PDA

Zobacz pełną wersję : Z Bystrego na Rabe.



Marcus
05-06-2015, 11:47
Witam,
mam pytanie - czy szutrówka z Bystrego na Rabe jest dostępna do ruchu?
Na mojej mapie nie ma zakazu, ale wolałbym się upewnić.
Na niedzielę zapowiadają 32*C i być może per pedes będzie trudno...

creamcheese
05-06-2015, 16:05
Nie widziałem mapy z zakazem, ani nie jeździłem tamtędy autem, ale...na Żebraka nie można wjechać z żadnej strony, więc od Bystrego również wiec pewnie stoi zakaz..tyle mojego wymądrzania się.
Pozdrawiam.

prizes
05-06-2015, 16:13
Oj będzie ,ale może się nie sprawdzi.

don Enrico
05-06-2015, 16:47
Witam,
mam pytanie - czy szutrówka z Bystrego na Rabe jest dostępna do ruchu?
(...)..
Jest dostępna , ale tylko do krzyżówki przy kruszarkach. Dalej na nóżkach, bo staż leśna nie śpi.

partyzant
26-04-2017, 14:49
Czy ktoś z kolegów ma wiedzę na temat cmentarza ukraińskiego w Rabem? Co tam się stało?

Według Stowarzyszenia Magurycz, które zamieściło informację na stronie Związku Ukraińców w Polsce, prywatny właściciel Rabego przeorał cmentarz i cerkwisko, kości leżą na wierzchu.
Ja jestem przekonany że to byłoby karygodne i wymagało wyjaśnienia i ukarania winnych. Strona ukraińska zaznacza, że dzieje się to w przededniu rocznicy akcji Wisła.

Z informacji, która moim zdaniem nie jest jeszcze potwierdzona, stało się to w ostatnim czasie.

mercun
26-04-2017, 15:39
Sprawa jest niestety potwierdzona: http://www.bieszczadzka24.pl/aktualnosci/rabe-zaorali-cmentarz-a-kosci-ulozyli-pod-drzewem/2072

sir Bazyl
26-04-2017, 18:51
Sprawa jest niestety potwierdzona: http://www.bieszczadzka24.pl/aktualnosci/rabe-zaorali-cmentarz-a-kosci-ulozyli-pod-drzewem/2072
Ale co jest potwierdzone tym artykułem? "Najprawdopodobniej ludzkie kości, najprawdopodobniej podczas prac polowych, najprawdopodobniej na terenie cmentarza".
Nie wiem tylko, dlaczego żadne ze zdjęć nie pokazuje "zaoranego" cmentarza? Tytuł chwytliwy, kości owszem są ale być może zostały wykopane poza cmentarzem (w Bieszczadach nie zawsze i nie wszystkich chowano na cmentarzach) lub np. wykopali je ludzie z wykrywaczami metali (sam dwukrotnie spotkałem takie hieny łażące po cerkwiskach). Owszem, tereny po wsi zostały dość znacznie odmienione przez obecnego właściciela (jeździł tam ze dwa/trzy lata temu rębak i karczował co się dało) i mi się to wcale nie podoba ale skoro przeorano cmentarz to dlaczego nie ma ani jednego zdjęcia tego przeorania? Ta droga przez pola byla tam dawno.

mercun
26-04-2017, 20:08
W odniesieniu do zapytania Partyzanta potwierdza się to, że kości leżą na wierzchu i pojawiły się w " ostatnim czasie". W czym problem? W tym, że ktoś knuje teorię spiskową, że to niby w przededniu Akcji Wisła? A że nie ma zdjęć " zaoranego" cmentarza to należy zapytać tego co pisał artykuł i pewnie cykał fotki (autor: l.t-ch. - Lidia Tul- Chmielewska). Takie było pytanie i taka krótka odpowiedź. Kto, gdzie, jak, po co kości wykopał to całkiem inna sprawa . I po kiego diabła je tam przyniósł jeśli wykopał Bóg wie gdzie ? Pewnie nowemu właścicielowi chciał zrobić przyjemność8)

don Enrico
26-04-2017, 20:38
Tylko spokój Panowie i Panie, tylko spokój.
Czas zweryfikuje i czas pokaże czy ktoś wyorał, czy świadomie, a może podrzucił ?.
Jeśli ktoś chce zbić kapitał polityczny na kościach zmarłych, to niech wie że już byli wcześniej tacy którzy to zrobili (i dopchali się do władzy), ale historia osądzi jednoznacznie.
p.s. ostatnio w Rzeszowie przy okazji remontu głównej ulicy wykopano kości, pojawiły się plotki że to te, z dawnej dzielnicy Ruska Wieś czyli zamieszkałej przez Rusinów.

mercun
26-04-2017, 20:50
Tylko spokój Panowie i Panie, tylko spokój.
Spokojnych Panów to widzę ale gdzie tu jakie Panie?!
A Historia jest niestety ślepa tak jak jej kuzynka Temida. Szczególnie dla Polaków.:roll:

sir Bazyl
26-04-2017, 20:59
...W czym problem? W tym, że ktoś knuje teorię spiskową, że to niby w przededniu Akcji Wisła? A że nie ma zdjęć " zaoranego" cmentarza to należy zapytać tego co pisał artykuł i pewnie cykał fotki (autor: l.t-ch. - Lidia Tul- Chmielewska). Takie było pytanie i taka krótka odpowiedź. Kto, gdzie, jak, po co kości wykopał to całkiem inna sprawa . I po kiego diabła je tam przyniósł jeśli wykopał Bóg wie gdzie ? Pewnie nowemu właścicielowi chciał zrobić przyjemność8)
Problem w pseudo rzetelności artykułu na który się powołałeś i tyle. Redaktor tytułuje artykuł: Rabe. Zaorali cmentarz (...)", chodzi niby po terenie, robi zdjęcia wokół, zbliżenia kości i opartego o drzewo krzyża a nie pokazuje ani jednego zdjęcia zaoranego cmentarza a w tekście mimo tak mocnego tytułu roi się od jakiś bliżej nie potwierdzonych przypuszczeń (najprawdopodobniej to, najprawdopodobniej tamto). Nie wiem czy ktoś przyniósł, nie wiem gdzie wykopał, nie wiem czy chciał zrobić przyjemność i komu. W poście Partyzanta jest informacja, że Stowarzyszenie Magurycz zamieściło informację na stronie Związku Ukraińców w Polsce, że prywatny właściciel Rabego przeorał cmentarz i cerkwisko a kości leżą na wierzchu. Jeśli to zrobili to pewnie jakieś dowody mają ale akurat ten artykuł niczego nie potwierdza oprócz tego, że kości leżą na wierzchu.

mercun
26-04-2017, 21:47
Ja aż taki podejrzliwy nie jestem. Czas pokaże, jak mówi Archer.

partyzant
26-04-2017, 22:25
Wielu znanych ludzi jest właścicielami działek w Bieszczadach. Nie wiem kto kupił teren z cmentarzem ale parę lat temu w Woli Michowej, pod sklepem, dowiedziałem się od miejscowych panów, że znany aktor (film C.K...) nabył spory obszar w rejonie Rabego, mniejsza o to kto, może jest to ktoś zupełnie inny.
Nawet przez myśl mi nie przeszło, że człowiek(wysokiej) kultury świadomie mógłby niszczyć nie tak znowu stare cmentarzysko. Nie wierzę. Bliskie mi są spostrzeżenia Sir Bazyla.
Uznaję sprawę jako nadal nie wyjaśnioną.
p.s.
Na moim prywatnym polu wyorywały się jakieś kości, pózniej okazało się że ludzkie. Badania naukowe ustaliły cmentarzysko sprzed 300 lat. Dziś rośnie las.

slawek71
26-04-2017, 22:58
Byłem w Rabym w ubiegłym roku w lutym (chyba nawet coś pisałem o tym na forum) i faktycznie teren wokół cerkwiska był mocno zniwelowany także nie jest to chyba jakaś nowa sprawa , ale kości wtedy nie zauważyłem . Cmentarz na mapach jest zlokalizowany poniżej cerkwiska , bliżej drogi i ten teren jest najmocniej zrekultywowany (na zdjęciach to miejsce gdzie leżą metry , opona i betonowe płyty) , został tylko jeden nagrobek tuż przy drodze , jak to wyglądało wcześniej nie mam pojęcia.

długi
27-04-2017, 07:36
A Historia jest niestety ślepa tak jak jej kuzynka Temida. Szczególnie dla Polaków.:roll:
Grecy od prawieków byli niechętni obcym, szczególnie Polakom ;)

mercun
27-04-2017, 08:38
Grecy od prawieków byli niechętni obcym, szczególnie Polakom ;)
I dlatego tylu Polaków udaje Greka;)
Z racji tego, że temat gorący a konkretów brak proponuję powołać Komisję Specjalną do Sprawy Zbadania Dlaczego Kości Wyszły z Ziemi i Leżą Tam Gdzie Leżą i Dlaczego Akurat Teraz złożoną z niezależnych ekspertów.:lol:

Krytyk Ludowy
27-04-2017, 09:26
Mam nawet masywny zawias od drzwi tej cerkwi. Gdybym nie wziął pewno skończyłby na złomie w Lesku. Kowalska robota. Aczkolwiek mało zabytkowy bo to lata 20-te.

Widzę, że teren już zarósł.

Ludzkie kości w Biesach przestały na kimkolwiek w okolicy robić wrażenie BTW. Po okopach tego jest ile bądź.

Przy cerkwi był cmentarz na którym były też jakieś ( być może bardzo nieliczne w tym akurat miejscu) pochówki perwszowojenne. Świadczyły o tym resztki umundurowania oraz skór z oporządzenia.

Teren był niwelowany chyba z rok temu, albo i wczesniej, nie pamiętam bo spych stał tam dość długo. A wczesniej jeździł równo po po-pgr-owskiej łące, którą również niwelował. Prace odchaszczania Rabego rozpoczeły się chyba 3 lata temu, ale mogę się mylić +/- pół roku. Po co - nie wiem, ponieważ potem bardzo szybko zarosły. Być może chodziło o pozorowanie pożytecznych prac by ciągnąć dotacje.

Dlatego akurat twierdzenie, że jest to jakaś prowokacja przed rocznicą Wisły - jest mocno nietrafne.

Bulwers, który podłapała pani autorka jest zrozumiały, jednak chciałbym przypomnieć, żę nawet na katolickich cmentarzach praktykuje się bezpardonowy zwyczaj przekopywania mogił, jeśli nie ma opiekunów grobów, a sam grób nie jest akurat zwieńczony pomniczkiem podpadającym pod zabytek. Czyli nawet bardziej chodzi o samą zabytkową kamieniarkę niż o pochówek pod spodem. Taka prawda.

Mój dziadek skończył w masowej mogile na cmentarzu w Mielcu '44 , kwatera została już od tego czasu przekopana pewnie kilkakrotnie. Z grubsza udało się ustalić gdzie w ogóle leżał. Zmarł w pobliskim szpitalu.

Takie życie.

Krytyk Ludowy
27-04-2017, 10:20
A swoją drogą - leskiej policji te kości potrzebne jak nie powiem czemu - czyrak 8). Oni tam sami najlepiej wiedzą, że gdzie się nie ruszyć po okolicy tam kości.