PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe mapy



Lupino
16-07-2003, 18:12
Wczoraj odwiedziłem wydawnictwo Compass w Krakowie w celu zakupu 4 wydania mapy Bieszczad (6zł). Przy okazji zauważyłem nową mapę (I wydanie 2003, jeszcze ciepła - 9zł) pt: "Bieszczady, góry sanocko-turczańskie" w skali 1:75000. Czym różni się od 50-siątki? Wielkością, obszarem i zamieszczonym na odwrocie krótkim przewodnikiem (historia, flora fauna itp itd) ze zdjęciami, telefonami i adresami (hotele, pensjonaty). Dokładnością nie odbiega od 50-ątki. Szczególnie przydatna do powieszenia na ścianie :). Przy okazji można również nabyć mapy z zawodów sprawnościowych chyba z biegów na orientację organizowanych przez znaną firmę, (wyleciało mi z głowy), oraz Zielony Rower - Bieszczady mapa turystyczna skala: 1:100000 wydanie: 1, rok: 2003 mapa z siecią szlaków rowerowych po całych Bieszczadach.

Piotr
16-07-2003, 21:42
Wydawnictwo, które na poczatku całkiem swietnie się zapowiadało, zmienia chyba taktykę, przerzucając się z jakości na ilość. 7 map tematycznie związanych z Bieszczadami w niecałe 3 lata, w tym 5 wydań "Bieszczady" + 6-te "BdPN", które w stosunku do siebie niewiele nowego wnoszą. Może to wybrzydzanie malkontenta, ale ja nie wiem czy wyznakowanie 2 nowych ścieżek to jest dostateczny powód do wydawania kolejnej mapy, jednocześnie powiela się drobne błędy z wcześniejszych wydań. Wszystko wskazuje na to, że co roku będzie kolejna, albo teraz już dwie na rok, jak w przypadku "Bieszczady" wyd.III i "BdPN" wyd.I - obie z roku 2002. "Bieszczadzki Park Narodowy" - i tak obejmuje prawie całe Bieszczady, oprocz części zachodniej od Żubraczego (tytułowy BdPN zajmuje mniej niż połowę mapy) Wynika to chyba tylko z tego że na wyd.III Bieszczady (i wczesniejszych) nie zmieścił sie "worek", który umieszczono w osobnej tabelce. Teraz po władowaniu "worka", przy tym samym formacie i skali trzeba było coś uciąć. Mapa jest bardziej aktualna i zaznaczono wiecej obiektów, ale i tak nie rozumiem po co została w ogole wydana, jeśli równolegle wyszło kolejne wydanie całych Bieszczadów, czyli IV. Mówię oczywiście o "pięćdziesiątkach". Znaczy, jak to ktoś ładnie ujął: "trzepanie kasy"? :-)

p.s - 1:75 000 jeszcze nie mam, jak wygląda sytuacja z czasami na szlakach? W osobnej tabelce jak poprzednie, czy czasy naniesione na szlakach? Chyba sie przejde jutro do Empiku :-)

Derty
17-07-2003, 08:48
A czy nowe wydanie mapy B. z gorami Sanocko-Turczanskimi ma zmieniona kolorystyke? Wydanie, ktorym ja dysponuje ma mroczno-ponure kolorki i raczej straszy, a nie przyciaga i na sciane sie nie nadaje:)
Pozdrawiam,
Derty

marekm
18-07-2003, 09:45
witam
mam mały głosik w sprawie mapy Compass'u Bieszczady skala 1: 50000 wyd IV 2003 :
-Tonacja kolorystyczna poziomic i nazw szczytów są prawie tej samej barwy.Na tle zieleni wogóle nie są czytelne.
-Oznaczenie ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, ścieżek rowerowych ," końskich "
w postaci niezróżnicowanych wielkościowo "kropek" staje się nie czytelne, w przypadku kiedy się spotykają w jednym miejscu na mapie.