Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 50

Wątek: Beskid Niski - ciekawostki,

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ... to chyba Wrocanka (tylko teraz taki dylemat mi przyszedł - czy to jest Beskid Niski (geograficznie)?
    Kiedyś w TVP 1, usłyszałem od prowadzącego program, że Komańcza znajduje się w Beskidzie Niskim. ?
    Ostatnio edytowane przez zbyszek1509 ; 28-05-2020 o 13:15

  2. #32
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Wrocanka - nie, Komańcza - tak.

  3. #33
    Bieszczadnik Awatar Piotr Niedziela
    Na forum od
    06.2016
    Rodem z
    Jura/Warszawa
    Postów
    182

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Komańcza leży w Beskidzie Niskim o czym dobrze wiesz, więc Twoje zapytanie to podpucha?

  4. #34
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Dzisiaj jadąc rowerkiem złapał mnie deszczyk majowy (więc czapki z głowy) i tak pomyślałem że warto by było się wybrać na jakąś przejażdżkę w Beskid Niski
    Przypomniałem sobie , że nie tak dawno otwarto z przytupem oficjalną ścieżkę rowerową polsko-słowacką ( o której na naszym forum już kiedyś wspomniano)
    OK, ale co dalej ?
    Zasiadając do kompa zacząłem zadawać kolejne pytania wujkowi, gdzie ona dokładnie jest ? i na czym polega ?
    Okazuje się że można już po niej jeździć , trasę przebiegu trzeba sobie pobrać tu bo nie wiem czy mapy papierowe już je mają,
    mniejsza z tym, ważne że tam powstało 7 wiat do schronienia rowerzystów w czasie niepogody, np jak dziś
    Zaglądnąłem do szuflady ze zdjęciami i wyciągnąłem obraz jednej z tych wiat
    .
    wiaaaa.jpg
    .
    Ta jest postawiona w paśmie Bukowicy i chroni tylko przed lekkim deszczem padającym pionowo z góry .
    Pomyślałem że pewnie nie było kasy na coś sensownego, ale, ale ....
    Idąc dalej tropem poszukiwacza dowiedziałem się że na tworzenie tej trasy wydano w przeliczeniu ponad 600 000 zł
    ( w myślach przeliczam że najdroższe są wiaty - pewnie ze 30 000 zeta za sztukę ?)
    Za tą kasę oznakowano również 200 km dróg ,
    oraz
    Podczas prac na czterech odcinkach ścieżek leśnych wyrównano nawierzchnie.
    Nie udało mi się dotrzeć do szczegółowej specyfikacji bo interesuje mnie : ile kosztowała budowa takiej jednej wiaty ?
    Jak widać na załączonym obrazku wiata wizerunkowo jest ok , ale w praktyce nie spełnia oczekiwań .
    ..........
    wiem, wiem , zaraz usłyszę komentarze, po co Ci te wiaty ? przecież tyle lat jeździłeś i i dałeś rady bez wiat ?
    Kurcze, ale ja na osiągnąwszy dojrzały wiek chciałbym czasem przysiąść na półdupku na takiej wiacie która przez chwilę ochroni mnie przed deszczem i wiatrem
    a potem ruszam dalej ....

    p.s. całość tras to ponad 200 km mających łączyć regiony polsko-słowackie w Beskidzie Niskim.
    Nikt nie zadbał aby umieścić informacje noclegowo-gastronomiczne (przecież na wiatach nie wolno nocować !)
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 28-05-2020 o 22:13

  5. #35
    Bieszczadnik Awatar zbyszek1509
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Gostynin
    Postów
    810

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Niedziela Zobacz posta
    Komańcza leży w Beskidzie Niskim o czym dobrze wiesz, więc Twoje zapytanie to podpucha?
    Ano właśnie, gdybym dobrze wiedział, to bym się nie mądrzył i siedział cicho . A tak to poszły "konie po betonie" i wypada tylko przeprosić prezentera telewizyjnego i wszystkich mądrzejszych w zakresie znajomości granic BN. Jakoś tak mi się ubzdurało, że BN od wschodu zaczyna się na wysokości Radoszyc. A wystarczyło zerknąć na stronę https://mapa-turystyczna.pl/beskid-n...48/21.68701/10 i wszystko by było jasne .
    Ostatnio edytowane przez zbyszek1509 ; 28-05-2020 o 23:19

  6. #36
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Cytat Zamieszczone przez zbyszek1509 Zobacz posta
    (...). A wystarczyło zerknąć na stronę https://mapa-turystyczna.pl/beskid-n...48/21.68701/10 i wszystko by było jasne .
    Dzięki Zbyszku za podpowiedź, gdyby ja ją znał to nie walnął bym się kilkanaście kilometrów z tą Wrocanką
    .... a swoją drogą tak jak Ty z Radoszycami to ja zawsze byłem święcie przekonany że Rymanów i Iwonicz to Beskid Niski jak najbardziej , a tu masz
    dlatego jak KrzychuProrok napisał
    Wrocanka - nie, Komańcza - tak.
    uznałem to za pewnik, przecież Krzychu zna się najlepiej na Niskim

  7. #37
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Nieoczekiwanie w watku wynikła kwestia regionalizacji BN.
    Przytoczę historię z nieodległego p.przemyskiego. Pewien mój znajomy (kolekcjoner koron i koronek ) nie bedąc pewien czy Kopystanka czy Suchy Obycz dołożył na wszelki wypadek Na Wysokim (taka górka nad Dobrą nota bene niższa niż Obycz ) W tym roku doczytałem , że zmieniono klasyfikację i najwyższa na P.przemyskim jest Roztoka (nad Liskowatym)

    Z tą mapą Zbyszka znam takich co by dyskutowali a czy na pewno Łupków , a Magura Stebnicka itd....

    "Zdobywajmy" szczyty , przełęcze , przekraczajmy rzeki i jary - róbmy to z przyjemnością a klasyfikacje , regionalizacje zostawmy tym , których to bawi i zajmuje ( absolutnie nic im nie ujmując w ich pasji).

  8. #38
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Cytat Zamieszczone przez kulczyk1 Zobacz posta
    Nieoczekiwanie w watku wynikła kwestia regionalizacji BN.
    (...)
    "Zdobywajmy" szczyty , przełęcze , przekraczajmy rzeki i jary - róbmy to z przyjemnością a klasyfikacje , regionalizacje zostawmy tym , których to bawi i zajmuje ( absolutnie nic im nie ujmując w ich pasji).
    Kamień z serca, dzięki
    bo już rozterki mną targały ; wkleić ciekawostkę czy nie ?
    Jak dla mnie to jak najbardziej mieści się w Beskidzie Niskim
    Taką ciekawostką rzadko spotykaną jest ogień na wodzie , co pokazuje poniższe zdjęcie
    .

    .
    Taką ocembrowaną studzienkę z wodą która się pali możemy zobaczyć na terenie ośrodka wypoczynkowego w Rudawce Rymanowskiej (czyli poza mapą BN)
    Ponoć jest jeszcze jedno takie miejsce w Iwoniczu Zdroju , ale gdzie dokładnie ?
    to nie wiem
    Ale skąd się wziął ogień na wodzie ?

  9. #39
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2011
    Rodem z
    Piastowy
    Postów
    571

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    W Iwoniczu Zdroju Bełkotka kiedyś się paliła, ale teraz ma za mało gazu ziemnego, czy może gazu wodnego?..

    Wersji granic pasm i innych mezo-zon jest wiele i każdy sobie może wybrać taką jak mu pasuje.
    Mi pasują takie granice, że:
    - w Komańczy jest granica na linii torów, więc jak mijam budynek dawnego baru "Wanda" i przejeżdżam przez tory, to wjeżdżam w Bieszczady.
    - Iwonicz Zdrój i Rymanów Zdrój są w BN.
    - z mapy by wynikało, że Dukla jest w większości poza Beskidem Dukielskim, jak i Gorlice są w większości poza Beskidem Gorlickim. Dla mnie obie miejscowości są bardzo beskido-niskie.
    - Grybów według mapy jest w BN, no ok, ma poważny argument w postaci fajnego browaru, ale Nowy Sącz nie ma dla mnie argumentu, bym włączył jego część do mojego BN.

    No ale co z przyległymi, czy przynależnymi, do BN Pogórzami Karpackimi? Jak np. potraktować taką łemkowską Oparówkę, której bliżej do granic Rzeszowa, niż do granic BN? Nie wiem. Na pewno jest bardziej beskido-niska niż Nowy Sącz, czy Grybów. Wiem za to na pewno, że ortodoksyjne podejście do kwestii granic nie dla mnie i traktuję te graniczne dysputy li tylko jako "ODP: Beskid Niski - ciekawostki,"

  10. #40
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Beskid Niski - ciekawostki,

    Maj w zieleni kusił na spotkania KIMB-owe w Bieszczady
    ... ale jesteśmy na forum bieszczadzkim , więc wypada chwalić przede wszystkim zielone połoniny ?
    Jak dla mnie BN jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o radość kwitnących łąk
    Miesiąc maj rozpędza się w Beskidzie Niskim zielenią, całym morzem bujnej zieleni, aż po horyzont
    .

    ...

    ...
    te dwa majowe przykłady łąk beskidzkich zachęcają do wędrówki, trawy jeszcze nie wysokie , co po mokrym daje się w znaki
    Pokazane obrazki pochodzą z okolic Radocyny i Rzepedzi , ale takich łąk, gdzie szlaki biegną , albo nie, jest tu wiele więcej, ot po prostu można wyjść swobodnie w górki (póki nie powstaną zasieki ogrodzeń - privat teren ) niestety powstaje tego coraz więcej
    ...
    ... a teraz po zielonym majowym wstępie, te łąki w czerwcu rozbłysną kolorami kwitnących kwiatów
    Jeśli ktoś akurat nie biegnie po szlaku , tylko ma czas przystanąć , ....gdy zaśpiewa ptak ...
    nad kwitnącymi łąkami Niskiego niech zrobi parę zdjęć i podzieli się nimi
    czekamy
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 02-06-2020 o 20:30

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Beskid Niski rowerem - porażka
    Przez don Enrico w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 12-08-2017, 00:50
  2. Kwietniowy Beskid Niski.
    Przez coshoo w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-04-2010, 23:36
  3. Beskid Niski -Wiatraki
    Przez joorg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 11:41
  4. Bieszczady -> Beskid Niski -> Beskid Sądecki
    Przez Caamill w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-05-2009, 23:55
  5. 5-lat beskid-niski.pl
    Przez beskid-niski.pl w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 11-11-2008, 17:57

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •