PDA

Zobacz pełną wersję : Leksykon drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia



bartolomeo
15-04-2012, 17:58
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" (http://www.procarpathia.pl/) zakończyło niedawno dystrybucję dwutomowego, darmowego albumu "Leksykon drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia". Leksykon zawiera 241 szczegółowo opisanych istniejących świątyń: rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. Całość zawiera ponad 1600 zdjęć, rycin, planów i rysunków. W dodanym do II tomu suplemencie drewnianych świątyń niezachowanych przedstawione zostały 533 zniszczone obiekty zilustrowane blisko 360 zdjęciami.

Cały nakład, 1000 egzemplarzy, trafił do służb konserwatorskich, bibliotek, muzeów, punktów informacji turystycznej oraz do przewodników beskidzkich.

W tej chwili wydawnictwo jest niedostępne (cały nakład się już rozszedł). Ze względu na duże zainteresowanie albumem Zarządu Stowarzyszenia "Pro Carpathia" podjął decyzję, aby wydać dwa tomy Leksykonu komercyjnie i sprzedać je osobom zainteresowanym. Cena nie powinna być zbyt wysoka (Stowarzyszenie "Pro Carpathia" nie jest wydawnictwem komercyjnym) i będzie uzależniona od nakładu, inna w przypadku 1000 egzemplarzy, inna (zdecydowanie niższa) przy 3000 egzemplarzy.

Redaktor Leksykonu, Krzysztof Zieliński, prosi osoby zainteresowane zakupem drugiego, poprawionego wydania Leksykonu o kontakt e-mailowy: krzysiek(na)procarpathia(kropka)pl.

---
Powyższą informację przygotowałem na podstawie informacji uzyskanych od Krzysztofa Zielińskiego, Dyrektora ds. promocji Stowarzyszenia "Pro Carpathia" i jednocześnie redaktora Leksykonu.

tomas pablo
17-04-2012, 11:33
miałem wczoraj w rękach ów album- rzeczywiście godny polecenia !

Wojtek Pysz
22-07-2012, 10:39
W tej chwili wydawnictwo jest niedostępne (cały nakład się już rozszedł). Ze względu na duże zainteresowanie albumem Zarządu Stowarzyszenia "Pro Carpathia" podjął decyzję, aby wydać dwa tomy Leksykonu komercyjnie i sprzedać je osobom zainteresowanym.

Otrzymałem od Stowarzyszenia "Pro Carpathia" taki komunikat:

Rzeszów, 05.07. 2012 r.
Stowarzyszenie Pro Carpathia
35-074 Rzeszów, ul. Gałęzowskiego 6/319
tel. 17 852 85 26 , krzysiek@procarpathia.pl

Oferta

Stowarzyszenie Pro Carpathia proponuje zakup drugiego, poszerzonego, wydania „Leksykonu drewnianej architektury sakralnej Podkarpacia”. Dwutomowa publikacja (w sumie 400 stron) zawiera blisko 250 dokładnych opisów istniejących obiektów sakralnych z terenu naszego województwa, zilustrowanych ponad 1000 aktualnych i archiwalnych zdjęć. Opisowi każdej ze świątyń towarzyszy krótkie streszczenie w języku angielskim oraz ukraińskim.
W tomie drugim znajduje się suplement prezentujący krótki opis świątyń niezachowanych – 536 drewnianych obiektów: cerkwi, kościołów, zborów i synagog, które uległy zniszczeniu w latach 1880-2007. Udało się odszukać ponad 300 archiwalnych zdjęć, które pokazują ich bryłę, czasami wnętrze z wyposażeniem. „Leksykon…” to pierwsza publikacja opisująca wszystkie drewniane świątynie (czas budowy do ok. 1950 r.) zachowane na terenie województwa podkarpackiego. Dzięki znakomitym fotografiom możemy podziwiać bogactwo drewnianej architektury oraz piękno ich wnętrza.
Proponujemy cenę sprzedaży dwutomowego wydawnictwa w kwocie 110 zł brutto (plus koszt wysyłki) z możliwością negocjacji przy zakupie większej liczby wydawnictwa.

Będę próbował zamówić większa liczbę. Kto sie przyłącza, proszę dać znać - można w tym wątku, można przez PM. Myślę, że da się zrobić niższą cenę, a i z dystrybucja też sobie domowymi sposobami poradzimy. Do tematu powrócę po 29 lipca, wcześniej będę poza zasięgiem Internetu.

Przykładowe strony: http://cerkiewne.tematy.net/img/leksykon_przyklad.pdf

Okładki tomów:

29617 29616

Wojtek Pysz
15-09-2012, 13:25
Byłem w ubiegłym tygodniu u wydawcy i dowiedziałem się, że będzie dodanych kilkadziesiąt zdjęć, których nie było w pierwszym wydaniu. Będzie też kilka pominiętych obiektów. Orientacyjny termin druku to październik.

długi
15-09-2012, 13:41
czekam z niecierpliwością

Sonka
15-09-2012, 17:02
Mam tom I, drugi mi obiecano o ile Lucy dostanie go z Pro Carpathii. Bardzo podoba mi się, jest ciekawy i nieschematyczny. Na pewno nie jest to książka stworzona na bazie kilku innych wydawnictw. Autorzy są specjalistami dobrze znającymi teren, regionalistami. Będzie kosztować ponad 110 zł, nie wiem czy będzie mnie na nią stać. Mimo to chciałabym ją nabyć, po przewodnikach Roberta Bańkosza to jest moim zdaniem najlepsza publikacja o drewnianych świątyniach, która ostatnio ukazała się.

KFranczak
12-10-2012, 19:23
Mam dwa tomy:-) Naprawdę godne polecenia bo to unikat na skalę światową:-)

tomas pablo
13-10-2012, 12:59
Mam dwa tomy:-) Naprawdę godne polecenia bo to unikat na skalę światową:-)
wow :lol: super wiadomość ...niebawem pewnie i mnie przyślą ....czy zdjęcia , z powodu których był ''poślizg '' są wstawione ?
Pozdrawiam !

KFranczak
13-10-2012, 13:18
wow :lol: super wiadomość ...niebawem pewnie i mnie przyślą ....czy zdjęcia , z powodu których był ''poślizg '' są wstawione ?
Pozdrawiam !
Nie wiem o które zdjęcia mogło chodzić ale na końcu jest sporo zdjęć cerkwii, które nie przetrwały.

bartolomeo
13-10-2012, 13:30
A o którym wydaniu mowa? Bo drugie chyba jeszcze nie wyszło, może dostałeś jakimś cudem wydanie pierwsze z 2011 roku?

Wojtek Pysz
14-11-2012, 20:58
Otrzymałem przed chwilą informację od wydawcy, z której wynika, że jeszcze chwilę czekamy. A wygląda na to, że warto;)

Panie Wojtku,
Skład Leksykonu jest prawie na ukończeniu.
Dostałem jeszcze informację o zbiorze ok. 700 archiwalnych zdjęć
z lat 50-70. XX w. (tylko część sprzed 1939 r.) dotyczącego architektury drewnianej
z obszary Bieszczadów i Beskidu Niskiego przechowywanych w Krośnie.
Jadę to zobaczyć – jeżeli będzie coś unikalnego to robimy szybki skan
(są to stare odbitki czarno-białe) i wrzucam do Leksykonu.
Równocześnie wrzucamy tłumaczenie ukraińskiego streszczenia do każdego hasła.

Pod koniec listopada całość muszę wysłać do drukarni.

Wojtek Pysz
27-02-2013, 21:11
Wiadomość otrzymana przed chwilą od wydawcy:

Szanowni Państwo,
tak jak pisałem w poprzednim mailu uzyskaliśmy zgodę właścicieli archiwum
fotograficznego W. Sobolewskiego na wykorzystanie znajdujących się
150 zdjęć (głównie z obszaru przemyskiego i jarosławskiego) niezachowanych
drewnianych świątyń na potrzeby przygotowywanego katalogu zabytków sakralnych
drewnianej architektury z terenu naszego województwa.
Teraz skanujemy blisko 800 archiwalnych zdjęć dotyczących architektury
drewnianej z obszary Bieszczadów i Beskidu Niskiego przechowywanych w zbiorach
WUOZ w Krośnie. Mamy zgodę na ich wykorzystanie, już ponad 300 jest w wersji elektronicznej.
Niektóre zdjęcia unikalne, np. foto wnętrza cerkwi we wsi Lipie sprzed 1939 r.
To wszystko wstrzymało prace przy składzie i w konsekwencji druku wydania
publikacji. Bardzo proszę jeszcze o cierpliwości.

Z powodu braku możliwości określenia terminu publikacji proszę Państwa o
wyrozumiałość. Wszystkie te prace spowodują jedynie, że książka będzie
niezwykle intersującym wydawnictwem dla wielbicieli "Skarbów w drewnie ukrytych",
a w Suplemencie niezachowanych obiektów zamiast dotychczasowych 353 fotografii
znajdzie się ich grubo ponad 600.

z poważaniem
Krzysztof Zieliński

31305

Wojtek Pysz
21-04-2015, 23:39
No i po trzech latach od zapowiedzi mamy II wydanie leksykonu, autentycznie poprawione i uzupełnione.
Cena jest niższa od planowanej 110 zł. Wspominałem trzy lata temu, że spróbuje zorganizować zakup grupowy, ale jest to nieaktualne, bo w najbliższych tygodniach nie będę bywał w Rzeszowie i okolicy.

Poniżej dzisiejsze info od wydawcy:

Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wydało publikację „Leksykon drewnianej architektury sakralnej województwa podkarpackiego” zawierającą charakterystykę 256 zespołów i pojedynczych obiektów zabudowy sakralnej, zachowanych w naszym regionie, zbudowanych przed 1950 r.
Książka o objętości 408 stron prezentuje więc 149 dawnych i obecnych cerkwi, 96 kościołów i kaplic, 57 wolnostojących dzwonnic cerkiewnych i kościelnych oraz jeden dawny zbór protestancki. Ich opisy zilustrowano w sumie 1200 aktualnych, ale także i archiwalnych, zdjęć. Każdy opis posiada krótkie streszczenie w języku angielskim oraz ukraińskim.
Końcowym elementem wydawnictwa jest „Suplement” prezentujący informacje o niezachowanych obiektach sakralnych. Zawiera on krótkie hasła do 467 miejscowości, w których kiedyś istniały drewniane obiekty sakralne: cerkwie, kościoły, zbory, synagogi i dzwonnice. Uległy one zniszczeniu w latach od ok. 1850 do 2007. Udało się odnaleźć i pozyskać 535 archiwalnych zdjęć, które pokazują ich bryłę, a czasami i wnętrze wraz z wyposażeniem. Szczególnie cenna dla tego działu okazała się współpraca z Wojewódzkim Podkarpackim Konserwatorem Zabytków w Przemyślu, który udostępnił archiwa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Pozytywna decyzja Danuty Sobockiej pozwoliła także na skorzystanie z archiwum fotograficznego jej męża Wojciecha Sobockiego, zawierającego unikalne zdjęcia niezachowanych cerkwi z obszaru Ziemi Przemyskiej.
Więcej informacji: www.skarbypodkarpackie.pl (http://www.skarbypodkarpackie.pl/)

Osoby zainteresowane zakupem publikacji w cenie 98 zł brutto mogą to zrobić osobiście w siedzibie Stowarzyszenia „Pro Carpathia” w Rzeszowie (Rynek 16/1, II piętro, pokój 2.3). Osoby zainteresowane kupnem książki i jej przesyłką pocztą proszone są o przelanie pieniędzy na konto PL 13 2190 0002 3000 0046 4010 0101 oraz potwierdzenie tego faktu mailem (na adres info@procarpathia.pl) lub telefonicznie (+48 17 850 01 83 (tel:%28%2B48%2017%20850%2001%2083)), a także podanie dokładnego adresu do przesyłki. Cena jednej książki to 98 zł brutto plus 10,50 zł kosztów jej przesyłki poleconą paczką mini. W przypadku chęci zakupu dwóch lub więcej książek prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem przed przelaniem pieniędzy na konto w celu ustalenia kosztu przesyłki. Zwrot zakupionej i przesłanej książki przyjmujemy w ciągu 14 dni od daty otrzymania przesyłki.
Można książkę także kupić korzystając ze sklepu internetowego Wydawnictwa Carpathia: www.carpathia.net.pl (http://www.carpathia.net.pl/). Niebawem książka będzie również dostępna w wybranych, dobrych księgarniach.