PDA

Zobacz pełną wersję : Andrzej Szeptycki (Андре́й Шепти́цький) - klucz do zrozumienia



don Enrico
29-09-2015, 20:57
Tak mi przyszło na myśl, że są osoby które chcą zrozumieć relacje polsko - ukraińskie w spektrum szerszym niż czarno-białe.
Dla nich ten temat.
Wędrując po Bieszczadach ciągle trafiamy na ślady tych relacji zaglądając do zachaszczonej piwniczki w dawnej wsi, czy stojąc przed cerkwią w Łopience.
Kim to był Andrzej Szeptycki ? Czy próba poznania jego życiorysu nie jest próbą zrozumienia tych relacji ?
Zastanawiam się kim on był Ukraińcem ? czy Polakiem ? ...a może w jakiejś proporcji powiedzmy 3:2 ...głupie nie !
Przeciętny (tzw statystyczny) obywatel naszego kraju słyszał zapewne o "Zemście" Aleksandra Fredro
Ale czy słyszał o zmartwieniach tego pisarza nad losem swych wnuków ?
Wszakże Andrzej Szeptycki był jednym z nich ...
Czy mógł zrozumieć te wzrastające napięcia w relacja między Ukraińcami i Polakami na przełomie wieków ?
---
Gdyby ktoś podrzucił jakąś lekturę w tym temacie to chętnie skorzystam.

Wojtek Pysz
29-09-2015, 21:24
Gdyby ktoś podrzucił jakąś lekturę w tym temacie to chętnie skorzystam.
Podrzucam: Edward Prus, Władyka świętojurski. Rzecz o arcybiskupie Andrzeju Szeptyckim (1865-1944)
W naturze mogę podrzucić, jak znajdę (na strychu).

partyzant
29-09-2015, 22:16
Po ich owocach ich poznacie.
Patriota ukraiński, którego apeli lud nie wysłuchał.

Basia Z.
30-09-2015, 01:42
Historia całej tej rodziny jest bardzo ciekawa, ale nie podam konkretnych książek, gdyż wiem o niej z rozproszonych informacji (np. w Muzeum Powstań Śląskich)
Brat arcybiskupa - Stanisław Szeptycki był polskim generałem i w roku 1922 dowódcą oddziałów WP, zajmujących przyznaną Polsce część Górnego Śląska.
Jest takie jedno słynne zdjęcie dotyczące mojego miasta, kiedy na ul. Wolności zbudowano bramę, przez którą gen. Szeptycki na czele wojska oficjalnie wkracza do Królewskiej Huty.