PDA

Zobacz pełną wersję : W poszukiwaniu zaginionych "utrwalaczy"

Marcin
28-11-2003, 22:40
Po mojej ostatniej wycieczce do Jasiela postanowiłem zacząć liczyć wszystkie pomniki poświęcone mordą dokonanych przez UPA na polskich WOPistach z Jasiela. Jak na razie udało mi się doliczyć siedem:
- Pomnik - mogiła zbiorowa w Starym Zagórzu.
- Pomnik z Jasiela
- Pomnik z Woli Niżnej (na krzyżówce na Jasiel)
- Pomnik w Komańczy (koło kościoła)
- Pomnik w Cisnej
- Pomnik w Sanoku naprzeciwko jednostki wojskowej
- Pomnik w Baligrodzie (ale tego nie jestem pewien)
Czy wie ktoś gdzie można znaleźć jeszcze „utrwalacze” poświęcone temu wydarzeniu?

Piotr
29-11-2003, 13:39
>wszystkie pomniki poświęcone mordą dokonanych
>przez UPA na polskich WOPistach z Jasiela.
>Pomnik w Baligrodzie (ale tego nie jestem pewien)

Znaczy ogólnie na polskich WOPistach:
W Baligrodzie jest, a dokładnie 400m przed wjazdem do Baligrodu od strony Bystrego, po prawej stronie, po schodkach. Pamięci żołnierzy WOP i LWP.

Niewielki pomniczek przy drodze Dołzyca - Buk, przed Bukiem, albo już w Buku (zapomniałem), po lewej stronie drogi nad rzeką - z tym że o ile dobrze pamietam pamieci milicjanta (-ów?), a nie WOP.

Marcin
30-11-2003, 23:43
W Komańczy na krzyżówce koło mostu kolejowego stoi kawałek muru... To też chyba był kiedyś jakiś pomnik? Może też się liczyć? A w Lesku są jakieś monumenty poświęcone WOPowi do 1947?

Michał
01-12-2003, 11:24
Witaj Marcinie

"Utrwalacze" - to władzy ludowej. Termin chyba zarezerwowany dla MO i SB.

Jeżeli masz na myśli WOP, to wielu miejsc, w których polegli nie upamiętniają pomniki. Tych poległych w służbie MO i SB trochę się ostało. Na jak długo?
Pewnie tak długo, aż nasza najnowsza historia nie okrzepnie w imię znowu jedynej słusznej ideii.

Pozdrawiam

T.B.
01-12-2003, 19:33
Michał napisał/a:

>
> Tych poległych w służbie MO i SB
> trochę się ostało.
>

Chodzom i straszom? ;]

Michał
01-12-2003, 19:48
Hej TeBuś!

Ty się nie nabijaj z pizgniętej baby. Co ona winna, co ją te myśli na zakręcie wyprzedziły!
;-))

Pozdrawiam
(i oglądam się za siebie, coby zasik mnie cosik nie ścigło)

Stały Bywalec
01-12-2003, 23:09
Tak gwoli formalności, to SB nie istniała jeszcze w latach 40-tych, czyli w okresie polskiej wojny domowej. Wtedy istniały UBP, zatrudniające funkcjonariuszy UB a nie SB. MBP zostało rozwiązane w latach 50-tych, a wielu funkcjonariuszy UB wyrzucono wówczas ze służby. Część z nich nawet skazano i posadzono w więzieniach.
Termin "MO i SB" datuje się więc od 1956 r., tj. od usytuowania obu formacji w jednym resorcie (MSW). Dotrwał do 1989 r. Ostanie święto MO i SB obchodzono (uroczyście, a jakże) dn. 7.X.1989 r., a więc już ... za premiera Tadeusza Mazowieckiego. I z jego udziałem (robił dobrą minę do złej gry).

Pozdrawiam

Piotr
07-12-2003, 10:31
>W Komańczy na krzyżówce koło mostu kolejowego stoi
>kawałek muru... To też
>chyba był kiedyś jakiś pomnik? Może też się liczyć?

Chyba nie bardzo. Owszem miał-był tam pomnik-obelisk, ale dość krótko.
Ten "murek" budowali więźniowie (nie wiem czy z Łupkowa czy z Czystohorbu/Czystogarbu/Górnej Wsi i jak ją tam jeszcze zwał :-))
Na tym stanął niewielki obelisk. Wkrótce z tego zrezygnowano i wmurowano troche rurek na których zawisło jakieś hasło propagandowe. Jako "tablica" słuzyło to dość długo - bo ja to jeszcze pamietam.
Miejsce to było pierwsze w Komańczy jesli chodzi o tego typu pomniki. Potem stanął obecny do dziś obelisk pamięci milicji (k/gminy), a potem ten koło posterunku, który zastapił to co było na krzyzówce przy pompowni.

