykina
e) Armii URL atamana Petlury
8. Stowarzyszenie swe cele realizuje poprzez:
a) propagowanie informacji historycznych o udziale wojsk złożonych z emigrantów z byłego Cesarstwa Rosyjskiego w bitwie warszawskiej oraz całej kampanii 1920r, ze szczególnym uwzględnieniem ochotniczych oddziałów kozackich
b) kultywowanie kultury i tradycji kozackich,
c) hodowla koni oraz nauka i doskonalenie jazdy konnej,
d) powołanie grupy rekonstrukcyjnej do odtworzenia oddziału konnicy kozackiej z uwzględnieniem umundurowania odpowiedniego do epoki, sztandarów oraz stopni i komend występujących w wojsku kozackim. Grupa działa pod nazwą „Pierwszy Kozacki Pułk w Polsce”
Przynależność do w/w formacji jest honorowa, honorowa jest taż hierarchia oraz nadawane przez zarząd stowarzyszenia stopnie.
e) utrzymywanie kontaktów i współpraca z organizacjami propagującymi tradycje kawaleryjskie ze szczególnym uwzględnieniem kawalerii polskiej.
f) udział w przygotowaniach i obchodach świąt i rocznic ze szczególnym uwzględnieniem bitwy warszawskiej 1920r.

Co rozumiesz przez "opisy zdarzeń"?

bieśdziad
11-07-2011, 00:27
...a to kwestia doświadczenia w tym zakresie...., ale to nie to forum na taką dyskusję, poza tym to tez nie to. Proponujępopatrzec jeszcze na opisy wydarzeń, a włściwie komentarze pomieszne z faktografią..
...a dlaczego mają kultywować tradycje kozackie? to taj jak kultywują tradycje indiańskie... ,a le po co dorabiać od razu "k... gębę"?

Samotny Włóczykij
12-07-2011, 10:17
Wybacz mi, ale trochę nie rozumiem, o czym piszesz.

bieśdziad
13-07-2011, 11:48
bo takie sprawy są zwykle mocniej skomplikowane niż się wydaje.... po prostu to stowarzyszenie działające na terenie RP jest dla mnie "dziwnym" tworem, jak i tradycje kozackie w Polsce też są dziwnym tworem...to nie jest radycja polska (u nas były jedynie inne formacje, które nawet wzorowano na kozackich, ale nie byli to kozacy) chyba, że kultywować ma tradycje innego kraju, ale wówczas nie ma co się powoływać na związki z naszym krajem. Tyle. Niestety nie udało nam sie tu ustalić gdzie ta stanica jest,........... jesli w ogóle to jest stanica? - wg mnie nie.

Samotny Włóczykij
15-07-2011, 12:22
bo takie sprawy są zwykle mocniej skomplikowane niż się wydaje.... po prostu to stowarzyszenie działające na terenie RP jest dla mnie "dziwnym" tworem, jak i tradycje kozackie w Polsce też są dziwnym tworem...to nie jest radycja polska (u nas były jedynie inne formacje, które nawet wzorowano na kozackich, ale nie byli to kozacy) chyba, że kultywować ma tradycje innego kraju, ale wówczas nie ma co się powoływać na związki z naszym krajem. Tyle.
Dla mnie to nie jest dziwne. U nas jednostki kozackie też istniały - i to złożone z autentycznych Kozaków, czyli wojskowej ludności stepowej typu plemiennego. Były przed rozbiorami, a potem rosyjskie i ukraińskie współdziałające z oddziałami polskimi w 1920 r. Poza tym, Kozacy to nowożytni sukcesorzy tradycji indoeuropejskich ludów stepowych (Scytowie, Sarmaci), które żadnemu Europejczykowi nie są obojętne. Ponadto żyją w Polsce potomkowie emigrantów rosyjskich, których przodkowie byli Kozakami, oraz mniejszość ukraińska, która również odwołuje się do tradycji kozackich.

Nie należy jednak uważać tych Kozaków za jakąś rosyjską agenturę. Kozacy to dokładnie ta sama ludność, którą w Średniowieczu zwano u nas wojami, a wojów charakteryzowała lojalność wobec suwerena - niezależnie od osobistych sympatii czy tożsamości kulturowej, a nawet pokrewieństwa (co nie znaczy, że nie zdarzało im się buntować).

Niestety nie udało nam sie tu ustalić gdzie ta stanica jest,........... jesli w ogóle to jest stanica? - wg mnie nie.Ta ich stanica nie jest prawdziwą stanicą kozacką, która była odpowiednikiem naszego zaścianka. To jest raczej stanica w tym znaczeniu, co stanica żeglarska lub harcerska - tyle, że należąca do Kozaków.

bieśdziad
16-07-2011, 01:32
przykro mi

esauł
21-10-2011, 10:28
Witam. Stowarzyszenie "Związek Kozaków w Polsce" nie ma nic wspólnego z ukraińskim, rosyjskim czy polskim nacjonalizmem. Nasi członkowie to potomkowie kozaków żyjących kiedyś na terenach dzisiejszej Rosji i Ukrainy internowanych w Polsce oraz sympatycy kazaczestwa będący rdzennymi Polakami. Przez naszą działalność chcemy osiągnąć m.in. by nie kojarzono nas (kozaków) z bolszewikami ani z odziałami OUN UPA, co zdarza się często a nie ma pokrycia z historycznymi faktami. Jesteśmy stowarzyszeniem zwykłym, więc nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, komercyjnej czy innej nastawionej na zysk. Tzw. "stanica w bieszczadach" jest własnością osoby fizycznej (członka związku) oddana do dyspozycji stowarzyszenia jako miejsce letnich spotkań tak konnych jak i pieszych, faktycznie ma ona niewiele wspólnego ze stanicami będącymy kozackimi osadami. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania jeżeli takowe będą. Pozdrawiam.