PDA

Zobacz pełną wersję : Forumowe światełko pamięci



Strony : [1] 2

don Enrico
20-10-2011, 10:56
Decyzja zapadła : przyłączamy się do akcji "Światełko Pamięci" w wersji forumowej.
Po konsultacji z inspiratorem w osobie Komisarza von Ryba wybrany został
- termin czyli niedziela 30 października.
- cel : zapalenie zniczy na grobach Polaków (i nie tylko) zamieszkujących dawniej te ziemie
- kierunek : Dobromil (miasteczko na Ukrainie , ok 30 km od granicy )
- plan : poruszmy się blaszanymi rumakami w kierunku przejścia granicznego w Krościenku , gdzie spotykamy się o 7.44
a następnie omijając asfaltowe wysepki wystające z dziur na drodze jedziemy do Chyrowa skąd jest blisko
do Dobromila. Punkt nr 1 to zwiedzanie miejscowego kościoła który jako jeden z nielicznych przetrwał radosny system.

Więcej informacji o tym kościele tu
http://www.dobromyl.org/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=83
albo tu
http://archiv.ub.uni-heidelberg.de/artdok/volltexte/2011/1618/

tidżej
20-10-2011, 11:49
Zapalcie tam też światełko w imieniu tych co nie mogą. Dla nas to za daleko niestety. Przyłączymy się zapalając znicze bliżej - na opuszczonych, zapomnianych grobach...

don Enrico
20-10-2011, 12:51
Ostatni Mohikanin :

Zapalcie tam też światełko w imieniu tych co nie mogą
Zrobi się. Życzysz sobie jakiś kolor zniczy ?
Tak, tak , takie życzenia też realizujemy.

komisaRz von Ryba
20-10-2011, 14:38
ja poczytałem troche o historii tych terenów, wezmę wiecej zniczy,
kto nie może jechać zawsze może, światełko dla cmentarzy lwowskich zostawić szkoły zbierają bodaj do 24,10,

Miejscowy
20-10-2011, 18:00
ja poczytałem troche o historii tych terenów, wezmę wiecej zniczy

czyli będziemy też tutaj?
http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B0%D0%BB%D1%96%D0%BD%D0%B0_%28%D1%83%D1% 80%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%89%D0%B5%29

don Enrico
20-10-2011, 18:31
Miejscowy zapytał:

/czyli (http://czyli) będziemy też tutaj?Jest taki plan , ale nie będzie to z takim rozmachem.
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=138&nid=4391

Miejscowy
20-10-2011, 19:26
to dobry plan.
Nie wiedziałem wcześniej o tej masakrze.

don Enrico
21-10-2011, 00:08
Dziwnym zbiegiem okoliczności nikt nie chce pamiętać o tej masakrze.
To już jest powód aby tam być

agnieszkaruda
21-10-2011, 01:31
w moim imieniu oczywiście też zapalcie świeczkę....

Miejscowy
21-10-2011, 11:47
Dziwnym zbiegiem okoliczności nikt nie chce pamiętać o tej masakrze.
To już jest powód aby tam być

a przecież, to miejsce tragedii trzech nacji, aż się prosi o jakieś wspólne obchody - taka dobrze nagłośniona uroczystość miała by dużą siłę pojednawczą.

tu można więcej poczytać o tych zbrodniach:
http://www.rp.pl/artykul/677363_Zapomniana_zbrodnia_w_kopalni_soli.html?p=1

don Enrico
23-10-2011, 21:17
Czy uda się odnaleźć miejsce tragedii trzech nacji w dawnej wsi Lacko ?
Nie wiem.
To jest teraz prawdopodobnie teren prywatny wystawiony na sprzedaż (z przeznaczeniem na kurort)
Ale na pewno odnajdziemy kościół w Dobromilu oraz wspomniany cmentarz z licznie zachowanymi pięknymi nagrobkami.
Jeśli pogoda i czas pozwolą to chciałbym jeszcze zobaczyć w jesiennej szacie ruiny zamku Herburtów
To rzeczywiście magiczne miejsce.
Można poczytać np. tu
http://www.legendy.pl/4290-orly-z-zamku-herburtow.php
cytat :

Ród to był wielki, możny i liczący się w całym województwie. Kolejne pokolenia Herburtów korzystały z dorobku swoich poprzedników, jak w każdym rodzie, także w tym znaleźli się lepsi i gorsi, mądrzejsi i mniej mądrzy, ale wszystkich cechowało jedno – szacunek do przeszłości i do swoich antenatów. Szanowali też kolejni Herburtowie swoje rodowe obyczaje, jak wieść ludowa i legenda niesie – każdy z Herburtów po śmierci przemieniać się miał we wspaniałego, białego orła, który obierał sobie schronienie w skale, na której wysoki zamek wybudowano i tam w gnieździe wychowywał swoje pisklęta.
.
Można poczytać również tu
http://www.castles.com.ua/dobromyl.html

klopsik
23-10-2011, 21:56
zapaliłem znicz, dzięki za informacje

bogdaneg
24-10-2011, 00:37
Decyzja zapadła : przyłączamy się do akcji "Światełko Pamięci" w wersji forumowej.
Po konsultacji z inspiratorem w osobie Komisarza von Ryba wybrany został
- termin czyli niedziela 30 października.
- cel : zapalenie zniczy na grobach Polaków (i nie tylko) zamieszkujących dawniej te ziemie
- kierunek : Dobromil (miasteczko na Ukrainie , ok 30 km od granicy )
- plan : poruszmy się blaszanymi rumakami w kierunku przejścia granicznego w Krościenku , gdzie spotykamy się o 7.44
a następnie omijając asfaltowe wysepki wystające z dziur na drodze jedziemy do Chyrowa skąd jest blisko
do Dobromila. Punkt nr 1 to zwiedzanie miejscowego kościoła który jako jeden z nielicznych przetrwał radosny system.

Więcej informacji o tym kościele tu
http://www.dobromyl.org/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=83
albo tu
http://archiv.ub.uni-heidelberg.de/artdok/volltexte/2011/1618/

Dopiero zauważyłem że temat Dobromila leci na dwóch watkach. Upss... Już tam napisałem.
YYy....EEEeee..... Jakie jest wkupne dla nowego uczestnika wyjazdów, bo pewnie nie wiem?

beatawyrwas
24-10-2011, 12:52
trzymamy kciuki by udało Wam się dotrzeć !! ...zapalcie , proszę światełko od nas ! ...a ruina Herbutów o tej porze - pewnie NIESAMOWITA !!!
Beata i tomas pablo

Mamcia DwaChmiele
24-10-2011, 14:50
Aura nam sprzyja:
26056

komisaRz von Ryba
24-10-2011, 22:25
i tej wersji będziemy się trzymac ;)

kaiser14
25-10-2011, 00:49
Czy ja mogę prosić o więcej - co, gdzie, kiedy ???

Mamcia DwaChmiele
25-10-2011, 13:52
Rozwiewam wątpliwości don Enrico i Komisarza - na Ukrainie też jest zmiana czasu, także w ten weekend. Zaczerpnęłam wiedzy u źródła. Czyli nic się nie zmienia - godzina 8 u nas to godzina 9 u nich.

don Enrico
25-10-2011, 14:51
No to popsułaś całe wyliczenia.
zadanie z fizyki : z miasta R wyjeżdża samochód jadąc do miasta D. Na pokonanie tej trasy potrzebuje 4 godzin.
Samochód ma dotrzeć do celu o godz 11-stej czasu ukraińskiego.
O której czasu polskiego powinien wyjechać jeśli poprzedniej nocy zmieniono czas na zimowy ?
Przez godzinę rozwiązywaliśmy wspólnie z Komisarzem to zadanie i nie udało się, a teraz to już zupełnie nie wiadomo.
Może ktoś pomoże ?

Mamcia DwaChmiele
25-10-2011, 15:28
Na 11 czasu ukraińskiego mamy być, czyli na 10 wg czasu polskiego.
Czyli o 6 musimy wyjechać.
Czyli jeśli ktoś przestawi sobie zegarek, wyjeżdża o 6, a jeśli nie przestawi sobie zegarka, to wyjeżdża o 7 tak?

Ja wolę opcję z 7 :D

Mamcia DwaChmiele
25-10-2011, 15:31
Czy odwrotnie?

kaiser14
25-10-2011, 16:24
o której w Krościenku Panie i Panowie jest zbiórka ?? i pytam o czas nasz po zmianie czasu :-D

bogdaneg
25-10-2011, 20:31
A takie przyziemne pytanie: co i gdzie jemy? Każdy "o swoim", czy jakieś wspólne ognisko gdzieś na powrocie? Bo MC Donalda, KFC, a tym bardziej "Pod Semaforem" to tam nie halo...

Kusto
25-10-2011, 20:47
... Zapalcie też jeden mały znicz ode mnie też... pozdrawiam i dziękuję

don Enrico
25-10-2011, 21:49
Kusto !
Obiecujemy że w imieniu Twoim (i innych forumowiczów) też zapalimy mały znicz.
Na razie nie jesteśmy organizacyjnie przygotowani aby przyjmować dalsze wspomożenie w postaci zniczów i kasy, ...może w przyszłym roku
Bogdaneq :

A takie przyziemne pytanie: co i gdzie jemy
To akurat jest proste. Jedziemy na jeden dzień. Każdy weźmie kanapki na podróż a w Dobromilu jest knajpka i można coś ciepłego przekąsić np pierogi (na złość Pierogowemu) co mieć siłę na wspinanie na wzgórze Herburtów.
Do zapłaty dobrze jest mieć hrywny które bez problemu można nabyć w kantorach na przejściu w Krościenku

don Enrico
25-10-2011, 21:58
Kaiser14

o której w Krościenku Panie i Panowie jest zbiórka ?? i pytam o czas nasz po zmianie czasu :grin:
No właśnie w tym jest problem że mamy być w Krościenku o godz 9-tej czasu (nowego) ukraińskiego i jak to rozkminić.
Tak czy siak głównym punktem zbornym jest plac przed kościołem w Dobromilu na którym to placu należy szukać samochodu z rzeszowską rejestracją pomiędzy 11-stą - a 12-stą czasu ichniego. Tam będziemy.

don Enrico
25-10-2011, 22:57
Gdy przeszłość chce się chwycić w dłonie.
Co z tego zostaje ?
W ręce wpadła mi książka i czytam :
W Przemyślu podróżnik mógł wysiąść z kolei Karola Ludwika i jechać dalej pierwszą koleją węgiersko-galicyjską, która miała w składzie wagony pierwszej i drugiej klasy jadące bezpośrednio do Budapesztu. Trasa przecinała lekko pofalowaną wyżynę wokół Przemyśla i wiodła dalej na południe z brzegiem rzeki Wiar., w stronę przedgórza karpackiego, koło Niżankowiec pociąg odbijał w boczną dolinę Wyrwy i po niespełna trzydziestu kilometrach docierał do okręgowego miasta Dobromil , znanego z uzdrawiających słonych źródeł w pobliskich górach.
W dawniejszych wiekach Dobromil znajdował się we władaniu hrabiów Herburtów , którzy założyli w miasteczku drukarnię ....
Jaka książka wpadła mi w ręce ????
oto jest pytanie.

Mamcia DwaChmiele
25-10-2011, 23:36
Jaka książka wpadła mi w ręce ????
oto jest pytanie.

O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma.

komisaRz von Ryba
26-10-2011, 00:03
Orłowicz Ilustrowany Przewodnik po Galicyi jak mniemam najlpszy przewodnik po świecie którego nie ma

don Enrico
26-10-2011, 18:29
nkrz :

O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma.
Prawidłowo. Książka autorstwa Martina Pollacka , który Polakiem nie był.

komisaRz von Ryba
26-10-2011, 20:11
upss nie pomyslałem
super nkrz!

bogdaneg
28-10-2011, 10:36
Szukając info, po wyguglaniu "Dobromil" wpadło mi coś takiego: http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/dobromil.htm

Co do niedzieli, to my startujemy z Ustrzyk D. O której na Krościenku? (czasu polskiego zimowego?)

don Enrico
28-10-2011, 20:51
Bogdanq :

Co do niedzieli, to my startujemy z Ustrzyk D. O której na Krościenku? (czasu polskiego zimowego?)
Tak jak zaplanowano czyli 7.44 (zimowego czasu)
A co do tego zapodanego linku to jest tam dość jednostronny obraz martyrologii Polaków na wschodzie.
Prawda jest bardziej skomplikowana.
Dobromil w latach 1939 -1941 ,kto chce poznać pogmatwane losy Ukraińców, Żydów, Niemców, Rosjan, Polaków zamieszkujących ten rejon chętnie sięgnie po książeczkę S.Klimpla " W dolinie Wyrwy"
(w necie dostępne w pdf-ie ---> http://dobromyl.org/books/files/W_dolinie_Wyrwy.pdf )
Te neutralnie spisane wspomnienia dają szeroki obraz minionych czasów miasteczka Dobrimil

don Enrico
29-10-2011, 18:59
Bagażnik częściowo zapakowany >
26292
- zielone to znicze ufundowane przez osobę z Poznania
- białe , to te przekazane przez regiment sędziszowski
- czerwone przekazał pewien Ślązak z Tarnowskich Gór
- żółte ufundowała jedna forumowiczka z Wawy
- fioletowe to te od Czerwonego Kapturka.
Zostało jeszcze trochę miejsca na to co przyniosą pozostali uczestnicy jutrzejszego wyjazdu ze światełkiem pamięci.

Wojtek Pysz
29-10-2011, 19:17
Bagażnik częściowo zapakowany ....
- zielone to znicze ufundowane przez ...
- białe , to te przekazane przez ...
- czerwone przekazał pewien ...
- żółte ufundowała jedna ...
- fioletowe to te od ...
Zostało jeszcze trochę miejsca...
Nie zapomnijcie na miejscu zorganizować kogoś, kto po Was to posprząta ;)
Chyba, że planowana jest niebawem druga ekspedycja (sprzątajaca).

don Enrico
30-10-2011, 22:09
Zadanie zostało wykonane.

Krysia
30-10-2011, 22:13
A ja ściągnęłam od Was pomysł i rzuciłam hasło mojej grupie rowerowej i również zapaliliśmy lampki: na cmentarzu (zaoranym) nieistniejącej już wsi oraz w innym miejscu, gdzie starły się 2 oddziały wojsk podczas I Wojny Światowej, co ciekawe po raz pierwszy na białą broń.

Miejscowy
30-10-2011, 23:23
pod koniec, znalezienie grobu, na którym nie było by naszego światełka było trudne

Mamcia DwaChmiele
31-10-2011, 19:30
Nie brakowało też takich widoków...
26330

26331

26332

26333

26335

26334

bertrand236
31-10-2011, 21:18
Dziękuję.... za zdjęcia też.

Miejscowy
31-10-2011, 22:44
ano nie zawsze było gdzie światełko zaświecić:

2633626337

don Enrico
31-10-2011, 22:47
No i udało się
.
https://lh6.googleusercontent.com/-KHJbhpzrAIE/Tq7vU8v0wuI/AAAAAAAAAa4/EtiF1aQ8qTo/s640/hm11_0412.jpg
.
Udało się zapalić symboliczne światełko pamięci.
Jestem wdzięczny wszystkim osobom które wspierały nas w tej akcji zapalenia symbolicznego znicza.
Tym którzy wspierali nas duchowo pisząc maile poparcia, tym którzy wsparli akcję finansowo i tym którzy osobiście poświęci swój czas aby uczestniczyć osobiście.
Miałem okazję poznać osobiście kolejnych forumowiczów, ich bliskich i znajomych i dzięki czemu udało się stworzyć jednolitą grupę którą połaczyło coś więcej niż wspólne imprezowanie.
Dziękuję wszystkim za poparcie.
Największą mam satysfakcję że udało się nam udało odnaleźć miejsce "małego Katynia" miejsce zapomnianej zbrodni w dawnej kopalni soli we wsi Lacko (obecnie Solenkowate)
To symboliczne miejsce kaźni mieszkańców tych terenów którym nie podobał się sowiecki porządek i nie ma znaczenia czy byli narodowości ukraińskiej, polskiej żydowskiej czy niemieckiej.
Historia chciała zapomnieć o tej zbrodni, a dzięki ludziom związanym z bieszczadzkim forum nie będzie zapomniane.

tomas pablo
31-10-2011, 23:02
Zadanie zostało wykonane.
SUPER ! ..też dziękuję !
o ile impreza będzie cykliczna-za rok z chęcią się podłącze / albo chociaż zasponsoruję znicze /

bogdaneg
01-11-2011, 00:57
Nie zapomnijcie na miejscu zorganizować kogoś, kto po Was to posprząta ;)
Chyba, że planowana jest niebawem druga ekspedycja (sprzątajaca).
Mieliśmy od siebie symboliczne 2(słownie:dwa)
Posprzątać choć nie umiem, mogę pojechać pomóc.

bogdaneg
01-11-2011, 01:21
...Największą mam satysfakcję że udało się nam udało odnaleźć miejsce "małego Katynia" ...
Nie jestem fanem czczenia klęsk własnego narodu, ale to co Ci Ludzie przeszli z Nie Własnej Winy i Woli, zasługuje na Pamięć o Nich...Oby nikt z naszych potomnych tego nie doświadczył..

don Enrico - co sadzisz o przejazdzce do Katynia? Nie tego małego?
niekoniecznie w w kwietniu, bo za medialnie wtedy, a my cisze i spokój lubimy.
A parę zamków i twierdz by po drodze zahaczył?

Wiesz...cosik do łba szczeli i sie rozwijoo...

WUKA
01-11-2011, 10:02
Opowiedz mi o wędrowaniu.

Opowiedz mi o wędrowaniu
i o tym miejscu za zakrętem,
gdzie w przemijaniu i przetrwaniu
niezwykłe losy są zaklęte.
Gdzie wiatr historii pozacierał,
wcześniej wzbijając w górę kurz
ślady i skargi, prośby, modły
gdzie nawet echo nie mieszka już.
I tylko czasem skrzywionym krzyżem,
otchłań zieleni westchnie nieśmiało
o pamięć prosząc i ciepło świecy,
bo tylko tyle tu pozostało.

Dobrze, że pamiętamy, wspominamy, zapalamy światełko. Dzięki pamięci istnieje przeszłość, dzięki przeszłości budujemy przyszłość!

Miejscowy
01-11-2011, 10:12
tu np. próbowałem postawić znicz po drugiej stronie krzyża, lecz było zbyt krzywo


ale tak też jest ładnie:

http://img560.imageshack.us/img560/5528/dsc022792.jpg

olgaa
01-11-2011, 17:41
Zniczy było sporo a i pracowita ekipa była do zapalania i roznoszenia w mig się uporała i znicze płonęły na grobach.

don Enrico
01-11-2011, 18:58
o pamięć prosząc i ciepło świecy,
bo tylko tyle tu pozostało.Podziękowania dla Wuki

Miejscowy
01-11-2011, 19:46
Gdy wrzucałem moją fotkę, to nie widziałem jeszcze, pięknego wiersza WUKI, to zbieg z okoliczności, że fotka trochę nawiązuje.

Podsumowując: wyjazd był bardzo udany, szczególne podziękowania należą się pomysłodawcom i organizatorom - chyba jesteśmy świadkami narodzin nowej świeCZkiej tradycji.
Nie sposób też nie wspomnieć o naszych dzielnych autach, szczególnie osobowych, które z poświęceniem końcówek wahaczy, woziły nas po kraterowiskach.

Magiczny był dobromilski rynek w dźwiękach akatystu.
Salina, zwiedzona nawet w naszej wesołej gromadzie, przerażała.
Zamek Herburtów; u nas już nie ma takich 'dzikich' ruin.
No i nasz docelowy cmentarz - piękny.
Na pewno wrócę do Dobromila.

don Enrico
01-11-2011, 21:52
Rozenburg taką nazwę można znaleźć na starych mapach przypisaną do miejscowości przylegającej do Dobromila.
Mieszkali tam koloniści niemieccy którzy z biegiem czasu ulegli spolonizowaniu.
Czy i oni ulegali represjom komunistów ?
Czy trafili do przemyskiego więzienia jako element niepożądany ?
Tego nie wiemy.
Ale wiemy że udało się forumowej grupie dotrzeć w miejsce kaźni miejscowych ludzi pomordowanych przez nacjonalistów.
Poszukajmy. Jedyna współczesna mapa która pokazuje okolice Dobromila to "Pogórze Przemyskie" wydawnictwo Demart.
.
26413
.
Kropką zaznaczyłem salinę (kopalnię soli ) w której dokonano mordu nazywanego "małym Katyniem"
Trudno doszukać się informacji na ten temat.
Oto kilka zdjęć pokazujących to przejmujące miejsce.]
.
Oto brama prowadząca do tego przedwojennego obiektu przemysłowego
26414
.
kolejne obiekty straszą wybitymi oknami
26415
.
W kolejnym budynku straszą niezabezpieczone wejścia do piwnic
26416
.
a w każdej chwili na głowę może spaść strop
26417
.
po ceglanych schodach wschodzimy na wzgórek i naszym oczom pokazuje się pomnik i kaplica św Kingi
26418
.
wszyscy próbują rozczytać te tablice
26419

Mamcia DwaChmiele
02-11-2011, 12:18
Kilka obrazków ode mnie.

Dobromil, centrum miasteczka. Główna ulica. Fragmenty asfaltu wystające spomiędzy dziur przestały w końcu straszyć i można było przez moment poruszać się po linii prostej, równą nawierzchnią.
26440

Byliśmy w polskim kościele. Zaskakujące, a może nie, był pełny. W ławkach zasiadał głównie "wymierający już gatunek babć chustkowych" (kogo cytuję?). Nie miałam śmiałości... może ktoś inny miał?
26441

Prawie jak Guy Fawkes...
26442

Droga do miejsca zbrodni. Czym się wtedy poruszali?
26443

Co było w tych budynkach?
26444

26445

26446

26447

Miejscowy
02-11-2011, 17:43
Niezwykły w zbrodni w Salinie jest tygiel narodowości, zarówno po stronie katów jak i ofiar:
po stronie katów mamy enkawudzistów (Rosjanie, Żydzi, inne nacje?) i faszystów (Niemcy, może Ukraińcy?),
po stronie ofiar; wiemy o Polakach, wśród których możliwie że byli Głuchoniemcy z Rożewa, Ukraińcy i później Żydzi.
Cóż, może te zbrodnie nie są znane, bo dla wielu pamięć o nich jest niewygodna.
W internecie można znaleźć tylko strzępy niepewnych informacji; raz w wikipedii pisze przy haśle Salina (Ukraina), że było 3600 ofiar, gdzie indziej, że ponad 1000 a jeszcze w innym miejscu, że do tysiąca. Ciekawe co pisze na tej ukraińskiej tablicy?..
I gdzie jest wspólna mogiła ekshumowanych ofiar?
Ciekawe też gdzie znajduje się dobromilski kirkut, wikipedia podaje, że stan cmentarza jest nieznany.

http://img810.imageshack.us/img810/471/dsc022652.jpg


Wracając do współczesności, mam fotkę babć pod kościołem (a w ołtarzu kościoła za przeszkloną szybą znajdują się zwłoki nieznanego dziecka),
babcie (niestety bezchustkowe) mówiły po ukraińsku, pies szczekał po psiemu:

http://img513.imageshack.us/img513/753/dsc022512.jpg

Chętnie poznałbym tych ludzi, najlepiej przy jakiej horyłce, z noclegiem, tym razem rozmawiałem tylko chwilę z Ukraińcem, który pracował przy renowacji kościoła.

Przypadkiem mam mapę Demartu: "Bieszczady i Pogórze Przemyskie" - zaznaczyłem kropę.

iaa
02-11-2011, 19:06
W sprawie celu zasadniczego:
żółty, jesienny liść -
26451,
porządek musi być -
26452,
porcelana z Dobromila -
26453,
bez imienia -
26454,
jak wyszłam?
26455,
...
26456.

Basia Z.
02-11-2011, 21:09
Ja się za wiele nie odzywałam w tym wątku, ale dziękuję, że tam byliście.
Wczoraj przy okazji rodzinnych wizyt na cmentarzach opowiedziałam swoim synom również o tym miejscu.

B.

komisaRz von Ryba
02-11-2011, 23:51
Dobromil miasto gdzie stare czasy już minęły

kinoteatr

https://lh5.googleusercontent.com/-rUNgvCFTvGk/TrG0uqrh-6I/AAAAAAAABiI/DjicOSoNt7I/s640/ORL_1652.jpg

a i nowoczesność nie zawsze wychodzi

https://lh5.googleusercontent.com/-O3kzGs92IWU/TrG0vem2mSI/AAAAAAAABiM/KYzo7Uik9zQ/s512/ORL_1655.jpg

na rynku niosły się cerkiewne śpiewy a my udaliśmy się do kościoła

https://lh6.googleusercontent.com/-HYW8cx6qJ0g/TrG0wcDLZsI/AAAAAAAABiQ/4eViIz6a6pg/s512/ORL_1660.jpg

aby wejść musieliśmy poczekać ażsię skończy Msza co miała się zacząć,

https://lh4.googleusercontent.com/-DCHfyzP3xnU/TrG0w4LbkeI/AAAAAAAABiU/tDfxoJe-VIo/s512/ORL_1682.jpg




https://lh5.googleusercontent.com/-dnqBtIozVtE/TrG0xZiCcXI/AAAAAAAABiY/zn-Q8WlgbVw/s512/ORL_1687.jpg




https://lh6.googleusercontent.com/-zBQw52c_MoE/TrG0yDQAFkI/AAAAAAAABic/NcPdPYiStGo/s640/ORL_1689.jpg




https://lh5.googleusercontent.com/-eVX_w5asZ04/TrG0y4_kXvI/AAAAAAAABig/HllFoY0-Hvc/s512/ORL_1690.jpg




https://lh4.googleusercontent.com/-JLrs4gEsbcw/TrG0zkbQjwI/AAAAAAAABik/KMnDd-4rsU8/s512/ORL_1694.jpg

krzychuprorok
03-11-2011, 10:57
Eech, nie zaglądałem do tego wątku, gdybym to ja wiedział dużo wcześniej, że jedziecie, tak jeszcze przed 20 października, to pojechałbym z wami... W Rozenburgu mieszkała moja rodzina...

don Enrico
03-11-2011, 11:35
i... W Rozenburgu mieszkała moja rodzina...
A może masz jakieś kanały rodzinne aby zdobyć więcej informacji ?

krzychuprorok
03-11-2011, 12:13
W Rozenburgu pochowani zostali moi pradziadkowie. Część życia spędzili tam dziadek z babką. Ciężko mi było do tej pory lepiej poznać historię rodziny, ale postaram się zdobyć więcej informacji, wasz wyjazd mnie do tego zainspirował. Do Rozenburga pojadę na pewno, bo wybieram się tam od 3 lat. .

don Enrico
03-11-2011, 13:04
Gdyby ktoś chciał odszukać Salinę, miejsce kaźni w dawnej kopalni soli to może skorzystać z tego linka
http://wikimapia.org/#lat=49.5808348&lon=22.7653885&z=14&l=28&m=b

Miejscowy
03-11-2011, 18:36
krz.proroku: przejeżdżaliśmy nawet przez Rymanów z dwoma wolnymi miejscami w aucie.