WojtekR
02-09-2006, 23:35
Odgrzewam stary temat a to jedynie z powodu napisu, jaki się ostał na pomniku w Cisnej...Zapewne takich pomników w Bieszczadach jest dużo i może warto by je (fotograficznie) zaprezentować...ku przestrodze!

2910 2911

Fuso
03-09-2006, 02:11
i co Cię boli tak w tym napisie ? Wojtku co? inni ludzie , inne czasy, inna wiara
wydaje mi się, siejesz prymitywną demagogię swoich małoletnich lat
uszanuj "te inne czasy" jakże inne zrozumienie patriotyzmu, ludzi wtedy inaczej myslących a zarazem żyjących, walczących z inny dziwny cel ale kurna zacznij myśleć ku własnej przestrodze i demokracji, demokracji właściwej
pozdrawiam

robines
03-09-2006, 13:41
Fuso jeżeli Wojtek "sieje prymitywną demagogię swoich małoletnich lat" to jak nazwac to co Ty tu napisałeś...???

A tak wogóle to witaj na forum.
<Ruszyłeś z grubej rury.>

joorg
03-09-2006, 15:17
i co Cię boli tak w tym napisie ? Wojtku co? inni ludzie , inne czasy, inna wiara wydaje mi się, siejesz prymitywną demagogię swoich małoletnich lat
....... inne zrozumienie patriotyzmu

Rozbawiłeś mnie tym swoim pisaniem --coś mi sie wydaje ,że Ty Fuso jednak nie pamiętasz dokładnie "innych czasów"(cytat) ,w przeciwieństwie do Wojtka ,a tym samym masz .. " inne zrozumienie patriotyzmu[/QUOTE]"
ale to już Twoja osobista sprawa i masz do tego prawo.. w "innych czasach" nie było takiego prawa, a tym bardziej "zrozumienia".W jednym masz rację -- jest to już na szczęście historia, z której należy wyciagać wnioski i to miał zapewne na myśli Wojtek w Swoich przestrogach i tylko dlatego nie należy burzyć tych pomników.
ps . odpowiadam krótko na Twoje pytanie "co boli .. ?" (przynajmniej mnie i zapewne wielu) -- Bolą .... stracony czas , stracone lata i cierpienia Ludzi.
Przepraszam za "politykowanie" na tym forum , więcej już nie będę.

bertrand236
03-09-2006, 17:55
Przepraszam za "politykowanie" na tym forum , więcej już nie będę.

No!:wink: Tak trzymać! A tak naprawdę to całkowicie podpisuję sie pod Twoja wyważoną opinią.
Pozdrawiam i witam na forum

misiekjakub
12-09-2006, 21:41
Ja myślę, że Wojtkowi głównie o tę "udową władzę" chodziło:-P
Dołączam inny kwiatek, niekoniecznie śmieszny, ale ciekawy - konia z rzędem temu, kto wie o którą rocznicę "organów" chodziło...

malo
13-09-2006, 09:27
zaprezentować...ku przestrodze!
To zdanie jest symboliczne.
A symbol ma to do siebie, ze można go odczytywać wieloznacznie.:smile:

Polej
13-09-2006, 10:03
Dołączam inny kwiatek, niekoniecznie śmieszny, ale ciekawy - konia z rzędem temu, kto wie o którą rocznicę "organów" chodziło...
Stawiam na 20 rocznicę, czyli na rok 1964, jesli będziemy liczyć od 7 października 1944 roku - daty powstania MO.

Piotr
13-09-2006, 10:16
o którą rocznicę "organów" chodziło...
Chodziło o XXX rocznicę, podobnie jak na niemal bliźniaczym obelisku w Zatwarnicy:
http://www.twojebieszczady.pl/IMGallery/zoom_image.php?id_phot=796
http://www.twojebieszczady.pl/IMGallery/zoom_image.php?id_phot=797

WojtekR
13-09-2006, 10:33
To zdanie jest symboliczne.
A symbol ma to do siebie, ze można go odczytywać wieloznacznie.:smile:

...dokładnie tak, malo... :lol: :wink:

buba
13-09-2006, 12:14
a jak sie wam to podoba??? ;)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c3837e0c4c814811.html

misiekjakub
14-09-2006, 22:39
Podhale to Podhale. Jak mawia jeden mój przyjaciel, tam nawet hasło "ostrożnie z ogniem" ma podteksty :mrgreen:

aniab
04-12-2011, 08:38
Ropienka i Myczkowce- tablice pamiątkowe:)

bieśdziad
12-04-2012, 12:31
to nie był WOPista ani milicjant w Buku!, ten kolo zakłuty nożem był po imrezie w baraku jak jeszcze byli tam więźniowie-robotnicy. Ten kolo był tylko w ORMO....jego brat też, brat jeszcze żyje.