PDA

Zobacz pełną wersję : Diamenty marmaroskie - gdzie szukać ?



mauro
27-08-2013, 20:25
Gdzie, w Bieszczadach , mozna znależć kryształy górskie, tzw . diamenty marmoroskie. O kamieniołomach w okolicach Rabego słyszałem ale chciałbym coś wiedzieć wiecej. A przy okazji - jakie jeszcze ciekawe minerały są do ew. znalezienia ?

TQT
28-08-2013, 00:05
sód i potas zdaje się. ale dokładnie się nie orientuję. konkretnie w strumieniu Wołosaty, ale zdaje się, że też w innych strumieniach występują.
czy inni Forumowicze potwierdzają??

bartolomeo
28-08-2013, 08:01
Sód i potas w strumieniu? Byłbym skłonny przypuszczać :mrgreen:, że to wykluczone - tak jak niewiele z chemii pamiętam to widok potasu wrzuconego do wody mam do dziś przed oczami :wink: Sodu do wody nie wrzucałem, ale z opisu tego pierwiastka wynika, że i on w wodzie by nie poleżał.

Michał
28-08-2013, 17:58
Witam

Jak już to marmaroski. I jak sam piszesz to rejon całej doliny Rabiańskiego. Szukaj na osuwiskach fliszowych. Jednak nie są one tak czyste jak sugeruje ich nazwa. To po prostu kryształy górskie.
Inne miejsce gdzie je widywałem to rejon Wetliny. Są to jednak dość małe okazy (największy ma 8mm).
W tych samych rejonach są inne ciekawe minerały. Część jest trująca więc nie podaję gdzie. Poza tym na powietrzu tracą swoje piękno.

TQT
Miejta litość. Sód i potas to metale, a nie minerały. Występują w każdej wodzie w postaci soli.

Pozdrawiam

mauro
28-08-2013, 21:08
Dzięki ! Rzeczywiscie, marmaroski , od rumuńskiego Marmarosz, gdzie wystepuje obficie.

Browar
28-08-2013, 23:51
Był już taki wątek http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/2639-Skarby-Bieszczad%C3%B3w-mineraly-i-skamienialosci
Z ciekawych rzeczy można oprócz kryształu górskiego znaleźć realgar (siarczek arsenu AsS), aurypigment (siarczek arsenu As2S2), czerty chalcedonowe i opalowe, sfaleryt (siarczek cynku ZnS), cynober (siarczek rtęci HgS), limonit, przeróżne odmiany kalcytu, piaskowce hieroglifowe, numulity i inne skamieniałości (np ryby), kokolity, rogowce. W ogóle dziwnych,egzotycznych skał jest dość sporo, nawet znajdą się takie z sodem i potasem np skalenie sodowo-potasowe :twisted:

Michał
29-08-2013, 20:17
Witaj Browar

Tak tylko dla ścisłości. As2S3, a poza tym te z sodem i potasem to nadal nie czyste metale.
Bardziej złożone związki (glinokrzemiany).
:-)

Pozdrawiam

Hero
30-08-2013, 21:09
Jak się znajduje takie ciekawostki ? Pytam, bo troszkę się wałęsałem potokami, ale nic z minerałów nie widziałem, no może poza kamykiem przeciętym żyłą kwarcu. Jak się znajduje takie minerały ? Wystarczy patrzeć pod nogi, czy może trzeba rozkopywać brzeg potoku, albo z daleka świecić latarką po zmroku i zerkać gdzie błyszczy ?
Zgaduję, że te trujące to związki arsenu ?

mauro
30-08-2013, 22:44
Był już taki wątek http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/2639-Skarby-Bieszczad%C3%B3w-mineraly-i-skamienialosci
Z ciekawych rzeczy można oprócz kryształu górskiego znaleźć realgar (siarczek arsenu AsS), aurypigment (siarczek arsenu As2S2), czerty chalcedonowe i opalowe, sfaleryt (siarczek cynku ZnS), cynober (siarczek rtęci HgS), limonit, przeróżne odmiany kalcytu, piaskowce hieroglifowe, numulity i inne skamieniałości (np ryby), kokolity, rogowce. W ogóle dziwnych,egzotycznych skał jest dość sporo, nawet znajdą się takie z sodem i potasem np skalenie sodowo-potasowe :twisted:





Dziękuję ! Teraz tylko trzeba zagłębić się w fachową literaturę.

Michał
30-08-2013, 23:28
Witaj Hero


Jak się znajduje takie ciekawostki ? Pytam, bo troszkę się wałęsałem potokami, ale nic z minerałów nie widziałem, no może poza kamykiem przeciętym żyłą kwarcu. Jak się znajduje takie minerały ? Wystarczy patrzeć pod nogi, czy może trzeba rozkopywać brzeg potoku, albo z daleka świecić latarką po zmroku i zerkać gdzie błyszczy ?
Zgaduję, że te trujące to związki arsenu ?

Raczej nie w potokach. Tam jeno złota. I nie w tych górach.
A po zmroku lepiej nie widzieć co błyszczy w chaszczach przy potokach :-)
Zgadujesz prawidłowo jednak nie tylko te minerały.
Pod nogi warto patrzeć. Ostatnio w pewnych górkach idąc szutrówką na nowo
wzbogaconą łomem kamiennym natrafiłem na przepiękne okazy fluorytu i barytu.
A takie okazy najczęściej tam, gdzie nie wolno wejść. Mam na słowie Bieszczady.
Gdzie kryształy górskie pisałem. Pozostałe w skałach i kamieniołomach, które toto odkrywają.

Pozdrawiam

TQT
31-08-2013, 00:41
TQT
Miejta litość. Sód i potas to metale, a nie minerały. Występują w każdej wodzie w postaci soli.

Pozdrawiam
a, to przepraszam. chciałem pomóc - wyszło jak zwykle :(

mKSU
08-12-2014, 00:13
w grubym kamieniołomie w Rabem, najlepiej po deszczu gdy słonko wyjdzie zza chmur :)
Fajna zabawa jest, kto znajdzie większy, oczywiście tylko gdy kamieniołom nie pracuje, i na WŁASNE ryzyko gdyż wstęp tamoj zabroniony jest!

zemanek30
06-01-2015, 11:04
Witam. Ja w Bieszczadach nie szukam diamentów. Podziwiam przyrodę.
Wszystkim życzę- szczęśliwego NOWEGO 2015 roku

mKSU
07-01-2015, 19:48
Witam. Ja w Bieszczadach nie szukam diamentów. Podziwiam przyrodę.
Wszystkim życzę- szczęśliwego NOWEGO 2015 roku

sporo wniosłeś do tematu, dziękujemy za Twoją opinię.