Zauważyliście,. że komisaRz ustawił ostatnie zdjęcie jako ostatnie, by pasowało do napisu w stopce? ;D


A kinoteratr Ukraina super

http://img249.imageshack.us/img249/731/dsc022402.jpg

obgadywaliśmy przy nim bubę ;)

Mamcia DwaChmiele
04-11-2011, 10:37
A oto nasza silna grupa pod wezwaniem

26527

Wstawiam małe zdjęcie, jeśli któryś uczestnik wycieczki chce duże, proszę o PW z adresem mailowym

don Enrico
04-11-2011, 12:02
A kinoteratr Ukraina super

obgadywaliśmy przy nim bubę ;)
No nie !
Kinoteatr to też sprawka Buby ? :-o:-o:-o
Niedługo wyjdzie na to że wszystkie mazgaje na wschodzie będą jej przypisane.

komisaRz von Ryba
06-11-2011, 21:55
jeszcze kilka fotografii
https://lh3.googleusercontent.com/-jWkxdpAlWgQ/TrG01cwQZEI/AAAAAAAABiw/ePqIqz21HjY/s512/ORL_1706.jpg?gl=PL

https://lh6.googleusercontent.com/-OHepz0Oyksg/TrG02JSocRI/AAAAAAAABi0/KZek85NKa-Q/s512/ORL_1720.jpg?gl=PL

bywało pięknie
https://lh5.googleusercontent.com/-mb2v8H7RTqo/TrG00zT0qAI/AAAAAAAABis/cx8RuJqJZ40/s512/ORL_1704.jpg?gl=PL

i niebezpiecznie
https://lh4.googleusercontent.com/-y673FWu-1Og/TrG00NN6MfI/AAAAAAAABio/V3ozaiaLvIw/s512/ORL_1700.jpg?gl=PL

https://lh6.googleusercontent.com/-hO8F7M2uYC8/TrG020AxPwI/AAAAAAAABi4/LilRNuQl14s/s640/ORL_1730.jpg?gl=PL

https://lh5.googleusercontent.com/-GHDkRqRgHm0/TrG03kldG4I/AAAAAAAABi8/_VgdiuL7bxQ/s640/ORL_1737.jpg?gl=PL
cmentarz niezwykły, światełka zapalone
https://lh4.googleusercontent.com/-2t_KMVv7guo/TrG05DVOLnI/AAAAAAAABjI/AMdgtVxhDIg/s640/ORL_1749.jpg?gl=PL
czasy dawne próbowano zamazać, nad tym herbem była na wymurowana gwiazda
https://lh5.googleusercontent.com/-5uN_vanixeQ/TrG05_o0hWI/AAAAAAAABjM/N5IS9biAPKw/s512/ORL_1753.jpg?gl=PL
grobny jeszcze czytelne
https://lh4.googleusercontent.com/-iaI-XVLc8JM/TrG06jiYgYI/AAAAAAAABjQ/n8vGJkWFR7s/s512/ORL_1756.jpg?gl=PL
i prawie zapoomniane
https://lh4.googleusercontent.com/-l4iJcpSrKZE/TrG07TiJTsI/AAAAAAAABjU/Opy9D_sVrKc/s640/ORL_1758.jpg?gl=PL
do niektórych grobowców można zagladnąć
https://lh3.googleusercontent.com/-VRksAjPNtuQ/TrG04hI7oZI/AAAAAAAABjE/BEub0-2KGPo/s576/ORL_1748.jpg?gl=PL

https://lh6.googleusercontent.com/-SwXsZs9HoeM/TrG071cp1mI/AAAAAAAABjY/qgMwk6RPUE4/s512/ORL_1766.jpg?gl=PL
https://lh5.googleusercontent.com/-UAr_Il1h4XA/TrG08bZ60UI/AAAAAAAABjc/hx2_DGLQkaE/s512/ORL_1767.jpg?gl=PL

https://lh3.googleusercontent.com/-k3Fjj2ddw3A/TrG09n57x7I/AAAAAAAABjg/82XA2dsZMmg/s512/ORL_1774.jpg?gl=PL
były też współczesne groby
https://lh6.googleusercontent.com/-yYtpOizFfzc/TrG0-fWfLrI/AAAAAAAABjk/QQ-i9tb87bM/s512/ORL_1782.jpg?gl=PL

Miejscowy
06-11-2011, 22:31
cmentarz niezwykły, światełka zapalone

Fajnie zobaczyć motywy, które niezależnie nas zaciekawiły (dwujęzyczna tablica)

http://img31.imageshack.us/img31/8914/dsc022742.jpg

don Enrico
07-11-2011, 20:21
A na zakończenie dnia głębszy oddech przy wchodzeniu na Ślepą Górę gdzie z dawna rozłożyły się potężne ruiny zamczyska Herburtów
Oddech pełen kolorów odchodzącej jesieni
.26657.
/
26661.
.
26663

i co ? warto było ?

olgaa
07-11-2011, 21:47
Warto było zapalić świeczki na grobach rodaków,warto było spotkać się tak zacnym gronie,warto teraz wspominać i oglądać fotki w te jesienne wieczory.Dzięki Heniu za zorganizowanie wyjazdu i dzięki wszystkim za to że poświęcili swój wolny czas i swoje auta.I warto było postać na ulicy Mickiewicza;)oj warto.

komisaRz von Ryba
07-11-2011, 22:18
Fajnie zobaczyć motywy, które niezależnie nas zaciekawiły (dwujęzyczna tablica)...


tak, najpierw myslalem że to tablica dla 2 osób, potem zrozumiałem że to jedna osoba a tablica dwujęzyczna.

don Enrico
było warto

don Enrico
29-12-2011, 10:12
Sprawa tragedii w Salinie wychodzi z archiwalnych mroków .
Czy zostanie w naszej pamięci ?
Zdjęcia są drastyczne, więc zastanów się zanim klikniesz w ten link
http://www.dobromyl.org/index.php?option=com_content&task=view&id=285&Itemid=1

komisaRz von Ryba
12-04-2012, 10:31
Sprawa tragedii w Salinie wychodzi z archiwalnych mroków .
Czy zostanie w naszej pamięci ?...
powoli wychodzi
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/rzeszow/marsz-pamieci-uczci-pomordowanych-przez-nkwd-wiezn,1,5095737,region-wiadomosc.html


Marsz Pamięci uczci pomordowanych przez NKWD więźniów
dzisiaj, 07:40 ŻG / PAP (http://wiadomosci.onet.pl/zrodla/pap,95878,zrodlo.html)

Upamiętnienie kilkuset więźniów narodowości polskiej i ukraińskiej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Dobromilu na Ukrainie - to główny cel pierwszego Marszu Pamięci, którego uczestnicy mają przejść 27 kwietnia do tej miejscowości z Przemyśla (Podkarpackie). Dariusz Iwaneczko z rzeszowskiego IPN mówił m.in., że NKWD dokonało mordu na kilkuset Polakach. - Zabijano ich uderzeniem młotem w tył głowy - zaznaczył.
Organizatorami marszu są Instytut Pamięci Narodowej (http://wiadomosci.onet.pl/tagi/ipn,5053,tag.html) w Rzeszowie (http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/rzeszow/region.html) i Sanktuarium NMP Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach na Ukrainie (http://wiadomosci.onet.pl/tagi/ukraina,4786,tag.html).
Jak poinformował Dariusz Iwaneczko do zbrodni doszło w czerwcu 1941 r., po ataku Niemiec na ZSRR.

- Mord ten stanowił jeden z elementów planu "ewakuacji" sowieckich więzień znajdujących się na terenach zajmowanych przez Niemców. Funkcjonariusze NKWD w Dobromilu dokonali mordu na co najmniej kilkuset więźniach narodowości polskiej i ukraińskiej. Część ofiar było wcześniej uwięzionych w więzieniu w Przemyślu. Zabijano ich uderzeniem młotem w tył głowy, a ciała ukrywano w kopalni soli w Lacku k. Dobromila - dodał.
Iwanczeko podkreślił, że liczba ofiar nie jest znana do dzisiaj. Zaznaczył, że marsz w którym ma wziąć udział przede wszystkim młodzież ponadgimnazjalna oraz studenci, ma przypomnieć ten "lokalny Katyń".
Marsz rozpocznie się w piątek 27 kwietnia w Przemyślu. Uczestnicy pieszo przekroczą granicę w okolicach miejscowości Malhowice. W Niżankowicach na Ukrainie będzie nocleg oraz msza św. W drugi dzień młodzież uda się do Saliny k. Dobromila, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych przez NKWD w 1941 r. Uczestnicy zwiedzą także teren dawnej kopalni soli. Trasa marszu liczy ponad 22 km.

don Enrico
12-04-2012, 10:39
W ostatnim czasie rzeszowska tvp pokazała program prowadzony przez dr. Olejko o tragedii w Salinie.
Nie wiem czy jest możliwość odszukać to w archiwach telewizyjnych ?

don Enrico
03-10-2012, 23:51
Bez względu na pogodę i przesilenia polityczne chciałbym skrzyknąć akcję " Forumowe Światełko Pamięci"
Będzie to w ostatni łikend października czyli wychodzi - 28 października

komisaRz von Ryba
04-10-2012, 11:44
jest plan co do miejca? tam gdzie rok temu ?
mnie chodzi po głowie Stanisławów /Iwano-Frankiwsk gdzie z jednej strony miasta jest Demianów Łaz w którym mordowali Sowieci a z drugiej strony Czarny Las gdzie mordowali Niemcy

don Enrico
05-10-2012, 08:58
Stanisławów ? Drohobycz ? Czarny Las ? Katyń ? , to wszystko propozycje na dłuższy wyjazd.
Dobromil jest prostszy, bo w zasięgu jednego dnia.

don Enrico
23-10-2012, 13:14
Zbliża się termin wyjazdu (przypomnę że to najbliższa niedziela) , a przygotowania trwają.
Zakupiłem dzisiaj zielone znicze , bo taka była prośba jednego z forumowiczów
.
30517
Oczywiście że nie prowadzimy żadnej zbiórki publicznej, bo nie mam zezwolenia ministerstwa finansów.
Udział w "akcji" jest w pełni prywatny i taki będzie mieć charakter, a forum jest tylko płaszczyzną porozumiewawczą.
Jeśli ktoś chciałby wziąć udział w tych działaniach to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do Dobromila.
PLAN jest taki : wyjazd jednodniowy - punkt kontaktowy to plac przed kościołem w Dobromilu (kościół jest tylko jeden)
Czas spotkania : 10.30 czasu ukraińskiego - ale jak to przeliczyć na czas aktualny ? tego nie wie nikt, bo nie wiadomo czy będą tam przesuwać czas czy też nie.
Właśnie o tej godzinie ma się rozpocząć msza święta która będzie trwać ok 1 godziny. Kto w tym czasie dotrze dołączy do grupy
udającej się na miejsce kaźni w Salinie. Na początku tego wątku jest mnóstwo informacji na ten temat.
Potem wycieczka (spacer) do cerkwi Bazylianów + ewentualnie na ruiny zamku Herburtów, tak aby pod wieczór wrócić na ten niezwykle urokliwy cmentarz w Dobromilu i tam zapalić znicze na opuszczonych polskich grobach.
Powrót do domu.

Alchem
23-10-2012, 14:43
Korzystając z niniejszej płaszczyzny porozumiewawczej, chciałbym zapytać o możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu, oczywiście w pełni prywatnego. Niestety, ze względu na odległość nie mogę uczestniczyć osobiście. Czy mógłbym w inny sposób przyłączyć się do akcji? Może być PW.
Pozdrawiam ministerstwo finansów.

Miejscowy
23-10-2012, 17:34
Czas spotkania : 10.30 czasu ukraińskiego - ale jak to przeliczyć na czas aktualny ? tego nie wie nikt, bo nie wiadomo czy będą tam przesuwać czas czy też nie.
aż sobie poczytałem zeszłoroczne posty o umiejscawianiu w czasie i przypomniałem sobie co z tego wynikło :D
ciekawe, czy i tym razem ktoś się zagubi między czasami i czy msza zacznie się i tak godzinę wcześniej

don Enrico
23-10-2012, 19:05
Korzystając z niniejszej płaszczyzny porozumiewawczej, chciałbym zapytać o możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu, oczywiście w pełni prywatnego. Niestety, ze względu na odległość nie mogę uczestniczyć osobiście. Czy mógłbym w inny sposób przyłączyć się do akcji? Może być PW.
Pozdrawiam ministerstwo finansów.
Można przekazać znicze, grzecznościowy kontakt na priva do forumowicza : Komisarz von Ryba , albo do mnie.

joorg
23-10-2012, 22:25
Zbliża się termin wyjazdu (przypomnę że to najbliższa niedziela).... tak aby pod wieczór wrócić na ten niezwykle urokliwy cmentarz w Dobromilu i tam zapalić znicze na opuszczonych polskich grobach.
...Powrót do domu.
O której robicie wyjazd z Rzeszowa ? i z jakiego punktu zbornego ?.. ma się rozumieć przez przejście Krościenko.

don Enrico
23-10-2012, 23:06
Nie ma wspólnego wyjazdu z Rzeszowa. Na tą chwilę wiem o dwóch pojazdach + jeden pojazd z Brzozowa.
Nie można w żaden sposób określić czasu przekraczania granicy w Krościenku, dlatego wyznaczony został czas spotkania w Dobromilu pomiędzy 10.30-11.30 czasu ukraińskiego w Dobromilu.
Wiem, że to jest skomplikowane , ale trudno - ta akcja jest prosta , tylko że skomplikowana.
p.s. czy Duszki wrócą z Sudetów ?

don Enrico
24-10-2012, 23:53
Wysłałem zapytanie d znajomych przyjaciół z Ukrainy odnośnie zmiany czasu
uzyskałem dwie odpowiedzi : jedną po po polsku drugą po ukraińsku
-Ivan - Niewiadomo
-Oleg - Так, 28 жовтня переводимо стрілки годинника на 1 годину назад)

don Enrico
25-10-2012, 14:22
Właśnie dokupiłem kolejną partię zniczy, dobrze że mam bagażnik.
Trzeba będzie wziąć rękawiczki, aby troczę uprzątnąć stare. Wprawdzie już wcześniej je wywoziłem, ale na pewno coś zostało.
Dziwna jest mina celnika który zaglądając do bagażnika zamiast wszelakiego dobra widzi wypalone znicze.
30528

Miejscowy
25-10-2012, 16:24
u mnie też już pierwsze zakupy zrobione, poza tym opony zmienione, łańcuchy rozplątane (dało się jednak!), łopata i odmrażacz spakowane, no i najważniejsze: paszport.
startujemy z Ustrzyk Dolnych, więc będziemy najprawdopodobniej pierwsi na granicy - dam znać jakie warunki.
tylko te striłki hodinnika na dobru hodinu ustawić..

Anyczka20
26-10-2012, 05:08
Mam pytanie i sprawę zupełnie prywatną. Czy drodze powrotnej byłaby możliwość zatrzymania się na cmentarzu w Chyrowie. Chodzi o zapalenie znicza na grobie mojej prababci, ponieważ ja nie mam możliwości tam być...jeżeli komuś nie zrobiło by to różnicy to było by mi niezmierni miło.

don Enrico
26-10-2012, 08:53
Cmentarz w Chyrowie znajduje się przy drodze prowadzącej do Dobromila, więc i tak będziemy tam przejeżdżać.
Nie ma sprawy, tylko pasowałby jakiś dokładniejszy namiar, bo ja kojarzę tam tylko ten duży grób ojców jezuitów.

Anyczka20
27-10-2012, 00:30
Prababcia nazywała się Elżbieta Dżoń z domu Różańska. Jeśli chodzi o dokładny namiar (w sensie w którym miejscu jest grób) to muszę skonsultować się z ciociami :) Dam znać jutro wieczorem, jeśli to nie za późno i w ogóle jeśli to nie problem. Pozdrawiam.

Anyczka20
27-10-2012, 12:24
Od żółtej kapliczki idzie się prosto a potem się skręca w prawo, grobowiec jest gdzieś pod drzewem, taki zwykły mały biały cementowy. Także gdyby Wam nie zrobiło różnicy, zwłaszcza, że w ostatniej chwili się wtrąciłam w tą akcje. Pozdrawiam

don Enrico
27-10-2012, 13:17
Z przyjemnością poszukamy.
Wyjazd jutro , skoro świt, a potem parę migawek w ramach relacji. Damy znać o rezultatach poszukiwań.

komisaRz von Ryba
27-10-2012, 22:29
znicze zakupione budzik nastawiony

don Enrico
28-10-2012, 05:56
Dochodzi 5-ta rano. Za oknem czarna ciemność , a o szyby deszcz rozbija kolejne krople.
Patrzę na termometr i jest dobrze , bo na plusie. Wprawdzie tylko 1 stopień, ale zawsze to na plusie.
Trzeba jechać (i nie pytajcie czy mi się chce)

komisaRz von Ryba
28-10-2012, 22:45
pogoda z początku mocno zniechęcała chętni do ostatniej chwili zmieniali zdanie ale ... było niesamowicie

don Enrico
29-10-2012, 11:33
Granica nie zajęła dużo czasu i wkrótce oko w oko przed nami pojawiła się największa regionalna atrakcja, czyli coś co kiedyś było drogą,
a obecnie przez miejscowych nazywane jest okopami.
Leje po wybuchach bomb łagodnie kołysały nas w drodze do Chyrowa, aż tu nagle tuż za Starzawą coś niesamowitego, gładki asfalt bez dziur.
Miejscowe auta snuły się pomalutku jakby nadal nie wierząc w to co się stało.
Najbardziej dziurawe miasto w Galicji czyli Chyrów powitała nas padającą mżawką przy temperaturze której spodobało się zejść poniżej kreski.
Nic to. Zajeżdżamy pod cmentarz i wyciągam wydrukowany opis aby poinstruować wszystkich co mamy szukać
Anyczka20 napisała :

Od żółtej kapliczki idzie się prosto a potem się skręca w prawo, grobowiec jest gdzieś pod drzewem, taki zwykły mały biały cementowy
Przed nami cmentarz .
https://lh4.googleusercontent.com/-c6TRGnRIhSA/UI5I9z0uLJI/AAAAAAAADzo/bgXLz1qpLog/s640/hm12_5478.jpg
.
Po lewej kaplica grobowa ojców Jezuitów z pobliskiego konwiktu w kolorze lila-róż, a na prawo , troszkę dalej kaplica cmentarna w kolorze szarego tynku.
O jaką żółtą kapliczkę chodziło ? może została przemalowana ?
Na cmentarzu sporo wyciętych drzew, przedzieramy się przez zamoczone deszczem zarośla, ale bezskutecznie.
Nie udało się odnaleźć, tego grobu. No cóż , zapalamy kilka zniczy. Przy okazji odnajdujemy inne "charakterstyczne" groby , np obrońców Chyrowa z 1919 roku, albo w rogu niego w głębi na których powiewa flaga czerwono-czarna. Ja wiem co to oznaczają te kolory.

Aleksandra
29-10-2012, 11:37
... żółte liście, zielone pnącza, i białe gwiazdki śniegu ...
.... i nikt nie zamarzł, ani nie zmienił się w bałwana :D
... światełka zapłonęły ...

za to w Warszawie tęgie śniegi i mrozy ;)

bogdan64
29-10-2012, 13:02
Ludzie, wstawiajcie fotki

don Enrico
29-10-2012, 13:11
Ludzie, wstawiajcie fotki
Wreszcie się ktoś zainteresował ;)
Dzięki. Jak będę miał chwilkę to wrzucę jeszcze jedno.(albo dwa)

tomas pablo
29-10-2012, 14:36
Wreszcie się ktoś zainteresował ;)
Dzięki. Jak będę miał chwilkę to wrzucę jeszcze jedno.(albo dwa)
...a trzy ? albo cztery? ...ech, miałem zamiar podłączyć się do was , ale inny cmentarz wołał , ten ,na który w tych dniach pewnie nikt nie zajrzy . I praca na nim...Pogoda też paskudna, w końcu byliście troszkę bardziej na wschód, tyle że za Sanem.

bertrand236
29-10-2012, 19:59
Dziękuję.....

bogdaneg
29-10-2012, 20:02
Ludzie, wstawiajcie fotki
No własnie, Foty! Porównam sobie do ubiegłorocznych.
A co do drogi - to jak wyasfaltują pod granicę - to będzie o kolejną atrakcję mniej... ale to pewnie kiełbasa (asfalt) wyborcza.

don Enrico
29-10-2012, 20:25
Aby pokazać zdjęcia , trzeba je najpierw zrobić, a niechętnie się wysiada z ciepłego samochodziku gdy na zewnątrz ciapie.
Tak jak wspomniałem pierwszym etapem był cmentarz w Chyrowie.
Paskudna pogoda, ale damy radę i ruszamy ze zniczami w ręku. Czerwienią się owoce dzikiej róży wplatane w metalowe ogrodzenia grobów
.
30535
.
a kwitnące nadal aksamitki dodają uroku tej starej fotografii
30536
.
Czerwony kapturek zmarzniętymi rękoma próbuje odpalić znicz na grobowcu o. Jezuitów.
30537

don Enrico
29-10-2012, 20:45
No własnie, Foty! Porównam sobie do ubiegłorocznych.
A co do drogi - to jak wyasfaltują pod granicę - to będzie o kolejną atrakcję mniej... ale to pewnie kiełbasa (asfalt) wyborcza.
No to będziesz jeszcze musiał chwilę poczekać , bo na razie drepczemy po Chyrowie - a tam nas rok temu nie było.
Jeszcze kilka kolejnych zdjęć
.
oplecione bluszczem i chaszczami monumenty dawnej świetności
30539
.
Pełno polskich nazwisk, które często kojarzą się ze znanymi postaciami
30540
.
czy ten krzyż pochodził z hamernii z Cisnej ?
30541
.
p.s. chyba będę musiał zrobić osobny album , bo tych niesamowicie urokliwych grobów było naprawdę sporo

joorg
30-10-2012, 00:13
...
chyba będę musiał zrobić osobny album , bo tych niesamowicie urokliwych grobów było naprawdę sporo
...bez słów

Anyczka20
30-10-2012, 00:36
O jaką żółtą kapliczkę chodziło ? może została przemalowana ?
Na cmentarzu sporo wyciętych drzew, przedzieramy się przez zamoczone deszczem zarośla, ale bezskutecznie.
Nie udało się odnaleźć, tego grobu.

Szczerze mowiac nie wiem o jaka zolta kapliczke chodzilo. Prawdopodobnie ciocia miala na mysli ta szara, ale pewnosci nie mam. Dopytam osobiscie nastepnym razem. W kazdym razie serdeczne dzieki za to ze probowaliscie, bo ze grobowiec tam stoi to jest pewne, tylko nikt go juz nie odwiedza :( Obadam osobiscie jak bede w Polsce innym razem. Jeszcze raz dziekuje za fatyge i pozdrawiam.

komisaRz von Ryba
30-10-2012, 00:44
Od żółtej kapliczki idzie się prosto a potem się skręca w prawo, grobowiec jest gdzieś pod drzewem,....
stare drzewa były wycięte, pogoda zniechęcała ale się staraliśmy
niektóre grobowce były bez głowy
https://lh4.googleusercontent.com/-_g_KyRR1wMc/UI79MEXZZRI/AAAAAAAACVA/aliIXNSwBsA/s512/ORL_7990.jpg
inne trudno czytelne
https://lh4.googleusercontent.com/-CkPmS8U19Wc/UI79i5QSYgI/AAAAAAAACVI/TUyUFCoWhcw/s512/ORL_7994.jpg
niektóre nazwiska i daty
https://lh6.googleusercontent.com/-g3ydEgeOsIM/UI79_Hl_WZI/AAAAAAAACVY/CkpGP1RHqso/s720/ORL_7997.jpg
starsze nagrobki jak by w lepszym stanie
https://picasaweb.google.com/kniazRafal/ChyrowDobromil2010#5804858787571572258https://lh5.googleusercontent.com/-kpNiCUlxKOE/UI8AT9SCHiI/AAAAAAAACXM/eSifJ7iwxXw/s512/ORL_8002.jpg
z innych wystawały kości
https://lh6.googleusercontent.com/-fPOWW2TZInE/UI8Cs_gLsGI/AAAAAAAACW0/IfbRD2hl59E/s720/ORL_8017.jpg

komisaRz von Ryba
30-10-2012, 01:01
... tych niesamowicie urokliwych grobów było naprawdę sporo
to prawda acz czasu jak by mało
wiec jeszcze kilka
kaplica chyba przygotowana do remontu choć jak przekonaliśmy się o tym później z tym remontem to różnie bywa
https://lh6.googleusercontent.com/-iM7lWICMOek/UI7_8T8GYqI/AAAAAAAACVs/pdrbgZiIwOk/s512/ORL_8004.jpg
a i forma do Jezusków gotowa
https://lh5.googleusercontent.com/-N0yB6-pkXv8/UI8AyvND-BI/AAAAAAAACWI/DqlHe2RQV8Y/s512/ORL_8006.jpg
nie wszystkie nagrobki są z czasów II RP, ten z drugiej połowy lat 70-tych
https://lh5.googleusercontent.com/-tZwtwAAmlok/UI8ANB4VXJI/AAAAAAAACV0/FsyvilACsTI/s512/ORL_8008.jpg
hmm
https://lh6.googleusercontent.com/-6BLKuNyhL6o/UI8BHzvDODI/AAAAAAAACWQ/NTKI3LJ086M/s512/ORL_8009.jpg
tu nagrobek
Marcel Sulima Popiel
właściciel dóbr
zm1901?
piękny nagrobek
https://lh6.googleusercontent.com/-NYhcOGOPnQI/UI8BszADePI/AAAAAAAACWY/H-KpxwXrU0U/s720/ORL_8012.jpg
tu zmarła w 18 wiośnie
https://lh3.googleusercontent.com/-E1LI7-pvHc0/UI8CQCT3svI/AAAAAAAACWk/5q2krWbFOEY/s512/ORL_8013.jpg
mało czasu
https://lh6.googleusercontent.com/-RRnw0SySFps/UI8Cl7fH5nI/AAAAAAAACWs/4aFbUZFihfE/s720/ORL_8016.jpg

bogdan64
30-10-2012, 08:06
Myślę, że dobrze byłoby sie kiedyś zebrac i troche cmentarz oczyścic.
Wstawiajcie ,wstawiajcie fotki

don Enrico
30-10-2012, 10:22
Szczerze mowiac nie wiem o jaka zolta kapliczke chodzilo. Prawdopodobnie ciocia miala na mysli ta szara, ale pewnosci nie mam. Dopytam osobiscie nastepnym razem. W kazdym razie serdeczne dzieki za to ze probowaliscie, bo ze grobowiec tam stoi to jest pewne, tylko nikt go juz nie odwiedza :( Obadam osobiscie jak bede w Polsce innym razem. Jeszcze raz dziekuje za fatyge i pozdrawiam.
A ja Ci dziękuję , bo poprzez to działanie odkryłem cmentarz w Chyrowie obok którego wielokrotnie przejeżdżałem, a nie wiedziałem że jest tak interesujący.
bogdan64

Myślę, że dobrze byłoby sie kiedyś zebrac i troche cmentarz oczyścic.
Zgłaszasz się jako organizator takiej akcji ? myślę że będą chętni aby ją wspomóc, należy jednak pamiętać , że to nie jest cmentarz opuszczony, tylko nadal "żyjący"
Są nowe pochówki,często na starych miejscach. Te miejsca są zadbane, inne zachaszczone. Taką akcję trzeba by uzgadniać z administratorem.
a tymczasem ciąg dalszy.
Udaliśmy się do konwiktu , aby zobaczyć kolejną ciekawostkę regionalną polegająca na tym że stara, zabytkowa, ozdobna posadzka w kościele (konwickim) zalewana jest warstwą betonu.
30549
na tym zdjęciu Komisarz ubrany w barwy ochronne, zostawił rower i wchodzi do kościoła.
a to zdjęcie, to wielokrotnie pokazywany już na tym forum dziedziniec konwiktu.
Mimo że wielokrotnie, to na mnie zawsze robi wrażenie i wymusza pytania .... co dalej ?
30550

bogdan64
30-10-2012, 13:14
Na organizacje niestety nie mam czasu,ale chetnie bym się przyłaczył. Faktycznie nie pomyslałem o uzgodnieniu z administratorem

Pierogowy
30-10-2012, 23:17
hallo,

mam wrażenie ,że surrealizm tej wyprawy dopiero się zaczyna...

coś niebywałego ,a zarazem bardzo realnego jest w waszych słowach
i dodatkowo uwiarygodnione poprzez fotografie...
aura raczej mało refleksyjna,
a tu...tyle ,tyle wrażeń i skojarzeń...
podziwiam waszą tkankę ,membranę czułą i wrażliwą...
:)

komisaRz von Ryba
31-10-2012, 00:18
...a to zdjęcie, to wielokrotnie pokazywany już na tym forum dziedziniec konwiktu.
Mimo że wielokrotnie, to na mnie zawsze robi wrażenie i wymusza pytania .... co dalej ?
konwikt zawsze robił wrażenie ale świątynia zazwyczaj była zamknięta, tym razem nadarzyła się możliwość wejścia do środka, ludzie schodzili się na mszę
https://lh4.googleusercontent.com/-otDdQACa3sg/UJBMThoBHMI/AAAAAAAACXY/z3oWwxK147E/s800/ORL_8023.jpg
wnętrze bardzo nas zaskoczyło i jakoś tak się zdziwiliśmy
https://lh4.googleusercontent.com/-kikEK8p-msM/UJBNFG23uDI/AAAAAAAACX0/ewj73H3xhPE/s512/ORL_8026.jpg
dziwna metoda, podłoga przygotowana do zacementowania na ścianie płyty z plastiku, ani to praktyczne ani ładne....
https://lh4.googleusercontent.com/--_Xz7zyy-ss/UJBMsqp9OcI/AAAAAAAACXg/wP4f6UasUHE/s720/ORL_8024.jpg

zaglądamy jeszcze do środka ,ale ludzi coraz więcej znaczy za chwilę zacznie się msza wycofujemy się dyskretnie
https://lh4.googleusercontent.com/-WsWjyGfUXTM/UJBMyaKmnkI/AAAAAAAACXo/nBxWsBlrduE/s512/ORL_8025.jpg



...mam wrażenie ,że surrealizm tej wyprawy dopiero się zaczyna...
też mam takie wrażenie

don Enrico
31-10-2012, 15:29
Prosto z Chyrowa pojechaliśmy na miejsce spotkania czyli na plac przed kościołem w Dobromilu i tu miłe zaskoczenie.
Do ekipy dołączyli kolejni forumowicze w osobach Aleksandy i Miejscowego. Obowiązkowa wizyta w kościele, krótka rozmowa z tutejszym plebanem Tak wzmocnionymi siłami udaliśmy się do Saliny.
To miejsce dawnej kopalni soli nazywane jest czasami "małym Katyniem"
Piękna jesienna alejka prowadzi do tego strasznego miejsca.
.
https://lh4.googleusercontent.com/-Sr5yqduy-zk/UJEfxSLJymI/AAAAAAAAD24/9sNvat-UdW8/s640/hm12.IMG_5517.jpg

don Enrico
31-10-2012, 18:52
Jeśli ktoś jest od niedawna na forum i nie słyszał jeszcze jakim tragicznym miejscem jest Salina , może oglądnąć mały filmik
skręcony kiedyś przez TV Rzeszów pod znaczącym tytułem "Sztolnia śmierci"
ale OSTRZEGAM że nie jest to materiał dla każdego.
Zanim klikniesz na ten link , zastanów się czy warto psuć sobie nastrój , może lepiej nie wiedzieć.
http://www.tvp.pl/rzeszow/historia/zakamarki-przeszlosci/wideo/sztolnia-smierci/7032853
.
Jesienna alejka dawnej kopalni prowadziła nas obok budynku , który kiedyś pełnił rolę sanatorium.
Dawną świetność przypominają niepowtarzalne żeliwne schody.
.
https://lh4.googleusercontent.com/-kUwI3zWGGNs/UJEfGIt2__I/AAAAAAAAD00/xtmp96y82mY/s640/hm12.IMG_5495.jpg
.
Na końcu alejki skręcamy w prawo i po ceglanych schodach wchodzimy na pagórek gdzie znajduje się szyb śmierci z pomnikiem.
Tam zapalamy znicze.
https://lh6.googleusercontent.com/-JoIU8SIRjDQ/UJEfLjG287I/AAAAAAAAD1M/1ezHAvVci14/s640/hm12.IMG_5498.jpg
.
https://lh6.googleusercontent.com/-19Ku3jD_fcc/UJEfYtJqS7I/AAAAAAAAD1w/L3xtYUUq574/s640/hm12.IMG_5503.jpg
.
Zapalamy znicze w różnych kolorach ;
te zielone przekazane przez Bertranda
te żółte przekazane przez Alchema
te czerwone przekazane przez Pierogowego
w tym miejscu podziękowanie dla kolegów forumowiczów za włączenie się do akcji "światełko"
.
https://lh6.googleusercontent.com/-5-UrmtQyVIM/UJEfexbd5FI/AAAAAAAAD2I/enK_Tyiq8UM/s640/hm12.IMG_5510.jpg

Jimi
31-10-2012, 22:26
a ja jutro nocą zapalę lampkę na cmentarzyku w starym jaworcu..

buba
01-11-2012, 01:53
Piekna akcja!!! Niestety mam tam daleko i ciezko byloby tam dotrzec.. Acz z drugiej strony tu, na dalekim zachodzie tez mamy kupe zapomnianych cmentarzy, niepolskich to fakt, ale czy to ma jakies znaczenie? Mam nadzieje ze jutro uda mi sie kontunuowac "forumowa akcje pamieci"...Torba zniczy juz czeka momentu az stanie gdzies wsrod plataniny bluszczy i zapelga kolorowym swiatelkiem...

komisaRz von Ryba
01-11-2012, 17:58
sztuczne kwiaty na drzewie nie tylko my tu byliśmy ostatnio
https://lh5.googleusercontent.com/-pt1TZ-9rfH4/UJKNZ0XPfMI/AAAAAAAACYg/N1BJ76h9gf4/s720/ORL_8047.JPG?gl=PL
tak kiedyś być może będzie wyglądało to miejsce
https://lh5.googleusercontent.com/-ekoeJsyRFIo/UJKNZ6gPZ5I/AAAAAAAACYc/GFabySB_WbE/s720/ORL_8043.JPG?gl=PL
zapalamy znicze, piękna okolica ale jakoś trudno się nią cieszyć wiedząc co tu zaszło
https://lh4.googleusercontent.com/-Ke9l3b4Is3c/UJKNZ6k2TEI/AAAAAAAACYY/PuthpAPVcpY/s512/ORL_8046.JPG?gl=PL
pogoda nie sprzyja, ale nie pada wiec trochę buszujemy po ruinach
https://lh3.googleusercontent.com/-sh9TbAhlsAw/UJKNfUojpmI/AAAAAAAACYw/b3SrSc5tjCM/s512/ORL_8056.JPG?gl=PL
kiedyś tu płynęła woda napędzała jakieś urządzenia
https://lh3.googleusercontent.com/-9-S-__i26mQ/UJKNf37pKkI/AAAAAAAACY4/G219AsjGCto/s512/ORL_8060.JPG?gl=PL
wracamy do Dobromila w tym budynku było więzienie NKWD i tu tez mordowano więźniów,
https://lh4.googleusercontent.com/-t1jAuXB-gHg/UJKNfihn2XI/AAAAAAAACY0/k_Nac7WacTY/s720/ORL_8069.JPG?gl=PL
znajdujemy restaurację, zamawiamy obiad, na końcu ulicy Mickiewicza naszą uwagę zwraca wieżyczka willi? później to sprawdzimy, teraz jedziemy na dobromilski cmentarz trzeba wykorzystać pogodę jest jak by cieplej, wiec do aniołka
https://lh5.googleusercontent.com/-BzobHphrick/UJKNgfFpXeI/AAAAAAAACZA/MnLReDCLHvc/s512/ORL_8073.JPG?gl=PL

don Enrico
01-11-2012, 20:21
DOBROMIL - galicyjskie miasteczko, którego historia wyrzuciła na zapomniane obrzeża.
Kiedyś zamieszkałe przez Rusinów, Polaków i Żydów. Ci ostatni, tradycyjnie mieli swoje odrębne miejsce pochówków, natomiast chrześcijanie obu obrządków mieli i mają wspólny cmentarz.
Tu się udajemy.
Ten cmentarz pamiętający lata świetności, dzisiaj pełni nową rolę, ale nas interesują jego najstarsze obszary gdzie znajduje się
najwięcej polskich grobów. Wyciągamy z pojazdów kartony ze zniczami
.
https://lh6.googleusercontent.com/-8R7nI39mDFM/UJEgBTjHpVI/AAAAAAAAD3o/ZOkBPz5JwIw/s640/hm12.IMG_5525.jpg
.
i idziemy w stronę kaplicy cmentarnej.
https://lh6.googleusercontent.com/-R_B-T7K5QEw/UJEgC1t1CWI/AAAAAAAAD30/rIg4C5pR_YY/s640/hm12.IMG_5527.jpg
.
Tutaj jedni tworzą grupę zapalającą
https://lh5.googleusercontent.com/-wvoQWaucIDU/UJEgIEczQRI/AAAAAAAAD38/2aeA2xU7_3Q/s640/hm12.IMG_5529.jpg
.
inni sukcesywnie roznoszą zapalone znicze na kolejne , coraz dalej położone groby, nie patrząc na padający śniego-deszcz
Najmłodsi uczestnicy czyli Ola i Maciuś wykazują największą efektywność.
Tu pada hasło : szybciej , żeby nikt nie zajął nam grobu
https://lh3.googleusercontent.com/-lEUYwMEdjRc/UJEgQiA_95I/AAAAAAAAD4Y/gihWbuQh3_A/s640/hm12.IMG_5533.jpg
.
na kolejnych grobach zaświecają się światełka pamięci, pamięci o tych, o których już się nie pamięta.
https://lh4.googleusercontent.com/-1WkD4eazg2Y/UJEgdRSdeEI/AAAAAAAAD5I/Atc_noG__Fw/s640/hm12.IMG_5538.jpg
.
https://lh3.googleusercontent.com/-mGmVsEkn6sI/UJEgnPMBgOI/AAAAAAAAD5k/qiCIKDY5Anw/s640/hm12.IMG_5542.jpg
.
https://lh6.googleusercontent.com/-j6-NI7aOpig/UJEgeWrLLxI/AAAAAAAAD5M/yesFQSGzWFU/s512/hm12.IMG_5539.jpg

puste pudełka po zniczach zapełniają się tymi starymi , przynoszonymi z nagrobków, aby nie zaśmiecać tego miejca. Zabierzemy je ze sobą.

Miejscowy
01-11-2012, 21:00
niewielka część zniczy z puli do rozniesienia:
30573
jedyne, bo za ciemno było dla mojego telefonu

don Enrico
04-11-2012, 11:26
Nasze pojazdy zatrzymały się przed cmentarną bramą, otwieramy bagażniki aby wypakować znicze. Przechodząca opodal starsza kobiecina zatrzymała się na chwilę przyglądając się naszym działaniom zastanawiała się - co też tu się dzieje.
Po chwili zrozumiała , podeszła bliżej i powiedziała :
- no dobre, dobre. Dobre Paljaki.
A w tym czasie śnieżek sobie prószył mącąc panoramę miasteczka Dobromil.
Czy to już koniec tej relacji ?
Czy już wszystko wiadomo o tym miejscu odległym zaledwie 10 km od granicy ?
.
https://lh6.googleusercontent.com/-HlMKQBrCMHU/UJYYOcxerTI/AAAAAAAAEAI/hqoh-wfJgvY/s640/hm12_5545.jpg

maciejka
04-11-2012, 11:55
Czy to już koniec tej relacji ?
Czy już wszystko wiadomo o tym miejscu odległym zaledwie 10 km od granicy ?

Mam nadzieję, że nie! Dziękuję i czekam na ciąg dalszy.

bogdan64
04-11-2012, 13:42
Mało być wiecej fotek

buba
04-11-2012, 17:16
Mam nadzieje ze uczestnicy ukrainskiej akcji nie obrażą sie gdy wrzuce tu kilka zdjec z zaduszkowej trasy śladem opuszczonych cmentarzy na dalekim zachodzie.. Jesli ten post uznacie za niewlasciwy- mozna go przeniesc w inne miejsce...

Nowy Górnik, wioska miedzy Oława a Wrocławiem, troche pól, nowobudujacych sie domkow jednorodzinnych, nieopodal rycząca droga nr 94 na Wrocław.. Gdyby nie przypadkowa wycieczka rowerowa na wiosne nigdy bym nie wiedziala ze przy polnej drodze prowadzacej ku polom i nadodrzanskim rozlewiskom czai sie stary, zapomniany cmentarz.. Odwiedzilismy go przy okazji listopadowego swieta z torba kolorowych zniczy. Chyba duchy sie ucieszyly i byly nam przyjazne bo mimo zapadajacego szybko zmierzchu nic nas nie postraszylo ;)

https://lh6.googleusercontent.com/-Z0JsKShe_e4/UJOfVWVRzSI/AAAAAAAAG8Q/46h-3DEOf-4/s800/IMG_2267.JPG

https://lh4.googleusercontent.com/-aZuDmndwvKw/UJOfWttScxI/AAAAAAAAG8Y/4WJc3UqvDEE/s800/IMG_2270.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-1pXPk_kMFKU/UJOfXyTHMwI/AAAAAAAAG8g/ulPbJRkxk5w/s800/IMG_2271.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-adE-XJ0FoIA/UJOfa-uU7CI/AAAAAAAAG88/2snpReXPh5Y/s800/IMG_2276.JPG


https://lh5.googleusercontent.com/-E1nAVOF1_T0/UJOfb5HGkzI/AAAAAAAAG9A/QCwzGRZfK18/s576/IMG_2278.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-GNRMqdqBMYg/UJOfeSgIfeI/AAAAAAAAG9Q/RWZ2vLC-huk/s800/IMG_2288.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-rxeLu3v1SMI/UJOffe64TUI/AAAAAAAAG9Y/1Cnab6vBORk/s800/IMG_2289.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-mKEJ3aMV8t0/UJOfh1NK5GI/AAAAAAAAG9s/CnWjw1xwA_8/s800/IMG_2296.JPG

Basia Z.
04-11-2012, 19:08
@Buba - piękny ten cmentarz i dobrze że się jeszcze zachował.
Na Górnym Śląsku jest coraz mniej takich śladów pamięci, dawniej niszczone były celowo, bo przecież Śląsk określano jako "pradawne ziemie piastowskie", dziś niszczeją przeważnie ze starości i braku opieki.

Widzę dużą analogię pomiędzy naszymi dawnymi Kresami Wschodnimi a tak zwanymi "Ziemiami Zachodnimi" - tu i tu - opuszczone cmentarze, zrujnowane dwory i kościoły, nie remontowane domy, po ponad 60 latach nadal wrażenie tymczasowości.

asia999
04-11-2012, 20:18
Wasza inicjatywa cenna bez dwóch zdań.
Ale dodatkowego blasku dodaje jej fakt, że były z Wami dzieciaki. : )))

andrzej627
04-11-2012, 22:55
Mało być wiecej fotek
Na temat Saliny znalazłem taką stronę:
Урочище Саліна (http://dobromyl.org/index.php?option=com_content&task=view&id=115&Itemid=73)
Na dole są dwa linki do stron, gdzie jest dużo zdjęć współczesnych i historycznych:
Урочище Саліна - соляні шахти та їх історія (http://paschen.livejournal.com/19946.html)
Трагедія Саліни (http://paschen.livejournal.com/20535.html)

don Enrico
05-11-2012, 10:07
Na temat Saliny znalazłem taką stronę:
Урочище Саліна (http://dobromyl.org/index.php?option=com_content&task=view&id=115&Itemid=73)
Na dole są dwa linki do stron, gdzie jest dużo zdjęć współczesnych i historycznych:
Урочище Саліна - соляні шахти та їх історія (http://paschen.livejournal.com/19946.html)
Трагедія Саліни (http://paschen.livejournal.com/20535.html)
Tak, tak, pod tą stronkę podpięte jest również forum.
Tam, w zakładce Пам'ять про Саліну
można obejrzeć zdjęcia dziwnie znajome .... hm ? , ....skąd ja je znam ?

bogdan64
05-11-2012, 16:50
Miałem na myśli zdjęcia nagrobków z obu cmentarzy,a na te linki popatrze

komisaRz von Ryba
08-11-2012, 01:33
to jeszcze nie koniec tej historii, najbardziej zaskakujący motyw jeszcze przed nami ale najpierw jeszcze kilka obrazków z cmentarza
nagrobek matki i córki ? piękny
https://lh4.googleusercontent.com/-n3weC0ByXOw/UJKUtvAvk2I/AAAAAAAACZg/GLf6TuvOkfk/s512/ORL_8082.JPG
czasy co już dawno odeszły
https://lh3.googleusercontent.com/-5K6SYzczM1c/UJKUtu7CkcI/AAAAAAAACZc/WaQap2A2kU0/s512/ORL_8087.JPG
groby zpomniane
https://lh5.googleusercontent.com/-XHO5QeeZy28/UJKUuPE-OFI/AAAAAAAACZk/X3rFlpQ8gho/s720/ORL_8092.JPG
Adolf Korczak
https://lh5.googleusercontent.com/-TtdDyw5E5t4/UJKUu4G3xJI/AAAAAAAACZo/ACTBFqhEf6E/s512/ORL_8093.JPG
padajacy śnieg tworzy niesamowitą scenerię
https://lh6.googleusercontent.com/-bVLiwMDgsms/UJKUw18Un2I/AAAAAAAACZ8/1AQPxTSgdyE/s720/ORL_8099.JPG
trzy zadbane nagrobki trzy pokolenia mieszkańców Dobromila
https://lh6.googleusercontent.com/-FAQlN-8Vbqg/UJKUxqKhxdI/AAAAAAAACaE/BMj5_QthUSY/s576/ORL_8100.JPG
ten się pochylił
https://lh4.googleusercontent.com/-mBd6W1UoEBw/UJKUxqO_YcI/AAAAAAAACaI/Ci2B5zXZVSc/s512/ORL_8109.JPG https://lh4.googleusercontent.com/-DL8ofGYzxns/UJKUyhU71AI/AAAAAAAACaM/FkOCa3Hm7es/s512/ORL_8113.JPG
śnieg pada coraz mocniej robi się zimno trzeba na obiad , dzieciaki głodne, wszak się napracowały
nasyciwszy sie ciepłą strawą planujemy co dalej , może dworce może bazylianie może tak może siak
idziemy na parking do aut, ale tam na końcu ul. Mickiewicza ten domek z wieżyczką, wszak mielismy go poogladać tylko 5 min. tylko 5 kroków, wiec ruszamy w jego stroną, fotografujemy, się kręcimy, w pewnej chwili wychodzi człowiek, podchodzi coś mówi, zaprasza na podwórko, coś pokazuje, podchodzimy wszyscy, to co widzimy jest niesamowite...

bogdan64
08-11-2012, 22:07
Bardzo podobny nagrobek ( aniołek wiesza wieniec znajduje sie na cmentarzu w Rymanowie) kiedys zrobie zdjęcie z tej samej strony co na fotografi ,może jest nawet tego samego autora

asia999
12-11-2012, 20:34
to jeszcze nie koniec tej historii, najbardziej zaskakujący motyw jeszcze przed nami (...) w pewnej chwili wychodzi człowiek, podchodzi coś mówi, zaprasza na podwórko, coś pokazuje, podchodzimy wszyscy, to co widzimy jest niesamowite...

no i co??!!! no i co??!!
(mam nadzieję, że nie trzeba odczekać pełnego tygodnia do następnego odcinka ;) )

komisaRz von Ryba
14-11-2012, 02:03
już było wszystko napisane i zeżarło
wiec raz jeszcze
wracając do Dobromila na końcu ul. Mickiewicza jest dom z wieżyczką
https://lh4.googleusercontent.com/-YRDo5f1DOI4/UKLVZ9nG6NI/AAAAAAAACaw/jChxSQQcK4o/s720/ORL_8116.JPG
w czasie wojny mieszkał w nim szef gestapo a to co mieszkańcy chcą nam pokazać to podwórko
https://lh5.googleusercontent.com/-JghSOAYUonM/UKLVbgOgFYI/AAAAAAAACbA/-q8H3g7SoA8/s512/ORL_8130.JPG https://lh4.googleusercontent.com/--S-jYNEb9yY/UKLVZLlFAvI/AAAAAAAACas/vlTIg1NckBM/s512/ORL_8124.JPG
całe podwórko jest wybrukowane macewami
https://lh3.googleusercontent.com/-NNAi_fHzjSo/UKLVaJpwrWI/AAAAAAAACa0/BD_F6r7HqDY/s720/ORL_8120.JPG
idziemy dalej chcemy zobaczyć jeszcze jedno miejsce
https://lh6.googleusercontent.com/-CvJx6zR_Kzg/UKLVeDjP0JI/AAAAAAAACbY/C5k1x58Vd6s/s512/ORL_8138.JPG

komisaRz von Ryba
14-11-2012, 02:12
mijamy domy na których można przeczytać rok budowy 1936, 1937
https://lh3.googleusercontent.com/-2GY_FSy0Q4s/UKLVcf0nOwI/AAAAAAAACbI/XAYs0SIp9iQ/s720/ORL_8139.JPG

https://lh5.googleusercontent.com/-CTbjbCGKMwM/UKLa4zVL6dI/AAAAAAAACcg/Lry9vj7rQpA/s512/ORL_8142.JPG
naszym celem jest kapliczka przy dawnym browarze
https://lh3.googleusercontent.com/-OPgqnSYd7DA/UKLa5ZlXUcI/AAAAAAAACck/crh5kvWyD0E/s512/ORL_8147.JPG https://lh3.googleusercontent.com/-9SMH8b8cbQE/UKLVdZ0zRxI/AAAAAAAACbQ/e_XGsmiy5Qc/s512/ORL_8148.JPG
z dawnego browaru tylko komin został
https://lh3.googleusercontent.com/-cl_xpYUJEZ0/UKLVfxQFYNI/AAAAAAAACbs/rZlWJpZXs4Q/s512/ORL_8150.JPG
śnieg prószy, się ściemnia, pora wracać
https://lh5.googleusercontent.com/-lse56aBADhY/UKLVe9DLuqI/AAAAAAAACbk/IhOeH_uX878/s512/ORL_8154.JPG
jeszcze tylko ostatnie spojrzenie na Adasia
https://lh5.googleusercontent.com/-FMeRKB4IOM4/UKLVf6fbGjI/AAAAAAAACbo/JhwQot8BLDY/s512/ORL_8157.JPG
i jedziemy
https://lh4.googleusercontent.com/-Hj2d3xIkUyk/UKLVgVCEysI/AAAAAAAACbw/cvoLdJtlXWc/s720/ORL_8166.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-yPHvvfgOvfc/UKLVhNj_J-I/AAAAAAAACb8/ib7T8M19lgQ/s720/ORL_8167.JPG
tym bardziej że nie wszędzie naprawili drogę
https://lh5.googleusercontent.com/-F6yGsaD5ssY/UKLVhklQLYI/AAAAAAAACcI/r9TqYuSM1ks/s720/ORL_8176.JPG

don Enrico
14-11-2012, 12:16
z dawnego browaru tylko komin został
https://lh3.googleusercontent.com/-cl_xpYUJEZ0/UKLVfxQFYNI/AAAAAAAACbs/rZlWJpZXs4Q/s512/ORL_8150.JPG
(...)
Gwoli uzupełnienia : dobromilski piwowar znajdował się w dzielnicy Huczko , która kiedyś była osobą wsią
http://farm9.staticflickr.com/8151/7622984780_c9ff60b11e_b.jpg

asia999
14-11-2012, 21:14
całe podwórko jest wybrukowane macewami
takiego czegoś jeszcze nie widziałam :???:

Pierogowy
14-11-2012, 23:13
Hallo,

Rafałku...
Te macewy... jako materiał brukarski to...na terenie dawnego gestapo?
A trzecia fotografia to mniemam. ..wychodek?
Nie, nie jestem oburzony...pomimo upływu czasu...tylko brakuje mi słów.
A po symbolice to...chyba macewa rabina.
Surrealizm. ..czysty realizm.

Jeszcze raz dziękuję.

Wysłano z Galaxy Note.

Aleksandra
15-11-2012, 19:52
Hallo,

Rafałku...
Te macewy... jako materiał brukarski to...na terenie dawnego gestapo?
A trzecia fotografia to mniemam. ..wychodek?
Nie, nie jestem oburzony...pomimo upływu czasu...tylko brakuje mi słów.
A po symbolice to...chyba macewa rabina.
Surrealizm. ..czysty realizm

Powiem Wam, że mnie aż wzdrygało na fakt postawienia tam stopy. Niby słyszałam o utwardzaniu dróg, ale tak naocznie .... Brak słów ...
W czasie wojny mieszkał tam szef gestapo, teraz zwykli ludzie ...
Nie zrozumiem, dlaczego one tam nadal są ...

tomas pablo
15-11-2012, 20:40
Powiem Wam, że mnie aż wzdrygało na fakt postawienia tam stopy. Niby słyszałam o utwardzaniu dróg, ale tak naocznie .... Brak słów ...
W czasie wojny mieszkał tam szef gestapo, teraz zwykli ludzie ...
Nie zrozumiem, dlaczego one tam nadal są ...
a czemu , u nas , w Polsce też tak jest ?...całkiem niedawno w okolicach Warszawy była akcja młodzieży , raczej próba , odzyskiwania macew , służących jako budulec obórek , chlewików....

don Enrico
15-11-2012, 23:20
a czemu , u nas , w Polsce też tak jest ?...całkiem niedawno w okolicach Warszawy była akcja młodzieży , raczej próba , odzyskiwania macew , służących jako budulec obórek , chlewików....
nie wiem co masz na myśli ?
i czy te myśli są skierowane na światełko ? - znaczy się temat wątku

bogdan64
18-11-2012, 18:51
https://lh6.googleusercontent.com/-N-v3jQkJEOc/UKkQ2bbLhJI/AAAAAAAACr8/rx69FDWpabk/s512/R%25C3%25B3%25C5%25BCne%25202%2520004.JPG
Nagrobek z cm. w Rymanowie, mnie wydaje sie podobny

don Enrico
02-10-2013, 21:45
Chciałem tylko poinformować że pod koniec tego miesiąca dokładnie 27 w niedzielę jest zamiar powtórzenia działania pod tytułem "forumowe światełko pamięci"
Wszystkie osoby będące zainteresowane tym tematem proszę o kontakt, albo publiczną wypowiedź.
Ponieważ to jest FORUM , można również wyrażać swoje opinie krytyczne, bądź inne w rzeczonym temacie.

bogdaneg
03-10-2013, 13:37
Dobromil, czy gdzie indziej?

Miejscowy
03-10-2013, 18:59
Dobromil już się wpisał w świeczką forumową tradycję, i Salina

don Enrico
20-10-2013, 18:55
Dobromil wpisał się forumową świecką tradycję, dlatego zadzwoniłem aby spytać plebana o której będzie odprawiana msza w przyszłym tygodniu.
O godzinie 10-tej (czasu zimowego ukraińskiego) - padła odpowiedź
Niech teraz ktoś wyliczy o której godzinie (czasu polskiego - letniego) trzeba wyjechać z Rzeszowa , aby zdążyć na tą mszę ?
A potem w planie cmentarz, Salina no i może Bazylianie ?

Miejscowy
21-10-2013, 19:06
dla odmiany nie będę sobie żartował z umiejscawiania w czterech czasoprzestrzeniach, bo chciałbym w końcu zdążyć na tą mszę.
Przeliczę to sobie i przy okazji podzielę się przemyśleniami.
No więc (od końca) u nich jest godzina do przodu, więc jak cofają czas, to ichniejsza 10-ta nowego czasu odpowiada naszej 10-tej starego czasu.
Czyli msza jest o 10-tej czasu naszego starego.
Do Dobromila, nawet w w złych warunkach, te 20km., nie powinny zająć więcej czasu, jak 40 minut.
Więc jeśli by się było o 8-mej (starego naszego) na granicy, to było by ponad godzinę na przejście - może wystarczy, ale niekoniecznie,
tym bardziej, że 8-ma starego naszego czasu, to 7-ma naszego nowego, a o siódmej na granicy jest zmiana; zmiana to jakaś 15-minutowa przerwa, tyle że jak wygląda zmiana i o której jest przeprowadzana zmiana podczas zmiany czasu? nie wiem.
No to dołożę jeszcze godzinę rezerwy i będę na granicy ok. 7-mej naszego starego czasu - 3 godziny na przejście i dojazd z granicy do Dobromila powinno wystarczyć, a jak się uda szybko przez granicę przeskoczyć, to tylko dodatkowy zysk - więcej czasu na Ukrainie.
Całkowitej pewności, że się uda zdążyć nie ma, bo kursy korzystne i ruch na granicy większy, ale całkowitej pewności na tej dzikiej granicy nigdy nie ma.

don Enrico
21-10-2013, 20:47
To zadanie powinno być na maturze. Ja po raz kolejny przeliczam i nijak nie mogę trafić, bo ....
zmiana celników jest o 7-mej rano, ale starego czy nowego czasu ? Wiadomym powszechnie jest iż taka zmiana powoduje gotowanie wody na kawę (kto by zaczynał pracę przed zrobieniem kawy ?)
W dodatku mój pojazd wymaga każdorazowo fotografowania (tudzież uiszczenia opłaty 21 hrywien) co generuje kolejne 30 minut.
Proponuję ustalić czas spotkania na godzinę 8-mą (starego czasu) po stronie ukraińskiej, przy pierwszym sklepie, po prawej stronie.
Jeśli ktoś postronny to czyta, to niewiele z tego zrozumie, ale taka jest rzeczywistość.
To wszystko nie będzie przeszkodą do zapalenia zniczy na starych polskich nekropoliach .
Jeśli ktoś popiera tą akcje niech kliknie "lubię to"

don Enrico
25-10-2013, 20:33
Nikt jeszcze nie kliknął "lubię to" , ale nie zmienia to faktu , że ekipa ruszy w najbliższą niedzielę bladym świtem (albo raczej późną nocą) aby dotrzeć do Dobromila pomiędzy 9-ą a 10-ta (w/g zimowego czasu polskiego). Znicze czekają już w kartonach.

komisaRz von Ryba
26-10-2013, 22:18
Gdy chcesz wiedzieć, co tam chowa
Wielka przeszłość w starej szacie,
Jedź na stare groby bracie,
Gdzie z kamieni mówią słowa.
W.Pol Pieśń o ziemi

don Enrico
27-10-2013, 21:28
Wróciłem. Niniejszym pragnę podziękować wszystkim 15 osobom, których chciało się uczestniczyć we wspólnych działaniu.
Specjalne podziękowania dla Jego Ekscelencji arcybiskupowi lwowskiemu Mieczysławowi Mokrzyckiemu za przyłączenie się do naszej akcji.

bogdan64
28-10-2013, 16:57
A gdzie fotki,tylko nie mówcie ,że ich nie robiliście!!

tolek banan
28-10-2013, 20:09
don Enrico
Widziałem na jakimś kanale TV relacje , jak jakiś biskup pomaga przy usuwaniu złamanego drzewa.
Czy to była Wasza ekipa?

don Enrico
28-10-2013, 20:12
A gdzie fotki,tylko nie mówcie ,że ich nie robiliście!!
Spoko, będą i fotki, ale najpierw był wstęp.
Teraz rozdział drugi, czyli parkujemy pojazdy na płycie rynku w Dobromilu. Nadal jest to autentyczna płyta brukowana kamieniami, na wzór której zrobiono podróbę w skansenowym miasteczku galicyjskim. Tam podróba , a tu autentyk. Po opuszczeniu pojazdów wreszcie możemy się wszyscy razem zobaczyć, a jest tu mieszanka nie mała, bo i Krosno się zjawiło i reprezentacja Brzozowa całkiem silna , Rzeszów trochę uszczuplony, ale jednak. Bardzo mocno pokazał się Sędiszów na na dodatek niczym wisienka na torcie nasza forumowa koleżanka z Warszawy.
Rozpiętość wiekowa chętnych po zapalenia światełka pamięci też nie mała bo od kilkunastu lat do 60+
Wysiadamy więc na rynku i mimochodem wzrok kieruje się ku kamienicy z wieżyczką
.
https://lh3.googleusercontent.com/-l-Mms_FHiUc/Um6kEWgLk3I/AAAAAAAAFhE/Tg453W_J66w/s640/hm13_9989.jpg

Ta kamienica którą na zdjęciu przesłaniają drzewa kryje za sobą tragiczną historię z czasów pierwszej okupacji sowieckiej w latach 1939-1941. Na łamach tegoż wątku było to już wielokrotnie
opisywane dlaczego mieści się na frontonie ta tablica pamiątkowa
.
https://lh6.googleusercontent.com/-PpJw3FTEaRI/Um6kD0dI_RI/AAAAAAAAFg8/aGRT1FOIJmM/s640/hm13_9990.jpg

Jeśli tylko kto ciekaw , wróci się kilka stron do tyłu i wszystko będzie wiedział.
Czas mija , ale pewne rzeczy pozostają niezmienne. Czas w Dobromilu ma inną wartość niż w skomecjonalizowanych środowiskach
wysarczy popatrzeć na ratuszowy cyferblat i wszystko jasne.

https://lh6.googleusercontent.com/-8BFD2Hysl8I/Um6kFaH-JjI/AAAAAAAAFhM/J03aCgt1m7g/s720/hm13_9993.jpg

To nic nie szkodzi , że nie odzwierciedla on tych kwarcowych, atomowych i elektronicznych. tu biegnie swoim wyznaczonym tempem.
Przyzwyczajeni do szybkich zmian jakie obserwujemy w swoim środowisku (ostatnio rynek w Brzozowie) szukamy tego co się zmieniło w ciągu roku.
A tu się nic nie zmieniło.
Nadal to samo.
To samo na zewnątrz i to samo w nas , bo przecież w zdecydowanej większości zjawili się ci sami co rok temu.

don Enrico
28-10-2013, 20:32
Znalazłem zdjęcie ilustrujące wspólne spotkanie na brukowanym rynku w Dobromilu
.
https://lh3.googleusercontent.com/-F0knJ9W-x1E/Um6sDzpdyqI/AAAAAAAAFh0/Sy7JY1TBBL4/s640/hm13_0005.jpg


don Enrico
Widziałem na jakimś kanale TV relacje , jak jakiś biskup pomaga przy usuwaniu złamanego drzewa.
Czy to była Wasza ekipa?

Nie , nie żadnych drzew nie usuwaliśmy, na cmentarzu było tylko sporo liści, ale nie były one przeszkodą dla biskupa który postanowił wesprzeć naszą akcję

https://lh3.googleusercontent.com/-eP6wEitwhFo/Um6kDLxY7lI/AAAAAAAAFg0/RbvnDz-cH40/s640/hm13_0012.jpg

komisaRz von Ryba
29-10-2013, 00:32
To prawda po małych perypetiach na granicy kiedy to okazało się że Krościenko w sytuacji nadzwyczajnej jest przejściem pieszym a nawet jest tam Schengen :) , znów niemożliwe stało się możliwe, stoimy na rynku w Dobromilu.
Czas płynie tu jak by wolniej (choć tej nocy czas zawirował znaczy się zmienił).
Adaś stoi niewzruszony od 1903 roku
https://lh6.googleusercontent.com/-B67gv-ootpk/Um7iXyzoELI/AAAAAAAAC44/8UtVN-5yoGs/s512/ORL_7479.JPG
w mieście wiele się nie zmienia
https://lh6.googleusercontent.com/-BpFJv8fynpM/Um7iY5iUTDI/AAAAAAAAC5A/8cjl7SPYT5Y/s512/ORL_7473.JPG


https://lh6.googleusercontent.com/-sbpn1I3aYDs/Um7ie7-kzdI/AAAAAAAAC5I/9rjdRD0QWJM/s720/ORL_7483.JPG


https://lh6.googleusercontent.com/-B9ez_EipNsw/Um7i0Lx3-cI/AAAAAAAAC5w/IHVOma_PY64/s720/ORL_7502.JPG
idziemy w stronę kościoła, jego wieżę widać z oddali
https://lh4.googleusercontent.com/-cPXrO53ihMU/Um7iVtrX4eI/AAAAAAAAC4w/Nse5kPCmpDE/s576/ORL_7480.JPG


https://lh6.googleusercontent.com/-GEbA9eldKQ8/Um7ik35InwI/AAAAAAAAC5U/l_9c4HbhHX8/s512/ORL_7482.JPG
ale się okazuje że boczne drzwi są zamknięte, za to otwarte są drzwi główne, kościół jak by odświętny
https://lh5.googleusercontent.com/-BT172-qUOx8/Um7iu6jnHMI/AAAAAAAAC5o/HLpuy5VCr9Y/s512/ORL_7499.JPG
ludzi więcej , choć i tak nasza piętnastka podnosi frekwencję o ok 80%
https://lh5.googleusercontent.com/-4BqeCiq1o-o/Um7ip3nXVUI/AAAAAAAAC5g/IqOPx77BN18/s720/ORL_7498.JPG

komisaRz von Ryba
29-10-2013, 00:42
Msza jest uroczysta, księży sporo są nawet hierarchowie kościoła wschodniego, okazuje się że trafiliśmy na bierzmowanie. Co ciekawe osoby które przystępują do bierzmowania to osoby które długo na ten sakrament czekały , średnia wieku 70+
https://lh6.googleusercontent.com/-jw5JJGaYyfM/Um7iluP9fGI/AAAAAAAAC5Y/Klspsf201xc/s512/ORL_7489.JPG
po mszy jedziemy na cmentarz, wypakowujemy znicze
https://lh6.googleusercontent.com/-f5gQrizVcDg/Um7i4GnDKgI/AAAAAAAAC54/7O0LhX37Khs/s720/ORL_7509.JPG


https://lh3.googleusercontent.com/-snu0aYFuypc/Um7i9tce9_I/AAAAAAAAC6A/6nFDbPm2CZQ/s512/ORL_7511.JPG


https://lh5.googleusercontent.com/-V_G5qty8hvk/Um7jGKnKRSI/AAAAAAAAC6Q/7kOrG29ayRI/s512/ORL_7513.JPG


https://lh4.googleusercontent.com/-P2AZRdESQ1g/Um7jByPCR8I/AAAAAAAAC6I/y1iWdl7IKEw/s720/ORL_7512.JPG
idziemy w stronę kaplicy, a tu taka sytuacja
https://lh6.googleusercontent.com/-ixF2gvdMXIY/Um7jMPjrtOI/AAAAAAAAC6Y/tBzi3UlqtZ4/s512/ORL_7516.JPG

Aleksandra
29-10-2013, 10:41
Msza jest uroczysta, księży sporo są nawet hierarchowie kościoła wschodniego, okazuje się że trafiliśmy na bierzmowanie.

Jak mówią do trzech razy sztuka ... tym razem zdążyliśmy, a w nagrodę niezwykła uroczystość.
Jak inny jest sakrament, gdy przyjmują go osoby, "które nie jedno przeżyły".
Ile piękna w prostocie. Cieszę się ogromnie, że mogłam skorzystać z takiego ubogacenia.

I ten powiew ciepła, w odróżnienia od zeszłorocznego sprawdzianu, czy zimnica nie zniweluje chęci ...

Zadanie z "czasu" rozwiązane na "pięć". :-P

don Enrico
30-10-2013, 19:51
Cmentarz w Dobromilu został założony 200 lat temu. Jego starsza część kryje wiele ciekawych i tajemniczych zaułków
Okazałe niegdyś grobowce spowite rozłożystym bluszczem intrygują nie tylko młodych
.
https://lh4.googleusercontent.com/-EwZwhfAJ1zQ/UnFDJm3w_hI/AAAAAAAAFi4/IupHfd1lvWU/s640/hm13_0018.jpg
.
a grobów z polskimi nazwiskami jest wiele , trzeba się wziąć do roboty aby zapalić te wszystkie znicze i roznieść je do odległych zakątków cmentarza, który w takich miejscach bywa trudny do sforsowania przez zarośla i krzewy.
Ekipa zapalaczy radziła sobie całkiem nieźle z podmuchami wiatru , który chciał sobie miejscami pohulać
.
https://lh5.googleusercontent.com/-fgtqRxKgvwU/UnFDJXAWI5I/AAAAAAAAFiw/HOy-TvA5HiU/s640/hm13_0021.jpg
.
Wkrótce do naszej grupy dołączył arcybiskup lwowski M. Mokrzycki
Zainteresowany naszymi działaniami przywitał się i złożył życzenia umacniające nasze intencje. Po krótkiej modlitwie złożył symboliczny znicz na jednym ze starych dobromilskich grobów
.
https://lh6.googleusercontent.com/-SQwwqS5xz1Q/UnFDJWurbuI/AAAAAAAAFi0/Y25PjWC9P4g/s640/hm13_0016.jpg
.
Jak wspomniałem gro grupy brała już udział w poprzednich akcjach , ale każdy co rusz znajdował jakąś ciekawostkę.
Tuz przy kaplicy groby z początku 19-tego wieku nosiły inkrypcje w języku niemieckim, obok wiele grobów zachowało swoje tablice,
a czasami leżąca luzem tabliczka była przypomnieniem o dawnych mieszkańcach.
Przy nich też zapłonęły znicze , te zielone .... a kto z forumowiczów zamawiał zielone ?
.
https://lh3.googleusercontent.com/-Mnh_4It3vVM/UnFDLQCQv_I/AAAAAAAAFjM/iAblm-fqccE/s640/hm13_0027.jpg

komisaRz von Ryba
30-10-2013, 23:47
Z kościoła na w stronę cmentarza prowadzi urokliwa droga
https://lh5.googleusercontent.com/-homdZtxSxh8/UnFyd3OQiuI/AAAAAAAAC6s/z1nAvL_AWN8/s720/ORL_7484.jpg
zapalamy znicze na grobie z napisem
NIEZNANEMU ŻOŁNIERZOWI POLSKIEMU WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ 1914-1920
https://lh6.googleusercontent.com/-4RUK3ogop7U/UnFzRk9-ftI/AAAAAAAAC7A/Q-nXPLeCQlk/s512/ORL_7520.jpg
choć to miejsce kiedyś zapewne wyglądało inaczej
https://lh6.googleusercontent.com/-CCGZNMI7sJI/UnF2lnqOJ-I/AAAAAAAAC7w/c0qD5IDnnZA/s512/ORL_7525.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-eHQRmTe9SAw/UnF09mKhWOI/AAAAAAAAC7U/2CJ9dDPp67A/s720/ORL_7529.jpg
są stare groby, „gdzie z kamieni mówią słowa”
kilka nagrobków z lat 39-41 z napisem zmarł tragicznie,
https://lh5.googleusercontent.com/-1FMx_eNTacs/UnF6q0jkRdI/AAAAAAAAC9A/s4VGjpcdRrE/s512/ORL_7587.JPG
lub takie ze można się tylko domyślać
https://lh5.googleusercontent.com/-eGaGmyemJrY/UnF2K5l0b9I/AAAAAAAAC7g/SAogNQkL5Wc/s720/ORL_7541.jpg
sporo zapomnianych, nie wiadomo jak długo jeszcze postoją
https://lh6.googleusercontent.com/-V94Hto_kFac/UnF4VjnaTsI/AAAAAAAAC8Q/WFWlSXQqCNs/s512/ORL_7583.jpg

https://lh6.googleusercontent.com/-nvkKmg_6Esk/UnF5CtdCpsI/AAAAAAAAC8c/hdo5jvVXksc/s720/ORL_7585.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-ETy4dRAoWjA/UnF5X5hSweI/AAAAAAAAC8k/sbULB5fy-10/s720/ORL_7592.jpg


interesują mnie te po 1944 , sporo Polaków na tej ziemi zostało, są nagrobki zupełnie współczesne
https://lh5.googleusercontent.com/-vYpi-gHJ9Go/UnF2hgnNF-I/AAAAAAAAC7o/c2hmuUGzQvY/s512/ORL_7537.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/--1PjcVZO_K4/UnF38FLnzAI/AAAAAAAAC8I/EmwvLJMVUOs/s512/ORL_7567.jpg

https://lh5.googleusercontent.com/-JI87Du3orFE/UnFz-3E4n0I/AAAAAAAAC7I/uXt25p7CuEc/s512/ORL_7535.jpg

https://lh4.googleusercontent.com/-nPZbsBcGbDU/UnF3Z1J3ThI/AAAAAAAAC8A/m3blC7n-kPI/s512/ORL_7558.jpg
jeszcze ostatnie znicze
https://lh3.googleusercontent.com/-ZSHrgQm-5IU/UnF2_JN5NWI/AAAAAAAAC74/gXto3g2_bDI/s512/ORL_7557.jpg
dzieciaki w nagrodę dostają odrobinę rozrywki
https://lh6.googleusercontent.com/-GpqOmjODrbU/UnF5oS574pI/AAAAAAAAC8s/If8ix2ZgMsQ/s800/ORL_7602.jpg
pod czujnym okiem oczywiście
https://lh6.googleusercontent.com/-j2-qcCohp9c/UnF5-bPr0iI/AAAAAAAAC80/UojR4GVT5H8/s720/ORL_7604.jpg

Miejscowy
01-11-2013, 19:51
na wschodzie bez zmian, znaczy niewiele zmienia się w Dobromilu.
Czas płynie wolno:
http://imageshack.us/a/img716/3857/48nk.jpg



Te same motywy, co w poprzednich latach ( w innych ujęciach):
http://imageshack.us/a/img541/6158/c7ph.jpg




http://imageshack.us/a/img820/5900/tamf.jpg


Może tak miało być, że w poprzednich latach, nie udało mi się zdążyć na mszę, bo teraz, za trzecim razem ta msza była wyjątkowa;
trafiliśmy na rocznicę poświęcenia, tego pięćsetletniego, kościoła. Nie wiem kiedy było ostatnie poświęcenie, ale uroczystość była ważna - tym bardziej rzucała się w oczy mała ilość osób w kościele - wygląda na to, że w Dobromilu coraz mniej Polaków..

Na cmentarzu:
http://imageshack.us/a/img5/6748/akhr.jpg


niebieski/niebiański chłopiec:
http://imageshack.us/a/img820/5919/vz92.jpg



a później wystraszyliśmy gęsi:
http://imageshack.us/a/img834/7219/mwa3.jpg

Basia Z.
02-11-2013, 22:33
Teraz to na prawdę można by powiedzieć, że forum czyta Arcybiskup ;)

Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać, samo się nasuwa - ci co czytają forum od kilku lat, wiedzą do czego piję.

Tak na prawdę to bardzo żałuję, że nie mogłam być z Wami.
Sama spacerowałam po cmentarzach (również tych zapomnianych) na Górnym Śląsku.

bertrand236
03-11-2013, 21:02
....Przy nich też zapłonęły znicze , te zielone .... a kto z forumowiczów zamawiał zielone ?
.


Jam ci zamawiał...Zacny Kolego odpisz mi na PW.
Pozdrawiam

bertrand236
04-11-2013, 22:41
Trochę refleksji Bertranda


2 października don Enrico zainicjował w tym roku „forumowe światełko pamięci”
Na tę inicjację 3 październikaodpowiedzieli bogdaneq i Miejscowy
Potem nastała CISZA, no może z wyjątkiem mojego zamówienia na zielone znicze ale to odbyło się w Nasicznem. Z Poznania daleko mam na Ukrainę i nie mogłem z NIMI pojechać
Następnie wywiązała się dyskusja pomiędzy don Enrico, Miejscowym i komisaRzem von Ryba. Ot taka sobie dyskusja, jakby się na Rynku w Rzeszowie nie mogli spotkać.
Potem były fotorelacje uczestników po powrocie z tamtej stronyi i słowa wsparcia Basi Z. Nikogo więcej….


Ręce opadają. Na forum jest 328 aktywnych użytkowników, w tej chwili jest 121 użytkowników online. I co? I dupa!!!!!!!!!!

Don Enrico, Aleksandro (co miałaś chyba najdalej) Miejscowy, komisarzu von Ryba SZACUN, Wielki SZACUN ode mnie. „Ludzie tak długo żyją, jak długo o nich pamiętamy”. To WY z naszego forum pamiętacie. Oczywiście jest jeszcze Magurycz, Tomas i kilku innych, co odnawiają stare nagrobki, ale w sumie w tym wątku nikt się nie odezwał. Zobojętnienie, fascynacja ostatnimi problemami Kościoła, czy jakieś inne pobudki nie pozwoliły Nam poprzeć inicjatywy don Enrico? Czy już w Nas nie ma odrobiny patriotyzmu, człowieczeństwa, czy zwykłej ludzkiej wrażliwości? Przecież gdybyśmy napisali: Henek popieram, nie mogę z Wami być, nie mam na świeczkę, to IM dałoby to więcej wiary w nas i poczucie, że to co robią jest słuszne.

Oj! Pojechałem…Ale DZIEKUJĘ WAM i postaram się być z Wani jeżeli jeszcze będziecie mieli dość samozaparcia, żeby tam pojechać w 2014 roku. Wiem, że pojedziecie :-)

A tak swoją drogą to w Rzeszowie Arystokracja daje przykład: don, sir, von… może nick zmienię na baron bertrand236?

bartolomeo
05-11-2013, 06:48
Na forum jest 328 aktywnych użytkowników, w tej chwili jest 121 użytkowników online.
Aktywnych użytkowników jest na forum może z trzydziestu, podawane przez forum liczby na poziomie 300 to pobożne życzenie. Ale to drobiazgi, bo co do sedna:


dupa!!!!!!!!!!
to masz niewątpliwie rację. Przyczyn nie szukałbym jednak w braku patriotyzmu czy człowieczeństwa bo to jednak przesada, a w panującym na forum ogólnym marazmie i lenistwie. Wydaje mi się, że to ten sam problem, o którym Henio pisał tutaj (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/8291-Ocena-poszczeg%C3%B3lnych-w%C4%85tk%C3%B3w).


PS

A tak swoją drogą to w Rzeszowie Arystokracja daje przykład: don, sir, von…

Faktycznie, same szlachciury dookoła! :smile:

Aleksandra
05-11-2013, 10:12
Ale DZIEKUJĘ WAM i postaram się być z Wani jeżeli jeszcze będziecie mieli dość samozaparcia, żeby tam pojechać w 2014 roku. Wiem, że pojedziecie :-)



Na pewno miło jest, gdy ktoś dołącza do wątku, więc ja też śmiało mogę napisać : dziękuję. I Tobie i pozostałym piszącym.
Wbrew pozorom Dobromil, nie jest na końcu świata, i jeśli ktoś jest wstanie wybrać się w Bieszczady, to i jest w stanie wybrać się do Dobromila. Wymagany tylko/ aż paszport Rzeczypospolitej [lub każdy inny], bo problem czaso - przestrzeni został ostatnio rozwiązany. Najwidoczniej rozmowy "jak na rynku w Rzeszowie" były skuteczne.

Z drugiej strony chętni mogą pojechać tam też w innym czasie, rozszerzając "forumowe odwiedziny". Na pewno warto.

tomas pablo
05-11-2013, 11:17
wezwany do tablicy , niejako poczuwam się Robercie , wtrącić ''trzy grosze" . Cóż, nie żyjemy w państwie prospołecznym . Każdy jest tu zaganiany na swojej ''skibce'' . Potraciliśmy cenną rzecz, jaką jest nasza wrażliwość. Ale tym co się chce , to będzie się chciało. I róbmy po prostu swoje. Wędrując po Roztoczu , Bieszczadach , Beskidzie widzimy ogrom zacieranej przeszłości. Ale też, w swej bliskiej okolicy możemy to dojrzeć. Polska poprzez swoje dzieje , ma ogrom takich pamiątek. Wszędzie. Zapomniane kirkuty, cmentarze ewangelickie , wojenne, czy już jakże często zatarte-choleryczne. Tam leżą nasi przodkowie czy sąsiedzi. Nie wypierajmy swojej przeszłości w niepamięć !

Dlugi
05-11-2013, 12:15
Trochę refleksji Bertranda
...Potem były fotorelacje uczestników po powrocie z tamtej stronyi i słowa wsparcia Basi Z. Nikogo więcej….

Ręce opadają. Na forum jest 328 aktywnych użytkowników, w tej chwili jest 121 użytkowników online. I co? I dupa!!!!!!!!!!

... „Ludzie tak długo żyją, jak długo o nich pamiętamy”...To WY z naszego forum pamiętacie. .... Przecież gdybyśmy napisali: Henek popieram, nie mogę z Wami być, nie mam na świeczkę, to IM dałoby to więcej wiary w nas i poczucie, że to co robią jest słuszne.
?

Czy potrzebuje poklasku ktoś, kto uważa że czyni szłusznie? Czy groby, które wypada posprzątać i postawić choć raz do roku świeczkę są tylko za wschodnią granicą? Czy nie należą się znicze w tym okresie żołnierzom z IWŚ np. na Kamieniu nad Jaśliskami czy na Królewskiej Górze w paśmie Suchej Góry?
Aktywizowanie Twoje jest słuszne, ale nie oceniaj pochopnie, nie ma tu lajków jak na FB, ale nie znaczy to, że nie ma tu osób, które uważają że ta grupa z forum bieszczadzkiego nie robi dobrej roboty...

bertrand236
05-11-2013, 13:42
Czy potrzebuje poklasku ktoś, kto uważa że czyni szłusznie? ...
Oni poklasku nie potrzebują. Należy rozróżnić poklask od poparcia. Z resztą Twojej wypowiedzi się zgadzam.

don Enrico
05-11-2013, 17:51
(...), ale nie znaczy to, że nie ma tu osób, które uważają że ta grupa z forum bieszczadzkiego nie robi dobrej roboty...
ale zabiłeś mi klina ! ! ! !

Dlugi
05-11-2013, 17:59
Pozytywnie - myśl pozytywnie ;)

don Enrico
05-11-2013, 18:07
Dzisiaj nie mam pozytywnego myślenia.
Może jutro ?
Może jutro skończę relację z tego fajnego wyjazdu.

Pierogowy
05-11-2013, 18:22
Potem nastała CISZA,
I co? I dupa!!!!!!!!!!
Oni poklasku nie potrzebują.



Fajny ten klaps,
co niektórych nawet zaswędział.
:)

Miejscowy
05-11-2013, 19:47
ho ho, ale ruch się w wątku zrobił, prawie jak w zakapiorskich ;D
Dziękuję za dobre słowo.
Dla mnie, w przeciwieństwie do mojego auta, te wyjazdy to czysta przyjemność.
Cmentarz w Dobromilu zawsze pokazuje nam coś nowego, czego się wcześniej nie widziało, tak samo same miasteczko.
Salina się trochę opatrzyła, ale dzięki temu opatrzeniu przeczytałem (i nawet większość zrozumiałem) co pisze na pamiątkowej tablicy; tekst jest w porządku, szkoda, że nie ma tłumaczenia na inne języki. Zauważyłem ciekawy motyw; jest na tablicy zwrot: "bestialscy Niemcy" (czy jakoś tak) i słowo "bestialscy' zostało pokreślone.
Zwiedzamy też bardzo ciekawe okolice Dobromila, ale o tem będzie potem.
No i jeszcze jedna kwestia; inicjatywa przekroczyła granice forum; na ostatnim wyjeździe więcej było nieforumowiczów od forumowiczów.
Zniczy nie brakło a i rąk do pracy było na tyle.

Wrzucę jeszcze dwa zdjęcia z fotogeniczną ścianą.
Pierwsze (sprzed dwóch lat) chyba gdzieś już pokazywałem:
http://imageshack.us/a/img28/861/s5ly.jpg


Drugie, czyli znów szukanie kolejnych ujęć znanych motywów:
http://imageshack.us/a/img837/2343/cfvo.jpg
aha, to niszczejący budynek dawnego sanatorium w Salinie.

a czy ktoś ze szlachty mógłby wyegzekwować od naszej nieforumowej zawodowej obsługi fotograficznej
przynajmniej to arcygrupowe zdjęcie i pokazać na forum?

Jeszcze mały ot.
Na Suchej Górze w zeszłym roku światełka paliły dzieci z pobliskiej szkoły,
ale i "u nas" w Dobromilu tradycyjnie już skorupki nasiąkają.

tomas pablo
05-11-2013, 19:57
Miejscowy - fotogeniczna ściana -CUDO !!!

komisaRz von Ryba
06-11-2013, 00:47
Salina się jednak zmienia, dawana kopalnia soli w oczach się rozpada

https://lh3.googleusercontent.com/-5UPndeOU2JM/UnlvUT8AD4I/AAAAAAAAC9c/-dQBlbhnXOc/s800/ORL_7632.JPG


https://lh3.googleusercontent.com/-URLA-YP1JSY/UnlvUZK4eGI/AAAAAAAAC9g/gbNo8s6s-4A/s512/ORL_7623.JPG

a nawet ktoś ją rozbiera, zapewne na materiał budowlany

https://lh4.googleusercontent.com/-bEUKFs6hhsw/UnlvbQcJPNI/AAAAAAAAC9w/3SPuLLFNrPw/s720/ORL_7636.JPG

na końcu cel naszej wędrówki, jak co roku

https://lh4.googleusercontent.com/-sfMLmgTVtHs/UnlveXU5c3I/AAAAAAAAC94/VUQJ6Hjxf60/s512/ORL_7645.JPG

zapalamy znicze

https://lh3.googleusercontent.com/-UyEDGpZOR-s/UnlvhxXei1I/AAAAAAAAC-A/oKp5LlIGEU0/s512/ORL_7646.JPG

wracamy na prawdziwy, oryginalny bruk galicyjski

https://lh3.googleusercontent.com/-6QhC9AOq-AY/UnlvmvDP_NI/AAAAAAAAC-I/cYnm9bPJrmE/s720/ORL_7678.JPG

pogoda dopisuje (w ubiegłym roku śnieg padał)

https://lh3.googleusercontent.com/-Vi_F4LAfWm0/UnlvohM7_SI/AAAAAAAAC-Q/HPVjaXLWw58/s720/ORL_7682.JPG

gdyby ktoś chciał, lokal fotografa można wziąć w orendę

https://lh3.googleusercontent.com/-XUjYKBvlak8/UnlvvVCw3uI/AAAAAAAAC-g/-QtfRqX5nkg/s512/ORL_7686a.JPG

gdzie można spotkać tak finezyjne znaki drogowe :)

https://lh3.googleusercontent.com/-6xPcbpRKg9U/UnlvyuRjjTI/AAAAAAAAC-o/Tdsx4E1bH9I/s512/ORL_7707.JPG

oraz automobile wyzierające zza rogu

https://lh5.googleusercontent.com/-_Ou37MOYPjM/Unlv241kZzI/AAAAAAAAC-w/wbcNyp_SBFE/s512/ORL_7710.JPG

my tymczasem stroma drogą przez opłotki i peryferie pod górę udajemy się do klasztoru,

https://lh5.googleusercontent.com/-Unq_rMog5QU/Unlv6FF332I/AAAAAAAAC-4/IcZsOOGFsAU/s640/ORL_7718.JPG

Aleksandra
06-11-2013, 11:14
Salina się jednak zmienia, dawana kopalnia soli w oczach się rozpada

a nawet ktoś ją rozbiera, zapewne na materiał budowlany

https://lh4.googleusercontent.com/-bEUKFs6hhsw/UnlvbQcJPNI/AAAAAAAAC9w/3SPuLLFNrPw/s720/ORL_7636.JPG



Znalazłam starą widokówkę z widokiem na to miejsce. Możliwą, że w jakimś linku już było, ale chyba warto zestawić ze sobą to miejsce kiedyś i dziś.

don Enrico
06-11-2013, 20:19
Rzeczka , a właściwie potok nazywany Wyrwą wyrwał się z okolic Arłamowa, przekroczył nielegalnie granicę aby już po 10 kilometrach znaleźć się w Dobromilu.
Idąc mostem obserwujemy resztki wody w szerokim korycie. Ta szerokość nie jest przypadkowa, bo po konkretnym deszczu wypełnia się cała.
Po drugiej stronie wody jest Huczko, obecnie dzielnica Dobromila, kiedyś odrębna osada. Środkiem biegnie żwirowa droga nazywana tu "bulwarem Zamkowym"
Idziemy tą drogą , która się lekko wspina w górę. Gdy po dwóch kilometrach skończą się zabudowania, naszym oczom ukaże się klasztor bazylianów przyklejony do zbocza.
.
https://lh3.googleusercontent.com/-g7SKPRW4MKs/Unp9X6nVYtI/AAAAAAAAFlE/RrzX0jDBD0I/s796/hm13_0044.jpg
.
Ta samotnia miała w swojej historii okresy wspaniałe i niszczące . Wspaniały był wiek XIX gdy w istniejącym tu seminarium kształcili się znamienici ludzie.
Tablica pamiątkowa na ścianie przypomina jednym z nich o arcybiskupie Andrzeju Szeptyckim. Ten wnuk Aleksandra hrabiego Fredro studiował wcześniej na UJ-cie , ale w tym klasztorze szukał tożsamości i powołania.
.
https://lh6.googleusercontent.com/-tVnSUh62qoY/Unp9ZEYvvgI/AAAAAAAAFlY/KU-DEbPLPMU/s640/hm13_0048.jpg
.
Pierwszy raz miałem okazję wejść do pomieszczeń klasztornych i oglądać mnisze cele,
które w czasach radosnego ustroju komunistycznego pełniły rolę sal szpitala psychiatrycznego.
Chodząc po korytarzach i izbach trzeba uważać aby nie wpaść w jakąś dziurę. Ruina.
.
https://lh3.googleusercontent.com/-8LLGv21VhuM/Unp9YFcIfGI/AAAAAAAAFlM/1xSm9wBrjQ8/s640/hm13_0047.jpg
.
To w tym okresie zabudowania uległy dewastacji, z której teraz kilku (2-3?) mnichów próbuje podnieść.
Na razie wnętrze cerkwi odzyskało przyzwoity wygląd.
.
https://lh4.googleusercontent.com/-GLzYHHode-k/Unp9xtzHFnI/AAAAAAAAFlk/C22Lspb4CXA/s640/hm13_8024.jpg
.
Jeszcze tylko trzeba odwiedzić studzienkę ze zdrowotną wodą i po zwiedzeniu wszystkiego można ruszyć w drogę powrotną.
Słońce już zaszło i na resztkach światła docieramy do samochodów czekających na rynku.
W drodze powrotnej już po ciemku docieramy do Chyrowa , aby i na tamtym cmentarzu zapalić pozostałe znicze.
Tu, na zdjęciu świecą się te żółte, sponsorowane przez jednego z forumowiczów, który nie mógł osobiście.
.
https://lh3.googleusercontent.com/-BZprk6TYapc/Unp9ZQtrZcI/AAAAAAAAFlc/N6VU0GsaWBs/s640/hm13_0050.jpg
.

Aleksandra
06-11-2013, 22:00
Chodząc po korytarzach i izbach trzeba uważać aby nie wpaść w jakąś dziurę. Ruina.


Klimat miejsca jest niewyraźny


https://lh4.googleusercontent.com/-N5mK8ASxWgs/UnqcYCS5sWI/AAAAAAAAGA0/OqCeeddfgE4/s512/Zdj%25C4%2599cie014.jpg

W pewnym momencie zostałyśmy w budynku we trzy, co chwile przeraźliwie skrzypiały drzwi od celi "notariusza" - jakoś raźno nam nie było ;)


https://lh3.googleusercontent.com/-e27WRVlwbnI/UnqcU1bVH2I/AAAAAAAAGAo/817UVeTnDTI/s512/Zdj%25C4%2599cie008.jpg

komisaRz von Ryba
07-11-2013, 01:32
Idąc w stronę klasztoru widzimy ładną panoramę Dobromila w promieniach słońca chylącego się ku zachodowi.

https://lh4.googleusercontent.com/-PfveyBM1ogg/Unl-7eBpmGI/AAAAAAAAC_I/rMJawy2ScDo/s720/ORL_7723.JPG
Docieramy do klasztoru

https://lh4.googleusercontent.com/-78GtwvxBv88/Unl-8h7sDqI/AAAAAAAAC_Q/CQ9bg1Ds-0o/s512/ORL_7728.JPG



… ednym z nich o arcybiskupie Andrzeju Szeptyckim. Ten wnuk Aleksandra hrabiego Fredro studiował wcześniej na UJ-cie , ale w tym klasztorze szukał tożsamości i powołania….
W środku cela A. Szeptyckiego

https://lh3.googleusercontent.com/-7x4S7IV1YLg/Unl_Fsd7edI/AAAAAAAAC_o/9IjgJr5k7o8/s720/ORL_7733.JPG
Nie wszędzie można wejść

https://lh6.googleusercontent.com/-DN9hKJbb-iI/Unl_IvXiRYI/AAAAAAAAC_w/e_m4drQIJv0/s512/ORL_7741.JPG
Przy drodze kolejna kaplicza

https://lh4.googleusercontent.com/-24xsdI5zhGc/Unl_NFSCZFI/AAAAAAAAC_4/OZwi4UxhVDI/s512/ORL_7753.JPG
Jedziemy na cmentarz do Chyrowa, zapalamy znicze na mogile
T S L POLEGŁYM OBROŃCOM CHYROWA WR 1918/19

https://lh5.googleusercontent.com/-Q1eUBIBR6FM/Unl_Qji1m1I/AAAAAAAADAA/4R2V6PPQa5s/s640/ORL_7759.JPG

Już wychodzimy z cmentarza gdy nasz wzrok w świetle latarek zwraca grobowiec mocno zniszczony, zaglądamy do środka

https://lh5.googleusercontent.com/-04qd2VsEuAI/UnrLmSUJ_LI/AAAAAAAADAY/rayuVwONZ9k/s720/ORL_7761.JPG

https://lh6.googleusercontent.com/-CmioZTn2DcI/UnrLkQJOPZI/AAAAAAAADAQ/Dz2cmdG8xn8/s640/ORL_7760.JPG

Miejscowy
08-11-2013, 19:52
jeszcze ciekawostka a propos Bazylianów; w XVII w. klasztor Bazylianów w Uluczu został przeniesiony do Dobromila.
W tamtym okresie miała miejsce koncentracja mnichów w dużych ośrodkach.

don Enrico
13-10-2014, 22:10
Otrzymałem dzisiaj dwa maile z zapytaniem czy temat będzie kontynuowany ?
Czy jeszcze będą chętni to takiego wyjazdu ?
(bo te dwa maile to był chęć sponsoringu)

Aleksandra
14-10-2014, 19:42
Chętni tak - tylko krążą słuchu o zmianie terminu ... i te słuchu spowodowały już różne decyzję ....
Ale potrzebne konkrety.

bogdaneg
14-10-2014, 21:22
nie dysponuję wozem w/w terminie ale chętnie bym współuczestniczył w kosztach tzn. przykleje swojo żope do kogoś
bry humor i jakaśik nalewka gwarantowana 8-)

bertrand236
15-10-2014, 16:05
Niestety nie mogę. Chętnie dołożę komuś do auta zielone znicze.

pozdrawiam

Aleksandra
30-10-2014, 20:16
Zmiana czasu nastała, a tu cisza ...

don Enrico
30-10-2014, 20:49
Zmiana czasu nastała, a tu cisza ...
Tak, cisza nastała.
Miałem nadzieję, że ktoś pociągnie temat, gdy mnie życie skieruje do innych obowiązków, ale ...
Wszakże cały miesiąc listopad to okres wspomnień o tych co odeszli.
Na tą chwilę liczę, że się uda i wyjadę wczesnym rankiem w niedzielę 9 listopada w kierunku Dobromila. Na granicy powinienem być ok 8-mej rano.
Sam ?
Może nie. Dziś zadzwonił jeden forumowicz wyrażając chęć , wcześniej akces zgłosiła koleżanka nowo-rzeszowianka.
Jeśli tak to już 3 osoby. Można rzec , że to zgromadzenie.
Czy ktoś do tej opcji się przyłączy ?

Aleksandra
31-10-2014, 09:29
Dobrze, że inicjatywa nie zginęła ... choć termin dla mnie mniej dobrany ;-)

don Enrico
09-11-2014, 22:11
Dziś, po raz kolejny zapłonęły znicze na polskich, zapomnianych grobach w Dobromilu.
Zapłonęły dzięki temu , że znalazła się 18-sto osobowa grupa ludzi rozumiejących świat wartości pozamaterialnych.
Dziękuję wszystkim za uczestnictwo, za to że poświęcili czas i pieniądze.

Aleksandra
09-11-2014, 22:57
Jak ja Wam zazdroszczę :cry:

don Enrico
10-11-2014, 19:47
Jak ja Wam zazdroszczę :cry:
Mam nadzieję, że już w przyszłym roku nie będziesz musiała zazdrościć
i sama zapalisz kolejne światełka
.
Tu na zdjęciu najbardziej charakterystyczny nagrobek dobromilskiego cmentarza
https://lh6.googleusercontent.com/-uf3qodUM0PY/VGD2w8w-Y3I/AAAAAAAAGh0/ybPANpMIqKo/s720/hm14P1050983.jpg
.
Od początku wszyscy się rzucili do rozpalania kolejnych zniczy. Niektórzy mieli profesjonalne rozpalarki
.
https://lh3.googleusercontent.com/-Taq-Kp_aniA/VGD2vzlDozI/AAAAAAAAGhw/6sDdkkhm-Yo/s720/hm14P1050976.jpg
.
Zardzewiałe miejsce po tabliczce z inskrypcją, poprzeplatany bluszcz z zaczepionym jesiennym liściem
A na półeczce światełko pamięci
.
https://lh4.googleusercontent.com/-e1jW1QMolAY/VGD2vibRK_I/AAAAAAAAGhk/EhfaVZ3eRmc/s720/hm14.P1050990.jpg
.
W tym roku sporo problemów było z zakupem zniczy. Ten termin , kilka dni po 1 listopada okazało się , że w sklepach jest mnóstwo ozdób bożonarodzeniowych.
Handlowe giganty pochowały głęboko znicze.
Aby spełnić życzenie jednego z anonimowych sponsorów z Poznania zjeździłem pół Rzeszowa w poszukiwaniu zielonego koloru
(z mizernym skutkiem)
.
https://lh5.googleusercontent.com/-d07_4GfMWvw/VGD2vvL-XzI/AAAAAAAAGhs/mHjvxF_ctkE/s720/hm14.P1050984.jpg

don Enrico
11-11-2014, 00:00
Napiszę rzecz dziwną , ale tak oczywistą
Aby dojechać do Dobromila trzeba przekroczyć granicę PL/UA
Dla bywalców podawanie takiej informacji jest śmieszne, dla pozostałych 99% jest to ważne.
Na granicę w Krościenku zjawiliśmy się lekko po 8-smej rano licząc na szybkie przekroczenie, ale skanery ukraińskich pograniczników nie miały dobrego dnia, więc siedząc w samochodzie obserwowaliśmy jak umundurowana pani wbija jednym palcem w kompa litery starając się skutecznie przetłumaczyć cyrylicę na łacinę.
Zajęło to jakieś 15 minut dla 4 osób. Wot trudne zadanie. Inni mundurowi nie wyszli nawet ze swoich budek w których pili poranną kawę.
Uzyskawszy zezwolenie na wjazd do Ukraine pomknęliśmy :-)
a kierowcy dokonywali szaleńczych ruchów starając się ominąć dziury w drodze.
Bezskutecznie. Gdy dziur jest więcej niż asfaltu takie działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów
.
W sumie z lekkim opóźnieniem dotarliśmy na mszę w kościele w Dobromilu
.
https://lh6.googleusercontent.com/-HsR6upo1hI0/VGExdHFAEGI/AAAAAAAAGi8/7m6aa0vjlJ8/s640/hm14.1050957.jpg
.
aniołek spod ambony patrzył na nas podejrzliwie\.
https://lh6.googleusercontent.com/--NGuYs4lKtY/VGExdad7w0I/AAAAAAAAGjA/D9SuqEOcx8A/s720/HM141050963.jpg
.
a po drugiej stronie nawy jego mościowie Królowie też byli źdżiwieni ?
https://lh6.googleusercontent.com/-Brl5moT2dUI/VGExddRTxEI/AAAAAAAAGjE/aqG5DbM5qEY/s512/hm141050959.jpg

michalN
11-11-2014, 00:16
A jakiego ma on glana ten aniołek wyświeconego.

komisaRz von Ryba
11-11-2014, 22:25
...W tym roku sporo problemów było z zakupem zniczy. Ten termin , kilka dni po 1 listopada ...
zawsze byliśmy przed 1 listopada, a w tym roku po pierwszym, i mnie pytanie naszło czy były znicze na grobach, znaczy czy oprócz was ktoś wcześniej (1.11.) palił znicze?

don Enrico
12-11-2014, 20:59
zawsze byliśmy przed 1 listopada, a w tym roku po pierwszym, i mnie pytanie naszło czy były znicze na grobach, znaczy czy oprócz was ktoś wcześniej (1.11.) palił znicze?
Palących się zniczy nie zastaliśmy, ale w drodze powrotnej gdy już zmierzch ogarnął zatrzymaliśmy się przy cmentarzu w Chyrowie
Z ciemności wyłoniły się dwie postacie starszych kobiet.
Zaczęła się rozmowa i wypytywanie o cel naszego pobytu.
- Dużo dobre - usłyszeliśmy od nich.
p.s. czyli ktoś odwiedza te zapomniane groby, a że odwiedzającym brakuje na chleb, to tym bardziej na znicze.

komisaRz von Ryba
23-09-2015, 23:34
zmieniają czas w tym roku?
bo to chyba jakoś tak za miesiąc ...

don Enrico
24-09-2015, 20:34
Masz Waszci racyję. Niechybnie czas zmienią i już 25-go października będziemy mieć zimowy.
Tak więc, kto jest chętny nich nabędzie parę zniczy , aby w niedzielę 25 zapłonęły na cmentarzu w Dobromilu.

bertrand236
24-09-2015, 21:13
Tradycyjnie mogę zamówić zielone? Kwota bez zmian.

Pozdrawiam

don Enrico
19-10-2015, 09:07
Tradycyjnie mogę zamówić zielone? Kwota bez zmian.

Pozdrawiam
Melduję że, zielone wojsko gotowe do wymarszu
.
39002

bertrand236
19-10-2015, 13:41
Jesteś WIELKI!

Pozdrawiam

Aleksandra
19-10-2015, 16:39
Melduję że, zielone wojsko gotowe do wymarszu
.
39002

Z narodowym elementem :)

Aleksandra
25-10-2015, 21:58
Czekamy na wieści ...

don Enrico
26-10-2015, 11:51
Ciemność za oknami a tu trzeba wstawać. Piękne niebo pełne gwiazd witało tych którzy zdecydowali się o tak wczesnej porze ruszyć na wschód.
Po godzinnej jeździe zza horyzontu uśmiechnęło się słoneczko.
.
39104
.
Termometr w dolinach pokazywał ujemne temperatury, a gdy wznosiliśmy się na wzgórza Przemyskiego Pogórza już wskakiwał na zdecydowanie wyższe temperatury. W ciągu kilku minut nawet do 10 stopni.
To się nazywa bodajże inwersja ?
Czy nie lepiej byłoby zaczerpnąć przyjemności dla siebie ? Gdzieś w Bieszczadach cieszyć się ciepłymi kolorami jesieni ?
Po co przepychać się za wschodnią granicę, gdzie czyhają (ponoć ?) wrogie siły ?
.
Po dotarciu do celu czyli na cmentarz w Dobromilu, brygada ruszyła aby uzbierać jak najwięcej i przynieść do bagażnika wszelakiego dobra
39105
.
Bo parafrazując słowa naszego kolegi ,.... chętnych do zabierania złomu jest wielu, a zaświecić choćby mały znicz na zapomnianym starym polskim grobie , to już nie ma komu.
.
39106

Jimi
26-10-2015, 20:06
Ło Henek a to tylko "Twoje" śmieci, ja miałam jeszcze dodatkowo 2 duże reklamówki.

Aleksandra
26-10-2015, 21:08
Piękne zbiory :)
piękne hasła
pięknie proszę o więcej :-)

don Enrico
26-10-2015, 22:13
Ło Henek a to tylko "Twoje" śmieci, ja miałam jeszcze dodatkowo 2 duże reklamówki.
Tak, to prawda. W tych zawodach słabo wypadł tylko Jacek ze swoją jedyną reklamówką starych zniczy. On był dopiero drugi raz na "akcji" i nie przygotował się kondycyjnie.
A odpowiadając na życzenie Oli powiem tak; ratował nas Maciuś, który był głównym firemanem (fajermenem) i sprawnie podpalał kolejne zgrzewki zniczy.
.
39122
.
p.s. tak trochę na marginesie przypomnę że gdy w 2012 roku przejeżdżałem przez Dobromil w towarzystwie kolegi Miejscowego wstąpiliśmy na ten cmentarz aby pozbierać walające się stare znicze. To takie naturalne.
Ty czytelniku, gdy tam Cie los przywiedzie samochodem lub rowerem, też możesz przyczynić się do sprzątania. Nie wystarczy internetowe narzekanie, że zaśmiecamy zapalając znicze.

Aleksandra
26-10-2015, 22:27
ratował nas Maciuś, który był głównym firemanem (fajermenem) i sprawnie podpalał kolejne zgrzewki zniczy.
.
39122
.


Przynajmniej raz dorośli nie narzekają, że młodsza młodzież bawi się ogniem ;)

Brawa dla firemana (fajermena)

don Enrico
29-10-2015, 14:03
Krótkie podsumowanie tegorocznej AKCJI. Udział wzięło 17 osób które poruszały się czterema samochodami. Wśród uczestników były cztery osoby aktywne na forum.
Odwiedziliśmy cmentarze w Dobromilu i Chyrowie zapalając znicze na zapomnianych polskich grobach.
Akcję wsparło finansowo dwóch panów z Warszawy ; Mirosław i Krzysztof, oraz Robert z Poznania - dziękujemy
Przy okazji poszczególne grupy zwiedzały regionalne ciekawostki, zamek Herburtów, konwikt chyrowski, kościół w Dobromilu i cerkiew w Rosochach
.
Odwiedziliśmy też dawną kopalnię soli w Lacku - miejsce kaźni z 1941 roku. (zdjęcie poniżej
.
https://lh3.googleusercontent.com/-GzsxT6T_jBE/VjH6RubR_OI/AAAAAAAAHi8/gg7IPbp_p_0/s800-Ic42/P1020545.jpg
.
.
https://lh3.googleusercontent.com/-Y7_lUHD6aW4/VjH6TsTSSfI/AAAAAAAAHi8/z_gUdNSBL18/s800-Ic42/P1020558.jpg
.
główna brama na cmentarz w Dobromilu
.
https://lh3.googleusercontent.com/-iSCo-NBbHoQ/VjH6SwUu2UI/AAAAAAAAHi8/KgdNuG2-_uE/s800-Ic42/P1020554.jpg

Wojtek Pysz
29-10-2015, 19:09
Po co przepychać się za wschodnią granicę, gdzie czyhają (ponoć ?) wrogie siły ?
Po dotarciu do celu czyli na cmentarz w Dobromilu, brygada ruszyła aby uzbierać jak najwięcej i przynieść do bagażnika wszelakiego dobra
39105

O, i to mi się podoba. Tak trzymać! Ja bym nawet nieco udoskonalił ten proces: zbieranie zorganizował trochę wcześniej, niż rok po ustawieniu;-)

bogdan64
29-10-2015, 21:43
Zdjęć jest zdecydowanie za mało :-P

iaa
30-10-2015, 06:53
Chyrowski cmentarz w świetle dziennym, czyli coś nowego.
39166

komisaRz von Ryba
11-11-2015, 22:03
Zdjęć jest zdecydowanie za mało :-P


...
gdyby ktoś chciał, lokal fotografa można wziąć w orendę

https://lh3.googleusercontent.com/-XUjYKBvlak8/UnlvvVCw3uI/AAAAAAAAC-g/-QtfRqX5nkg/s512/ORL_7686a.JPG...
zdjęć mało, bo 2 lata temu lokal fotografa był do wynajęcia, a teraz w lokalu fotografa można znaleźć pracę w ... Polsce :)

https://lh3.googleusercontent.com/-fHksnXCohMY/VkGdpTknR9I/AAAAAAAADbY/420iLgfmeq0/s512-Ic42/DSC04027a.jpg

komisaRz von Ryba
11-11-2015, 22:35
kopalni soli "Salina"

z roku na rok wygląda jak by jej było coraz mniej
https://lh3.googleusercontent.com/-HXyizs_SgsE/VkGerfLQxmI/AAAAAAAADb0/XIR2D3LxHto/s720-Ic42/DSC04051.JPG

na końcu kopalni ścieżka prowadzi...

https://lh3.googleusercontent.com/-xUUwX1BnvxI/VkEpg9o-I5I/AAAAAAAADYk/yXVAfn3mgzE/s512-Ic42/DSC04082.JPG

pomnik zapalamy znicze
https://lh3.googleusercontent.com/-zfkJIY99s_o/VkGedQ2afWI/AAAAAAAADbk/_RvWtB_lZhE/s720-Ic42/DSC04055.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-QzF-Ae8-ooM/VkOjjcwAmzI/AAAAAAAADc8/01PXi9g-ias/s640-Ic42/DSC04057.JPG
potem idziemy na górę gdzie widzimy taki obiekt
https://lh3.googleusercontent.com/-3v4XsZI8zc4/VkGepq359DI/AAAAAAAADbs/nlWln5LMUso/s640-Ic42/DSC04061.JPG
na górze są sztolnie oraz krzyż
https://lh3.googleusercontent.com/-0GaBbVkKn34/VkOlnr0qcMI/AAAAAAAADdM/DV7Qpn5TUbY/s512-Ic42/DSC04066a.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-JtNNa2u3-tA/VkEk14TtX2I/AAAAAAAADXs/SgGO5y631ew/s720-Ic42/DSC04065.JPG
wracamy, jeszcze rzut oka na polanę
https://lh3.googleusercontent.com/-lBM6jKafWhw/VkEp0m8JpDI/AAAAAAAADY0/XFyrerB751s/s720-Ic42/DSC04081.JPG

historię tego miejsca można znaleźć choć by tutaj
http://www4.rp.pl/artykul/677363-Zapomniana-zbrodnia-w-kopalni-soli.html

komisaRz von Ryba
11-11-2015, 23:22
Dobromil cmentarz
zapalamy znicze, zbieramy stare
https://lh3.googleusercontent.com/--ZnxPQ57Pu4/VkOq9Gc5ZoI/AAAAAAAADdo/y7cpJ9ZOrSU/s640-Ic42/DSC04088.JPG
niektóre groby są związane z kopalnią soli, lecz czas zaciera napisy
https://lh3.googleusercontent.com/-Q0DbzCXLU5o/VkEqQ_Ik3oI/AAAAAAAADY8/ipvzCfJrE2E/s720-Ic42/DSC04095.JPG
cmentarz w Dobromilu został założony w roku 1793 jeden z najstarszych i do dziś czynny
https://lh3.googleusercontent.com/-hdyawxOfna8/VkEsl_k7X_I/AAAAAAAADZo/K0_H9z0CrfQ/s720-Ic42/DSC04099.JPG
odwiedzamy GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
https://lh3.googleusercontent.com/-4H7TS-P682k/VkEsCfMb_TI/AAAAAAAADZg/0ZcEIa95I0E/s512-Ic42/DSC04098.JPG
można znaleźć ślady dawnej świetności
https://lh3.googleusercontent.com/-MDG1zytiUCg/VkEu6eEoO0I/AAAAAAAADaI/37hN9ZDS6_w/s512-Ic42/DSC04106.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-i5HU0VgYrLg/VkOqOR_x1iI/AAAAAAAADdc/WQ_waHrdYyk/s720-Ic42/DSC04105a.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-H-w8ZzreUBo/VkEwLKXzfaI/AAAAAAAADaU/vCGk2jZLyFY/s720-Ic42/DSC04107.JPG
ktoś próbuje zachować pamięć,
https://lh3.googleusercontent.com/-k4mPjKPF4ag/VkExCJyLJ6I/AAAAAAAADak/Zm8ajPPZqD8/s720-Ic42/DSC04112.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-nmHLJVzjMjI/VkEyieMO5aI/AAAAAAAADbI/wQt5addzWl8/s720-Ic42/DSC04116.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-EqvlaySDfP0/VkEw77vATmI/AAAAAAAADac/Q3SwYY1ZJqM/s720-Ic42/DSC04113.JPG
jest też nagrobek współczesny
https://lh3.googleusercontent.com/-8mpxFC1fJM0/VkEuN_zfRUI/AAAAAAAADZ4/Tzh-9GEPR8I/s720-Ic42/DSC04102.JPG
jeszcze ostatnie spojrzenie
https://lh3.googleusercontent.com/-NpWLs6BTu-4/VkGhSmyIekI/AAAAAAAADcA/X9cJMMiO2YI/s640-Ic42/DSC04120.JPG

Aleksandra
30-11-2015, 15:00
W szeroko rozumianym okresie około Zaduszkowym udało mi się dotrzeć do dobromilskiego cmentarza, aby naocznie przyjrzeć się zniczom z biało - czerwonym akcentem, ponowie rozświetlić znicze przedwcześnie zgaszone przez podmuchy wiatru oraz zapalić symboliczne światełko.


https://lh3.googleusercontent.com/-1i9Aj3SYo1w/VlthhzbGqOI/AAAAAAAAN2M/n9W2TNEJP6s/s512-Ic42/DSCF8195.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-QGLuuB1v29U/VlthjbU7IBI/AAAAAAAAN2U/gtrcbQlo-R8/s512-Ic42/DSCF8196.JPG

Nagrobki: rodzeństwa Bronisławy i Jana Wiszczaków z opartą o pień rzeźbą anioła [niestety bez głowy], Anastazji Krawczykowej z rzeźbą siedzącej kobiety.


https://lh3.googleusercontent.com/-UARFCCozooI/VlthmfNf9nI/AAAAAAAAN5Q/kcsSxzliFog/s512-Ic42/DSCF8199.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-2MJiXvApeF8/Vlthq59AfOI/AAAAAAAAN4c/g1Ja9PUCZ3k/s512-Ic42/DSCF8204.JPG


Zgarnęliśmy też trochę śmieci. Ale główny nacisk postanowiliśmy położyć na cmentarz w sąsiednich Niżankowicach, aby akcja się rozszerzała :-)

Aby tego dokonać pokonaliśmy klimatyczny most nad Wiarem:


https://lh3.googleusercontent.com/-0yOuwEv76as/VltZ4MmgNKI/AAAAAAAANrk/AGiNNhZOjn8/s640-Ic42/DSCF8052.JPG


Zanim przekroczyliśmy bramę cmentarza, aby odszukać polskie groby - przywitał nas swojski akcent.


https://lh3.googleusercontent.com/-WCk_i8YWRfI/Vlta5yeK1TI/AAAAAAAANyc/yxOItTnCIN4/s640-Ic42/DSCF8093.JPG

Aleksandra
01-12-2015, 13:42
Cmentarz w Niżankowicach bardzo się różni od tego w Dobromilu. Przede wszystkim wykarczowane są wszystkie krzaki, wycięta większość drzew, żadnych żółtych liści, zielonych, wijących się bluszczów. Wzdłuż głównej alej umieszczone solary - nocą pięknie wyznaczają drogę. Mimo tego, że widać opiekę nad miejscem, to brak drzew powoduję poczucie ogołocenia. Istna patelnia.


https://lh3.googleusercontent.com/-1YzcmP9IAKo/Vlta7-HCWDI/AAAAAAAANuY/kYe0aQv6yK4/s512-Ic42/DSCF8096.JPG

Po minięciu bramy otwieranej zamkiem z Fabryki Maszyn Przemyśl napotykamy witającego nas czerwonoarmistę, który z niedanych nam powodów wita nas przyklęknięciem na jedno kolano.


https://lh3.googleusercontent.com/-qxBks_c7yIc/VltbCbuYXBI/AAAAAAAANvA/gR2ef9uh03o/s640-Ic42/DSCF8105.JPG

Wędrujemy od grobu do grobu szukając tych polskich - jest ich tu trochę.


https://lh3.googleusercontent.com/-9A4yUJ63a9c/Vlta8zfeAJI/AAAAAAAANx8/L7pkzPOGP3Q/s640-Ic42/DSCF8097.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-6FFJmKhRe_g/Vlta-X9vIOI/AAAAAAAANuo/VRjGM8pbpWg/s512-Ic42/DSCF8100.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-7BPllE11PDU/VltbD2wW-wI/AAAAAAAANy0/3J-TY_QGA8Q/s512-Ic42/DSCF8106.JPG

Zapalamy światełka. Niskie słońce i niskie chmury co chwilę zmieniają obrazy.


https://lh3.googleusercontent.com/-mljtboy73Gk/VltbEnqtlCI/AAAAAAAANzA/whtKLUttlww/s512-Ic42/DSCF8111.JPG

Porusza pomnik z prostym napisem: WIESIO.


https://lh3.googleusercontent.com/-AqtQKM24KVE/VltbGcxEOkI/AAAAAAAANwo/lbKecr-llAM/s512-Ic42/DSCF8112.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-xq0rqAU-BXU/VltbHHjOl_I/AAAAAAAANzE/6Hk4tPFof78/s512-Ic42/DSCF8113.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-LvW7Nj8lHPU/VltbH1KessI/AAAAAAAANy4/CcmGTY7qzyk/s512-Ic42/DSCF8114.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-WA7r0j3fXUw/VltbI0T7KMI/AAAAAAAANvc/xMPXBxsv0EU/s512-Ic42/DSCF8115.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-q2HwZ9oaWgU/VltbLNrdlcI/AAAAAAAANvw/rj3TOdSJ-JM/s640-Ic42/DSCF8117.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-bosEMawXWds/VltbMLxD5EI/AAAAAAAANzM/MmF9wIJa24Q/s512-Ic42/DSCF8119.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-s-PpVOieUA4/VltbOqXEijI/AAAAAAAANzc/_RCOtb4_0ao/s512-Ic42/DSCF8122.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-LQZsZ1_wpQ0/VltbS2Pg6bI/AAAAAAAANzs/0d53EcWGVrw/s512-Ic42/DSCF8134.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-tsUqyItnN70/VltbWA5bDEI/AAAAAAAANww/0JW33-3SSr8/s512-Ic42/DSCF8141.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-vYvn28JFNgM/VltbXifA4HI/AAAAAAAANw4/1we-3xHf1AI/s512-Ic42/DSCF8142.JPG

A granica tuż, tuż – aż się chce zacytować Henia: tak daleko, a tak blisko.


https://lh3.googleusercontent.com/-padk3bAVaV8/VlthIgvWUFI/AAAAAAAAN5I/0QFgw7YlcTo/s640-Ic42/DSCF8148.JPG

W samych Niżankowicach zmiany: nowy proboszcz w kościele św. Trójcy; nowy deptak koło Rynku. Powstaje nowe.


https://lh3.googleusercontent.com/-ENU181LUJ40/VlthP-WZgRI/AAAAAAAAN5E/gQb9gXRxfnc/s640-Ic42/DSCF8159.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/--izFl83msoQ/VlthSg6ZwII/AAAAAAAAN2o/U-t-3j0Z0PI/s640-Ic42/DSCF8161.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-OSq6xZNbTLs/VlthOkxgqGI/AAAAAAAAN1A/qlZBBzumaIk/s640-Ic42/DSCF8158.JPG

don Enrico
01-12-2015, 21:32
Dzięki Olu ! Z przyjemnością wróciłem do Niżankowiec tych starych zapamiętanych i tych z nowinkami.
Ciekawe czy ratusz jeszcze stoi ? czy się zawalił ? a galicyjski bruk w rynku ? jest jeszcze ?

Aleksandra
02-12-2015, 21:12
Ratusz stoi - fotek potwierdzających tę tezę brak.

Bruk pozostał - podejrzewam, że w mniejszym zakresie. Jest go sporo z boku. A przy nowym, kostkowym deptaku - uchował się tylko w rynsztoku.

https://lh3.googleusercontent.com/-R2bJKiv5FUQ/VlthMXxPVnI/AAAAAAAAN00/MROOCNl26m8/s640-Ic42/DSCF8156.JPG

Heniu - masz może jakieś informację o moście nad Wiarem, po którym można tam dojechać? Podobno ma ciekawą historię.

don Enrico
03-12-2015, 19:59
(...)
Heniu - masz może jakieś informację o moście nad Wiarem, po którym można tam dojechać? Podobno ma ciekawą historię.
Nie nie mam , ale most sam w sobie jest niepowtarzalny.
Tak wygląda widziany z polskiej strony
https://lh4.googleusercontent.com/-xadnp1JHkkA/T5UigYa14yI/AAAAAAAABA4/Zr2t3ez-bwc/s640/hm12_2330.JPG
.
Kiedyś słyszałem historyjkę o kapliczce stojącej tuż obok mostu, ale teraz nie pamiętam szczegółów.

komisaRz von Ryba
27-12-2015, 22:15
to ja pokażę jeszcze kilka zdjęć z Chyrowa
https://lh3.googleusercontent.com/-KKtIzOZUtYU/VkPUuWJLLUI/AAAAAAAADfs/TbBwz3SjQ4g/s720-Ic42/DSC04135.JPG

https://lh3.googleusercontent.com/-aTQIdi5jrO8/VkPVEReNm8I/AAAAAAAADf0/q3LHNC90EVw/s512-Ic42/DSC04137.JPG
przy wejściu nagrobek który stoi ale jeszcze jak długo ?
https://lh3.googleusercontent.com/-lSDtWwbswvY/VkPRlv9P8sI/AAAAAAAADe8/6U5EFFLu5uk/s720-Ic42/DSC04128.JPG
polskie nagrobki raczej zapomniane choć to tak blisko granicy

https://lh3.googleusercontent.com/-lRZe5V1xsJs/VkPXO2VthGI/AAAAAAAADgQ/uU-rYSniKBc/s512-Ic42/DSC04141.JPG https://lh3.googleusercontent.com/-z55g1jPau0g/VkPW567VU8I/AAAAAAAADgI/NAX0-lPBycQ/s512-Ic42/DSC04142.JPG
Próbujemy oczyścić nagrobek ale do tego trzeba czasu i choć by najprostszych narzędzi
https://lh3.googleusercontent.com/-hUWKWrqEFxM/VkPbMpIc7RI/AAAAAAAADhM/Zp1WMMc7YPY/s512-Ic42/DSC04151.JPG https://lh3.googleusercontent.com/-saDWQkwF1_M/VkPa2TvywfI/AAAAAAAADhE/nzaaghknnjw/s512-Ic42/DSC04154.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-7X27_ayn3gE/VkPZunbfZwI/AAAAAAAADg4/INfxz0U8Wo4/s720-Ic42/DSC04147.JPG
nagrobki z czasu walk polsko-ukraińskich z lat 1918-19, polski a w tle ukraiński
https://lh3.googleusercontent.com/-BQ5bQL9-rHA/VkPVwMMfgtI/AAAAAAAADf8/PFndfNf9ozY/s720-Ic42/DSC04138.JPG

komisaRz von Ryba
11-10-2016, 23:19
październik już
światełko czas zacząć planować ...

Aleksandra
13-10-2016, 21:37
Na rozbudzenie:

13.10 Lwów; Akcja sprzątania grobów polskich na Cmentarzu Janowskim we Lwowie


Celem akcji współorganizowanej ze Stowarzyszeniem Pokolenie z Katowic jest ochrona od zagłady i zapomnienia szczątków zasłużonych Polsce obywateli.

Znajdujące się na polu nr 37 Cmentarza Janowskiego szczątkowe pozostałości polskiej kwatery wojskowej to echo wydarzeń do jakich doszło we Lwowie i Małopolsce Wschodniej w latach 1918 – 1920.

Niestety, przez lata zapomniany cmentarz, gdzie pochowani zostali polscy bohaterowie wymaga naprawy i pielęgnacji. Groby polskich bojowników są w złym stanie, mocno zaniedbane, niekiedy wręcz zachwaszczone. Na cmentarzu pochowanych jest 610 osób w 574 kwaterach.

Organizowana akcja sprzątania cmentarza, ma również na celu pokazanie, że w tych szczególnych, trudnych czasach, mimo tragicznych zdarzeń w naszej historii, mimo bez wątpienia wielkiego
bólu dla patrzących w naszą przeszłość, aby dziś i Polacy i Ukraińcy mogli ze sobą rozmawiać i wspólnie pracować przy odnowieniu grobów naszych żołnierzy i ochotników.

Nekropolia Janowska stała się, najważniejszym (obok Cmentarza Orląt Lwowskich) miejscem spoczynku poległych bohaterów w Małopolsce Wschodniej. Ich ciała składano głównie na terenie pól 37 i 28,
częściowo także 38 (skąd ekshumowano je po utworzeniu ukraińskiej kwatery wojskowej).

http://wschodnik.pl/spoleczenstwo/item/8224-13-10-lwow-akcja-sprzatania-grobow-polskich-na-cmentarzu-janowskim-we-lwowie.html

bertrand236
24-10-2016, 11:08
Ja swoje zielone wojsko ustawiłem w ubiegłym tygodniu na cmentarzu w Stryju....

Aleksandra
28-10-2016, 12:02
Taka naszła mnie myśl, że jak raz zapłonęło światełko na dobromilskim cmentarzu, potem drugi i kolejne - to teraz jakoś tak nieładnie, jakby nie zapłonęło chociaż jedno. Jak już w tej okolicy rozbłysnęła "nadzieja pamięci", to nie było by dobrze żeby zgasła.

Wiadomo, że idea może się wyczerpała, okolica opatrzyła, a detale obfotografowane w każdą niemal pogodę, ale ...

Może znajdzie się jakiś "sprawiedliwy", który takie światełko rozpali...

iaa
01-11-2016, 22:48
W sobotę /inaczej niż zwykle/ 29 października, w ciemnościach zupełnych wypełniały się ludźmi i zniczami samochody w podkarpackich miastach i miasteczkach.
Mając w pamięci poprzednie wyjazdy, zabraliśmy dodatkowo narzędzia tnące, znaczy sekatory i piły.
Pogoda zmienną była - wiatr, chmury, deszcz i tak do granic naszego kraju.
Krościenko zaskoczyło sprawną odprawą, a sklep za granicą wyszukanym zaopatrzeniem.
Nie o zakupy nam chodziło, bynajmniej ;-), lecz o spotkanie z pozostałymi uczestnikami.
W sumie cztery samochody wiozły 14 osób.
Niedaleki skok, jesteśmy w Chyrowie – do roboty!
4170741708417094171041711
Miłym zaskoczeniem był fakt oczyszczenia sporej części grobów z krzaczastych odrostów, a nawet zamurowywania wcześniej uszkodzonych grobowców.
Ciekawe czyja to działalność.

don Enrico
02-11-2016, 22:07
To już kolejny nasz pobyt na cmentarzu w Chyrowie, więc po wstępnych oględzinach ekipa szybko zabrała się do pracy.
Na poniższym zdjęciu jedni pracują sekatorami a inni zajęli się odciąganiem gałęzi poza obszar cmentarza.
Sporo pracy zostało już wcześniej wykonanej , a nasz wkład był raczej symboliczny, bo całe to działanie jest symboliczne.
.
https://lh3.googleusercontent.com/ZWLUNHVAxl-lfvCM1-iOGbx_7CJWbRJrXCRYFYFwqZKNFsKhmA5QscSflcv0bqjlvQC5 sImHOkiThHaKFCxH1lieiCu4HCsAFFeCslReu1rhOPjeWd7yAf 2_Rq7cLqGhHq96KBjHNvqtXntC5XTKEG3xZxKg7uIXpBTuBRik aGPynTe0p7Rl6xBo0ZIbFvrsSuIDFeDaavnfhz7LywRGRWsjye IR00r88NF8LnE1KjD5bcro7tXQtuT78Myr-A2K21JlwkzWM-iC7HVxLWfRBE70idA9dgvoUAk1qk_GDXbb713BNSXgp3F9rGht I2MTAtPFC3D-8RLg4ExMbSvEdsGz08OHwS3E-UEgnWD9MalCGO6mlJ8i5vTUkyNvOUbUSVRcs7PzWAJqfOZFTwd Cmc5A6Y6wl_9oasRuPEF1TwNHMAtIvgMpoR4NvAkhhhilYjmxm aZszH3x1V17YYdYOaycqew75uj85IaZ-6j5uFQff7sqYiqCx0RXaqr18cWrpFOGgiK7P_MExAnNEqGv18I FbE4-VvNw21RyFyRaLLhpijoGIKpKRf14g_gEJBtEgUlM8mgJOZAy34 gG2yn5QjmdtpnAR4l_Z0pEa3XQnmdYYiNI=w800-h534-no

iaa
03-11-2016, 06:38
Gdy Chyrów dostał swoją porcję światła, pora nam była podążyć śladem pewnego pacyfisty.
41712
Felsztyn, dzisiejsza Skeliwka, też ma swoje cmentarze, w tym taki, który nas interesował.
Teren rozległy, ale polskich pomników jak na lekarstwo, trawa skrywa zapewne szczątki tych, co kiedyś tu żyli.
41713417144171541716

iaa
03-11-2016, 06:48
Oprócz działań cmentarnych i fotografowania się z Wojakiem, analizujemy zapis na postumencie,
41722
kupujemy chleb i czosnek oraz oglądamy kościół św. Marcina z XV w.,
4172341724
który pozbawiono takiej dachówki
4172541726
na rzecz blachy.
41727.
Wojna nie ma względu na wiek i przeznaczenie.
41728

iaa
04-11-2016, 06:43
Ciągnie nas na wschód – Sambor – miasto królewskie wzywa.
Najpierw napój na ożywienie przytępionych zmysłów, a później krążymy wokół ratusza, bierzemy udział w ślubie, wypatrujemy, co tam pod tynkiem było, a następnie jedziemy na nekropolię.
417354174041736417374173841739

iaa
05-11-2016, 09:04
Duży to cmentarz i z historia wypisaną na wielu pomnikach.
Całkiem dobrze wygląda znaczna część nagrobków, w większości miejsc wycięto samosiewki.
Lokalni sprzątają przy sobocie swoje miejsca, jeden, zainteresowany co robimy, pochwala słowami: ”Trzeba pamiętać”.
41767417684177741770417714177241773417744177541776

don Enrico
05-11-2016, 17:38
Przez chwilę zapłonęły ślady naszej pamięci przed samborskim grobem walczących o ojczyznę
.
https://lh3.googleusercontent.com/tpxm8uASpW9nHqbKWfq9M8mv_rPvOLv1IiapKPTSzS_wmfVhc1 uo-oLlo74oGL-F2jHu9s41SNBjlOd3Y1IsxwyKCrdUPzS5ztL7cEDXxQL3-MR0dpBdRzxNBtJdgBTT0d87wBqHd0Y_A0f1FXUHpUYlzid54zb TJaHZ8RaX8ERFiT6HZCC_CoO-K19xuQazV7jRHJF7T3xFKYpI0hvyJp20F62jPdpmCX1M-2dHzzFvGLsqpSEXqDn9bnWflo4_x2LIpBdsUCAh5gEkonp943Q nXj3kpzAzoyaJBeHIyb2IzxJVQNchDxyrrvOUKwn9wfbq3SbtH Oy674F3ZM1d6YmFMsPD6cY6dNDedZSpwr8cEoZaxCobYQbfoVd r88_lduo_gWGOh9yC61rRCdi8jc8HA44bZBaVmVC7336HreGVh 2C6cz3zraEOE3TwDEalTA-xMWFehxXuUgkxodYte-5s8qzuitCeUDh6yeEzpFnjK8uA1pGrh_bw_E-yQoqF0oEmDppFVCbxLkdXWU6HBCQ-CEja54lOApQ5U9x91mTQP_-uc8sbGIcVSYH11FqGdiz9zUJH8sD6SaMsGR-loWINJI2ivkUX1psK3G1Z4I7EKtcC=w800-h534-no
.
Trzeba pamiętać że spoczywają tu razem osoby różnej narodowości, którym nie przeszkadzało tworzyć rodzin, zgodnych rodzin
( nazwisko Ilnicki jest znane od wieków w historii Polski , to zubożała szlachta zaściankowa, która często przyjmowała wiarę wschodnią)
https://lh3.googleusercontent.com/RkHLsgiaEY9t-DCxY8nMeJWe49dX79W-FpAtqos9BEwjKydLMpG6iS4ymPWaheXoeuJXr7OLpWGINGTs5b 5bnVR_AtvaC8rTXElM4-Kw_S0pY38_e8mUXkFZ_tRHYbXvgNAEIeP52F4VwmHpeBJSNO8z enppRAUiVvcrt4jkT2YenU1xZ0tNqhEN8S_psYnStO5CD7Bzqu FYeW6SlNL7bP-ac6kx2eD_LHJo_MzI5Qx8O7oDYJy5WvjN4ynzqhQ7CJCnxQqiT LWOoG73MeVqWhkHnbuSIYfM6hndhfVQI70cV-4Su-wYCJVZSrny7bz5b3ROUxj20FF5Zn-L2KOitLoNiUlZ2LYFV-onGbGlKEJbsNHEs0Wx_Wgk7DMSjZvxnofn0MVjGOwe7Ts2Cf1Y R8-_DSHfE1ktBxnUZ6TSn2gVLcxruTbVOMmjOQo-lkAEHVJSizUI8IY-M83kL8FV4__MaRayZ5ygnhb6ZuWNChTB7k2J65Bj5vVIixuMvq pgj9nbn2oIiHO-mAyPEJ3yMb74_zwpDbzeNBPb-W6Rgq9O9FokqYWvtiwbkrKqEqX2TbXZFzGpcMk3cztQDIXS03p FRkTeumsEcoRDMNHIoyJN5EVk=w800-h534-no
.
normalnością jest też sąsiednia kwatera poległych żołnierzy Armii Czerwonej, tych chłopców nikt nie pytał czy chcą iść do wojska i zginąć
https://lh3.googleusercontent.com/_Hkm7kL4i02pRIbrLCf3cX7vr2yodGci6vASROyiC16mHcwvyD 0CAOfMiw5ZV5zQnd8oBKTnQU-QglB7YB7WWFaT_Sv8yIV6cYw5VpvWXxPlNbPcLRVQy6dC4-e8YQXK5m6lW3MTWJ8dOTjhBCSoEVduCJ_XaxvYdn3N52Lh-xrsKKCHDPkaOeUi0pT7j6Aufb-oDWrRDPZnYx23KtOtD32iapgATtdbbZTB9Oa3tle4klwmtPaxu ip8ShyzNOk2TLTIKUbpmpKBPFS6Fq53irUQu_yo7_eWycpTHtr cMhgiaDEPxmWlJK9t0ugk33WgyfsQn6SVrLtkG8IadrND-Qhj0N9z6lryrfDbAOpe2FVfBN5HzLor8w7EnkKkAg2YoVC-1kA58AJ8RQZX7OpMwzbkxYjxm3CrWmQ89ETVLGEGajKzWXem1x AGntnE44rWo0uH4hgXV0VRhor2hcnwrERiOmPVe42PbUACDy_k oXkumkLDh6CNoVEzPhVbgMTNrLSRI__VmMq0MMd-JjXAshHn4ZktayASwR2t28OL42FRVULsYsL_jiFeoYkLiCRiL1 hMqv63obEKLa-FwL-pnyxgF7z6LiJlWS1UoH-iRdZgbWtS=w800-h534-no
.
Opuszczając cmentarz zostawiamy płomyk pamięci
https://lh3.googleusercontent.com/w5pdfa7jemjjNbcWYCMSZ0kBYRujPnvlBtHT0cPeA050EiTmjM JcMftz_PtFd8CuvU9JZjJ0TdLsDrsUV9Xgl1uaul-nEksVhQTdp4E5rvdWozBqkM1l0TcNLyzyjUHaieVhN5V9OreKD GOvZhx3GZvhiNPnlVmC18F14pqTyzNXR5dkygg2HDKKDrxK1NX bvKTpdn6t5Fe6RsV8YjnvtIjSDEn52ERJOQcosnmwi_evxtLyI CmgURjVnwSk2E5l_I5kZ02TIBKhqLA_p0LHFzAaIUtrp6ihZxB TGk64KO1AVPtzCpTH6dDYcFePyMWfDpdY-j2kWjJlRaSlIzCrzTWAuEwGMisnjtwn8aC-e-vC_VDqo3jwJP6U7azsC-j2Oucn9p5frcUqPT2zDLcBJpA0TkWwkvXkKMXm68QjF38c__y6 RLXkzVvZiWLj1yI8gz0spKxd6ZkdbghfPOvB4uuuiN19Eb9Cnk rlSL5F2nlRu-GodMQ6GKbXdpNeFoE9DT7RgzDB7zvwV39kaM9lxCjvo369QOIn 8VoQ1Z3M8hqBRDAkxbKJX1HqWKjp6aqOYC8-x5-VKYjv3fY9sXDgvFR65iz_AklHR-ObQwuV_oGWwlfc=w800-h534-no

bogdan64
06-11-2016, 12:23
dlaczego nie widzę zdjęć ?

don Enrico
06-11-2016, 14:14
dlaczego nie widzę zdjęć ?
Ciekawe ?
na jednym komputerze je widzę , a na drugim nie.
Zdjęcia były linkowane z galerii na picasie (pierwsze zresztą też)
powtórzę je bezpośrednio
o41785 41786 41787
41784

uszatek_mis
06-11-2016, 14:53
Ciekawe ?
na jednym komputerze je widzę , a na drugim nie.
Zdjęcia były linkowane z galerii na picasie (pierwsze zresztą też)

Może na jednym jesteś zalogowany do google, a na drugim nie.
Odkąd picasy nie ma (maj 2016), takie kwiatki z udostępnionymi poprzednio zdjęciami się zdarzają. Wyjściem jest ponowne udostępnienie zdjęcia dla google+ (jest tworzony nowy link do zdjęcia).

komisaRz von Ryba
11-11-2016, 23:29
to i ja dorzucę kilka obrazków
Chyrów
https://lh3.googleusercontent.com/0vUARLrcnQJZXrMTNh7wLRJRa4jcUraiUK_81afBkvetdFLmaE Dl3hJjGFhZ-ta1FwfoDMNH24KgygicysvKZD_5nnSSUtKhB0GCs9M5CbbrkW6 dyeBpdEVz-wIPhvKdJbFuEaa3_i-aTgOL40NfTRxaVMyBQ1ECsfkqkQomyP3on5IBo3WEsngy5OenF _bIM5THA7D_9cHtL9wql_oiLCXz9EYYUPnyhhQmgzEmpcFHQZM J1InZAEEewuIWFeyl5s0MyzdeUdQXVaLaPcruT94zHGXDOEtaR mPW3M0yVqn5PUTZUU3fi3yL7lYGx4MntbcA4UkH093E4tyE6vc 6UEQP5dRtuQ9sVsx__25pLV3NpCNzD6tVdJM5zLXeuI1O_IZxI BxPsjAG0jd0_WtczbA-5zgi-8vg8M0C0jOFXSUJVb_VkkOAhKI_rklT-yAJUWh-evM8dvEkjU-sGddGYjp08dHTYvSf_WqU6zJjkL-hXeX6kedLbPQaB2su8CRI6lOYrM8pRLfyZLgKKxh9zP3POMKSv OvZaKMIAU4zKEfix5P9fdfjINT5od_CdIaSuIAug_mTARt-zlGi30rKY5uAsDYCZG2mj-oeyZF2m8LQu-Gr=w1462-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/f6obyCFfH1yb_dsJupSZn0vri5bjiQCxk23CcryAqSnOLo1HXd 36Ill_O7m70UuqDaCSNZEdImTb-W-3ieMSFM4jpAZxcdX_DzBQDjx0YnuqWvShD6gPx2lKiNxFFsQjE uuE6H_zAxxU8y2lO4xI4ABZkQKntSpH9WI3tAY0jymvv30pAwF evkzpGzW6qZfb2NEeKBlDcg2n-ba22ncm7mkHMoetISGdIoi0G0qyzSbZ2JQ_NSo-YPAKclR0g6CKusdUuKQe9t-9SV291SaVW14rntLzOPDHXRDBZtk2uE1Jpl8OKebtvu3PjwqlT q2MwzWI0Wb4ixidQiY7b2Cf1ASrHflufqLhafLhdQqcrsmD1Et 9xE94EcNppE4TqsAJ5ksCQrFmn1LWb6bDBuMrqZGZiQlbF4wkF WwTupUzohYEvphAW9wg3SOrwWeYszC8rUluh79xQFdLUH0k8Pi ve4Gf6dRam1O0RpPFCyZRH0DvphAOGj9ldjyyIM69ZB_CbdB6E kI3rQcaZVNXngUb5WxUbhh4JfgE9n6oqAcxRh6hBKf0ueauUrS PUmaYs-609PgGFxqF0c0_cbKPmInwucAlcDqJyDcHx6wtp-LuRGz1gXeR=w1462-h971-no
jak widać niektóre grobowce nie do końca zamknięte, ale jeden blisko wejścia wyraźnie polepiony
https://lh3.googleusercontent.com/JcDWbPrAtWwf8K1tlGFv5QtexUxvNAoIck1Sru0pqVGcYSuvDJ GnRHJ8DIwaLs9d2ga4W_8AIj7bSbcDApFiVYJlLDicXofqCCgM 7eyBMFOqbZynb1Lx4lOgj6Z-4wLdzedwMXb8PM5vCaz5NSSf7-yUE0-tg4Mw5-ghVTFJp45cmXT7n6lk-kuD8ZgndJ5jbe8YH_Tm4NP5mJNB5Gfo1KI6jfcunCA8jvQiJgF Wry5tKjnJNQ1H2DQITTHJUXa-z74kWjRnyxOn7jOZj6QDAtJsOLG6m633qWkmRjYmDBi3PTdVvc asFrxVKsPRrUBJBc57AzhuEBT8vy0e_xHxKvMlGV8q5yH_4bMx X3HXSBhw6xluE4F28q_U9fLo8rvy70RfP43tEp6e4zmSHQjtCe L_04au7WB2Vq3kT9ryAg5m6ndD4K8sp2-OqoSrsQbxQL6hFRSuc8JSo5HhVuj3lb_r3Wx3pMZQZrw0hYB4b QwzQk28ooj4e96Hc6NJTBgJF-ayZmedDP-tADWrGCYH9iOgrnYXMERVaIeqtOya7rY-Tf-4OOdaw2Tit7mdqcJl6HGkFR0VtyHt9j_5jXX8FfBzkt0_gbV6g 7XlYjc74cz9ABky=w1461-h971-no
za to groby z 1919 wyraźnie posprzątane
https://lh3.googleusercontent.com/cO8dsSD1L_pGor49JlIRJq2bYzKAMjr51rmhGG-CvC6NARgyptNHyXEk_Va5F6zi-iM4aLJwz0nrs1AfRYAHWcT92prHIwbVx6uV_HOUR1r-NNOpIZVNlVOusxkxKdZqZ1RRz-ukfcT0bdj523zN8FLRZ1EPQf9HkwXhcpw_J7cTbKT-T_Ojbq7YpIYfVyWk7fwIWf4Iwu35IBIDEN3o2mt626BItrbNwb hXR0iN9TNUy-4DV177-Uitf3E0J-hPNMSGotXLy_5vK8LK6PK36g26QacKVi8GTJ2JcIkJKxdOgmwk 6SqO6foegrmqUETFAlal9AkDPlVjU9PTkYyJ5f7WD0KEvr4MeB k7Am6YM5DSqNga2MOYeBa5QAiSgyDbu5YGXtX5VXO0ztAZMojc Jt8wNS4xqA9ydGUZ0j8gcjH7QZNts2ufflztcohR0U_U5Izdgd PY45oQA_yMn1koGXDopFbyjmpIPKTAzA-IYchv2O0mtRP4pBY-6uFsdb_bc3t83xt-0dRUzVj6dj8niDHBTU2hSFb19cy6NQw3wW1mnHnyLGUI6DT1dc SO7BMHQHavXIIVMTTo-J3vT-UqpGwUzCjh23q9nk1eYldoYDKJ0sDl=w1462-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/OHI0QT09D1K-liH2FuRs5fXGpW_3SAezNsd8DEiNhk4i2VCQJ7fn6uFdYisjQ3 UAkkU2_DzG11vxSkoxpigANuGk-8Gxa6cJsPj0wbRPxcBTqKPTaNBrbVpwPO5tf4ld0aqbjqppG-oortjtACg20ZnTKiEgOS6KrsmQEE86sfzHIu_XpqeSrP3fBEs0 PaVKt-x6W6Hcs2hgvjuUCcIqSsfDzJyaPUA4MTkMz7gJGT4yy3PpkHiP Lw9LYWB8pYLR7hKDCoq4DYNaeRCbilgyvUe_hc7nUQTEgf32c7 GpLM4Fv5Eef2zJmm44zHFDlqpWXzkt6o1M95xNONDdCsHgXnUH xZWh6d6s8bEPWE5QuUxqWTNW1dufaFmlTrZZNA1buLkkIncAFz lyFyIM-FUZv1WCwyOhioSTosmv1J2qpdpydYHMmsmm2UfxIiPiy9GMgvv pPyHhzgSIcQDXi-NPgUNxdzFeJh5lLCrzzZpTb3lkJEs7xkl-WfCx_gQj7nCk7_X0Ui2X2Qrwq90dR7u5D8R6C8j-9tvZK05KxAy06xFjXwUT5kfS6QBansd5LUlzfnyvP4Nx6nDXSW jpaMzLoCaqH4vd8TyDMsEgKAIE5MsRn95L=w1461-h971-no
są też nagrobki współczesne
https://lh3.googleusercontent.com/LQmjfr2N2dddqfla9_H1O1C55JaQ4IJefGrRBozpHXAxMwdGIo dM9NN2jRAuCUjobWe5WVx8HqD9H_m8g_NywliryhKuccK73P1-6_Z5qL9aJd_HHnuT55sWIUftMGGOzttDGldN5Nud8RN48wAYdd swpFOBHFeUKkvqUmqSV351L73Vcvrik8HJRyrOTVYrheHZvBtd M6PIcy9a-26HD2dfFicsWrG0m133CN0r3fKnaxjBVUzOS0uTMQ51_tYvOC2 72LxWzO-T8yVewnB-7ZXDzaVCPw2pgbDXd-fZhyalIgZT1FgX_HzWECph11JpZFNsHsGyFyHnRsq5JuK1Ba5j Mvf_1_FqGSfcvlHK18XjQkfHCDbkJphvmi7LDjw9Z3M9F-eCy0DkLJG2fbKY5zaSHXOZZ_BrMgApyCmUQOyL2EojfIhEMKSA gPHngbSZ5YMmo703bLmExljzfAUA88cTc7U8vQmjkCYCKLvJyA 0A5gvN5Yi5ykVMB1MuUvzxcx2k1kmEtD43q2J5Kky_mMURPftM mclt6JxaV-AcDDIpdBGGNiNsK1KuEQ09dRZlawWyt_zKQpexXvDhHdnUIZYd c3Rebdu1L8TlZnuUQAaYE-Me=w629-h971-no
starsze
https://lh3.googleusercontent.com/6LIUvOKwC7iGFtKCw9ksIn9Q9pN-YKXJhI10suVH0-KcvQvetXbGbazKKb1O0yveWjh_LA_FV0QKjAsiVjYcwkuKZ4Ty UisNC5gwM2uDiGyt43Yva3Xkx0c57NtkGQ3G7M4c48Z9-3thKZz8NfsGMdmjTe5i7_oNvy3hiiItsfZJjOJUBzdMJsReunn g7z8RVtV3GcwaCE8deTnk3RWOueIX6czsTJRRzTTumnC7kMgPU Ji8bEhJdPSpmtPwguxugUKqcm137IebzbcxqcHX-Y0RcCukHHgRC80r1MIW5wIf9BqD9zgRpafwcYMhYUIxP-SqAyzHbnlNU7cbbWvGZrbLTX8687pmyVzGoqkYrzaBWe3cBCXQ iDC9sG36VuwlMSWTWbR9Bryg8KezooYncYsajDMAdtJWQ1gdZi OAi2lkT2S-4FrMPyEBy-8qxLeHn0xCSSjM0HTdpkuTulz1H0mFZ8qZ4wJm2pM3X0-qFjyrNgymeKrSqv3qvE_lnNAE6T7dGVlzt_QcNhm09k3ZZ2Mza Gzpuv8LCLccLYx0U-PXUSZsM5IbM_9A15sLVNsxJpXlyQ792oB60MxHqlex9sIDi-1aZmjseFiCPACrNsOG5_qm=w1461-h971-no
i zapomniane
https://lh3.googleusercontent.com/rFejJLr59NnmPcE6fi9oQW5f5EWKkMYpDSnBB2Z3HH0zTTaVt1 ZyL9jRZOFbU8CYT1x_bGG6EYCwakk6xoXC2SLmz7w0djqndmLs qK-wf0sZ0UNBGQzk_HvjOFrROuW4fHHT7LmHt-Zoolx75qNg8ZS0M6vR9DseijhS-D1jIIQjW84sg5ykoO5sNY3WXYAVnh3TOFMOgo_E1_Io5wOwUXS v-JgposeWyFIkSZca77QfMWNdYUjJDNfIj3FmcBlSKZeYJ0_KjzJ FiTGAJocBue8NK-m8ugqAh0awfUlgQZZHTSVCcb8G8jojJFr-VKamlmhLyFlzqp6gMGex6d3rf9fUtXzuwfY321K7NOQBHK0yY8 YHHd5azNAL0ah_JxxaAAlrvwagbbTwxxAjBwv4i7qB-IP-rkHzZtyihDcVYVBsBWXdP3PdHFvDT_4HBN8UV3z2VRaoWJN6Ql y5IXxet7xrXHbQIxWQMkxsHeDAtRms47knpS--SjtrNUu7YS-uk0_ClSoB4Od5N5FOseypD2Z9COempkVi_CuJOW5RIZeHR5Usi ZLbM9QQ4bxVDLx-H7jJig20G5TqbP76NTWSXoXr3pS2skpg7Lawgl2yyIy7goaV=w 1461-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/hoESEkhXt2WdgnDAthzny767r3xOUlNE1dagILhAWPhKYH-f--QJQkqn1voaDM7CqOGLOKBDVTjGba_nfmObB_DOFqVo2cAuWF6V 6-ML-lL1cHosut_UHWMc5xNrLuZk2GF4K1hQVY8C4jJ5_libo3txl08 X-Ev6husRcfP-5V4unWSscx4LepHYtg4hQOmdbNc9Xf9Ly3rduQpt2mmSzbWhll Is09hNrfvDnGpm7jsUn5mebisGxjhnyLTUakTMT4S55HUwSgip 5kpv8ra4rDd15SVd3g41g4jgUI6K1hkaCZH74g7OHYdbSPPO1L 1JWa6A7OyIxB0VufMiyy7IqRdyVUMHBLFXRmvaujFesH4NTfws gPJ31_hPOL1cBGe2FeMA1gna_o8ThSeJEv80pS99jfPtEFD0KL 5W-nPJzM_ZHDsVFI1wZakTu0W9WYP2ZRrVpue2wBx2YizaMx3QurI R5eTnvIXn5qePd8433sxZuKEeG_p8225QReV1h242y60-A8pSxuyxVyMqAEwdAAJzMGRvKZqD7598zeg2qeLoUsqZ5C_lsK sfkwgh2OATTyyNxTC4jTbvNTm6pARYjP8WXvPUairUWjtQKqJ4 C_60cnvr=w1461-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/KqmzAintyWwjVs84E0DLEaAuVfiB_Or2stViNXpRoC1rfWIDzY DJkbBAYTfLGnFwsogZ3C9hX_tt6q3ldywCyNgBqZ3rZ2V6HTKi ax39ahvQhbaIUFq7Ja7E0nhS0tWiiUvZwEenkm1de0xcywFSKB LfGcTdhPpZM14BylCU0fPknEN2lTjL7i3iljfLkdiWJ2RdwvOR d2knxeUJNVLCFUoUERvlPP3G9WRgIim1dMO2z47Tq448oT4RUO _o-oofvRLHLEAeDaDxphmtNqkiLK_CL9TdiY5UpnuwlvSKLtdlOTB mE_CZZPPChr4G8KpR7mhbRoZeKUlyPH16sLv8umoXPxhzNQXhm 4J3GMy_ztIJ8QGs7kfGfg7EVqVeZIU6cuxRO-WzlimgERLqeqsj8zvtEJmzenCD6Lhu2KDABkpmdZjkW1JkgMsX QmnLAAlIwGpsty4vF1tVV9PnDW0yGSbfPSUBnafLyE5Zxjhj1I ZkKV3Pv-g7NAmHkbecJYJWbboalbLzXz0ic6Vd9ucJeiREUPfL4mpPMzFv zk83g7bby_xNob2mnHM6bHH67HRDmiDZLQ7UMToyauMz55HIuj f0ZI0zrHQeOB_MRvO_3NTcA1-U=w1461-h971-no
pora dalej ruszać, jak się później okaże jeszcze wrócimy
https://lh3.googleusercontent.com/j6qfwfuBFDpz0mTIaDLoZECfthXm19YbC-0gQFw2kc75TN8eAJ4cWtShNdmKOr7WOj4srg8P_m8CqreMIr9Z 5YHlCKQ8yMbA8tPBxD_CROoQ5hS97670uBJcbZ-grPg6FwKTDXy2uglBnwCz9T8D1pY0UIGTvxRPbli_GiQ0-mVpprLxAEcS7bxIf_qqjWpjnQnzCFtJN72zJBiunuScNO4oxnV t8fhKQiqW0qgN6XXT5nyECGF6ol7iC5xmQRZFvDc-GCMpD6yYG4B_JAnVEruW-F2yKMEFoQIteTYK29OLS-FcPmfKsK48hNC7qWeEudslPj909-yXIBU10MX9ZXaRI1AypA-XnGsnwWUs1MIWYTegNc27RrC03FJRfRzrRVWJnOmkbr7wyOyUK jehia9LST_FiG86tvsGMF5TYI4xMp24WIxMF66NTM6J2IckQmg 29c_6TpS6LOfIp2QRYuewseZeWL3xYWxsCHeVTvyYBkV9MH7ae YZ74HxWw-3vcVCxFMiwf5YwavlnU9JRDtNxVG4h2utrngiDKwtNh_IWQR48 KvEiW6n2qi5QfpuSmyY0KATnJPqSIDnEBRYhkfBAkQLvIXBtAb bwQOT_S_KAagJj=w1367-h971-no

komisaRz von Ryba
12-11-2016, 01:22
Felsztyn
https://lh3.googleusercontent.com/mfw-8PKMPsMY61AN5fcYw5wfZO-7BFF4Wm-dX6I4711r973LsUxyXMzvUPnaxlsiwmPNmg_D3wW-VSfLkVjni0sBzCIJ53as62b9A8D0FfHub-7yediluPopGoYT-Q-vftKhvmQ8Be4aPMfFfH5xrMECPmWu0QFAXTHbEIUrzSfPwXFWJ xwq8zBeYGDQwNrsnD7TNCMrlzJNab04DaXM_PiQI9MPyyxZYpD 7O6N_fLGMSf2irktRoJ1BSu79jZ9xKXIjZcps1DV3vt23fevSt DXo_dvE2cN-2w6SMDGPZAe8aiFa4iA4YQB7ge7DHtBwnaRqAXc28fKX343eiQ qrJxDVyzqk_JKzGpyzWy3sZvbCRxNBjksX5EQ97od3ymJMVPJm brSbp697yrX4Pl5mhQn91cUDM-zIHy8mp3kSfrp3XvKW2s5RqKlDL-b1XCtg8_ymkGd1ubg5-Zen1X-AtvCDuMhoOwT_S4Qw4EJeEzKNoJQeBvSaV4dG-aiKtSiB7yYzNxxNtmhHcgCMXPLyhWAf-QjoBmHTXSRL0pnNepqjiXikjgmbGkKJfP_P6-NywE30PUkPaRkeDlzr9Z9CnVe9CD_A2Bj-MQCYUaSxEfZm-SUy=w1461-h971-no
obok najbardziej znany żołnierz Najjaśniejszego Pana
https://lh3.googleusercontent.com/uXlanOrlxq9yCKWSymF6eMKQ7fdqIQFbby6yVAwG3OPxu5Oc22 HdgTndojh-tVpz-GN1P9y9t0WLg9pyACD1GP-RecY1SupMyeMThBzfC9hcnRUuNvx4NkKbIYtuI6kWePyuzkF8r Rw0fCicP3bYgaSvwSTPUJZsAKwpOOg7mlZvQFKfXRszU8H5lZv 5kvVSEMXOhrJtAdCE4EOP5W2I8_yHlefJRMrbvUB_JPo94E6BH vk4V5F5eWI9OQOvOHw5cfEi_g7qDd5OaKVDi2lmSXBfrXoa0DL 8i1_NI5DQb9scyTB2eNwl4u_18ETaJTFMBW-58_zwgSdd_1Hc5uxuc7lrviYuJwKcm1C0_VBvEC94jh3n_5Vt5 XiKE3tKrb9laVoSWrhxIZzhrpEqnRexFc-bfBAF7E_KZXOq5soCL9tMzt6jP1YzyHP4YbySCUMo_CJjy5T85 vf5SN0ycIKlI7HkxyxbLnjYsK3jo9SWKGmarVQnJUK5RzC-Jyw1oG-Onve52ZPiZZNhJsQHA_jE0hvhXCLMFU3aUBAV7xMc-t_zyk3JxKfrmHeyvAWSLd4CrL1RbnrkNbChgkHxnuVCd7gEtgH 7AuKwDGCjGSXHK_RU9WKj=w646-h971-no
komu salutuje? chyba Herburtom
https://lh3.googleusercontent.com/C-4LcKtgxgXuO68ITWGZEdPdEGBRhxaYFcdIfeu23QJujBeIwqH4 OPSJxw7KHI8p0g91NQue8-AF7qReNWoLVa-ZOUpVR3bSQXAzzF7DOVsTVwd358B-AGKCaizDbHOzmBADxSEe1s8aT74mKmNjgXu35q5gZxqQeVjUND dCkXLqpD8t1tUcRa9wyzBrTjC0SIOk2L3J3ihWeK8S5Xv-z_68s7TyG3SM_8qA8AH4_7QZ-0jdbE_8ympHQ90wujh6J5BLF6kbWOmrxrGCwxSsOGsmvgTrx9A gerzFwJ60zQyE9XqC2eSoRmhgyrpQx6ibUPEl1sCtUuj7lv87W JihwFOawdePDYq0y32ogIPHE_70OyHVmIPAcxMz-RX38AAidNVQXT9SLPLw1-cM7G9XlfoTbhv2Hts6ZDOtqZCYuIrcgl3tkbYKxHU6zB_JWbLS kacT5i7Bc6qtwTr49nMCSjmMCOemjuF_VLKHUqFnd6j8AzJ9cE u9IGSo2EbTmtbOAT2BZYVXlE1oPFlSEqftVBRB3OYCQASNIS8K DKEeZFCFvPaggB4vvt7DQJCyc_AOiuedRmqiel2x0HxeNT-U8vVHf3z7F_W7s0HpTjFLCVwwPJ9n=w1461-h971-no
jedziemy na cmentarz
https://lh3.googleusercontent.com/mVPn0NkPPwLQPNLpsKl_2gWNyF98DokFyQ32gwE4r5B4QFpiy0 LRzd6mNSqOhn361g7xvlGsBXW57BkR0DQEzs0lCqlaQXLbV76A Lix-bPw1iJAXp3c4gVPjCuFPOzUCiMsIfT4q_MGqOE-7uXCUpvQVpBTtN4tzr5x8jB1C5uWNlmUo7Wt80kvYhPzz9c5q3 UJ1IUmG3Jx7owhsTH2FWHJT9mki7aU42reMp2Mrhu3aJuzXl7D gTfdlM_KIz4MqKipJewUMqw6XpwYgRdc9qiwEr4MJjybfEiCvw c2-sSQgMLofgRntbpc40n5avGIBgcn9WJ3JpTXsJprZrvXIfnbMhn-7pX7jsWCpcU7ZUQeaNF-vefR8w9-VfeyyIa9EXoI3iSYEsZ42ADyjaMQ8DbMUi_W748kRuin3HhS84 6y6oBAouqa2u_Y-J8QlxOOgvEBo0EBSLCJ5LfZV74XdHZavfbJKA2hG0j9ZYh1z2r iSONjfWahZJC3TeU22mCzRxE1khe9kpZ43x19QcDJqBsyjacZD qJOp8Ny0tirUMoiTihiXdGSE_x7bwUWPt4riATcAi1NzzbUF6t CpP9bASY-YEkJvDkKqHwXJSVVv_7bRr8b7=w1461-h971-no
na szczęście pogoda dopisuje, choć prognozy były bardziej niż pesymistyczne
https://lh3.googleusercontent.com/tIOhMVX7rFzOi25bae48dYb3l3WDWOH2y7awUnzB5bp-KtQyB5PWeHYm8MD9TKS-aHqPgGcj2QDskTE1abTyRPaGPOFhZT1H7xWuYnTuoEDdkbrhqw lyR-F2QH_6iRF35wShR63EAIManZKxkHbZreYsJW_hVHsJLkWbent_ OoTcR_F3Xvv-h6eO0g_Srw6MN5e5a5MnOPeAAwP2mrleezTeWaAh8DTa-ifWiaYUOxDUteqw4NcSs3mMpZ7XwyC2ZkwRcKY9hFmk_EoKbnI-ezPFebzfH-HBRd2_j9h0aJb64yoacJG8mG29bk-HKz09qbrO3DbKsLNzWReUKpm2RADMieG3x01owbMm9XyyM_6Gy nFgvdV6CpuomCkPbSjLDFL1YByba3B-_yVZvW_SF8yQqXnF3givagnQ6JsNDICsCKhMlOzZ5-QchBZ4Pso8tomJHmIOgvJvfR938PbL6LaDMZfFbt_QoIUbDyEi 6mOwQAcKiZrNZ7vlcD07W35dyX8VXQvZJihLh-QyrtgZJxR7T4rltZcinecvoYEeyurwd3jEHXk6m_hQ2XVd_Zr9 YRHNikv4buQjggV39z_Xz_9--VxWcd75vHv0-XMWrw_HPbPR=w646-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/hmnyvjhU-hJQDaDHD7PbQlApz5_wUaQRpBTLE426hcZ8PcLSw2tNfu0tM02 duuBoselPsN735iYMJv9IStYjS74cvQX5dWcaLLjZK6_yeKWAt kbeBdbl0q9RBEzcT0Yt-esdHz6-uo5lCbmpp-RI3-y-k7K_ufOruUCfB5Ly48IwNq6oQAAukUm-Z7g0X1QAlY0xun9fyPT6FCQWwDbp26FnJGuLM9mfoWP22iThvZ JzulHFPD49T5MaXGdA9le9O_4WycSutDoDh418EapgfWSuxKA_ Ivlc6VKUScRPdoNxPuPMsMblrTWR8kkaJ0vHMVY-J-UMk_8PHeOZ9JC6rNm1pYQdWOaCorZRDZFba1rJ3XmH15KCmnYi WF_lRUoNpgEidzy0Oa14to7UbThiMXB-iOrmQX4tm22NeJB7YPxKGR7XK45ADVyZAu6DK_XJYEFcy9sCcb 5yJOyGTZ5gTYGKVypSFM_NDXpdFxDHGEM-EZi-9x8VdlJXa2gKcnNbsbvXvzcpljqUqmXvgqvtZorOUI__CqBBVM DwkjzDUxiKUkzJ9KClBUtETD5r_kQZ8IlUI-yDwmBeXSopkTq9UJQ5muZcR8iOQZXJ6iYOO7fou0w0=w646-h971-no
pomiędzy starymi drzewami nagrobek z napisem
Ksiądz Franciszek Xawery de Zbiniew Skibicki
kanonik i proboszcz felsztyński obr. łac.
https://lh3.googleusercontent.com/vo32NDAzj08Jot8oiwfukP3I7lVRcG_IxEzrFe8Qf1DGnnPbxN NQGsEMHg3VHl9ldkv45FzfZZ4OWpdgZlyEJmezz1jmdM2qj3Dp Y8E0zOCMwOOnnwfswL0po4ImTyJi-5caBAX63TcFADNXmjUCj2Ws7a-DyljGVVZo9Q24-FBbCG0B7U9UumeFnst0Bq9WAtf2_qYLdticsy18GqIU4RME4Sp vko7mwbJQWp4xQTANOroLq589Em2pwL_wlZZEuXEVo7PQ6Vhos tXFJ7iSR2j7zte06k1OjG-DCI2zujp0wXkbTLSQvScD3sKOugeWaE4H8Ca0l5YLwhb7UceFF D82iNn6OR20TBsNnD6zbLVlPiKUP1lVJ-V9j8q1RIN1mpwfMCS72Dm9fXDkuylfd6u9vMFjCwysMktsKtDo uETd5IrVyUX1mZtrb9yu16vS1gWiPAXUkZGd38zwsXK-AWaJKX_rcofO6a3NyfGQXIgNdsXFB9RugTHC8xHHZHPi1wmBBG UBPXlVaEFzYVQZzHHLPsgFNqmxGQw20CqDar03-68bkSxRgbRDzgqbL06ZdfS3zB1qbnU_1oKOfA5UVErgrqpySNl b6yiU0U_ATodKh234=w1461-h971-no
na niektórych grobach widać że kiedyś ktoś prosił o modlitwę
https://lh3.googleusercontent.com/_3sFZNZJFisA1IdoMR6Kn3rmOyOf1K64cHBgx_o-fnymPm6X26y3jsHe0O4zomK6gpJ3quiWwpmQcRbrDjZpT1Xvtq oKDf4qkinYtN9spkr3m2YoAiRhftlldYPQAXNuThaAyXv2ENpY 4CzluZhP7ffh31VK350ORxj8Kk2kBfntafBhCVGiJwMl60kxet 1o4ur-YQNfjMGXOK2ymrqoMkxxfZ6pCOIkA8za6NN12xRBJciQfsFLwQ 8DpP7ETm49CdSXB8xADik9OfLpRV3dug87ro7EV96hWcxB9TFk yfvrCQCJOiMXGBXjLWEFB6Hb2uamiPXg3j-QAbbq-UBmMyfdpqLUW6x5bXlibxYeHzfzbr4F_Qm_ywngvAtaGbTEAme R9eD1tXG1IFo-JZWsbx_9N4XTc_1X1xX95fYx_oPqecJpH0E4DGFhMf2ABUyMe7 Vdh35nx65Tpas_-owO5qhGY1pKkNWOp2ZIy5rsJhKHql9LFdgCvixFq0d9CoLCMwe q0LSsgn4o2IKCpcB6SSi8kiYw6QaXjYcj9SadRPVnkHF767LyF hFO-sX7Quw6R9XYgYKYsa47jyYp3Gv__W0Mhkn3Df4ndb7-zdknpM-QzLNV=w1461-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/Tfc3qhBFVRXddPSotzONognktRLZemqB7i6c2ySKz95BaI5GYr U5ThMn6ZCGAMSk7ilOGKlwMUE_1UqAl7zCrv81BlP-soWi-xCABTmRCqmI6sXy5ogqAuk1up_BVkovFzmQ7pbXZ0O8LxU8uDV J1IEdRoUttP97JOPxuBac7zRHDbkUY06jFGAznVWNqB640-HufHa3LjOEh4vBMONKfHqve4vDXtYTOs2lud8DOBoGRhSt3tWY glnAHoj-pS1ktR1o5gGeemPvHHymKG4F5HI47f9M7h5UiZnPq7l_UM55Bw 6JWtlX1Lakz5ls3hAAFnOTUkxGz_6Dp63sSPGv1gOvdFsKsXBi 2c8-UPxf-csJ_CwTt0kSyQcUU8MO6BhIa1PGDALLU4PDnkTCR1jI1vA7_Nv 2euxX8QlEo6WXhpxTbTAeunmUefbfsYR6dh7izQ79t_Jpd21iH 64Ak9uPsJ-kKsvHwqTxDRcw-M6HIcilY-yucuKNuGA8VeRl56arHstYfvKq04hIRes_Iqkx8Zsl8rYM_YN3 Wb36Bgx1p5pAAEAPWUwwaflF3iqZtGmVUcsRI0VxRt8F7PRd32 Swo_fdnG5qQx0NyD_pq-sottNSR80Y=w1461-h971-no
nagrobków niewiele, idziemy w stronę pobliskiego kościoła
https://lh3.googleusercontent.com/j-3yBHpuvEXA9LhxpCS7cs4FIhm_Hg8ra_-YR6q5l4vBVUm1jMEDP5y6RDSbn2OvaganlYdAhiqIGcwNzsle7 AguVqs9NSsVqiuD1FgE6TUHx3iQWZOqvfe_bg6gxsQuOw4zGJd KauuBW-n21bLfCuqprLLL81xxc1VP9G0hDeXQbQiSMLosvsFp-uYp9J8iJZaUfY24GYevJhrEFj9AMQbg_0eFOieLp8auWcPz8Kx 2pLXwsBstiglK2VUxEHHTCG2K0tUmNwSWe5h7O-I4QkZrlNZod9qHF2CQoANEo6ziAaLnZSMvJ_h_kW2ZF8a5nMEF in65kOylKOHBDAozRSkJ9KljbaL6PTGoyzw4BpLV08UK_2wMsI 2KQckTk2sT04FNM7aYwLBnZbsP-Cwn6er3Zy_pnMe0fGVgzLT-LWucv53OvpOzNaHZKYwzxV_3bbOKIqDz4NhtkoEgImVL-Yg2W7GMYENDiUetuQzAGZoQtOc_WOh5UxRG37dV-fm3fpXOEoqaL5npXUHUWsv5AOzf4nJ4m1oAC6kpMOeMe2wVr98 Dq1u2EYxzKSl0UgNVEZ95zzn9VXLGjrH50I4pMcHNl4srMRHW0 2KnCkUvF-14sYhj=w646-h971-no
widać że przechodził różne koleje losu,
https://lh3.googleusercontent.com/w2OR-hsPsJrEOW2yeCOSkSo6j_aoFk3qNhoI-35_-mUB90C98FnkNwktXjf9eDUhjQI357t5Gaemi24YKQQ5Na2ZVsJ ogUpDw1i465IW6gEGcPsG2vCV5giuJV1CnKGD8T208cEHD-4cvNv5l3ExdKRismwUWG-QjNjVRwdLVCdyms4aMkOprXLuWSZBJGBDqC2V9Dt7-QBI65A_4LoJeTx6H9iMJqleD3vXmpTIbNPSTx5HtqM_DPJP62M NioMvhSEUCoNsyfY-9JJwz4W-0bFJOQKIDg_WzGkvENDA6jirZOIrTWg0SXOkj0hrvUcSrjFzUc r8VNOmA-nnGYYyFqLEdUgqrzMU0TvOLnxykLApa5-ufUivKMF6msWxbaQSKpXfrgwyxdW5ZnPix8czm9PEKkWl09qow o9zAYyKKhcuxsNdWIKzx366sPgvvx5QzpXdVcevv9_E7SFH5gF CbiviVcXscXY_seFCqbBrGRVGYjD4125OjbR2v0rlbSF4imt-3Mfi0ITG2Kpc4bG3hn4jpbLBNb_2nhKNhehaeQPW7M-KS1z7dwmhctg82uMkT88aMEbU6eya3VUmqNnYlUg4gQBBVo6xU g1OCurA7YJDTOMo=w646-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/KsqaxdfHaOIWkGBp94KIM8bTRBkPlsYnewUYjvDxkZ5trrZX5s hf0R5DnExbxTFBPCgdBFgQ7uxga1Tq1dLApyOc5z5znzzd0BiZ 0tkSATrpSFAeEHzpb-UwdyDrtIp0U--Y_mGTT5fBF1VJEBdfDyqAw7DyYGMIdOVd-2CrytejBRyNO3gvIXI8VrT-kPc-3dzNf6HN60BwNStxyGatUXDQ07yMaJLWZ4r4BWsJmgw3BHhtob cN5CqpmDJHEK2E2rcbfQ9VewZ_VNa_S9u1cx3_A6xgR7VFU004 zeFDLuAXvUj-lVLeDARqS6NNOurgcTI1g3swqiFn5HM6kgQf6BXEDouH8JlQvo YQyR8KnT8JccjdbT4dN0bMrkrZWHJQ0U1L_r-ECFoB8Ae4B4x9mGiS8oWDvW1Q3G9xcbHS-_du5tb79JvzA8zxkp6gTX0NknZGba9NIvohMjGXOaedjkmLo9G JXsoOw5sY_0stNjlm4EPSOoNxP2XqhEtf1VqO0h_UW7ohcqPBg 3v8HIy0mYn3B4DAElZnmS1eZ7O9InwhygoIk9ImOy3M1wOVAEi 5Sowm8vdmO-4DTHGko2avEYEwTfDZFZFvWlgs0AR9CgLREhcK=w1461-h971-no

https://lh3.googleusercontent.com/H5N1RgBJnLhOg6yPn6RVF7LQk2t-V5VExeE7dQHuNvmgUuVfVyDpu9gkrgj60341JYol1H0Q25Bdgg 5HE8XsVDLgEYjU43CU9uFU9-ELfxNoC-vyuZLEmp-HojiO_kGPEBXJECvhztIVyl5kahIX8XdxavDkhOFEf4efLY-RszIfuNhxY9fYUqVjA7QF6_-zq40VHruMVn69cUvJAyVRwyVUaiKD3nNPL0cRg2Ye0hCXAmp_G 6jk2bV6O3W7Zj4ngFzYF7PeRTInRfEJ9EVO39ZTxtLkVPEbrgu YPfAlaw-LFf02nR2y1sGNMCn2_5OaSKBHiy-6O3IMly-xYlyj8AFYXVNCvCPIvssMyq8VASZN4YZO_sPizydbIPUTi9xrg _0-aH6Sun9zrMlug9ntTAShFEtrNQ8CcXFpNgloZboVyVuth1_K2b A7R2I9x_cyuz9VJUHbOJxFpP_dbhRxvBZPTNAVL98QH_nSgK73 wj4Lco5FNh9knLPUgllCijef12uSBI6s_I5D-7Fgv0Ma5cmxTO_nTD85zwoAiEbxuU8BkZkdY3rPOT_KBgSkCds 6X8TCUc66Yi5Uk4zqlWTdZnWfqrbGeomCbpmMLeC_086WZ073= w1199-h971-no
dziś pełni rolę cerkwi
https://lh3.googleusercontent.com/UbTKdcHeM0oBHe7WZ2BLethkYxU1nE1HObUNofIj_iVloru9U9 syPayPyrbD55hDjX9G7SphgyIMxNvz5uVJsFE8mujih14fggOG bx4vEdT9iqaT5Fb1YPBqDa8JBW-Qyng63JL6CWLR4pXa0ILlrDIWf5o7eEs_X_YOuCqIlG8r2jnFJ wraiAiHyQety24upMs9cX0zn_0VvRAyC2rWtkBS2tOcifN10Rn 2SRefylP7dWq72NO6sB3WOivxpDehgjepJMZ8wnYPow_FKwlFe xH63xSQ2BXAL7VLNLYsNnG_QteR27T29CZwugYzwPZmUzYrVYm H5fjlS6XSS81BqOlSTbKvRZshklzLUnXb54TnMDZXK01xNtErj 1xW5JxIXZVvdP1cpXTMsgsngZ-OK2YdvoF1pZcRc2MXGryJwInRRDoxgsmaiK3wS-MCkXfRTf2-YIojAHy4p3gdwT1SZGEuxmicV2k85ThASwU-w1yhiWwf_ERSMKsaJp2WMgIF0jKpF67iQvhuUW7BsuUW6_xcG_ guhdM4QAH7kXrpg_sbIaB7Il_wNhy7lEKcFMJpkjHERs0Br0C6 ISnnonliKB8QWnD7TS_wuhNA3FDCF2ClZP5e=w646-h971-no
jeszcze tylko słodkości specjalnie na tę okoliczność przygotowane, nawet opakowanie stosownie podpisane
https://lh3.googleusercontent.com/AG_e6t57N745j2L2cZqBbwzTd7Fxt76lJgLEkk1BGIXX5yxFcd zmQCmCgdmqqUzDonA1iW-5hUkZQpT-ehUl4bQC7FPSuXJYaXzzIKMiqCFf3ibD7yuCoAbN6JgXFfQfOr yRowErp54c-GzvybriIIyD-guCC7h0Rz1JVragXMcyPrqHlSCt5NG6JLzk1LAuAsMuc_fvKfh rdaLCRKQOjqJtswDNXE08Fa-AMeMvJ0qhGAYTOitSfSzQyFDKqFb997ug_Pd-KUDjy1_yKswJZcz0ZHYgpqxs7meAVk-WNPDmGjENN8tqjkUxHFyp0iXfhHREcYjXdXNPfc5E4zZIn8oQ5 _7oFbW7vAEcrtLm1YUthRzSTKoPpebJtNBkw9653lWjEE_YP4u wfgsjWeWZ3xDam8TIJpLc0OBFxoKUaxGIZPu_QEGbwMJFzjDVK c2c9SmeIw4JPu5ZbsxrsNxKcT61GarI8lr67UUW8NfP7zu8l0J 5DL4Jdge4yd8dt4rvuIA0u_gB9XJyaoqmbaEPr49C9izoZyCBF jC5EZScWVtxqzSM8R7v3IJmmRyG3FIHMAY0ljR83SRiEUN3qk2 eU5ivIXUhFtE3ADjvwFW0XfnX6GKV=w1461-h971-no

komisaRz von Ryba
18-10-2017, 23:17
Jeszcze takie z roku ubiegłego
https://lh3.googleusercontent.com/sAJ8cqy5K_3IA0Q1v_fM_rUmVaHF_TcWhghzWUhh1XSUbqS2zT CDw_eS5Vhd4emg0p_ViXsMXIwh5h9AoZZe_JsEkZJAWVp0xa49 LCHhB9DXUtHLLkVICYuckA3iHCvRdKMmF4GzHK9GPc7xLHDcSM naF2pZ4zjehoG-8yLZflRTya772Qz2b22XglaTE2p-ktW2196EujKGxJLr5zVlZDZFI0AjHIymy66-6OqB8GEUpxbJHHVD_jNMIzNVckpYSLevu43A3aJobyxT9i515V HKqoS9cAHctFbRrzE_Z9st-bd4s1jeVrihLdbtgkAHKJ37L3fiGcuMOGDdXIfBTA5NFOgEr6Z 6aIJhD8V3MWPAVtCgZiVfHEx-zVU6waGHRY0nUdR6r02ZToEc7pey0LUkKEVTRwQRV9NtF8b_-mlzLH-bzd7gTp_9g9v6Xy704XR0LaahlykacQLgxBrmECt9Gt8sAPXY0 DDSbzAnPuTN3LSS2JPpcdUdKxgF-duB5gaoi8M04yDGogNco7hC3cWcPtaJ0QndY85kcGNChyOXIIj ckAmxSnOaxNvrO_KfkSIJaRAClg3VMIJsoUDGI2ucN7rE_bKRG Oi3qq5rEg=w1295-h971-no

- - - Updated - - -

październik 2017
myślę że 29 październik to dobra data
czas znicze kupować

komisaRz von Ryba
25-10-2017, 00:53
Z tym zdjęciem wiąże się taka historia, to duzy grobowiec w Chyrowie blisko wejścia ale mocno zapuszczony bez tablicy, można do środka zaglądnąć tak było i ostatnim razem jak byliśmy z rana. Wracając okazało się że mamy jeszcze sporo zniczy już było ciemno Chyrów najbardziej był po drodze. Więc już po ciemku jeszcze wchodzimy na cmentarz i ten grobowiec polepiony i tabliczka a raczej odręczny napis.
https://lh3.googleusercontent.com/H_lOO9yAdHdupGNGYN9g7X9OZInCwkH5JJo-gEtsPtJI-CPPWQXwkLjSmRdhSRPesQMoec-Mt8wzqecRr5tzQKSsiGPxvFJHpxaj9rnWr_cR6UM5KpcCOAb5F uqO1GBzOioNp6TgID6CKQZcBNx2PYGTFjy5I1UKvedL9zb377h-epFV0iESciabSax1ZhoEDzih_-MT90Q0pTDcERffJk8AsP8VWv8RmqhVh1JF9yhXhGpltcM3TEzd ZU4xINLk5p6h1SC5JM6KZpJ5pqDFDyhGG0ei_0duDxscQy8I01 ZZ8E8qTka87ltMVF6NAqKusAddBKZtybUTbkAhg81NqdQUPiLc _dNsCmZzt8czTrXkm0M7fjlHzvI3kzNDxNz2N6cDV_zpR7gfv-zc57l0d0ijIZvhvM_17nByNPFSc7H9XCub97gEWCNhMIYVXBrn 03VPjiqEZh3qMNpsj_Ood_FeJQJ9PYlliDarVLUFokQE2zhbUt ELQPi4jcuhcHqSbMHFP3G5ocMOiJhYN35jD7l_joG9DJ4uKVlo 7nLd4Da1hBRc2VXfEKTEuhk2B-rp-JzBhhQsOWPBXUbtOHR7Ed-YTpAnMgyS7CH1te6OoA=w1295-h971-no
mam nadzieję że teraz widać zdjęcie

znaczy w najbliższą niedzielę palimy znicze

bertrand236
05-11-2017, 12:39
....że teraz widać zdjęcie

znaczy w najbliższą niedzielę palimy znicze

Nadzieje płonne. Nie widać.

Paliliście? jakieś zdjęcia będą?
pozdrawiam

bartolomeo
05-11-2017, 13:01
Nadzieje płonne. Nie widać.Zabezpieczone hasłem to jak ma być widać? Komisarzu, wyloguj się z Googli i wtedy zobacz co widzisz (a raczej czego nie widzisz).

komisaRz von Ryba
05-11-2017, 21:51
Tak byliśmy na cmentarzach i znicze zapłonęły.
Się wylogowałem i widzę że nie widzę, ale jak zrobić aby widzieć?

bertrand236
01-11-2018, 18:46
Czy w tym roku ta tradycja będzie kontynuowaana?
Pozdrawiam

iaa
02-11-2018, 07:35
Tak, jutro rusza konwój do Chyrowa i Dobromila.

bertrand236
21-10-2019, 19:50
Macie jakieś plany w tym roku?
Pozdrawiam

don Enrico
21-10-2019, 20:07
Macie

bertrand236
21-10-2019, 23:47
Macie

To dobrze...
Pozdrawiam

bertrand236
25-10-2019, 18:09
A może ciut więcej szczegółów? Ino ciut
pozdrawiam

don Enrico
27-10-2019, 20:02
A może ciut więcej szczegółów? Ino ciut
pozdrawiam
Proszę Cię bardzo. Jesteś jedynym forumowiczem zainteresowanym naszą akcją więc chętnie odpowiem.
Właśnie wróciłem. Trzy samochody dotarły na miejsce spotkania wioząc w bagażnikach znicze . To jeden z nich
46607
.
Część zniczy pozostała w zakrystii kościoła w Dobromilu,
a ksiądz obiecał że ogłosi na mszy wszystkim wiernym ( a ma ich 17-stu) , że można znicze pobrać i zapalić 1 listopada na dowolnym grobie.
Pozostała część zapłonęła na cmentarzach w Niżankowicach i Chyrowie
Informuję również że przywieźliśmy z powrotem dwa worki starych zniczy z poprzednich lat.
To by było na tyle, bo po co nudzić
Siłą faktów dokonanych ta akcja już nie jest forumowa.

don Enrico
26-10-2022, 22:14
Koniec października , to okres gdy częściej myślimy o grobach naszych bliskich.
Czy zapłonie na nich symboliczny płomyk pamięci ?
Dla mnie to również wspomnienie akcji zainicjowanej przez kolegę von Ryba przeszło 10 lat temu , aby światełko pamięci zabłysło na dawnych polskich nekropoliach przedzielonych granicą historii.
Bardzo dobrze wspominam te wspólne wyjazdy, które integrowały kręgi forumowe, zarówno osobiście jak i mentalnie, gdzie padało bardzo dużo ciepłych słów wsparcia.
...
https://i.imgur.com/EswVyAI.jpg
....
Przy okazji udało się odwiedzić miejsca zapomnianej tragedii , ruiny historycznego zamczyska i wiele fajnych punktów nie wymienianych przez propagandę.
Po prostu , udało się poszperać w historii terenów Podkarpacia i odkryć je dla siebie.
Jakie tam - dla siebie ...? W tych wyjazdach uczestniczyło łącznie kilkadziesiąt osób w wieku od kilku do 70-ciu plus
To szalenie miłe wrażenie , gdy było tak duże wsparcie i zainteresowanie.
Pozostaje świadomość że udało mi się w życiu zrobić coś pożytecznego dla pamięci innych.
Potem forumowe wsparcie tych działań zmalało ( bo zmalała aktywność forumowa) , następnie przyszedł covid , a temat został dobity "wojną"
Niestety , w tym roku nikt nie pojedzie do Dobromila, Chyrowa, Starego Sambora , aby zapalić symboliczny znicz
Szkoda...
... ale z drugiej strony to co udało się zrobić , tego nie odbierze już nikt
.
.
teraz widzę że licznik wybił 5000 postów, to najwyższy czas na emeryturę

bartolomeo
28-10-2022, 16:31
teraz widzę że licznik wybił 5000 postów, to najwyższy czas na emeryturęKryzys wieku średniego? :wink:

sir Bazyl
28-10-2022, 19:16
...teraz widzę że licznik wybił 5000 postów, to najwyższy czas na emeryturę[/FONT]

Jak dodać Henka to już ponad 6000 - chapeau bas!
Nie pitol więc, że 5 tysięcy coś zmienia :)
Jeśli uznać, że wcześniejsza emerytura jest po 40 latach aktywności to ten stan osiągniesz w 2044 roku :mrgreen:

Kryzys wieku średniego? :wink:
Oby każdy doznał takiego kryzysu w postach :)

don Enrico
04-11-2022, 18:44
Kryzys wieku średniego? :wink:
To nie kryzys wieku średniego , a raczej inne spojrzenie się ma , gdy wchodzi się na "listę poborowych".
Zresztą Bazyl wyliczył mi tego "nabijacza postów" w różnych postaciach , no nie udało się - pomniejszyć.
.
... to inne spojrzenie, to świadomość że pewne sprawy się nie wrócą
co nie zmienia istoty więc i tak powtórzę (a propos światełka pamięci ):
to co udało się zrobić , tego nie odbierze już nikt

bartolomeo
04-11-2022, 22:20
no nie udało się - pomniejszyć.
Wiem, że nie o liczbę jedynie chodzi, ale gdyby Ci to miało ulżyć to zaraz będziesz o jakieś 2001 postów młodszy.


to co udało się zrobić , tego nie odbierze już niktCo prawda to prawda!

Zbyszek
08-01-2023, 04:21
Don Enrico jesteś WIELKI i tyle w tym temacie. Wiele pomysłów, radosnych spotkań nigdy nie odbyłoby się bez Twojej inicjatywy. Tacy jak TY nie wymagają poklasku. To tylko my potrzebujemy niewzruszenie trwałego uporczywie świadomego inspiratora dobra do poprawiania siebie. Bądź

komisaRz von Ryba
16-01-2023, 21:52
Ja mam cichą nadzieję że jeszcze pojedziemy do Dobromila Chyrowa czy Sambora ...