PDA

Zobacz pełną wersję : Chyże bojkowskie i łemkowskie - różnice architektoniczne



LoneCavalier
05-07-2015, 10:36
Czy można wskazać jakieś różnice między chyżami bojkowskimi a łemkowskimi?
Chyba były dość istotne w malowaniu - łemkowskie miały błękitne lub niebieskie okna i drzwi..., a bojkowskie?

Czy gdzieś w Biesach, poza skansenem w Sanoku, można je spotkać zbyt mocno nieprzerobione?
Zapewne kryte już gontem (w najlepszym wypadku), gdyż na kiczki liczyć nie ma co.

diabel-1410
05-07-2015, 11:10
Kilka lat temu oglądałem w Komańczy dom przeznaczony wtedy na sprzedaż.Prawdopodobnie dom Łemkowski.Położony jest zaraz obok posesji kościoła.Ciekawostką jest piwnica łukowa kamienna wtedy była jeszcze w stanie idealnym.Na belkach wewnątrz budynku były doskonale widoczne proste rzeźby ozdobne,smaczku dodawał bielony wapnem pic kuchenny

don Enrico
05-07-2015, 15:09
Czy można wskazać jakieś różnice między chyżami bojkowskimi a łemkowskimi?
Chyba były dość istotne w malowaniu - łemkowskie miały błękitne lub niebieskie okna i drzwi..., a bojkowskie?

Czy gdzieś w Biesach, poza skansenem w Sanoku, można je spotkać zbyt mocno nieprzerobione?
Zapewne kryte już gontem (w najlepszym wypadku), gdyż na kiczki liczyć nie ma co.
Tu masz przykład bojkowskiej
Oglądamy studnie, i wielką rzeźbę stojącą na brzegu potoku, wszystko fotografując, ale największe wrażenie zrobiła stara chałupa w klasycznym stylu bojkowskim ze stromym dachem.
Jak się tu uchowała ? Czy jeszcze długo pociągnie ?
.
https://lh5.googleusercontent.com/-ExrUt6uzyMo/Uyl_jwEsS3I/AAAAAAAAFyo/T_44905ni8s/s640/hm14_0795.jpg
http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/8505-Przedwio%C5%9Bnie/page2

Łemkowskie spotkasz np w Smolniku nad Osławą

LoneCavalier
05-07-2015, 18:04
Czy zatem nie będzie uproszczeniem przyjęcie takiej delimitacji:
bojkowskie - całe białe, bez malowanych okien i drzwi,
łemkowskie - brązowe, z cienkimi białymi pasami, okna i drzwi malowane na błękitny lub niebieski ?

Choć chałupa ze Skorodnego koło Lutowisk 1861 rok - bojkowska, obecnie w Sanoku na skansenie właśnie wygląda jak łemkowska wg. powyżej zaproponowanego podziału :???:
A może tylko bogatsi malowali okna i mieli pasy, a biedniejsi tylko białe?

partyzant
05-07-2015, 19:18
W Smolniku nad Osławą obok chyż bardzo okazałych są też takie zwyczajne, niestety nie wszystkie w dobrym stanie:


38239 38240 38241

don Enrico
05-07-2015, 20:31
Czy zatem nie będzie uproszczeniem przyjęcie takiej delimitacji:
bojkowskie - całe białe, bez malowanych okien i drzwi,
łemkowskie - brązowe, z cienkimi białymi pasami, okna i drzwi malowane na błękitny lub niebieski ?

(...)?
Nie pomogę Ci w naukowym określeniu , bo ja na swój własny użytek przyjąłem wersję uproszczoną: te wysokie to bojkowskie , a szerokie to łemkowskie.
Tak mi wyszło po analizie przedwojennych zdjęć.
A propos starego budownictwa na terenie polskiej części Bieszczadów, to "to" co pozostało zostało uwarunkowanie dwoma akcjami.
Akcja "żniwa" która polegała na konsekwentnym paleniu zabudowań wsi (bez względu na etniczne pochodzenie)
a druga to akcja H-T , to na tych terenach można obecnie znaleźć najwięcej starej zabudowy.
Myślę , że udało Ci się połknąć elementarną wiedzę na temat tych akcji które odcisnęły tak znaczący ślad.

Wojtek Pysz
05-07-2015, 23:01
Czy można wskazać jakieś różnice między chyżami bojkowskimi a łemkowskimi?
Gdyby trzeba było wymienić jeden, najważniejszy element charakterystyczny, to pierwotnie łemkowskie miały dach dwuspadowy a bojkowskie czterospadowy.