PDA

Zobacz pełną wersję : Właśnie minęło 35 lat od urzędowej zmiany nazwy niektórych miejscowości [wydzielony]



asia999
23-10-2012, 22:07
Tak mi się skojarzyło - początkiem października minęło właśnie 35 lat od słynnego zarządzenia w sprawie zmiany nazw niektórych miejscowości m.in. bieszczadzkich :wink: na szczęście długo te zmiany nie funkcjonowały... :mrgreen:

bartolomeo
23-10-2012, 22:51
na szczęście długo te zmiany nie funkcjonowały... :mrgreen:Niektóre z tych nowych nazw oficjalnie funkcjonują do dzisiaj (nie w Bieszczadach, np. Nowe Sady niedaleko Kalwarii Pacławskiej czy Leszno na północ od Medyki).

Miejscowy
23-10-2012, 23:03
a w Bieszczadach Brzegi Górne się ostały
aha i też mówiłem: Trywolne ;D

bertrand236
24-10-2012, 00:03
I Sakowczyk...

buba
24-10-2012, 13:21
Niektóre z tych nowych nazw oficjalnie funkcjonują do dzisiaj (nie w Bieszczadach, np. Nowe Sady niedaleko Kalwarii Pacławskiej czy Leszno na północ od Medyki).

acz to chyba nie przypadek bo jak kiedys rozmawialam z ludzmi z Nowych Sadów to mowili ze nie chca wracac do starej nazwy i ta nowa im sie jak najbardziej podoba! ;)

tomas pablo
24-10-2012, 13:28
acz to chyba nie przypadek bo jak kiedys rozmawialam z ludzmi z Nowych Sadów to mowili ze nie chca wracac do starej nazwy i ta nowa im sie jak najbardziej podoba! ;)
dziwisz się im ? :mrgreen::mrgreen::mrgreen: ...bo ja nie - chociaż , tamta fajna była...

asia999
24-10-2012, 19:40
Niektóre z tych nowych nazw oficjalnie funkcjonują do dzisiaj (nie w Bieszczadach, np. Nowe Sady niedaleko Kalwarii Pacławskiej czy Leszno na północ od Medyki).
Masz rację. :-) Ale mi akurat chodziło ściśle o Bieszczady. Wydaje mi się, że z "nazwowej reformy" nic nie pozostało. Ale może się mylę?

a w Bieszczadach Brzegi Górne się ostały

I Sakowczyk...

Brzegi i Sakowczyk mają genezę jeszcze w latach 60-tych, "reforma" ich więc nie dotknęła, bo nie musiała. Podobnie np. Strzebowiska.

A podobno w pierwotnej wersji zmiany miały dotyczyć grubo ponad 1000 nazw. :shock:

buba
25-10-2012, 12:04
dziwisz się im ? :mrgreen::mrgreen::mrgreen: ...bo ja nie - chociaż , tamta fajna była...

tamta przynajmniej byla "jakaś" :-D a Nowych Sadow zapewne jak psów..

tomas pablo
25-10-2012, 13:07
tamta przynajmniej byla "jakaś" :-D a Nowych Sadow zapewne jak psów..
ano ...Hujsko / Wijsko jak zmieniło mieszkańców to i nazwę wypadałoby też zmienić...

partyzant
25-10-2012, 14:22
Warto pamiętać jakie stanowisko wobec zmienionych nazw zajął ówczesny Prezes ZLP Jarosław Iwaszkiewicz, który min. pisał..."W każdym razie zarządzone zmiany wzbudzają największe wątpliwości najróżniejszej natury.Rozumiem dokładnie, że zmieniono nazwę wsi Mordownia na wieś Spokojna, nawet zastanowiwszy się pojmuję, dlaczego wieś Przyhojnia zmieniono na nazwę Jodłówka...Ale dlaczego nazwę Czystogarb zmieniono na Górną Wieś, jaka jest różnica między nazwą Jahonka a nazwą Jasień? Chrzestni rodzice wyrażnie prześladują literkę"h". Dlaczego?..." Zarządzenie o zmianie nazw na szczęście wywołało oburzenie także w środowiskach naukowych, turystycznych(min.SKPB Wa-wa), protestował poseł Bender,Koło Gospodyń Wiejskich z Monasterca i inni. Na marginesie, wioski mojego pradziadka na Wołyniu już nie ma, tak jak wielu innych.

Miejscowy
25-10-2012, 16:48
Brzegi i Sakowczyk mają genezę jeszcze w latach 60-tych
fakt, Berehy Górne załapały się na wcześniejszą zmianę i ustalenie nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych z dnia 5 lutego 1968 r.
tu w pdeefie:
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WMP19680060034
można ściągnąć listę zmienionych nazw i nowe nazwy zachowały się chyba do dziś.
Woronikówka to oficjalnie nadal Walter?

creamcheese
25-10-2012, 17:06
Woronikówka to oficjalnie nadal Walter?
Czy oficjalnie to tego nie wiem, ale coraz wiecej map powraca do nazwy Woronikówka.
Pozdrawiam

asia999
25-10-2012, 19:29
Przywoływane tu Nowe Sady nazwę zmieniły jeszcze wcześniej bo w 1957 r.
Tym samym zarządzeniem zmieniono nazwę pewnej bieszczadzkiej miejscowości na nową - Lutowiska.
A teraz zagadka ;)
Jak Lutowiska nazywały się przedtem?

bartolomeo
25-10-2012, 19:48
Szewczenko. Ale to troszkę inna historia :wink:

asia999
25-10-2012, 20:05
Troszkę inna ale mniej więcej tak samo krótkotrwała jak los np. bieszczadzkiego Kazimierzowa z 77 r. :wink:
Brawo! : ) dla uzupełnienia tylko dodam, że dużo wcześniej nazwę Lutowisk też sztucznie zmieniono - na Urbanice (albo Urbań) i tez się nie przyjęło :razz:

a odnośnie Waltera to nazwy do tej pory nie zmieniono raczej więc oficjalnie obowiązuje ta. :(

Petefijalkowski
25-10-2012, 22:34
Czy oficjalnie to tego nie wiem, ale coraz wiecej map powraca do nazwy Woronikówka.
Pozdrawiam

W każdym razie jechanie ostre nóżkami nań jak było, tak jest i tak będzie.

creamcheese
26-10-2012, 08:32
A powiadają złe języki że wejście na Lackową od strony Izb jest piękniejsze...ale gdzie mu tam do :mrgreen:wejścia na Woronikówkę od Jabłonek:mrgreen: