PDA

Zobacz pełną wersję : Przedwojenne Bieszczady Gorgany i Czarnohora



diabel-1410
16-03-2014, 10:09
http://www.granice.pl/recenzja,przedwojenne-bieszczady--gorgany-i-czarnohora--najpiekniejsze-fotografie,10167
To może być interesujące

jest_gites
16-03-2014, 11:48
Świetny album. Wspaniale fotografie świata, którego dziś próżno szukać.

barszczu
17-03-2014, 22:34
Świetny album. Wspaniale fotografie świata, którego dziś próżno szukać.

Album ciekawy, ale zdjęć z Bieszczadów w nim jak na lekarstwo, a jeśli już to Bieszczady Wschodnie, a nie Zachodnie (czyli te leżące obecnie
na terenie RP)

Petefijalkowski
30-04-2014, 12:54
Czesc,

zawsze mnie ciekawilo i to moze byc dobry watek do zadania pytania. Jak sie maja przy takich albumach kwestie praw autorskich oraz korzystania z wlasnych kolekcji np pocztowek, zdjec przedwojennych?
Przykladowo - Pan Andrzej Wielocha ma 100 zdjec pocztowek ktore nabyl droga kupna w antykwariacie/na aukcjach. Chce wydac album jak wyzej - czy po prostu moze dokonac zeskanowania obrobki itp
zlozyc i wydac oraz sprzedawac? Czy ma tu miejsce bardziej skomplikowana sytuacja bo trzeba no nie wiem, szukac kto mogl zrobic zdjecie pocztowke, spadkobiercow?

Bede wdzieczny za pomoc.

Piotrek

jank
30-04-2014, 19:17
O ile mnie pamięć nie myli, wszystkie majątkowe prawa autorskie wygasają po 70 latach.
Jeśli więc sam sfotografuje czy zeskanuje przedwojenną pocztówkę, może czynić z tym co zechce.
:grin:

Petefijalkowski
30-04-2014, 20:20
dziękuję - tak też mi się gdzieś obiło o uszy....

bartolomeo
30-04-2014, 22:03
Z tym obijaniem się o uszy to może być śliska sprawa :wink: Mnie się też "70 lat" obiło o uszy, ale o ile dobrze pamiętam czasem się te 70 lat liczy od publikacji a czasem od śmierci autora (zależnie od rodzaju chronionego tym prawem dobra). Warto przed wydaniem albumu sprawdzić stan prawny u zorientowanego prawnika.

Petefijalkowski
30-04-2014, 22:58
No, zdaję sobie sprawę że może być śliska. A pytam bo przedmówcy podpis sugerował że pracuje tam gdzie coś mógł by wiedzieć więcej :) Poszperałem w necie i faktycznie wszędzie piszą
70lat od śmierci, ale tak jak mówisz Bartolometo - trzeba by się wgryźć w temat. No dobra, ale jeżeli ja kupiłem zdjęcie to chyba jestem właścicilem zdjęcia i mogę robić z nim co chcę,
a wiek np 80lat od wykonania zdjęcia sugeruje że za dużo odbitek tam nie było....

barszczu
02-05-2014, 23:56
No, zdaję sobie sprawę że może być śliska. A pytam bo przedmówcy podpis sugerował że pracuje tam gdzie coś mógł by wiedzieć więcej :) Poszperałem w necie i faktycznie wszędzie piszą
70lat od śmierci, ale tak jak mówisz Bartolometo - trzeba by się wgryźć w temat. No dobra, ale jeżeli ja kupiłem zdjęcie to chyba jestem właścicilem zdjęcia i mogę robić z nim co chcę,
a wiek np 80lat od wykonania zdjęcia sugeruje że za dużo odbitek tam nie było....

Jeśli kupiłeś zdjęcie przedwojenne, to nie znaczy, że wraz z egzemplarzem zdjęcia (odbitką), kupiłeś majątkowe prawa autorskie do tego zdjęcia.
Takie prawa należą do autora zdjęcia, lub do jego spadkobierców przez okres 70 lat, licząc od końca roku, w którym ów autor zmarł (został uznany za zmarłego). Są jeszcze szczególne przypadki, kiedy np. autor pozbył się majątkowych praw autorskich sprzedając je trzeciej osobie.

Przykład: znany krajoznawca i wojskowy, miłośnik Karpat Wschodnich, autor słynnych przewodników po K.Wsch., Henryk Gąsiorowski wykonał od początku XX wieku do 1939 r. mnóstwo zdjęć w Karpatach Wschodnich. Wiele z nich było reprodukowanych w ostatnich latach, często nawet bez podania autorstwa (naruszenie autorskich praw osobistych). Ponieważ H.Gąsiorowski zmarł w styczniu 1947 r., a żyją jego bezpośredni spadkobiercy i ich odnalezienie jest stosunkowo proste, bez ich zgody jego fotografie będzie można publikować dopiero od 1 stycznia 2018 roku. Natomiast po tej dacie bez względu na ich zgodę należy uszanować jego osobiste prawa autorskie i takie zdjęcia podpisać.

Petefijalkowski
03-05-2014, 08:39
Dzięki Barszczu!

Recon
10-06-2014, 15:46
Trochę starych zdjęć można też znaleźć tutaj np. Sianki, ale można poszukać innych wsi lub wejść "Kresy wschodnie"... jest sporo starych zdjęć.
http://fotopolska.eu/nowe_zdjecia/m48061,Sianki_nie_istnieje.html?galeria_zdjec&m=48061&