PDA

Zobacz pełną wersję : Brusno - (nie)istnienie w kamieniu



Wojtek Pysz
11-02-2014, 10:38
Myślę, że prezentacja tej książki w tym dziale nie będzie mi poczytana za poważne naruszenie regulaminu. Teren, którego dotyczy książka jest bardzo "bieszczadopodobny". To też kraina cerkwi, kamiennych krzyży, powojennych wysiedleń, zdziczałych sadów i zasypanych studni. Dodatkowo - wydawcą jest nasz forumowicz szymon-magurycz (http://forum.bieszczady.info.pl/member.php/3259-szymon-magurycz)

Książkę można zamówić, wpłacając darowiznę na konto Stowarzyszenia „Magurycz” w wysokości nie mniejszej niż 40 złotych.
Wpłata musi być zatytułowana: DAROWIZNA NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ B
Numer konta: 52 1020 1026 0000 1102 0118 9554
W przypadku „zamówienia” więcej niż jednego egzemplarza, kwotę wskazaną należy pomnożyć, a po literze „B” w tytule wpłaty dodać odpowiednią cyfrę, czyli 2, 3, 4 itd. Koszty wysyłki pokrywa „Magurycz”. Nastąpi ona nie później niż 3 dni po zarejestrowaniu wpływu na konto. Kontakt w sprawie zamówień: Szymon Modrzejewski - szymon@magurycz.org

33494 33495 33496

Spis treści:

Olga Solarz - „Losy wykute w kamieniach. Historie niektórych rodzin kamieniarskich ze Starego i Nowego Brusna”;
Filip Modrzejewski - „Wiejskie cmentarze, podobne litery, galernicy cyrylicy”;
Damian Nowak - „Hier ruht in Gott. Cmentarze osadników józefińskich na Lubaczowszczyźnie”;
Mariusz Koper - „Inskrypcje nagrobne na cmentarzach greckokatolickich ziemi tomaszowskiej i lubaczowskiej”;
Agnieszka Szokaluk-Gorczyca - „Nagrobki bruśnieńskie na terenie byłego zaboru rosyjskiego”;
Szymon Modrzejewski - „Rzut oka na upamiętnienia roku 1848 na Roztoczu Wschodnim i w innych rejonach Galicji + fotografie (z opisem) 27 upamiętnień z Galicji”.

tomas pablo
11-02-2014, 12:08
są tutaj dwa miejsca bieszczadzkie- krzyże pańszczyżniane w Jaworcu i Balnicy. Do formy krzyża w Jaworcu oko większości z nas się przyzwyczaiło , lecz tu zobaczymy zdjęcie jak RZECZYWIŚCIE on wyglądał !
Książka zawiera garść informacji o potężnym ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie, historię zapomnianych twórców. Pozwoli nam zapoznać się z odczytywaniem inskrypcji kamiennych form.
Polecam !

szymon magurycz
17-02-2014, 12:09
Szanowny Wojciechu,
serdecznie dziękujemy za zamieszczenie powyższej informacji. Mam nadzieję, że znajdą się chętni do poszerzenia swojej wiedzy na temat ludowej kamieniarki Polski południowo-wschodniej. Także dlatego, że i w Bieszczadach znaleźć można wyroby ze Starego Brusna.
Ps.: wydawcą jest Stowarzyszenie Magurycz, nie ja sam :)