PDA

Zobacz pełną wersję : Ostatni świadkowie historii



wp.krzysztof
13-01-2013, 01:08
http://www.youtube.com/user/apokryfruski?feature=watch
Pod tym adresem jest link do kanału użytkownika YouTube pod nickiem Apokryf Ruski. Około 120 filmów. Bardzo ciekawe wywiady z wiekowymi mieszkańcami regionu, na temat historii.

Na początek polecam kilka filmów - wywiadów z Wasylem Łysaczką z Wisłoka Wielkiego, Członkiem sotni Chrina. Opowiada o swojej młodości, o tym jak wstąpił do OUN, póżniej do UPA. O swojej walce, o zasadzce na generała Świerczewskiego w której brał udział.
http://www.youtube.com/watch?v=N1QSKbMHap0&NR=1&feature=endscreen

A tutaj wywiad z Teklą Gułycz - wspomnienia o ukraińskiej wsi Komańcza
http://www.youtube.com/watch?v=dAi6FEVSLPI

I wiele wiele więcej. Większość rozmów w języku ukraińskim, ale można zrozumieć, jeśli zna się podstawy rosyjskiego.

Miejscowy
13-01-2013, 13:07
dobrze wcześniej posłuchać z tłumaczeniem, aby osłuchać się rusińskich języków:
http://vimeo.com/43340437
filmy udostępniane przez Fundację "Losy Niezapomniane"

Jimi
13-01-2013, 15:08
nie znam ruskich języków dlatego tamte filmiki nie są dla mnie, jednak obejrzałam kilka ze strony polecanej przez Miejscowego. tak jak mówił Sławek, bardzo poruszyła mnie historia pana z Wetliny. bardzo przykro, że taka była kolej rzeczy w tym kraju

don Enrico
13-01-2013, 16:31
http://www.youtube.com/user/apokryfruski?feature=watch
Pod tym adresem jest link do kanału użytkownika YouTube pod nickiem Apokryf Ruski. Około 120 filmów. Bardzo ciekawe wywiady z wiekowymi mieszkańcami regionu, na temat historii.

(...).
Warto też wiedzieć że działania Apokryfu Ruskiego (występującego jako Zespół Otwartych Zasobów Edukacyjnych) są finansowane przez społeczność ukraińską z Kanady i mają za zadanie pokazać i udokumentować etniczność tych terenów.

delux
14-01-2013, 16:19
dobrze wcześniej posłuchać z tłumaczeniem, aby osłuchać się rusińskich języków:
http://vimeo.com/43340437
filmy udostępniane przez Fundację "Losy Niezapomniane"

No cóż wszyscy wiemy o tragedi w Terce ,to nie powinno się było zdarzyć, ale kto sieje wiatr to zbiera burzę,gdyby nie działania UPA nie było by akcji Wisła i mordu w Terce czy Zawadce Morochowskiej ,a tatuś tej pani z filmu ex mieszkanki Terki, poszedł służyć na ochotnika ,do sławnej z wielu mordów na naszych obywatelach dywizji SS Galizien po ukraińsku Hałyczyna .......

tomas pablo
14-01-2013, 18:39
..gdyby nie działania UPA nie było by akcji Wisła
mylisz się srodze...to tak , jakby na Litwie nie działał Tauras , nie byłoby tam represji i deportacji ?...a u nas np. Obławy Augustowskiej ?....
wystarczy dotrzeć chociażby do dokumentów PPR z lat 43/ 44 by wiedzieć co nas czeka. Samo pojęcie ( i definicja ) ''eksterminacja'' zostało użyte przez Karola Marxa , a deportacje sowieci stosowali już latach 20 -30 XX w.
To tylko tak dla przypomnienia, a nie dyskusji

delux
15-01-2013, 09:11
mylisz się srodze...to tak , jakby na Litwie nie działał Tauras , nie byłoby tam represji i deportacji ?...a u nas np. Obławy Augustowskiej ?....
wystarczy dotrzeć chociażby do dokumentów PPR z lat 43/ 44 by wiedzieć co nas czeka. Samo pojęcie ( i definicja ) ''eksterminacja'' zostało użyte przez Karola Marxa , a deportacje sowieci stosowali już latach 20 -30 XX w.
To tylko tak dla przypomnienia, a nie dyskusji
co ma piernik do wiatraka......Litwa i obława augustowska do mordu w Terce i akcji Wisła...?

Miejscowy
31-01-2013, 18:53
fajnie posłuchać relacji różnych stron.
szkoda, że nie ma takich filmików z relacjami np.
ubeków i enkawudzistów, najlepiej Żydów! (inna bajka, ale czytam właśnie "Armię konną"),
zwykłych polskich żołnierzy,
żydów,
no i polskiej ludności cywilnej.
a może nie jest jeszcze za późno, by wybrać się w Bieszczady na piwo?
niestety, wszystkie starsze osoby, które do tej pory poznałem w Bieszczadach, przyjechały w Bieszczady po wojnie.

tomas pablo
31-01-2013, 20:38
oj, młody człek chyba z Ciebie :mrgreen: były takie ''wspaniałe'' relacje przecież...a to ''Barwy walki'' Moczara , albo słynne książeczki ''z tygrysem'' , o panu Światle już nie wspomnę :twisted:
ps. Babel - faktycznie , jest super !!!

partyzant
31-01-2013, 21:40
Relacje ostatnich świadków są ciekawe ale nie zmienią faktów podstawowych. Na długo przed wojną przywódcy różnych odłamów nacjonalizmu ukraińskiego pozostawali na usługach szefa Abwehry Canarisa. Hitlerowcy w wypadku zajęcia w roku 1939 ziem od Bugu po Zbrucz mieli przygotowany plan wywołania powstania przy pomocy nacjonalistów ukraińskich. Polacy i Żydzi mieli zostać wymordowani w pierwszej fazie powstania, a następnie miało powstać marionetkowe państwo ukraińskie. Wejscie wojsk sowieckich 17 września przekreśliło natychmiastową realizację tego planu. Fakty te potwierdzają dokumenty z procesu norymberskiego. Dalszy przebieg wojny przesunął koszmar ludności polskiej do wiosny 1943, kiedy to zaczęło się masowe wycinanie ludności polskiej we wsiach. W oddziałach siekierników także przy dobijaniu rannych brały udział osoby nieletnie urodzone około 1930 roku. Ktoś z was zna ich relacje ?

don Enrico
01-02-2013, 09:53
A Smarzowski kombinuje jak by tu film o tym nakręcić.
Nie uda mu się, w dodatku z jego skłonnością do czarnych kolorów, na pewno się nie uda.
Każdy się boi tematu jak diabeł święconej wody.

partyzant
01-02-2013, 11:47
Cokolwiek chcę powiedzieć na ten temat, brakuje mi odpowiednich słów. Może to komuś nie wynika z moich tekstów ale Ukraińców traktuję jak braci, są mi najbliżsi nie tylko po krwi. Obecnie razem z przyjaciółmi pomagamy ukraińskiemu chłopcu sierocie, bo jego babcia kilka lat temu przywiozła go do Polski. Tam na Wschodzie rozegrała się jego straszna rodzinna tragedia dlatego on nie chce tam wracać, ani mówić po ukraińsku. Wiem, że powinien znać ojczysty język, dałem nu Biblię pisaną po ukraińsku i co z tego ? Nie chcę żeby ktoś mu przypisywał odpowiedzialność za naszą trudną historię tylko z racji pochodzenia. Zapewne nie uniknie złośliwych przezwisk i docinek. Liczę może naiwnie, że może wreszcie zdolni i mądrzy ludzie opowiedzą o tym tak, żeby jakoś w miarę obiektywnie zawstydzić obie strony. Cieszy mnie zrywanie bolesnych plastrów z zafałszowanych ran, takich jak Akcja Wisła. Wiedząc o tej Akcji dośc dużo, jako Polak wcale nie czuję się komfortowo, po kolei trzeba to robić dalej, tylko jak ? Na wschodzie jak grzyby po deszczu wyrastają pomniki popleczników Hitlera, których nazywają hierojami. Film Żelazna Sotnia może być opowiastką na temat folkloru a nie świadectwem historii. Po tamtej stronie powstaje mitologia, która dominuje w całej historii Ukrainy. A co u nas ? kłótnie o Jedwabne, Pokłosie. Katyń nie tak ważny jak Smoleńsk z toruńskim monopolem na prawdę.
Więc zdolni do dzieła, przed nami węzeł gordyjski i puszka pandory z medalami.

creamcheese
01-02-2013, 12:54
Po tamtej stronie powstaje mitologia, która dominuje w całej historii Ukrainy.
Chyba długo będziemy czekać na, nazwijmy to, pojednanie. Polacy mieszkający po tamtej stronie "dziękują" nam za pomoc w Pomarańczowej Rewolucji. Twierdzą, że po niej odrodził się na Ukrainie, i ma się coraz lepiej nacjonalizm w najgorszym wydaniu (jakby mógł być lepszy lub gorszy). Pozdrawiam

Miejscowy
08-02-2013, 15:17
a dzisiaj w radio można było posłuchać opowieści, pochodzącej z Wołynia pani Felicji Konarskiej, która jako 6-letnia dziewczynka została wraz ze swoją rodziną wywieziona na daleką północ ZSRR.
aktualnie można posłuchać na stronie trójki:
http://www.polskieradio.pl/9/1363/Artykul/778454,Lagry-oczami-dziecka-lesoruby-nas-lubili

szymon magurycz
09-02-2013, 23:39
Gwoli jasności: Apokryf Ruski to jedna osoba, która raz, dzięki swoim staraniom, otrzymała grant z Kanady. Na co dzień nie jest finansowana przez Ukraińców z Kanady, działa w dużym stopniu na własną rękę, z własnej woli, wiedziona pasją.
Wedle mnie, permanentne łączenie horroru na Wołyniu z "tylko" ponurą Akcją "Wisła" do niczego nie prowadziło, nie prowadzi i nie zaprowadzi. Może w końcu kiedyś mądrzejszy wyciągnie rękę do zgody. Ciekawe kto to będzie?

diabel-1410
10-02-2013, 00:23
Przykro mi to pisać Szymonie-ale dopóki nie znikną po obu stronach oszołomy spod znaku nacjonalizmu to ten konflikt będzie trwał a przy złej sytuacji politycznej może się nasilać:-(

partyzant
11-02-2013, 14:24
Według Apokryfu Ruskiego sprawa wydaje się jasna, wszyscy Łemkowie są Ukraińcami i kropka. Nie ma znaczeniato, że jeszcze sto lat temu opcja proukraińska była zdecydowanie odrzucana przez większość łemkowskich wsi, wyjątek stanowi tzw.Republika Komańczańska. Może to stare dzieje ale są one świadectwem historii .

trzykropkiinicwiecej
11-02-2013, 15:55
Opcja rumuńsko-żydowska nie wchodzi w rachubę? K...wa a ja już sobie odpowiednią szufladkę z etykietą przygotowałem.

partyzant
11-02-2013, 17:59
Zapytaj autora publikacji " Łemkowie", która jest do kupienia u Szocińskiego w Cisnej. Strona 15 temat" Proces rozwoju świadomości etnicznej narodu rusnackiego do 1947r." W tej książce sa też relacje naocznego świadka wysiedleń Łemków w 1945 roku !
[wyedytowano]

trzykropkiinicwiecej
11-02-2013, 18:22
El PArtizante dalej chodzi po lesie i strzela... fochami. :)
Druga Tura... Drugi Tur co najwyżej, albo bawole z cielęcym spojrzeniem. Absolutny brak klepek, to przynajmniej u mnie. Nic nie styka. Nie przywiera znaczy się, na dłużej, bo i po co.
A ja powiem że nie Wszyscy Łemkowie są Ukraińcami, znam takich co nie są. Bo nie chcą. I takich co nie, bo nie, i też takich co dalej są Komańcze Różowoskórne.
"Uczone są Łososie... i tresowane szczury"

partyzant
11-02-2013, 18:34
Rozmowa z tobą to starata czasu i nic wiecej, pa.

gpz
13-02-2013, 03:09
Co za bzdury ze wszyscy Lemkowie sa Ukraincami,ja mieszkam w Kanadzie od lat, i jest tu wielu Lemkow ,chcialbym zobaczyc jak mojego kolege ktory sam sie nazywa Lemkiem a jego rodzina pochodzi z Wetliny nazywasz Ukraincem :lol:

don Enrico
13-02-2013, 10:08
Co za bzdury ze wszyscy Lemkowie sa Ukraincami,ja mieszkam w Kanadzie od lat, i jest tu wielu Lemkow ,chcialbym zobaczyc jak mojego kolege ktory sam sie nazywa Lemkiem a jego rodzina pochodzi z Wetliny nazywasz Ukraincem :lol:
Jak to ?
Zaskakujesz mnie !!!
Przecież naukowcy ukraińscy już dawno ustalili że Łemkowie to Ukraińcy.
Dlatego siedzi sobie taki Nikifor na placyku przed kościołem we Lwowie, a gdzie ma siedzieć ?
Szkoda że Apokryf nie zrobił z nim wywiadu. Szkoda.