Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 97

Wątek: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

  1. #41
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    I jeszcze dwa. Na kilku stronach są takie inicjały, nie wiem czy autora czy poprzedniego właściciela:



    Czy w Twoim egzemplarzu też coś takiego można znaleźć?

    Jest także ręczny dopisek do jednego zdjęcia:



    I tyle. Nie ma żadnych wklejek, żadnych dokumentów

    PS
    A nie, jeszcze coś znalazłem:



    Wygląda jak ręcznie zmieniony kierunek na zdjęciu, ta strzałeczka po lewej.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 14-04-2020 o 21:02
    Czterech panów B.

  2. #42

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Widzę po zdjęciach, że używacie jakichś szerokich nart. Możecie podszkolić laika co to jest za sprzęt? I jak go dobrać do wzrostu i wagi?
    Dziękuję.

  3. #43
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,122

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Ładna wyrypa, taka kosmicznie biała. Podnosi na duchu.
    ... a swoją drogą to jak w latach 30-tych można było chodzić bez gps-u ?

  4. #44
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,164

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Dzięki, cudowna relacja, dzięki po dwakroć

  5. #45
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Cytat Zamieszczone przez włóczykij Zobacz posta
    Widzę po zdjęciach, że używacie jakichś szerokich nart. Możecie podszkolić laika co to jest za sprzęt? I jak go dobrać do wzrostu i wagi?
    Dziękuję.

    Hej Włóczykiju, to może sa szerokie narty, ale tylko jeżeli porównasz do biegówek czy jakichś back country na nizinne zastosowania, na Góry Izerskie. Na przykładzie nart i sprzętu mojego i Globusa powiem o co chodzi.

    NARTY

    Sa to narty firmy Madshus Epoch oraz Madshus Annum. Epoch maja szerokości 99-68-84 a Annum 109-78-95. Obydwa typy nart maja łuskę na ok 2/3 długości narty która to łuska pozwoliła na pokonanie większości schyłów na wyjeździe bez montowania foki. Oczywiście sa krawędzie metalowe na całej długości które usztywniają konstrukcje i np przy twardym śniegu pozwalają na krawędziowanie itp. Natomiast trzeba podkreślić że obydwie narty sa za szerokie do używania w torach do narciarstwa biegowego, tutaj bym dobierał węższe narty.

    Narty nie sa płaskie, ale maja 1,5 komory odbiciowej. Normalna narta biegowa ma chyba 2krotna komorę odbiciowa - czyli wygiecie narty. Ułatwia to szuranie lub biegoszuranie w terenie.

    Na tę nartę moja zamówiłem foki które były węższe o ok 3-4mm po każdej stronie w środkowej części narty - zaczepiane tylko o czób, bez tylnych zaczepów. W razie zakładania foki dawało to jeszcze trochę "poślizgu" odsłoniętej części ślizgu żeby było łatwiej się poruszać.

    Dobór - ja mam 175cm wzrostu i 74kg i wybrałem pod katem wyjazdów z plecakiem dlugosc nart 185cm i uważam spoko. Globus jest cięższy i wyższy - wzial też 185, głównie w obawie o manewrowalność nie wzial 195cm. Dla przezmieszczania się w połogim terenie pewnie lepiej by było wziąć 195 dla Niego.

    Wiazania.
    Wiazania to Voile 3 pin z odczepianym kablem.
    https://narty-biegowe.net.pl/wiazani...pin-cable.html

    Wiazania takie to mocna wersja NN75, do której można wpiąć zwykły "stary" "tradycyjny" but biegowy, ale i można wpiąć wiekszosc mocnych skórzanych turystycznych/wyprawowych butów z kaczym dziobem, a także - to co my robiliśmy - plastikowe buty telemerkowe w systemie NN75 (kaczy dziob). Inny typ buta tu nie wchodzi. I teraz tak - wiązanie to ma regulacje "zapinania" buta na 2-3 grubości. Czyli można wpiąć but który ma chudszego dzioba, ale też grubszego dzioba.

    Kabel jest demontowany - daje większa kontrolę na zjeździe, "reaktywność" wiązania, ale też ciężej się z nim chodzi po płaski / pod górę. Bazujac na swoim doświadczeniu że biorac but plastikowy na wyjazd i tak sobie poradzę - kable zostały w domu.

