PDA

Zobacz pełną wersję : O poszukiwaniach i poszukiwaczach [wydzielony]



Biały 13
03-07-2011, 11:48
Nie wiem czy są na forum ludzie którzy chodzą z wykrywaczami metalu i szukają historii, ale kilku moich znajomych a czasem i ja sam tak mam że jakby coś prowadzi od miejsca do miejsca i ciągle się coś trafia... Na innym forum jest bardzo dokładnie opisana historia z Bieszczad jak chłopak poszedł zapalić znicze a wrócił z niezłymi "skarbami", pomimo tego że nie miał nawet łopatki i wykrywacza. I jak sam podsumował na koniec "coś go prowadziło od miejsca do miejsca"...


mógłbyś podesłać linka ??

jarok34
03-07-2011, 22:13
"Dzika" eksploatacja archeologiczna Bieszczadów i innych miejsc Polski może wkrótce doprowadzić do sytuacji, że przebieg bitew będzie nie do odtworzenia. Nie jest to wcale takie fajne. Fachowcy twierdzą, że wystarczy jeszcze 5 lat takiej wolnoamerykanki.




Warto jeszcze zauważyć, że front przebiegał na tym terenie od jesieni 1914 do wiosny 1915 r., a w związku z tym te samy miejsca był zajmowane kilkakrotnie przez różne jednostki itp, wszystko się nakłada na siebie, jedne pozycje mogły być zajmowane przez wojska austro-węgierskie, innym razem przez carskie.. Do tego dochodzą wydarzenia z lat 1944-1947, z tego ciężko odtworzyć jakikolwiek przebieg bitwy

trzykropkiinicwiecej
03-07-2011, 23:22
Warto jeszcze zauważyć, że front przebiegał na tym terenie od jesieni 1914 do wiosny 1915 r., a w związku z tym te samy miejsca był zajmowane kilkakrotnie przez różne jednostki itp, wszystko się nakłada na siebie, jedne pozycje mogły być zajmowane przez wojska austro-węgierskie, innym razem przez carskie.. Do tego dochodzą wydarzenia z lat 1944-1947, z tego ciężko odtworzyć jakikolwiek przebieg bitwy

..ano ciężko.. ale da się... ludziska którzy łażą od lat, zbierając militaria, na podstawie ich rozmieszczenia mogą snuć śmiałe teorie odnośnie przebiegu frontu, korelując to z zapiskami w archiwach, relacjami i planami wojennymi myślę że zaokrągla się temat na całkiem przystępne wykresy na mapie... ale mogę się mylić.. jedynie siedzę przy ogniu i słucham jak godzinami o tym opowiadają...

bieśdziad
04-07-2011, 10:06
to mogłoby by interesujące jak każdy, który coś ustalił, znalazł "zwarstwowałby" te dane na jedną mapę a potem nałozyc na to informacje archiwalne

Leuthen
04-07-2011, 11:16
Mapy z przebiegiem linii frontu w Bieszczadach w różnych okresach walk podczas PWS znajdują się w OULK (Oestrreich-Ungarns Letzter Krieg), ale są dość ogólne (wynika to z tego, że przedstawiają cały front w Galicji, a Bieszczady były tylko jego częścią).

Poszukiwacze raczej niechętnie dzielą się z innymi wiedzą na temat miejscówek, więc ja osobiście wątpię, by było możliwe stworzenie mapy zestawionej na podstawie informacji źródłowych i znalezisk (nawet gdyby powstała, byłaby bardzo wybrakowana). Generalnie trochę odbiegamy od tematu - można założyć nowy wątek: o poszukiwaniach i poszukiwaczach ;)

Adventure
06-07-2011, 20:50
No cóż, nie można mieć pretensji do poszukiwaczy :) Wkładają w to czasami dużo pracy, więc znalezione miejsca wolą zachować dla siebie. Poza tym gdyby zaczęli się dzielić informacjami ze wszystkimi, to co do ciekawszych miejsc zaczęłyby ciągnąć pielgrzymki ciekawskich :)

Leuthen
07-07-2011, 08:16
Ja tam pretensji do nich nie mam - jako historyk sam mogę sobie wyszukać miejsca walk :mrgreen: , chociaż z wykrywaczem się w Bieszczady nie wybieram, więc nikt się nie musi martwić o konkurencję z mojej strony ;)
Mam natomiast zastrzeżenia do tzw. "hien" - osobnicy nieliczni, ale psują opinię środowisku. W Bieszczadach też są (czytałem kiedyś opowieść o tym, jak jeden rozkopał zbiorową mogiłę wyciągając z niej bagnety, klamry od pasów etc.).

bieśdziad
07-07-2011, 12:03
.....a widzieliście stoki Korbani....to totalne "kretowisko" po poszukiwaczach... Ale teraz to już czas miniony, nie ma ich aż tak wielu, jak kiedyś.....w Cisnej , w Ustrzykach stoiska rozkładali...
Leuthen, jak chcesz to to Ci podeślę miejsce stanowisk altylereii niemieckiej w 1944 r. ...chyba nastawionej na radzieckie czołgi idące od Terki... tylko na privacie bo jeszcze rzucą się po te pociski, których zostało kilkadziesiąt jeszcze z trotylem

bieśdziad
08-07-2011, 21:48
czy może ktoś wie jak wyglądał trzonek w austryjackiej siekierce saperskiej z I w. ś.? Musze dorobić taki, a nie jestem pewien co do ksztautu....tak naprawdę nie wiem na 100%, czy to austriacka, ale wg zapewnień ma taką być? ew rosyjaska

Wojtek Pysz
08-07-2011, 23:36
czy może ktoś wie jak wyglądał trzonek w austryjackiej siekierce saperskiej z I w. ś.? Musze dorobić taki, a nie jestem pewien co do ksztautu....tak naprawdę nie wiem na 100%, czy to austriacka, ale wg zapewnień ma taką być? ew rosyjaska
Pytanie trochę w stylu: Nie wiecie czasami, gdzie w tym "Passacie" może być rozrusznik, bo nie kręci, a obiecałem szwagrowi, że mu to dzisiaj naprawię?

bieśdziad
09-07-2011, 13:00
nie każdy jest aptekarzem lub zegarmistrzem...

Leuthen
12-07-2011, 10:24
czy może ktoś wie jak wyglądał trzonek w austryjackiej siekierce saperskiej z I w. ś.? Musze dorobić taki, a nie jestem pewien co do ksztautu....tak naprawdę nie wiem na 100%, czy to austriacka, ale wg zapewnień ma taką być? ew rosyjaska
Spytaj na forum Austro-Węgry (http://www.austro-wegry.info) w dziale "wojskowość" albo napisz do Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Gorlice 1915" (http://www.gorlice1915.dobroni.pl/media/index.php?MediumID=332) ;)

bieśdziad
13-07-2011, 11:49
dzięki