PDA

Zobacz pełną wersję : Powsimordy 2012 - przygotowania



Marcowy
14-12-2011, 14:35
Witajcie u progu piątej edycji Powsimord!

Tak! To już po raz piąty będziemy nagradzać forumowe jednostki wybitne, wystrzałowe, wyróżniające się i wszystkie inne na "wy-". I piąty raz będziemy to czynić według innych kryteriów. Jakież to zmiany nas czekają? Ano... Pogadałem z tym i owym, pomruczałem niezrozumiale, podrapałem się tu i ówdzie, by zdecydować, że w roku 2012 będziemy wybierać bieszczadzkie indywidua w trzech kategoriach:

- Ekspert Roku - czyli osoba nad wyraz bogata w wiedzę bieszczadzką i okołobieszczadzką,
- Twórca Roku - czyli indywiduum płodne na niwie plastycznej, literackiej czy fotograficznej,
- Forumowicz Roku - czyli osobowość pod wieloma względami wybitna.

Dlaczego tak mało? A bo i nas niedużo. Uznałem, że przy ok. 30 aktywnych użytkownikach forum jedna Powsimorda na 10 dusz w zupełności wystarczy. A po drugie: takie zagęszczenie gwarantuje zapętlenie i niespodziewane zwroty akcji - do końca nie będzie wiadomo, kto wygrał.

Zasady głosowania się prawie nie zmieniają. Ruszamy 1 stycznia, mamy dwie dwutygodniowe tury, w pierwszej z nich - głosujemy na osobę dowolną, w drugiej - na finalistę. O szczegółach poinformuję w osobnym wątku i w swoim czasie.

Póki co - do rozpoczęcia Powsimord 2012 zostały dwa tygodnie, więc dawajcie upust swojej wenie zamieszczając na forum, co się tylko da. Byle zgodnie z regulaminem ;)

bartolomeo
14-12-2011, 16:15
Mnie by się jeszcze marzyło aby dawać Powsimordy za twórczość związaną bezpośrednio z głównym tematem forum - Bieszczadami. Żeby Ekspert Roku był ekspertem od spraw bieszczadzkich, żeby Twórca Roku stworzył przynajmniej jedno bieszczadzkie dzieło a Forumowicz Roku żeby udzielał się głównie na Forach bieszczadzkich (http://forum.bieszczady.info.pl/forumdisplay.php/4-Fora-bieszczadzkie) a nie w Innych tematach (http://forum.bieszczady.info.pl/forumdisplay.php/3-Inne-tematy). Możliwe to?

Marcowy
14-12-2011, 17:59
Wszystko jest możliwe :) Jednak traktowałbym tę "bieszczadzkość" raczej jako argument pod rozwagę elektoratu niż sztywne kryterium.

sir Bazyl
14-12-2011, 19:06
W pełni zgadzam się z bartolome'em! W ubiegłym roku już na to zwróciłem uwagę:

(...) Do tej pory jakoś tak to odczytywałem, że na forum bieszczadzkim głosujemy na kandydatów, którzy są najlepsi w danych kategoriach, ale biorąc pod uwagę ich "aktywność" właśnie bieszczadzką, czyli ekspert nie norweski, fotografik nie aktów (chyba, że Bieszczady w tle :)), ekspert nie od jedzenia pałeczkami itd., itp. Trzeba się chyba zalogować pewnie na forum tatrzańskim, może tam się głosuje na forumowiczów w kategoriach "bieszczadzkich"?
Dla mnie jest to nagroda ściśle związana z częścią forum "bieszczadzką" a nie "oftopiczną" i brak takiego rozgraniczenia po prostu zniechęca do głosowania.
A poza tym dlaczego taki brak konsekwencji? Ekspertowi narzuca się posiadanie wiedzy bieszczadzkiej i około bieszczadzkiej, a przecież na forum jest kilka osób, które przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie wypowiadają się ze znawstwem w wielu tematach poza bieszczadzkich. Dlaczego nie dać im szans w tej kategorii?

Piskal
14-12-2011, 19:22
by zdecydować, że w roku 2012 będziemy wybierać bieszczadzkie indywidua w trzech kategoriach:

- Ekspert Roku - czyli osoba nad wyraz bogata w wiedzę bieszczadzką i okołobieszczadzką,
- Twórca Roku - czyli indywiduum płodne na niwie plastycznej, literackiej czy fotograficznej,
- Forumowicz Roku - czyli osobowość pod wieloma względami wybitna.


Nie ma jak być dyktatorem!
Ale w sumie jestem za. Chociaż gdyby Ojciec Dyktator ustanowił by 12 kategorii też byłbym za.

don Enrico
14-12-2011, 21:14
Dość ryzykowny ten pomysł Marcowego co by twórców wrzucić do jednego worka.
Dobrze, że to tylko zabawa bo inaczej graficiarze mogliby się pobić z prozaikami, że o rzeźbiarzach nie wspomnę.
Marcowy chce zmniejszyć ilość powsimord, a ja chciałbym zwiększyć.
Dodać coś ponad-normatywnego czyli POWSIMORDA "za całokształt"
To nie koniec pomysłu. Taki Powsimorda byłby wybierany nie w wyborach powszechnych, a tylko przez tych którzy do tej pory zdobyli godność Powsimord.
Czyli Super-Powsimorda wybierany przez zwykłych Powsimord.
Dlaczego tak ?
Proste.
Widzę tu na naszym forum parę osób które są warte specjalnego uhonorowania, a tylko stali bywalcy dokonaliby najbardziej trafnej decyzji.

marcins
14-12-2011, 21:20
A ja myślę, że trzy kategorię starczą. Forum jakby wymiera to i powsimordy wymierają.

Piskal
14-12-2011, 22:01
Dość ryzykowny ten pomysł Marcowego co by twórców wrzucić do jednego worka.
Dobrze, że to tylko zabawa bo inaczej graficiarze mogliby się pobić z prozaikami, że o rzeźbiarzach nie wspomnę.
Marcowy chce zmniejszyć ilość powsimord, a ja chciałbym zwiększyć.
Dodać coś ponad-normatywnego czyli POWSIMORDA "za całokształt"
To nie koniec pomysłu. Taki Powsimorda byłby wybierany nie w wyborach powszechnych, a tylko przez tych którzy do tej pory zdobyli godność Powsimord.
Czyli Super-Powsimorda wybierany przez zwykłych Powsimord.
Dlaczego tak ?
Proste.
Widzę tu na naszym forum parę osób które są warte specjalnego uhonorowania, a tylko stali bywalcy dokonaliby najbardziej trafnej decyzji.
Jako Powsimordek jestem za. Rozumiem, że obrady były by tajne, czyli na Priv? Czy jak?
Tylko żeby nikt potem nie powiedział, że takie wybory tylko dla elyty są.

don Enrico
14-12-2011, 22:21
A ja myślę, że trzy kategorię starczą. Forum jakby wymiera to i powsimordy wymierają.
Bo społeczeństwo forum jest jak Huculi
- to taki lud na wymarciu
- to dlaczego ja jeszcze żyję ?

don Enrico
14-12-2011, 22:25
Jako Powsimordek jestem za. Rozumiem, że obrady były by tajne, czyli na Priv? Czy jak?
Tylko żeby nikt potem nie powiedział, że takie wybory tylko dla elyty są.
wszystko byłoby do ustalenia.
Plagiat jest ściągnięty z Oskarów gdzie swego czasu Wajda dostał go za "całokształt"
Kto i w jaki sposób nominował Wajdę ?
Obrady były tajne ? czy na priva ?
tego nie wiem.
Wiem, że są wśród nas osoby typu Wajda, może nie przebojowe, ale godne szacunku.

Marcowy
15-12-2011, 11:14
Dzięki za opinie :)


Ekspertowi narzuca się posiadanie wiedzy bieszczadzkiej i około bieszczadzkiej, a przecież na forum jest kilka osób, które przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie wypowiadają się ze znawstwem w wielu tematach poza bieszczadzkich. Dlaczego nie dać im szans w tej kategorii?

O nich myślę pisząc o wiedzy "okołobieszczadzkiej" - uważam, że w grę wchodzi każdy rodzaj aktywności mieszczący się w "bieszczadzkości mentalnej", a nie geograficznej. Raczej nie grozi nam, byśmy honorowali wybitnego fizyka (z przeproszeniem) jądrowego czy znawcę średniowiecznych motetów :P Kryteria wyborów były zawsze luźne, bo inaczej się nie da. Mam się wykłócać o każdą przesłaną kandydaturę, bo MOIM ZDANIEM nie pasuje do tytułu? No proszę Was... :|
Z drugiej strony - załóżmy czysto teoretycznie, że będziemy mieli na forum kilka dobrych relacji z Bieszczadów, ale jedną wybitną z Alp. I co? Odrzucimy tę alpejską, bo nie spełnia warunku bieszczadzkości i w imię poprawności wybierzemy średnią relację z Wetliny? ;P


Dodać coś ponad-normatywnego czyli POWSIMORDA "za całokształt". To nie koniec pomysłu. Taki Powsimorda byłby wybierany nie w wyborach powszechnych, a tylko przez tych którzy do tej pory zdobyli godność Powsimord. Czyli Super-Powsimorda wybierany przez zwykłych Powsimord. Dlaczego tak ? Proste. Widzę tu na naszym forum parę osób które są warte specjalnego uhonorowania, a tylko stali bywalcy dokonaliby najbardziej trafnej decyzji.

Wydaje mi się, że:
1. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to wybitne indywiduum uhonorować tytułem Forumowicza Roku.
2. KIMB nie tylko Powsimordą stoi. Od kilku lat jest przecież nowa, świecka tradycja honorowania różnych takich nietypowych typów w nietypowej formie za nietypowe zasługi.
3. Jeśli Powsimordy z poprzednich lat się zmówią i postanowią uhonorować kogoś, to... patrz pkt. 2.
4. Przypominam, że w powsimordowej nomenklaturze jest już Superpowsimorda - to trzykrotna Powsimorda-recydywista w jednej kategorii.

Podsumowując - uważam, że:
1. Nie ma co mnożyć bytów wewnątrzpowsimordowych, bo są inne możliwości honorowania ad hoc.
2. Nie ma sensu określać sztywnych kryteriów wyborów, bo im więcej ograniczeń, tym więcej wątpliwości podczas głosowania, niepotrzebnych dyskusji i formalizowania, a elektorat i tak wybierze kogo chce :P

don Enrico
15-12-2011, 21:47
Marcowy :

....a elektorat i tak wybierze kogo chce :P
Nie prowokuj !
Elektoratem można sterować i niekoniecznie musi to być wypadkowa demokratyczna.
Wróćmy do sedna, czyli odpowiedzi na pytanie : czy to jest forum bieszczadzkie ?
Jeśli tak, to zabawa w Powsimordy powinna ograniczać się do osób związanych z tym regionem.
A jeśli nie, to co ?
To możemy wybierać :
-twórców np Stinga (bo robi fajną muzę)
-korespondentów .... np Cejrowskiego bo ma fajną relację z Alp
W takim absurdalnym przypadku ja zabieram zabawki z piaskownicy.

bartolomeo
15-12-2011, 22:14
Z drugiej strony - załóżmy czysto teoretycznie, że będziemy mieli na forum kilka dobrych relacji z Bieszczadów, ale jedną wybitną z Alp. I co?Skoro (czysto teoretycznie) nie było dobrych relacji bieszczadzkich to damy Powsimordę "Twórca Roku" poecie albo rzeźbiarzowi. Bieszczadzkiemu poecie albo bieszczadzkiemu rzeźbiarzowi :wink: Taki między innymi cel chyba Ci przyświecał przy zmniejszaniu liczby kategorii, prawda?

A jak mi przytoczysz kolejny teoretyczny przykład, w którym z bieszczadzkiej twórczości nic sensownego się na forum nie pojawiło, to powtórzę wtedy za marcinsem - forum wymiera.


To możemy wybierać [...] Stinga [...] CejrowskiegoNie możemy bo nie są zarejestrowani na forum :wink: A jeżeli nawet są (pod pseudonimami) to faktycznie możemy ich wybrać ale nie za działalność pod szyldem Sting czy Cejrowski.

Inną rzeczą jest, że Marcowy ma rację: jak weryfikować tę bieszczadzkość? Mam kilka pomysłów, ale one są na tyle nieprzyjazne głosującym, że liczba uczestników zabawy spadłaby pewnie o połowę. To tu jest pies pogrzebany...

don Enrico
15-12-2011, 22:53
Poszedłem na maxa z tym Stigiem, chcąc pokazać absurdalność sytuacji, gdy wybitny twórca może otrzymać tytuł Powsimordy,
tylko za to że jest wybitnym twórcą (a nie stworzył nic , co by się wiązało z Bieszczadami)
Teoretycznie może być to miłośnik Stinga , który będzie na tym forum propagował jego twórczość i znajdzie aplauz w forumowej publiczności.
Będziemy mieć Powsimordę który z Biesami nie będzie miał nic wspólnego.
Absurd.

marcins
15-12-2011, 23:18
Henricu jak ro nic? Przecie będzie miał niezłą historię w forumowym offtopicu ;)

Popieram jak najbardziej uwagi kolegów, co do bieszczadzkości powsimordów.

tidżej
16-12-2011, 01:53
w roku 2012 będziemy wybierać bieszczadzkie indywidua w trzech kategoriach:
- Ekspert Roku - czyli osoba nad wyraz bogata w wiedzę bieszczadzką i okołobieszczadzką,
- Twórca Roku - czyli indywiduum płodne na niwie plastycznej, literackiej czy fotograficznej,
- Forumowicz Roku - czyli osobowość pod wieloma względami wybitna.
Dlaczego tak mało? A bo i nas niedużo.
Ano mało. Już wytłumaczę dlaczego. Jakkolwiek szeroko pojęta "twórczość" na tym forum i tak głównie fotografią stoi, co powoduje, że trudno "przebić się" ponad nią twórczością innego rodzaju, a myślę, że warto docenić również twórców niefotografujących. Dlatego proponuję kategorie, nazwijmy to "merytoryczne":
- Ekspert Roku
- Fotografik Roku
- Twórca Roku (twórca niefotografik - może by wymyślić trafniejszą nazwę?)
Te trzy kategorie związałbym ściśle z tematyką bieszczadzką, bo - fakt - to forum bieszczadzkie jest.
Czwarta kategoria natomiast - Forumowicz Roku - moim zdaniem już tak ściśle z tematyką bieszczadką związana być nie musi. To ma być jak sama nazwa wskazuje osobowość forumowa, osoba "rozkręcająca" forum, aktywna, powodująca, że forum żyje, że chce się tu wracać, poczytać, podyskutować...
Wg mnie powsimordyzm to z jednej strony promocja jakichś obszarów życia forum, z drugiej docenienie działalności konkretnych osób w tych obszarach. Wrzucenie wszystkiego (całej "twórczości") do jednego worka zatrze te cechy, więc nie ograniczajmy zbyt mocno tego doceniania. Cztery kategorie (w tym 3 "bieszczadzkie") to moim zdaniem w sam raz.

Piskal
16-12-2011, 07:27
Podziwiam waszą odwagę- w końcu próbujecie podważyć decyzję Dyktatora (Ojca), ale z tym rozdzieleniem twórcy i fotografa jest trochę racji. Ale z drugiej strony trzy kategorie mogą być ciekawe, a rozstrzygnięcia zaskakujące. Może warto przeprowadzić ten eksperyment.Sam już nie wiem, skołowaliście mnie.

don Enrico
16-12-2011, 10:47
Podziwiam waszą odwagę- w końcu próbujecie podważyć decyzję Dyktatora (Ojca),(...).
Ech tam podważyć od razu.
Chcemy tylko podyskutować, co by nikt nie mówił że jest to forum bezdyskusyjne.
A Marcowy wysłucha (poczyta) , pokiwa głową i zrobi jak uważa.

Marcowy
16-12-2011, 11:49
Podziwiam waszą odwagę- w końcu próbujecie podważyć decyzję Dyktatora

Piskalu, nie rób ze mnie tyrana. Bo Cię zbanuję.


Ech tam podważyć od razu. Chcemy tylko podyskutować, co by nikt nie mówił że jest to forum bezdyskusyjne.

Oczywista rzecz. Nie o to chodzi, żeby tylko Marcowy miał zabawę ;P

Faktycznie, do tej pory żeby zostać nominowanym do Powsimordy, należało spełnić tylko dwa warunki:
- być użytkownikiem tego forum,
- przejawiać na forum aktywność w określonej kategorii.
Było to o tyle naturalne, że łatwo obiektywnie i bezdyskusyjnie dowieść, że ktoś jest użytkownikiem i do tego aktywnym. Natomiast inne kryteria mogą być dość rozciągliwe. Bo gdyby sztywno trzymać się "bieszczadzkości", szans na uhonorowanie nie miałaby - żeby nie mnożyć przykładów teoretycznych - np.:
- działalność Szymona związana z Beskidem,
- twórczość liryczna pod nazwą "westchnienie do gór", ale bliżej nieokreślonych,
- twórczość fotograficzna z innych gór.

Jeśli taka jest wola ogółu, oczywiście, możemy dodać jeszcze jedno kryterium, czyli ową "bieszczadzkość', ale miejmy świadomość, że konsekwentne trzymanie się tego warunku może nie tylko ograniczyć wybór, ale i kogoś w pewien sposób skrzywdzić. Wyjściem z tej sytuacji mogłaby być propozycja Ostatniego Mohikanina - cztery kategorie, z czego trzy pierwsze z "bieszczadzkością" jako wymogiem koniecznym:

- Ekspert Roku
- Fotografik Roku
- Literat Roku (gdy od twórczości "odejmiemy" fotografię, to zostaje liryka i epika)
- Forumowicz Roku

To rozwiązywałoby ręce w kwestii honorowania jednostek wybitnych, ale nie do końca bieszczadzkich.

Co Wy na to?

Piskal
16-12-2011, 20:18
- Literat Roku (gdy od twórczości "odejmiemy" fotografię, to zostaje liryka i epika)

A co z rysownikami?:roll:

27178

calanthe
16-12-2011, 21:04
A ja myślę, że trzy kategorię starczą. Forum jakby wymiera to i powsimordy wymierają.

chyba muszę się częściej udzielać a nie tylko czytać ;)) nie chcem żeby forym wymarło !
ale jak mam gadać głupoty to chyba lepiej w ogóle hihi

no a co do tematu to



- Ekspert Roku
- Fotografik Roku
- Literat Roku (gdy od twórczości "odejmiemy" fotografię, to zostaje liryka i epika)
- Forumowicz Roku



tak jak Piskal mówi... że są jeszcze rysownicy i pewnie jakiś ktoś co rzeźbi albo maluje też jest... tylko no właśnie, nie chwali się na forum...
więc pewnie nie chce zostać powsimordą...
i korespondenta też bym widziała w powsimordach... bo są przecież na forum bieszczadzkie relacje też...

tidżej
17-12-2011, 00:14
A co z rysownikami?:roll:
Rysowników raczej sobie nie przypominam w mijającym roku, a nawet jeśli mi coś umknęło, to moim zdaniem nie jest to skala twórczości, która mogłaby pretendować do powsimordy.

korespondenta też bym widziała w powsimordach... bo są przecież na forum bieszczadzkie relacje też...
Toż to epika właśnie. Ma rację Marcowy pisząc:

(gdy od twórczości "odejmiemy" fotografię, to zostaje liryka i epika)

Po przemyśleniach utwierdzam się w przekonaniu, że te cztery kategorie (3+1) to dość trafny kompromis ilości, jakości i zawartości.

bartolomeo
17-12-2011, 09:39
gdyby sztywno trzymać się "bieszczadzkości", szans na uhonorowanie nie miałaby [...] np.:
- działalność Szymona związana z Beskidem
Jasne, na cmentarzu żydowskim w Baligrodzie to Barack Obama robił. A Berehy Górne leżą w Beskidzie Sądeckim :wink: I więcej nie będę już wymieniał, bo działalność Szymona - o ile się nie mylę - jest bardziej związana z cmentarzami niż z Beskidem.