    Buty

    Przed wyjazdem mocno zastanawiałem się czy wziąć mocne skórzane buty (Alpina Alaska) czy plastikowe (mam Scarpa T4 oraz Crispi TCX). W skórzanych bym był nieporównywalnie szybszy ale kontrola na zjedzie dużo gorsza ORAZ kwestia suszenia skórzaka jest bardziej problamtyczna przy tygodniowym wyjeździe. OStatecznie jestem zadowolony że wzialem buty plastikowe dwuklamrowe, typowo turystyczne, jedne z lżejszych tego typu. Na weekendowy wyjazd w Gorce zabrałem powyższe narty i wiązania oraz buta skórzanego - i było spoko.

    Nie ukrywam, buty na tym wyjeździe każdemu dały się we znaki. Na różne sposoby (obicia paznokci bo źle domknięte klamry, obtarcia, bable). Wytrzymała noga(stopa) która przeszła już niejedno oraz wygodne buty to podstawa na takich wyjazdach. Ja załatwiłem sobie paznokcia miesiąc wcześniej i na tym wyjeździe tylko dobiłem. Bolało. Wszystkich bolało :) :)

    Na krótszych i lżejszych nartach oraz też na wiązaniach 3pin nn75 przeszedłem zima Góry Rodniańskie, choć pewnie wielu skiturowców poukałoby się w głowę. Ale trzeba przyznać - że na zjazdach była walka "byle w dół" zwłaszcza że był wór na plecach.

    Tutaj zdjęcia z Rodnian:
    https://photos.google.com/share/AF1Q...lnR0RYQkFUUndB
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  6. #46
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta

    Czy w Twoim egzemplarzu też coś takiego można znaleźć?
    U mnie jest dużo wklejek - kser z odznaczeń, wycinków prasowych, korespondencji. Spróbowałem wrzucić to na dropbox, żeby tu nie śmiecić, daj znać czy możesz otworzyć i widzisz:

    https://www.dropbox.com/sh/ceug4mrjd...jI7f4Swia?dl=0
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  7. #47
    Botak Roku 2018

    Na forum od
    01.2009
    Postów
    546

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    A ja tego nie mogę czytać i oglądać fotek. Bo mnie aż skręca z bólu i tęsknoty. Właśnie teraz miałem se leżeć na Kostrzycy i oglądać trasę Pete w wersji live. A siedze przed lapatopem w wesji home office no i mnie skręca ..... Jeszcze będzie przepięknie.... jeszcze będzie normalnie ..... i zobacze se z Kostrzycy te Hryniawy, Czarnohory Czeremosze ........ Dzięki wielkie Piotr !!!!!

  8. #48

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    Hej Włóczykiju, to może sa szerokie narty, ale tylko jeżeli porównasz do biegówek czy jakichś back country na nizinne zastosowania, na Góry Izerskie. Na przykładzie nart i sprzętu mojego i Globusa powiem o co chodzi.
    Wielkie DZIĘKUJĘ ! Właśnie o coś takiego mi chodziło. Czasami, gdy czytałem różne poradniki na stronach sklepów sportowych, to nie wiedziałem dla kogo te różne rady napisano

  9. #49
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    U mnie jest dużo wklejek - kser z odznaczeń, wycinków prasowych, korespondencji
    Masz unikatowy osobisty egzemplarz autorski Studzińskiego. Wydał ksiązkę własnym sumptem i uzupełniał chałupniczo. Ja mam egzemplarz z dedykacją dla czytelników + paroma doklejkami z 1993.

    Miniatura.jpg

    Gratuluję wspaniałej wyrypy!

    Pozdrawiam

    Tom

  10. #50
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Kurniawa w Karpatach - trasa Tadeusza Studzińskiego z 1937/38 roku

    Przejechałbym się w Czywczyny i Hryniawy posiedzieć na dalekiej połoninie w chacie pasterskiej...

    https://www.youtube.com/watch?v=uBR40d7Ztjo
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. chatki w Karpatach Wschodnich
    Przez komisaRz von Ryba w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 15-01-2019, 19:57
  2. Odnawianie chatek w Karpatach Ukraińskich
    Przez Petefijalkowski w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-08-2018, 11:09
  3. T. Studziński " Kurniawa w Karpatach " - fragmenty
    Przez sir Bazyl w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 04-12-2017, 00:09
  4. Dobre noclegi w ukraińskich Karpatach
    Przez Henek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 28-04-2008, 21:06
  5. Zapraszam na wystawę Tadeusza Budzińskiego
    Przez leszczu w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-07-2005, 18:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •