PDA

Zobacz pełną wersję : Powstaje pomnik poświęcony ofiarom gór i ratownikom



Jaro
16-08-2011, 21:05
Pomnik poświęcony ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc zostanie odsłonięty pod koniec sierpnia na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadach - poinformował naczelnik bieszczadzkiej grupy GOPR, Grzegorz Chudzik.
- To pierwszy tego typu obelisk upamiętniający ludzi, którzy jako turyści stracili życie w Bieszczadach. Kroniki bieszczadzkiej grupy GOPR w ciągu półwiecza jej istnienia zanotowały 99 ofiar śmiertelnych - powiedział Chudzik.
Jak dodał, pomnik ma nie tylko przypominać o tragicznych zdarzeniach w górach, ale też uświadamiać, że wielu tragediom udało się zapobiec dzięki akcjom ratunkowym. - Dlatego jest on dedykowany "ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc" - zaznaczył Chudzik.
Pomnik stanie na Przełęczy Wyżnej obok szlaku na Połoninę Wetlińską. Autorem projektu i wykonawcą jest Roman Dawidziak, konserwator zabytków i ratownik GOPR. Bryła obelisku wykonana z łomów piaskowca ma nawiązywać do grzędy skalnej. Na niej będzie ustawiony granitowy krzyż.
Chudzik dodał, że odsłonięcie monumentu będzie "akcentem obchodów 50-lecia ratownictwa górskiego w Bieszczadach". Ma mieć charakter spotkania ratowników GOPR i ludzi gór.
Fundatorem pomnika są samorządy powiatu bieszczadzkiego.


źródło: PAP

marcins
16-08-2011, 21:39
Ten granitowy krzyż taki trochę cmentarny... Pewnie ze Strzegomia ;) Szkoda, że nie całość z piaskowca. No ale takich już mamy rzeźbiarzy, że tylko kiczowe cmentarne nagrobki im wychodzą spod dłuta. Dobrze, że nie lastrico ;)

marmota_m
17-08-2011, 01:36
granit zdecydowanie trwalszy od piaskowca, ale fakt cmentarnie i można było inaczej niż ten granit który w Biesach ni przypiął ni przyłatał

sweetfire
23-08-2011, 15:58
Ok, ale nagradzajmy ideę, a nie materiał z którego ma być wykonana. Grunt to ich uwiecznić i upamiętnić. No i hołd w kierunku ratowników jednocześnie.

marmota_m
23-08-2011, 16:13
Idea jak najbardziej ok. Natomiast część materiału jednak... Zobaczymy jak to będzie wyglądało jak postawią :)

machoney
24-08-2011, 20:46
Dziś już widziałem efekt - mi się osobiście podoba...

marmota_m
24-08-2011, 21:16
a masz fotkę?

machoney
24-08-2011, 21:44
Mówisz i masz :)

http://img220.imageshack.us/img220/2572/87015064.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/220/87015064.jpg/)

marmota_m
25-08-2011, 11:51
Hmm... to białe coś na krzyżu zapewne jakiś szron i śnieg?
+ za granit niestrzegomski
- za to białe coś (jeszcze jakby ten krzyż nie był na wysoki połysk tylko chropowaty, ale do takiego mi nijak nie pasuje...)
- za logo goprowskie wtapiające się w tło
Ogólnie niezłe. Choć sam piaskowiec czyli dół wyglądałby chyba lepiej ;)

Krysia
25-08-2011, 12:48
To białe nie napiszę z czym mi się kojarzy, bo obraza uczuć religijnych, ale może na żywo wygląda lepiej;-)

Marcin
25-08-2011, 14:52
Czasami ciasto od pizzy ma taką konsystencje przed dodaniem oliwy...

marmota_m
25-08-2011, 15:45
Ciasto do pizzy to nie jest złe skojarzenie, mnie chyba bliżej do Krysi ;)

Krysia
25-08-2011, 16:36
Haha noooo, ciasto tak wygląda!;-)))))))))))))))))))

marcins
25-08-2011, 17:47
A ta lina to chyba dla wisielców ;) Równie dobrze na Kasprowym mógłby stanąć taki pomniczek. A swoją drogą to czy nie za dużo już tych pomników w Bieszczadach?

machoney
25-08-2011, 20:19
No właśnie - na żywo wygląda lepiej - jeśli chodzi o to białe... :)

Dziś też coś przy nim "dłubali"...

sir Bazyl
25-08-2011, 20:21
A ta lina to chyba dla wisielców ;) Równie dobrze na Kasprowym mógłby stanąć taki pomniczek. A swoją drogą to czy nie za dużo już tych pomników w Bieszczadach?

