PDA

Zobacz pełną wersję : Wątek "Historia Bieszczadów"



bartolomeo
20-02-2014, 16:41
Drodzy Forumowicze,

Od pewnego czasu (w zasadzie od początku) wątek "Historia Bieszczadów i nie tylko! (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/4048-Historia-Bieszczad%C3%B3w-i-nie-tylko!)" z Bieszczadami związany był mniej niż bardziej, ale przynajmniej tytułowa historia się tam przewijała. Obecnie daleko mu jest zarówno do Bieszczadów jak i do historii, rządzi tam głównie polityka... a za polityką, jak zawsze, ciągnie się smrodek osobistych ataków i personalnych animozji. Niestety.

Co dalej z tym wątkiem? Można zmienić nazwę np. na "Sprawa ukraińska [dawniej Historia Bieszczadów]" (lub inaczej, czekam na propozycje) i przenieść go do oftopu. Można pójść bardziej radykalnie i więcej juz tego wątku nie otwierać dodając do regulaminu forum zakaz dyskusji na współczesne tematy polityczne bo to zawsze (podkreślam: zawsze) prowadzi do kłótni. Można oczywiście otworzyć i pozostawić tak jak jest teraz. A można pewnie zupełnie inaczej...

Żeby była jasność nikt w żaden sposób nie dąży do ograniczenia dyskusji o historii Bieszczadów, także tej związanej z szeroko rozumianą rzezią wołyńską. Wątek "Historia Bieszczadów" został zamknięty nie ze względu na rozmowę o historii ale ze względu na panoszącą się w nim obecnie politykę. Sprawy historyczne mogą się na forum pojawiać do woli i bez ograniczeń, ale do podjęcia decyzji dotyczącej przedmiotowego wątku proszę się powstrzymać od bieżącej polityki.

Jakie jest Wasze zdanie Forumowicze?

delux
20-02-2014, 17:18
Trudno się powstrzymać gdy krew się leje....a najłatwiej zamknąć......usta....

creamcheese
20-02-2014, 17:35
Z każdym z rozmówców, można się w pewnych kwestiach zgadzać a w pewnych nie.W momencie gdy posty wymykały sie spod tytułu wątku, przestawałem czytać... Gdy dyskusja mija się z tematem a do tego ociera o personalne przytyki, staje sie po prostu niesmaczna.
A zamykanie ust...nie przesadzajmy, nawet najgłośniejsze kanapowe krzyczenie na forum nie zmieni toczących sie na Ukrainie wydarzeń
Pozdrawiam

delux
20-02-2014, 17:45
Szczególnie jesli się wcześniej z tej kanapy stwierdziło że ...nięważne kto będzie zwycięzcą....

creamcheese
20-02-2014, 19:40
Wyrywanie z kontekstu... tak rodzą sie problemy ze zrozumieniem sensu.
Pozdrawiam Cię ciepło

sir Bazyl
20-02-2014, 20:08
Drodzy Forumowicze,

Od pewnego czasu (w zasadzie od początku) wątek "Historia Bieszczadów i nie tylko! (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/4048-Historia-Bieszczad%C3%B3w-i-nie-tylko!)" z Bieszczadami związany był mniej niż bardziej, ...
Co dalej z tym wątkiem? Można zmienić nazwę np. na "Sprawa ukraińska [dawniej Historia Bieszczadów]" (lub inaczej, czekam na propozycje) i przenieść go do oftopu. Można pójść bardziej radykalnie i więcej juz tego wątku nie otwierać dodając do regulaminu forum zakaz dyskusji na współczesne tematy polityczne bo to zawsze (podkreślam: zawsze) prowadzi do kłótni. (...)

Jakie jest Wasze zdanie Forumowicze?
Już dawno powinien ten wątek znaleźć się w oftopie a obecnie po prostu powinien zostać zamknięty. Jest tyle miejsca w internecie gdzie można sobie do woli politykierować a nawet robić osobiste wycieczki w kierunku innych uczestników takich dyskusji. Nie pisaną, bardzo dobrą moim zdaniem zasadą na naszym forum było nie poruszanie bieżących tematów politycznych ale pewnie lepiej faktycznie dodać taki punkt do regulaminu.

Wojtek Pysz
20-02-2014, 20:20
Obecnie daleko mu jest zarówno do Bieszczadów jak i do historii, rządzi tam głównie polityka...

Swój stosunek do dyskusji, prowadzonej w tym wątku, wyraziłem zdecydowanie (choć dyskretnie) przez .... nieuczestniczenie w nim.



Co dalej z tym wątkiem? ... zmienić nazwę ... przenieść go do oftopu.

Zmienić. Przenieść.

don Enrico
20-02-2014, 22:21
Szkoda, bardzo szkoda że wątek zamknięty.
Chętnie poczytałbym sobie o "historii Bieszczadów"
szkoda tylko , że w tym wątku tak mało o tej historii bywało...

partyzant
20-02-2014, 22:26
To prawda, że od historii wątek przeszedł do teraźniejszości i może lepiej żeby go nie było. Muszę jednak przyznać, że była okazja poznać wrażliwość i sposób myślenia wielu forumowiczów. Teraźniejszość ma to do siebie, że jutro będzie już historią więc temat i tak gdzieś wypłynie. Póki co zrobię sobie w ramach terapii powtórkę z Przypowieści Salomona oraz posłucham coś z Grechuty.

Jimi
20-02-2014, 22:42
Myślę że wątek powinien zostać, tylko nazwa ma się nijak do toczącej tam dyskusji, którą należałoby wydzielić a jeżeli nie chcemy polityki to usunąć.

szymon magurycz
21-02-2014, 11:00
Nie muszę równać w dół, nie muszę zniżać się do poziomu, który uważam za niski, nijaki. Pozostaje zignorować kpiny. Nawiązując do historii Bieszczadów całych, a mając na myśli fakt, że ona dokonuje się także na naszych oczach rzec warto, że jedna z majdanowych sotni, nazywana bojkowską (złożona z autentycznych Bojków, niektórych miałem okazję poznać) nie bez szwanku wyszła z wczorajszych starć. Jeden z jej członków został postrzelony dwukrotnie przez snajpera, w bark i biodro, żyje, jest po operacji, właśnie organizujemy jego przejazd do Polski na dalsze leczenie. W Przemyślu przebywa już w szpitalu dzieciak (16 lat), który rozpakowując na Majdanie paczkę z lekami natrafił na bombę, ta urwała mu całą jedną dłoń, w drugiej stracił część palców. Jutro jedziemy z automajdanem do zdemilitaryzowanego Lwowa dostarczyć to, co udało nam się uzbierać tu, także dzięki uczestnikom tego forum i niektórym mieszkańcom Bieszczadów, ściśle Wetliny. Gdyby ktoś chciał pomóc, to proszę o kontakt: szymon@magurycz.org, 600-688-811.
Proszę wybaczyć, że pozwalam sobie na taki akurat komentarz. Sam wątek powinien trwać, jednak jego treść nie powinna odbiegać aż tak daleko od tytułu.

Recon
21-02-2014, 17:49
Chociaż nie wiem w czym to tak uraziłem Forumowiczów (nie będę wymieniał po nickach... zakładam, że Wszystkich)... jednak Wszystkich bez wyjątku przepraszam.
Przepraszam też tych co chcieli w "Historii Bieszczadów" coś napisać, ale przez moje wpisy zastali wątek zamknięty. Myślałem, że ten wątek przez "pewne" naleciałości historycznie wplecie się w bieżącą sytuację, co ładnie ujął partyzant. Starałem się sytuację na Ukrainie przedstawić bezstronnie i wskazywać (chociaż zapewne dla wielu zbyt subiektywnie) to co uciekało z ogólnego chaosu medialnego, pokazać złożoność sytuacji i co może grozić naszym sąsiadom ze wschodu. Może było tam trochę polityki, ale też starałem się tylko wskazywać. Każdy przecież, jeśli Tu wchodzi to znaczy, że ma dostęp do informacji w necie i mógł sobie wszystko zweryfikować. OK, przepraszam i za to. Przepraszam też za impuls jaki dałem moderatorowi, który niczym Salomon wydał wyrok zamknięcia wątku, chociaż z mojego punktu widzenia lepiej gdyby zamknięcia dokonał inny moderator a tak wyszło jak wyszło. W swoim czasie, nigdy mi nie przyszło nawet na myśl by tak zamknąć dyskusję na Tym Forum. A tu proszę jakie to proste!
Jeszcze raz PRZEPRASZAM za wszystko co złe z mojej strony dotknęło Forumowiczów i to Forum.
Tymczasem skorzystam z mądrości Salomona i... https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQBEzQ6layzW3c5Rd4e7ln6CctkmGFog 9RhJUwd6S4M0nsE7SnGIg

sir Bazyl
21-02-2014, 19:09
Nie ma to jak szczere przeprosiny ...Łza się w oku kręci!
PS
Salomon to ten od nart? Bo ten ze zdjęcia to jakiś od nici. I bądź tu mądry jak nikt bezstronnie nie wskaże właściwego! A w głowie złożoność sytuacji spowodowała ogólny chaos. Ale wiem co zrobię - zweryfikuję sobie w internecie!
PS PS
Jeśli komuś za mało przepraszam to można posłuchać SZPALA:

http://www.youtube.com/watch?v=p58q0UYrbSc

Szczepan Ł.
22-02-2014, 13:01
Pewnie zostanę skrytykowany za to co napiszę, ale trudno..
To bardzo dobrze, że pojawiła się, że tak powiem "oddolna" inicjatywa pomocy humanitarnej dla naszych sąsiadów - jest to super inicjatywa - pomoc (komukolwiek) na zasadzie dobrowolności, jest czynem szlachetnym i godnym pochwały, ale zastanawia mnie inna kwestia.

Otóż dlaczego polski rząd, za pieniądze polskich podatników finansuje leczenie majdanowych oszołomów ? - rozumiem, że gdyby w Warszawie doszło do zamieszek podczas któregoś z "Marszów", to ukraińscy podatnicy z chęcią i radością w sercu zapłaciliby za leczenie polskich narodowców, którzy odnieśli obrażenia podczas starć z policją ?...
I jeszcze jedno - przemarsz i okrzyki polskich narodowców to faszyzm - natomiast zabijanie milicjantów przez banderowców z Majdanu, to walka o Wolność, demokrację i prawa obywatelskie... - że tak sobie pozwolę cynicznym akcentem zakończyć swoją wypowiedź.
PS
Piszę to pod wpływem emocji - moja Mama, płacąca podatki w Polsce od kilkudziesięciu lat, oczekuje (w kolejce) na bardzo poważną operację - ale ważniejsi są neo-faszyści z Majdanu - oni mają zapewnioną opiekę medyczną (od polskiego rządu) szybko i gratis...

Marcowy
22-02-2014, 14:49
Przepraszam też za impuls jaki dałem moderatorowi, który niczym Salomon wydał wyrok zamknięcia wątku, chociaż z mojego punktu widzenia lepiej gdyby zamknięcia dokonał inny moderator a tak wyszło jak wyszło.

Dla jasności: decyzja o zamknięciu (być może czasowym) wątku została przedyskutowana przez czynnych modów, Bartek miał odwagę wykonać czynność techniczną. Kiedyś takie działania przeprowadzał Admin/Właściciel, ale ostatnio rzadko tu bywa. Nie jest to na tym forum pierwszy przypadek, gdy odchodzenie od tematu wątku (bo gdzie "Historia Bieszczadów", a gdzie Majdan czy zdrajca-Tusk?!) powoduje jego zamknięcie, więc nie ma co rwać szat, tylko trzeba uderzyć się we własne piersi i wyciągnąć wnioski.

Drugi aspekt sprawy: co do tematu wątku, to jestem za tym, żeby wpisać do regulaminu forum zakaz uprawiania polityki nie mającej związku z Bieszczadami. Niech to miejsce pozostanie wolne od Twoich, Recon, i moich poglądów politycznych. Jest mnóstwo miejsc - wirtualnych i realnych - w których można się udzielać, wygłaszać tyrady czy dawać upust rozczarowaniom. Nadajmy naszym wirtualnym Bieszczadom status azylu, bo przecież te realne są prawdziwym azylem dla nas wszystkich. I wpiszmy to do regulaminu, bo, jak napisał sir Bazyl, niegdyś zakaz politykowania był zasadą niepisaną, której wszyscy przestrzegali, ale teraz - jak widać - to nie wystarcza.

Wojtek Pysz
22-02-2014, 19:22
... jestem za tym, żeby wpisać do regulaminu forum zakaz uprawiania polityki nie mającej związku z Bieszczadami.
...
Niech to miejsce pozostanie wolne od .... poglądów politycznych. Jest mnóstwo miejsc - wirtualnych i realnych - w których można się udzielać, wygłaszać tyrady czy dawać upust rozczarowaniom. Nadajmy naszym wirtualnym Bieszczadom status azylu, bo przecież te realne są prawdziwym azylem dla nas wszystkich.

Popieram kierunek: "to forum wolne od polityki".

Gdy chcę coś kupić, idę do sklepu. Gdy chcę naprawić samochód, jadę do serwisu. Gdy chcę pojeździć na łyżwach, idę na lodowisko. Gdy chcę się napić, .... może nie będę opowiadał.

Natomiast jeżdżenie na łyżwach po sklepie lub samochodem po lodowisku nie jest najlepszym pomysłem. Przy wejściu do większości sklepów nie ma napisów zabraniających wjazdu na łyżwach; może dlatego, że ludzie sami to wiedzą. U nas umieściłbym taki napis.
Ja też bym chciał - jak Tomek napisał - mieć tutaj azyl.

biesmirek1
22-02-2014, 20:35
Popieram kierunek: "to forum wolne od polityki".

Gdy chcę coś kupić, idę do sklepu. Gdy chcę naprawić samochód, jadę do serwisu. Gdy chcę pojeździć na łyżwach, idę na lodowisko. Gdy chcę się napić, .... może nie będę opowiadał.

Natomiast jeżdżenie na łyżwach po sklepie lub samochodem po lodowisku nie jest najlepszym pomysłem. Przy wejściu do większości sklepów nie ma napisów zabraniających wjazdu na łyżwach; może dlatego, że ludzie sami to wiedzą. U nas umieściłbym taki napis.
Ja też bym chciał - jak Tomek napisał - mieć tutaj azyl.
Zgadzam się z Tobą Wojtku w stu procentach.

długi
23-02-2014, 01:02
Popieram kierunek: "to forum wolne od polityki".

też tak sądzę

długi
23-02-2014, 01:06
Cieszę się, że nie tylko pieniądze darczyńców, ale i moje podatki pomagają rannym.

tomas pablo
23-02-2014, 09:54
zdecydowanie pomoc , w większości jest od organizacji POZARZĄDOWYCH (np.Otwarty Dialog, Caritas i inne ) i darczyńców ( nie łudżmy się, że nasz NFZ jest taki hojny ! )
co do wątku - też jestem ZA .Polityki mamy aż ZA NADTO wszędzie dookoła !

skyrafal
23-02-2014, 17:37
Moim zdaniem właśnie o czym jak o czym, ale o historii Bieszczadów i związanych z tym regionem konfliktach nie można rozmawiać inaczej niż w ścisłym nawiązaniu do polityki i to międzynarodowej polityki wielkiego formatu.
Przecież to właśnie w Bieszczadach starły się interesy Polski, ZSRR, Ukraińców, Niemiec hitlerowskich. Przecież Bojkowie i Łemkowie, którzy przywędrowali nie z Ukrainy tylko dzisiejszej Mołdawii, Węgier, Rumunii zostali "wkręceni" czystki etniczne i międzynarodową politykę odbywającą się w Moskwie, Berlinie, Jałcie.

To samo dziś. Jeśli jakieś obecne ukraińskie stronnictwa nawołują do przyłączenia niektórych polskich powiatów do Ukrainy to przepraszam, ale nie jest to chyba twórczość artystyczna tylko właśnie polityka.

Bardzo dobrze, że ludzie dyskutują na takie tematy, wymieniają poglądy więc nie wygaszajcie sztucznie dyskusji ponieważ są to bardzo ważne sprawy.
W takich dyskusjach będą oczywiście obecne emocje - w końcu jesteśmy ludźmi, a nie cyborgami.

delux
24-02-2014, 10:22
Zgadza się kolego.....dokładnie tak!

bartolomeo
25-02-2014, 20:21
będą oczywiście obecne emocjeJak dotąd emocje w wątku decydującym o przyszłości polityki na forum są - poza dwoma postami - raczej niewielkie, do wątku zaglądnęło 59 osób ale wypowiedzieć raczyło się już tylko 16 (stan na godzinę 17oo).

Większość z wypowiadających się poparła najdalej idący wniosek o zakazie dla polityki na forum. "Historia Bieszczadów" zostanie posprzątana i otwarta (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/4048-Konflikt-polsko-ukrai%C5%84ski-wcze%C5%9Bniej-quot-Historia-Bieszczad%C3%B3w-quot), dyskusja polityczna zostanie wydzielona do odrębnego, zamkniętego wątku (http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/8486-Kijowski-Euromajdan-i-okolice-wydzielony).

Marcowy
26-02-2014, 16:03
Admin/właściciel zmienił regulamin i w punkcie 4 mamy nowy zapis (http://forum.bieszczady.info.pl/announcement.php?f=7).

Zamykam wątek i życzę miłego dnia 8-)

bartolomeo
12-01-2015, 21:44
Już prawie rok obowiązuje na forum zapis o zakazie politykowania. Przypominam, że zakaz obowiązuje na całym forum, także na Shoutboksie.

Miłego dnia :smile: