PDA

Zobacz pełną wersję : Bieszczadzkie kolejki leśne



Lupino
14-03-2003, 16:53
Witam.

Wczoraj udało mi się kupić w Warszawie w księgarni PELTA ul. Świętokrzyska 16, książkę pt. "Bieszczadzkie kolejki leśne". Autorem jest Zygmunt Rygiel, ma 75 stron, kolorowe zdjęcia i wydała ją Oficyna Wydawnicza "APLA", Krosno 2002. Książka opisuje wszystkie kolejki, które istniały w Bieszczadach:
Kolejka leśna Ustrzyki Górne-Stuposiany-Sokoliki Górskie
Kolejka leśna majątku Beniowa
Kolejka leśna majątku Łokieć i Dydiowa
Kolejka leśna Rzepedź-Duszatyn-Mików-Smolnik
Kolejka leśna Łupków-Cisna-Kalnica-Wetlina-Moczarne

Jako załączniki dodane są historyczne rozkłady jazdy, oraz mapy sieci kolejek.
Ciekawostką jest umieszczenie mapy z projektem kolejki:
Ustrzyki Górne-Stuposiany-Dwernik-(Berehy Górne)-Zatwarnica-Rajskie-Teleśnica Oszwarowa-Uherce Mineralne.
Cena książki - 11 zł
Miłego czytania.

ps
Przeczytałem, naprawdę warto!



Wiadomość została zmieniona (15-03-03 10:26)

przyjaciel_wesolego_diabl
17-03-2003, 18:40
czesc...o to miło ze coś takiego sie ukazało..
wiedziałem o kolejce w stuposianach...i tamtych rejonach..
a kolejka relacji :) rzepedź duszatyn mików smolnik i kolejka łupków moczarne to właściwie jedna i ta sama kolej...

fajnie fajnie ale jak znalazłeś to moze jest jakiś adresik internetowy...moze mozna obejrzeć ją (książkje) w internecie???

pozdrówko

Lupino
19-03-2003, 17:55
Poruszyłem temat, to teraz muszę się tłumaczyć :)

"Mistrzunio" napisał:

> czesc...o to miło ze coś takiego sie ukazało..
> wiedziałem o kolejce w stuposianach...i tamtych rejonach..
> a kolejka relacji :) rzepedź duszatyn mików smolnik i kolejka
> łupków moczarne to właściwie jedna i ta sama kolej...
>
> fajnie fajnie ale jak znalazłeś to moze jest jakiś adresik
> internetowy...moze mozna obejrzeć ją (książkje) w internecie???

aby nie wprowadzać w błąd forumowiczów muszę sprostować ww cytat. Kolejkę Łupków (tu przeładowywano drewno z wąskotorówki na normalne wagony normalnotorowe)-Cisna-Kalnica-Wetlina-Moczarne rozpoczęto budować w roku 1890 cała trasa liczyła 37,16 km, przy rozstawie szyn 760 mm. Trasa biegła tak jak obecnie od Łupkowa do Majdanu i następnie teraźniejszą stokówką (na nowych mapach jest ona opisana jako "torowisko starej kolejki"), przez Strzebowiska (Strubowiska), gdzie rozdzielała się na Klanicę i Beskid. Kolejka została zniszczona w latach 44-47. Odbudowę rozpoczęto w 1957 roku ale trasa biegła od Cisnej przez Przysłup do Wetliny (później do Moczarnego) - tak jak obecnie.
Klejka Rzepedź-Duszatyn-Mików powstała w 1923 roku. W połowie lat pięćdziesiątych podjęto uchwałę o budowie kombinatu drzewnego w Rzepedzi i tym samym przebudowano torowisko Rzepedź-Mików do Smolnika. Budowę torowiska ukończono 1962 roku. Dopiero wtedy powstała jedna linia Rzepedź-Moczarne.

Tyle historii. Co do pytania o stronę internetową gdzie można tę książkę obejrzeć, przypomina mi to analogiczną sytuację z "Echem bieszczadów". 2 piwa w knajpie na miasteczku AGH= 1 książka.

przyjaciel_wesolego_diabl
23-03-2003, 15:30
hehehe
dwa piwa...
agh

ejze...czyżby jakaś złośliwość??
:)