PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o radę.



Marcus
30-09-2014, 14:38
Wybieramy się w Beskid Niski, a właściwie tą część od wysokości Dukli na wschód. Byliśmy na Cergowej i Piotrusiu.
A od strony Bieszczad - z Rzepedzi na Rzepedekę i z Komańczy na Wachalowski Wierch. Proszę o podpowiedź - ciekawe trasy?
Interesują nas raczej wędrówki podobne do powyższych.

Marek

don Enrico
30-09-2014, 20:50
Może Biskupi Łan ?

bartolomeo
30-09-2014, 21:11
A może jednak mapa? Nie piszę tego złośliwie ani z przekąsem, to jest szczera i - wydaje mi się - dobra rada. Od dwóch lat pytasz się na forum o różne trasy, wycieczki, szczyty i szlaki. Znacznie łatwiej i wygodniej byłoby Ci wziąć do ręki mapę i nauczyć się ją czytać - byłbyś wówczas w stanie ocenić choć w zarysie trudność planowanej trasy i jej atrakcyjność widokową. W pewnym momencie opieranie się na gustach i doświadczeniach innych zawodzi, samodzielne ułożenie trasy a potem jej przejście daje olbrzymią dawkę radości i satysfakcji.

Uwierz w siebie :wink:

A potem napisz na forum jak wyszło :mrgreen:

don Enrico
30-09-2014, 21:57
Hej ! jesteście z Rzeszowa jak widać w opisie
Mamy co-mieszęczne spotkanie rzeszowiaków. Zresztą już w najbliższy wtorek. Jak chcecie poznać tajniki mapy i jej rozczytywania , może warto poświęcić jeden wieczór a wtedy organoleptycznie wytłumaczymy wam kierunki są warte.
Nie bójcie się tych, co już byli w górach.

Małgocha
01-10-2014, 07:53
Wybieramy się w Beskid Niski, a właściwie tą część od wysokości Dukli na wschód. Byliśmy na Cergowej i Piotrusiu.
A od strony Bieszczad - z Rzepedzi na Rzepedekę i z Komańczy na Wachalowski Wierch. Proszę o podpowiedź - ciekawe trasy?
Interesują nas raczej wędrówki podobne do powyższych.

Marek

Witaj
Z czystym sumieniem polecam Polańską z Polan Surowicznych, Przymiarki z Bałucianki, Kamień nad Jaśliskami , Bania Szklarska z przeł. Szklarskiej, Popowa Polana z Zawadki Rymanowskiej lub przeł. Szklarskiej, Tokarnia z Woli Piotrowej, Kanasiówka z Moszczańca, doliny Jasiel lub Czeremcha .....
Jest tego naprawdę sporo na przyjemne spacery :)

Aaa i koniecznie napisz jakie wrażenie
Pozdrawiam

Dlugi
01-10-2014, 08:05
Chcesz - to masz: Jasliska - Lipowiec - Czeremcha - przeł. Beskid nad Czeremchą - granicznym przez Fujów - cmentarze z WW pod Kamieniem - Szeroki Jasienik - Kopriwniczna - Weretyszów - zejście na przełaj do Jasiela (powinno byc teraz w miarę przyjemne) - Jasiel - Rudawka Jasliska - Wola Wyżna - Wola Niżna i domknięcie pętli.
Ewentualnie trochę łatwiejszy wariant - zejście niebieskim do Jasiela. Całość realnie podchodzi pod 40km...
Czy o to ci chodziło? Czy Ty dasz radę taką trasę bo my z forum tego nie wiemy...
Jak piszą powyżej - mapa jest podstawą, wyhaczenie punktów, które nas interesują, próba połączenia w trasę (pętelka lub nie - też zależy jak stoicie z transportem), policzenie km-ów, sprawdzenie czy przy sobie tylko znanym tempie poruszania da radę trasę zrobić na coraz krótszym dniu.

Krótsza propozycja - Bukowsko - kirkut - Kamienne - Kuty - Dziady - Bełchówka - pod Tustą do Wolicy (ładne nagrobki ręki "mistrza liści dębowych") - G. Kobietek - Wyższylas - pod wiatrakami do Bukowska. Z papieru ok. 19km, w realu trzeba doliczyć ze 2-3km.

Parę ciekawych miejsc (trasę sam wykombinuj) - Płonna, Przybyszów, Tokarnia, Jawornik, Pasmo Bukowicy, Darów, Surowica, Polany Surowiczne, Zawoje...
Bez sensu - mapę przepisuję :-(

tolek banan
01-10-2014, 13:11
Polecam też zapoznanie się z terem poprzez "przewodniki papierowe" nie tylko wiadomości z "neta"
A jeśli chodzi o obliczanie czasów przejść i nie tylko proponuję : http://www.szlaki.net.pl/

Dlugi
01-10-2014, 13:47
Coś nie mam nastroju ostatnio (pewnie daje się to odczuć ;) ) więc z góry przepraszam - ten kalkulator można sobie wsadzić. Najciekawsze tereny w tej części BN są poza jakimikolwiek szlakami (nawet uwzględniając konne, gminne i inne badziewie) a na stronie tej nie ma nawet wszystkich węzłów szlakowych.
Z "papieru" polecałbym dość świeże wydawnictwo "Od Komańczy do Wysowej", z tym że jeśli złapiesz stare wydania to też będą dobre -im nowsze tym bardziej sięga na zachód a pytającego interesuje wschód.
A przede wszystkim zadałbym pytanie na www.beskid-niski.pl/forum (http://www.beskid-niski.pl/forum)

tolek banan
01-10-2014, 14:30
"ten kalkulator można sobie wsadzić"
Długi ,
"a dlaczegórzto" ? można to w sadzić w ( "gdzie pan może Pana majstra w d... pocałować" :);) )

Dlugi
01-10-2014, 14:35
Nosz przeca napisałem - najciekawsze miejsca są poza wszelakimi szlakami :-)

tolek banan
01-10-2014, 14:47
"Tyż prowda" - nie z kumałem , ale od czegoś trzeba zacząć . Ja Bieszczady zacząłem "zwiedzać" z samochodu "robiąc małą pętle" jesienią. i wracam tam co roku .

Dlugi
01-10-2014, 14:53
No to z samochodu przerzuciłeś się na nogi szlakowo a teraz następny etap przed Tobą - pozaszlakowo :-)
A tak przy okazji (choć wiem, że pytanie niepoprawne "politycznie") - byłeś kiedyś w BN-ie?

Marcus
01-10-2014, 15:03
Może ta odpowiedź przejdzie…Dziękujęza sugestie dotyczące Beskidu Niskiego. Jeżeli chodzi o drobne złośliwościtypu czytanie mapy - są one niepotrzebne. Mam kilkanaście przewodników poBieszczadach i Beskidzie Niskim.
Ale ciekawy jestem Waszych opinii. Chyba teżi temu służy ta platforma.
Uznałem, że na tym forum często rozmawiacie o „d… Maryni", wiec mojeniewinne zapytanie nie powinno wywołać niepotrzebnych emocji. Nie tak dawnotutaj, podobnie polecano mi skorzystanie z wiadomości z netu. Korzystam,znajduję. Ale może chcę pogadać…
Oczywiście chętnie spotkam się z amatoramiBieszczad i Beskidu Niskiego

Serdecznie pozdrawiam

Marek

Dlugi
01-10-2014, 15:30
Piszesz o złośliwościach odnośnie czytania map a przytaczasz jako argument przewodniki. IMHO to nie tak "wygląda zależność". Podstawą zawsze jest mapa jako odzwierciedlenie powierzchni ziemi, uzupełniona o informacje turystyczne staje się ubogo, ale wystarczającym elementem do planowania wędrówek. Jakbyś nie zauważył - w tym wątku pewnie z połowa postów (w tym niestety w większości moja ;) ) jest o "d... Maryni" :-)

Jeszcze raz - IMHO - ścieżka jest taka: poszukanie interesujących miejsc, ułożenie w oparciu o nie trasy uwzględniającej swoje możliwości, długość dnia, transport, wtedy dopiero szukanie informacji o punktach zawartych w trasie bądź o przebiegu. Do pierwszych dwóch etapów wystarczy dobra mapa. Przecież nie odsyłam Cię do WIG-ówek czy geoportalu...
A spotkanie MBN jest 21-23.11 w Zdyni, Miłośników Bieszczad czyli KIMB jakoś wiosną.

Ale może chcę pogadać...
A cóż innego niż spore lanie wody tu uprawiamy???

bartolomeo
01-10-2014, 15:49
Jeżeli chodzi o drobne złośliwościtypu czytanie mapy - są one niepotrzebne.To nie były złośliwości, ja najzupełniej poważnie radzę się posiłkować mapą. Ale skoro taka podpowiedź wywołuje nerwową reakcję to zamilknę.

Marcus
01-10-2014, 17:59
Wiecie, nie jest problemem czytanie map. Nie róbcie ze mnie ...
Chciałem po prostu zapytać - gdzie warto wybrać się. Tego z mapy nie wyczytam. Chociaż... szczyt widokowy, na oznakowanym szlaku.
Poświęcam np. niedzielę - to byłbym zadowolony zobaczyć coś ciekawego, które może być np. 20 km obok.
Jeżeli chodzi o przewodniki, oczywiście to nie mapa. Ale zamieszczając kilka słów, posługujemy się skrótami i dla niektórych są one zbyt duże.
Część z Was przybrała pozę mentora, stąd moja lekka dygotliwość, ale już opadła.
Ad rem, gdzie i kiedy w Rzeszowie są spotkania "miłośników gór" ?

Marcus
01-10-2014, 19:01
Długi,
"Od Komańczy do Wysowej" zamówiłem właśnie w Empiku. Patrząc na spis treści - tego potrzebowałem.

Wielkie dzięki.

tolek banan
01-10-2014, 19:24
No to z samochodu przerzuciłeś się na nogi szlakowo a teraz następny etap przed Tobą - pozaszlakowo :-)
A tak przy okazji (choć wiem, że pytanie niepoprawne "politycznie") - byłeś kiedyś w BN-ie?
Jeśli 5 dni można uznać za "bycie" :wink: To byłem?;)