Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Krywe (i okolice)

  1. #1
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Krywe (i okolice)

    Było to w końcu września, ale wtedy forum spało i się opowiedzieć nie dało.
    W okolicy Krywego byłem pierwszy raz na początku lat 90. ub. wieku. Można było tam dojechać przez most na Sanie z Sękowca. Potem byłem kilka razy rowerem, od strony Zatwarnicy albo brodem przez San. Moim debiutem na forum było pytanie, czy da się przejechać rowerem z Krywego do Tworylnego: http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/4161. Odpowiedzi były mieszane, nawet jedna pani była oburzona. Ale ogólnie było na plus, czyli, że nie ma przeszkód, więc pojechałem i coś tam po powrocie na forum napisałem.

    Teraz znów powróciłem do chodzenia na nogach. I był to dobry wybór, bo rowerem bym już nie dał rady. Aby jednak powłóczyć się w okolicy Krywego, trzeba się tam najpierw znaleźć. Przeglądając rozkłady jazdy autobusów, znalazłem ciekawy kurs z Leska do Ustrzyk Górnych, obsługiwaną przez firmę Travel. Gdyby ktoś chciał z niej skorzystać, to kursuje tylko w okresie letnim: https://travelpl.pl/lesko-ustrzyki-gorne-lesko/

    Ja wybrałem sobie przystanek na przełęczy Wyżnej, żeby przy okazji zobaczyć, co to takiego „ulepili” na Połoninie Wetlińskiej. Podróż była emocjonująca, bo kierowca zajmował się głównie obsługą telefonu, który jedną ręką trzymał a drugą palcował po ekranie. Gdy koła zaszumiały na poboczu lub gdy z przeciwka coś się niebezpiecznie do nas zbliżało, korygował kurs i wracał do swoich zajęć. Od czasu do czasu wybierał jakiś numer i na cały głos dyskutował o ważnych sprawach. Na serpentynach przekładał na jakiś czas jedną rękę na kierownicę i zaczynało być bezpiecznie. Inni pasażerowie (a troje ich było) widocznie znali te zwyczaje, gdyż z zupełnym spokojem patrzyli na ekrany swoich telefonów.

    W Krywem było jak niżej, ale to to dopiero nazajutrz.


  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Szybkie podejście do schroniska pozwoliło strzepać z siebie autobusowy stres. Obiekt nieszczególnie mi się spodobał. Piszę "obiekt", bo zapomniałem, jak się to teraz nazywa. Na ścianie była tabliczka z dość długim podpisem.




    W pobliżu miejsca, gdzie dawniej stał wychodek, teraz jest platforma widokowa.




    A jeszcze 30 lat temu było tam całkiem sympatycznie. I nasz pies nikomu nie przeszkadzał ;-)


  3. #3
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Przeszedłem się grzbietem w stronę Smereka. Choć to był zwykły wtorek, nie wakacje i nie weekend, na szlaku było sporo ludzi. Cywilnych i mundurowych. Ci mundurowi mieli takie miny, jakby ich ktoś za karę w góry wygnał.




  4. #4
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Wojtku - widzę, ze zaczyna się piękna relacja!
    Takie „na nogach” jednak lubię najbardziej.

  5. #5
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Na Przełęczy Orłowicza skręciłem w prawo i poszedłem czarnym szlakiem na Jaworzec. Patrzę w lewo, coraz wyżej nad moją głowę ucieka Smerek. Przy ścieżce czerwienią się dojrzałe głogi.




    Patrzę w prawo, gdzieś tam za górami jest moje Krywe w dolinie Sanu a dalej Otryt. Tutaj jest już zupełnie pusto.




    Gdzieś w okolicy Wysokiego Berda zabłądziłem.


  6. #6
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Las był miejscami ciemny i ponury.




    Z rzadka trafiały się słoneczne polanki.




    A w końcu po dwóch godzinach kluczenia doszedłem do miejsca z dobrze znanym widokiem. Tam na dole, po lewej jest Krywe!


  7. #7
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Niosłem ze sobą namiot, materac, śpiwór, przyrządy do gotowania - żeby się nie odzwyczaić - ale w takich miejscach, jak Krywe, zawsze korzystam z miejscowego noclegu. Wprawdzie nie ma już Tosi, ale klimat jest ten sam. Nowy właściciel jest sympatyczny i energiczny. Piszę "nowy", ale to już osiem lat minęło. Przy wchodzeniu do obejścia przywitał mnie serdecznie wielki pies, rzucając się z zębami i z hałasem na mnie ale zdążył "capnąć" tylko jakiś pasek od plecaka. Na dzień dobry załapałem się na dobrą kawę z ekspresu, przy kawie wysłuchałem raportu o stanie wilków i niedźwiedzi w okolicy. Realną obronę przed dzikimi zwierzętami stanowią tu cztery potężne owczarki, z tego dwa podhalańskie a dwa z Rumunii (z których jednego już blisko poznałem). Potem dostałem przydział na łóżko na pięterku i szybko zrobiło się ciemno. Tego dnia poszedłem jeszcze do cerkwi i na cmentarz. Gospodarz ostrzegał mnie, żeby uważać na niedźwiedzie. Nie wiem, jak to się uważa na niedźwiedzie, więc poszedłem bez uważania.




    A to już obrazki z następnego dnia, rankiem.




    Jak widać, trwa tu dość konkretny remont.


  8. #8
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Przed wyruszeniem w dalszą drogę - krótka lekcja topografii i historii. Wszystkie informacje są prawdziwe. Mostu na Sanie też nie ma. Bazy noclegowej w Tworylnem też nie ma. Tylko w "Agro u Tosi" już nie ma Tosi i nie ma telefonu.




    Ale most do Krywego był jeszcze niedawno. Miałem dylemat - jechać, czy nie jechać?




    I baza noclegowa w Tworylnem też była. Bez dylematu - będzie miejsce, czy nie będzie.


  9. #9
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    Poranne klimaty




    Ośrodek dydaktyczno-naukowo-rekreacyjny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został odbudowany po pożarze i uruchomiony w kwietniu 2023 r.




    Producenci nalewek znajdą w Krywem nieograniczone zasoby surowców


  10. #10
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Krywe (i okolice)

    ten most to chyba Studenne, na Krywe nigdy nie było asfaltu. Most był drewniany z drewnianymi barierkami
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Krywe
    Przez Massefect w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-04-2014, 08:19
  2. Krywe
    Przez Recon w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-10-2013, 13:56
  3. krywe
    Przez damian w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 17-03-2007, 21:23
  4. Krywe
    Przez monia w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-07-2006, 12:24
  5. KRYWE ( DO SB)
    Przez iza w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-07-2003, 10:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •