PDA

Zobacz pełną wersję : Arszyca, woda i sprawy praktyczne



dziabka1
19-08-2011, 09:26
Kochani
Wybieramy się w październiku odwiedzić tę osławioną, najdzikszą, najbardziej straszącą część Gorganów, czyli na Arszycę. Będę tam z grupą.
No i moje pytania, zeby mieć pewność:

1. czy jedyna sensowna mapa tego rejonu to wciąż wigówka, arkusz Porohy reprint 75 000? Niestety, mapa wydana przez Compass oraz poprzednia, wydana przez COTG urywa się akurat na wysokości doliny Mołody. Podobnie ukraińska.
2. Czy można dokonać odwrotu z połoniny Mszany doliną Mszany w stronę doliny Łomnicy w taki sposób, żeby nie utknąć w wiatrołomach i dziewiczej puszczy?
3. Pytania do bywalców Arszycy - gdzie najlepiej zanocować (w które miejsca celować) oraz GDZIE można znaleźć tam wodę (o ile można). Na wszelki wypadek planuję przejście całego grzbietu na trzy dni, ale nie wezmę zapasu wody na cały ten czas.
4. Czy na przełęczy Sołotwinka jest czynne źródło?
5. czy na połoninie Mszana znajdziemy źródło?
6. W którą stronę lepiej jest robić tę trasę - Osmołoda - Arszyca - Gorgan Ilemski - połonina Mszana - Jajko Ilemskie - Ukiernia - Sywania Lolińska - Sołotwinka - Mołoda, czy też moze w drugą stronę, zaczynając od Mołody?


z góry dziękuję za wszelkie porady i odpowiedzi
madzia

Petefijalkowski
19-08-2011, 11:24
Czesc Dziabka,

1. jest mapa "Raion Rozniatynski" - czyli powiat Rozniatynski, wydawnictwa Kartografia, nie wiem czy juz dostepna w Polsce, bo stosunkowo mloda. Zapytaj w SP, jakby co to
w necie znalazlem baaaardzo dobry skan Jej, moge dac namiary. Obejmuje ona cala trase ktora opisalas, probka tej mapy tutaj:
http://imageshack.us/photo/my-images/641/mapagorganyrace2011.jpg/ (uzywalismy jej na zawodach w Gorganach w czerwcu i pomimo pierwszej sredniej oceny, sprawdzila sie dobrze w terenie)
Do tego fajnie jeszcze znalezc schemat szlakow znakowanych lub zrobic zdjecie na poczatku wycieczki(moge podeslac takowe zdjecia zrobione mapce ze szlakami Karpatskich Stiezek), bo na tej mapie
nie ma zaznaczonych szlakow.
2. Od Gorganu Ilemskiego przez Mszane(Prawycz) Jajko Ilemskie po Sywanie, Molode etc jest wyszlakowany i wyrezany szlak w kosowce(zerepie).
Nie wiem jak z odwrotem z Przeleczy Mszany w doline Mszany, w doline PRawiczy jest szlak o standardach polskich, wygodna sciezka oznakowana etc.
3. na pewno Mszana, Solotwinka, ew. przelecz od Jajka w kierunku Solotwinki - tam masz chatke na zboczu, w bok od szlaku.
4.tak
5.tak
6. ja bym ciachal z Osmolody w kierunku Molody, sam nie wiem czemu ;);)
7. Jezeli stwierdzisz ze chcesz lajtowa wycieczke do zastartujcie z Ludwikowki - Gorgan Ilemski - Mszana - Jajko-Sywania-Moloda-Osmoloda. 100% szlaku.
8.Polecam obejrzec relacje zdjeciowa - znalazlem w necie https://picasaweb.google.com/108640670795732040733/Gorgany112VIII2009#

Piotrek

coshoo
19-08-2011, 12:35
Poproszę o link do tego skanu mapy. Z góry dziękuję.

Petefijalkowski
19-08-2011, 14:07
Prosze ;)

http://dl.dropbox.com/u/5661857/Rozhniativskyj.rar

P.

dziabka1
19-08-2011, 14:16
Ja też dziękuje, przyda się. I za info takoż.

Co prawda wciąż mi to nie rozwiązuje sprawy noclegów na grzbiecie Arszycy, ale nie szkodzi. Może jeszcze ktoś się odezwie i pomoże.

wadera
20-08-2011, 09:29
Byłam na Arszycy z skpb Warszawa w 2009 ,dobrze wszystkiego nie pamiętam ale były duże problemy ze znalezieniem miejsca na rozbicie namiotów,w sumie była może jedna większa polana ze źródełkiem gdzie można by spokojnie przenocować(jakięś 1/3 Arszycy od Osmołody),my często błądziliśmy jeszcze nocą by wreszcie coś znaleźć.W sumie to utknęliśmy tam na ok 3/4 dni a prowadzący nas przewodnicy zakładali co najwyżej 2 dni,relacje z tego wyjazdu są na stronie skpb "wspomnienia z kosówki" ale tam też niestety nie ma interesujących Cię szczegółów.

Petefijalkowski
10-10-2011, 21:52
Dziabka, jak wyjazd, napisz coś. P.

trzykropkiinicwiecej
11-10-2011, 10:21
Dziabka teraz w Tatrach siedzi i kiepsko ma z netem jak dobrze wiem...

krzychuprorok
02-11-2011, 09:42
Też czekam na jakieś wieści z Arszycy.

Petefijalkowski
02-11-2011, 14:57
Dziaba sie leni do pisania ;) Z reszta ja tez nie moge jednej relacji dokonczyc od ponad miesiaca....

P.

krzychuprorok
16-01-2012, 10:25
Szkoda, że dziabka nawet się nie pofatygowała, żeby napisać jak z tą Arszycą, nawet czy była czy nie.

Petefijalkowski
16-01-2012, 11:14
fajne masz zdjecia na avatarze ;);)