Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Gwizdek świetego Onufrego

  1. #1
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Gwizdek świetego Onufrego

    WSTĘP.

    Dlaczego taki dziwny tytuł? Bo ja do Jawornika, a byłem tam już kilka razy i trzeba czymś ten wyjazd od innych odróżnić. A do Jawornika ja, bo jeden z kolegów zaprosił tam znajomych na świętowanie 15. urodzin. Więcej o gwizdku będzie mniej-więcej w połowie opowiadania.

    Wyruszam z Jarosławia i wkrótce mam po drodze pierwszy Jawornik.



    W Jaworniku jest cerkiew ale to jeszcze nie jest ten Jawornik, więc ja ja dalej.


  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Element bieszczadzki czyli fatalny początek

    Dojeżdżam samochodem pod tę cerkiew. To jeszcze nie są Bieszczady, ale niedaleko. Nie lubię zostawiać samochodu na kilka dni w mieście, a tu jest Rzepedź Wieś – więc może sobie stać. Jeszcze jest ranek, jeszcze jest pochmurno.



    Przesiadam się na rower i jadę w Bieszczady. Wspominam tyle o tych Bieszczadach na początku, żebym mógł legalnie zamieścić swoje opowiadanie dziale bieszczadzkim, a nie w „Turystyce nie-bieszczadzkiej”, pośród wątków równinnych, bagiennych i morskich. Na teren Bieszczadów wjadę w centrum Rzepedzi. Tuż za przejazdem kolejowym jest most na Osławicy, za którym jesteśmy w Bieszczadach. Jeśli ktoś jedzie drogą główną, to za pół kilometra znów będzie w Beskidzie Niskim, ale ja skręciłem w lewo, chcąc jechać wzdłuż dawnej trasy kolejki, doliną Osławy do Smolnika, czyli pozostałem w Bieszczadach. Tutaj była końcowa stacja kolejki.



    Po ok. 3 km dojechałem do brodu na Osławie. Chwilę wcześniej pomyślałem, żeby się rozpędzić z górki, to przelecę szybko po płytach betonowych i jeśli nogi lekko uniosę, przemknę przez bród sucha stopą.


    Na szczęście - nie zrealizowałem tego pomysłu (rozpędzienia się). Na szczęście - bo dwa metry od brzegu było już tak:



    Rower został więc na brzegu a ja poszedłem pieszo, wysondować poziom wody. Nie było źle, woda sięgała lekko powyżej kolan ale bystry nurt i śliskie płyty powodowały co chwile utratę równowagi. Doszedłem do środka rzeki.



    Zawróciłem i pomyślałem, że jeśli pójdę z rowerem, to będę się mógł na nim opierać, utrzymując równowagę. Zacząłem iść, ale po kilku metrach koła roweru zostały podcięte przez nurt i rower prawie odpłynął. Wycieczka rowerowa bez roweru nie ma uroku, więc szybko zawróciłem do Rzepedzi.

  3. #3
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Drogą do Komańczy

    Trudno, na razie trzeba podróżować asfaltem, wzdłuż doliny Osławicy, zamiast Osławy. W ten sposób szybko znalazłem się w Jaworniku.



    To już był ten właściwy Jawornik, ale po pierwsze – była dopiero godzina 10, po drugie, miałem zamiar powłóczyć się trochę po okolicy. Mijam więc Jawornik bez zatrzymywania się i dojeżdżam do Komańczy, gdzie udaje mi się dopchać rower do klasztoru.



    Stacja kolejowa w Komańczy jest dla mnie w ostatnich latach bardzo smutna. Można tu kupić odzież, obuwie, artykuły szkolne i papiernicze, wieńce, wiązanki, części zapasowe do pił motorowych, ale nie – jak dawniej – bilety kolejowe.



    A tutaj można kupić jeszcze więcej.



    W Komańczy skręcam na wschód, w stronę Jaślisk. Odtąd aż do końca będę już w Beskidzie Niskim, ale wycieczka zaczęła się w Bieszczadach i proszę jej stąd nigdzie nie przenosić Po drodze cerkiew na wzgórzu po prawej.


  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    745

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta
    ...
    Rower został więc na brzegu a ja poszedłem pieszo, wysondować poziom wody. Nie było źle, woda sięgała lekko powyżej kolan ale bystry nurt i śliskie płyty powodowały co chwile utratę równowagi. Doszedłem do środka rzeki.
    ...
    Przechodziłem tam ostatnio, płyty śliskie jak diabli. Myśmy z kolegą szli krawędzią płyt, czepiając się jej palcami
    Ale woda była trochę mniejsza...

  5. #5
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Doliną Barbarki pod górę

    Z poprzedniego zdjęcia (cerkiew prawosławna w Komańczy) można wywnioskować, że Prełuki i Smolnik odpuściłem. Najciekwaszy dla mnie miał być odcinek z Rzepedzi przez dwa brody.
    Dzisiaj mam więc dużo czasu, można się zatrzymać tu i ówdzie, zobaczyć to i owo. Po lewej będę miał cerkwisko i cmentarz w Czystohorbie. Aby się tam dostać, trzeba przejść na druga stronę potoku Barbarka. Jest tu nawet drewniany mostek. Poręczy lepiej nie dotykać, bo odpadnie a na deski trzeba uważać, bo spróchniałe.


    Tuż za mostkiem, do Barbarki uchodzi mały potoczek Kawna. Zazwyczaj jest w nim niewiele wody. Dzisiaj też nie było jej bardzo dużo, bez problemu przeszedłem przez nurt, ale nie dało się wyjść na drogę. Nocne opady zmyły z drogi ziemię, tworząc błotną papkę po kolana.