- twórczość liryczna pod nazwą "westchnienie do gór", ale bliżej nieokreślonych,
Miałaby, nie przesadzajmy. Ale peany na cześć Karakorum już faktycznie nie.


Wyjściem z tej sytuacji mogłaby być propozycja Ostatniego Mohikanina [...] To rozwiązywałoby ręce w kwestii honorowania jednostek wybitnych, ale nie do końca bieszczadzkich.
Byłbym skłonny pójść na ten zgniły kompromis :mrgreen:

Trzy kategorie z "bieszczadzkością" jako wymogiem koniecznym:
- Ekspert Roku
- Fotografik Roku
- Literat Roku

Jedna w stylu wolnym, bez ograniczeń:
- Forumowicz Roku

calanthe
17-12-2011, 14:09
Toż to epika właśnie.

no tak, masz rację... :) tak to jest jak po całym tygodniu masakry człowiek usiądzie do kompa i później nie kojarzy co jest co ;))

bertrand236
19-12-2011, 17:27
[QUOTE=Marcowy;

......Dlaczego tak mało? A bo i nas niedużo. Uznałem, że przy ok. 30 aktywnych użytkownikach forum...... [/QUOTE]

Mylisz się Marcowy, oj mylisz się. A w zasadzie co to znaczy aktywny użytkownik. Nie chce mi się szukać w archiwach swoich ale w ostatnich dwóch latach stwierdziłem, że większa liczba forowiczów potrafi się skrzyknąć ;)
Pozdrawiam

Pierogowy
20-12-2011, 01:47
- Ekspert Roku
- Fotografik Roku
- Literat Roku

Jedna w stylu wolnym, bez ograniczeń:
- Forumowicz Roku

ok;
ale ...
-Ekspert [-ka];
-Fotograf [-ka];
-Literat [-ka]---(może być prościej -szklanka:-D)
-Forumowicz [-ka]---(wtedy przyda się literatka...)

(NIE UPIERAM SIĘ...ale fotografik to raczej dziwna funkcja...ni to cyrkowiec,ni to tografik.... a raczej dysfunkcja);

pozdrawiam
sługa uniżony forum i cesarstwa

sir Bazyl
27-12-2011, 19:57
(...)
Byłbym skłonny pójść na ten zgniły kompromis :mrgreen:

Trzy kategorie z "bieszczadzkością" jako wymogiem koniecznym:
- Ekspert Roku
- Fotografik Roku
- Literat Roku

Jedna w stylu wolnym, bez ograniczeń:
- Forumowicz Roku
Grubymi nićmi to wszystko szyte, ale nie pójdę na udry i też tą zgniliznę zaakceptuję :)
Drogi Marcowy, rok się kończy, pora więc byś obnażył dopieszczoną w stopniu zadowalającym ordynację !

Marcowy
29-12-2011, 21:30
Też bym wolał błogosławioną prostotę i święty spokój, ale zgnilizna ma swoje zalety ;)

Ostatecznie w wyborach Powsimord 2012 będziemy głosować w czterech kategoriach:

Trzy "bieszczadzkie":
- Ekspert Roku,
- Fotografik Roku,
- Literat Roku.

Jedna eksterytorialna:
- Forumowicz Roku.

Przez dwa najbliższe dni proszę się psychicznie przygotowywać i zamieszczać ostatnie przejawy swej wyjątkowości na forum. Szczegóły związane z głosowaniem (m.in. z ordynacją) zostaną podane 1 stycznia 2012 roku w osobnym wątku, ale nie bardzo rano.