O nie! Krzyży, tablic i pomników w górach nigdy dość! Czyż nie urocze maszkaradełko? Teraz powinni pociągnąć całą drogę krzyżową na połoninę. Gdzieś widziałem takie śliczne betonowe odlewy. Z niecierpliwością czekam na dalsze upiększanie krajobrazu!

marmota_m
25-08-2011, 20:49
Na Grzywacką Górę jest coś takiego - dół betonowy, góra metalowa. Dziwne, że złomiarze nie dobrali się...

Browar
25-08-2011, 20:52
Lina jest po to żeby zapiąć LT i ściągnąć toto w dół.

Marcin
26-08-2011, 15:02
Trzeba też pamiętać żeby nie przestawić szyku słów np.: pomnik poświęcony ratownikom i ich ofiarom... żeby nie wyszło jak w...: polskie obozy koncentracyjne... można było przecież tych dwóch celebrantów rozdzielić i postawić dwa pomniki. Od przybytku głowa nie boli.

trzykropkiinicwiecej
26-08-2011, 16:44
Trzeba też pamiętać żeby nie przestawić szyku słów np.: pomnik poświęcony ratownikom i ich ofiarom... żeby nie wyszło jak w...: polskie obozy koncentracyjne... można było przecież tych dwóch celebrantów rozdzielić i postawić dwa pomniki. Od przybytku głowa nie boli.

... ebonitowy Papa też by się przydał... ..i wszystkie na przełęczy...

machoney
26-08-2011, 21:33
Trzeba też pamiętać żeby nie przestawić szyku słów np.: pomnik poświęcony ratownikom i ich ofiarom... żeby nie wyszło jak w...: polskie obozy koncentracyjne... można było przecież tych dwóch celebrantów rozdzielić i postawić dwa pomniki. Od przybytku głowa nie boli.
W Twoim Zagórzu na Karmelu też nie brakuje nowych tablic... jedna poświęcona beatyfikacji a druga zakazowi wejścia...

bieśdziad
26-08-2011, 22:55
kicz nad kicze, ale w miejscu uczęszczanym masowo przez turystów sanatoryjno-wczosowiczowych stoi to będą sobie robić fotki ....szkarada i bezguście totalne, wstyd, kto pozwolił na postawienie czegoś takiego. To białe tez mi się kojarzy z tym samym

marmota_m
27-08-2011, 00:10
ja mam nadzieję, że tabliczka "ofiarom gór" uświadomi niektórym m....om że góry potrafią być niebezpieczne...

Browar
27-08-2011, 14:29
ja mam nadzieję, że tabliczka "ofiarom gór" uświadomi niektórym m....om że góry potrafią być niebezpieczne...

A wiesz jakie niebezpieczne mogą być schody? Koniecznie trzeba by jakiś pomnik ofiarom schodów postawić :twisted:

Marcin
30-08-2011, 08:29
Wymaga wzmianki:
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110829/BIESZCZADY/69175960


Pomnik na Przełęczy Wyżnej w Bieszczadach upamiętnił śmierć 99 osób

Dorota Mękarska

W Bieszczadach odsłonięto pomnik "Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc". Stanął on na Przełęczy Wyżnej, obok Głazów Jerzego Harasymowicza.

Bryła obelisku jest zwieńczona krzyżem - znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią.


- Idea powstania pomnika narodziła się już 10 lat temu. Jej inicjatorem był ówczesny dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Jan Komornicki - mówi Grzegorz Chudzik, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Pomnik pełen symboli

Pomysł udało się zrealizować dopiero teraz, dzięki samorządowi Lutowisk, który zatwierdził jego lokalizację na Przełęczy Wyżnej. Do inicjatywy przyłączyły się inne bieszczadzkie samorządy. Pomnik stał się darem społeczności lokalnych dla rodzin ofiar i ratowników. Jego projektantem i wykonawcą jest Roman Dawidziak, ratownik Grupy Bieszczadzkiej i konserwator zabytków z Rzeszowa, który przywrócił świetność wielu zabytkowym obiektom w Bieszczadach.

- Bryła obelisku jest wykonana z piaskowca. Zwieńczona jest krzyżem - znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, na który przysięgamy, gdy stajemy się ratownikami – mówi projektant. - Pęknięcie u podstawy ma przypominać o przewadze sił natury nad słabością i nicością człowieka. W obelisk jest wkomponowany emblemat GOPR, lina ratownicza związana w tzw. buchtę oraz imitacje szadzi i lodu na kamieniu.
reklama

20 tys. akcji, prawie 100 ofiar

Wbrew pozorom, Bieszczady wcale nie są łatwymi górami. Świadczy o tym prawie 20 tys. akcji, wypraw i interwencji oraz 99 ofiar tych gór. Były wśród nich osoby zmarłe z wychłodzenia, w wyniku uderzeń piorunów i na skutek zawałów serca. Na szczęście, obyło się bez ofiar lawin. Jednym z najtragiczniejszych wydarzeń była śmierć trójki czeczeńskich dzieci w 2007 roku. Zmarły one podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy.

- Oby już ani jedna osoba nie została dopisana do tej listy - mówi Henryk Sołuja, burmistrz gminy Ustrzyki Dolne, która jest jednym z fundatorów pomnika.

- Podchodzę do tego pomnika bardzo emocjonalnie, bo to ja miałem być setną ofiarą - uważa Jacek Tracz z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który wraz z prof. Romanem Kuźniarem, doradcą prezydenta RP, odbył dramatyczną wyprawę na Elbrus. - Miesiąc temu walczyłem o życie. Pomogli mi rosyjscy ratownicy. Dlatego rozciągam ideę tego pomnika na wszystkie góry świata.

Zawdzięczają życie ratownikom

- Pomnik ma przypominać o tragicznych zdarzeniach w naszych górach, ale też uświadamiać, że wielu takim tragediom udało się zapobiec dzięki akcjom ratunkowym – dodaje Grzegorz Chudzik.

Jak choćby tej sprzed 3,5 roku, kiedy uczniowie szkoły w Zabrzu, pomimo skrajnych warunków pogodowych, wybrali się, bez przewodnika, na Tarnicę. Turyści byli ubrani w lekkie kurtki i nieodpowiednie obuwie.

Na szlaku kilku uczniów opadło z sił i uległo wyziębieniu. Z pomocą przyszli im ratownicy GOPR, a także funkcjonariusze SG i pracownicy BdPN. Ewakuacja 23 osób trwała kilka godzin i zakończyła się pobytem trójki uczniów w szpitalu. Tylko trójki, choć z powodu beztroski nauczycieli było o krok od tragedii.

Marcin
30-08-2011, 09:58
Omal bym zapomniał... jest taka prastara legenda, która mówi że jak posmyrasz line na pomniku na Przeł. Wyżnej to nigdy nie zginiesz w górach. Dlatego od zawsze na Przełęcz przyjeżdża każdy himalaista, który wybiera się na trudną wyprawę.

dziabka1
30-08-2011, 20:39
Omal bym zapomniał... jest taka prastara legenda, która mówi że jak posmyrasz line na pomniku na Przeł. Wyżnej to nigdy nie zginiesz w górach. Dlatego od zawsze na Przełęcz przyjeżdża każdy himalaista, który wybiera się na trudną wyprawę.

Ale koniecznie musisz posmyrać, nie pomacać, dotknąć lub potrzymać...

Inaczej się nie liczy, ale mało kto o tym wie

joorg
31-08-2011, 17:59
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/rzeszow/ponad-90-interwencji-gopr-w-czasie-wakacji,1,4835006,region-wiadomosc.html