    Rower musiał więc zaparkować w potoczku a ja poszedłem na cerkwisko.


    Widok na cerkwisko.


    Kamienna chrzcielnica


    Poruszając się po cerkwisku należy zachować ostrożność, gdyż teren jest „zaminowany” krowim łajnem.


    Tuż obok cerkwiska jest cmentarz. Ogrodzony, krowy nie wchodzą.


    Nagrobki na cmentarzu w Czystohorbie:

  6. #6
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Teraz będzie o gwizdku

    Po wizycie na cerkwisku trzeba wyjechać pod sporą górkę, do kościoła i PGR-u w Czystohorbie. Potem już w dół, do Wisłoka Wielkiego, który wita mnie przydrożnymi krzyżami.



    Dawna cerkiew pw. Św. Onufrego w Wisłoku wykorzystywana jest obecnie jako kościół rz.kat., również pod wezwaniem św. Onufrego. Dzisiaj, 12 czerwca jest tu odpust, na który licznie przybyli parafianie…


    … oraz księża z sąsiednich parafii.


    Na odpuście nie zabrakło kramów, na których można było kupić wiatraczki, koraliki, watę cukrową i plastikowe karabiny maszynowe. Postanowiłem i ja coś kupić dla szanownego jubilata, na spotkanie z którym jechałem do Jawornika. Nie wybrałem żadnego z wyżej wymienionych produktów, lecz kupiłem tytułowy gwizdek. Pan „kramowy” spytał mnie, czy chcę taki zwykły, plastikowy, czy taki droższy metalowy. Nie będę oszczędzał na szanownym jubilacie, wziąłem ten metalowy. Jak się jubilat kiedyś zgubi w lesie, będzie głośno gwizdał i ktoś go odnajdzie. Zdjęcia gwizdka (gwizdkowi?) nie zrobiłem.



    Teraz już wszyscy wiedzą, skąd tytuł, ale można dalej czytać, bo jeszcze będzie coś ciekawego

  7. #7
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Szybka pętelka do Jasiela i dożywianie owczarków

    Jest dopiero lekko po południu, jeszcze mogę gdzieś pojechać. Dzisiaj wszystko jest na „Ja”, więc może do Jasiela. Po drodze Zakład Karny w Moszczańcu. Jakoś tu pusto. Brama otwarta, ludzi nie widać, zwierząt nie widać. Stąd do Jasiela jedzie się wygodną drogą szutrową, niedostępną dla samochodów.


    Dzisiaj na polu biwakowym w Jasielu są tłumy. W sobotę i niedzielę pewnie będą jeszcze większe. Chyba się skończył Jasiel spokojny i kameralny.


    Po nocnej ulewie wodza spływa z gór różnymi sposobami.


    Z Jasiela zjeżdżam do Woli Niżnej. Na parkingu w dolinie Jasiołki (ostatnie miejsce, dokąd można legalnie dojechać) stoi kilkanaście samochodów.


    Z Woli Niżnej jadę z powrotem do Moszczańca, ale już asfaltem. Na łąkach po południowej stronie drogi pasie się wielkie stado owiec. Przystaję tam, by sfotografować przydrożny krzyż. Od stada odrywają się dwie białe postacie i biegną do mnie. Juhas coś krzyczy. Ja nie rozumiem co on krzyczy a białe owczarki go chyba nie słyszą.


    Owczarki podbiegają do mnie, dodatkowo zatrzymuje się dwóch motocyklistów z chęcią niesienia pomocy napadniętemu rowerzyście.
    Samotny wędrowiec w terenie zagrożonym powinien mieć zawsze w pogotowiu środki obrony. Najlepszym sposobem na owczarki są „obamki”. Trzeba je nosić/wozić w łatwo dostępnym miejscu i podać owczarkowi przez zaskoczenie


    Pieski dostają po jednym „obamku”. Zjadają szybko i wylizują okruszyny. Ja w tym czasie fotografuję krzyż.


    Znów idą w moją stronę, jakby pytając ”tylko tyle”? Dostają kolejną porcje i żegnamy się w przyjacielskim nastroju. Juhas przestaje krzyczeć, zdziwieni motocykliści odjeżdżają na swych stalowych rumakach.


    Obamki są przysmakiem psów pasterskich także w innych krajach (tutaj: Alpy Rodniańskie). Trzech fotografów dokumentuje!


    Co to są obamki i jak się je robi - opowiadam tylko osobiście. Zawsze z degustacją

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Cytat Zamieszczone przez Wojtek Pysz Zobacz posta

    Co to są obamki i jak się je robi - opowiadam tylko osobiście. Zawsze z degustacją

    Po wpisaniu w wyszukiwarkę "obamki" wyszła mi chłodna reakcja Waszyngtonu na lody, które produkowane są/były w Rosji.
    Podobno "Google" wie wszystko.

  9. #9
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Po wpisaniu w wyszukiwarkę "obamki" wyszła mi chłodna reakcja Waszyngtonu ...
    Wspomniany przeze mnie produkt własny ma pewne związki z Waszyngtonem;-)

    Cytat Zamieszczone przez Slav Zobacz posta
    Podobno "Google" wie wszystko.
    Jak się okazuje - prawie wszystko.

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Gwizdek świetego Onufrego

    Nie tylko Jasiel nie jest już kameralny. Zamkniecie granic skutkuje sporą ilością turystów w miejscach , w których dawniej nie uświadczyło się człowieka.
    Miejmy nadzieję , że za tydzień ,dwa część turystów ruszy w Europę i troche sie przeludni.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •