Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25

Wątek: Bieszczadzkie scenki z życia wzięte i inne ciekawostki

  1. #21
    Berenika
    Guest

    Domyślnie

    No czesc! Do napisania zaintrygowal mnie tekst p.Sokolowskiego.Od mojego pierwszego pobytu w Bieszczadach uplynelo juz troche czasu natomiast pamietam,ze przed moim pierwszym wyjazdem tam uslyszalam od kilkanascie lat starszych kolegow wypowiedzi w tonie nastepujacym: "Bieszczady nie sa juz takie jak kiedys...brak dzieci kwiatow,prawdziwych turystow,dziczy...teraz to tylo komercha,glupie dzieciaki z liceow...".To nie nastroilo mnie optymistycznie jednak pomyslalam,ze wszechobecna tendencja do mowienia o tym ,,jak to kiedys bylo pieknie,a teraz tak zle,sztucznie..."ogarnela takze i ich.W Bieszczady pojechalam i...zakochalam sie.Nie zauwazylam komerchy i ,,glupich dzieciakow", spotkalam natomiast cudownych ludzi, kochajacych gory.Od tego czasu odwiedzam Bieszczady co roku, tak czesto jak moge.I takze zauwazam zmiany :wiecej ekskluzywnych pensjonatow, wiecej aut,ludzi z aparatami, ktorzy nie chodza po gorach.Rozumiem, ze kogos moze to szokowac, gdy wraca w gory po jakims czasie, ale czy aby napewno popadanie w tak nihilistyczny nastroj jest konieczne?Czy plecaki np.Alpinusa czy Cordury przeszkadzaja w chodzeniu po gorach?A to czy ktos chodzi po gorach jest prywatna sprawa jesi tylko nie przeszkadza chodzacym.Co do picia to coz...swieta nie jestem,lubie klimat Rzezbiarza w UG i Siekierki w Cisnej.Lubie po dniu spedzonym na szlaku zasiasc z ludzmi przy bezalkocholowym i wymienic sie wrazeniami.Podsumowujac: mimo wszelkich zmian Bieszczady nadal pozostaja Bieszczadami, przyjezdzaja tam wspaniali ludzie a magia tego miejsca nie podda sie chyba tak latwo niesfornej komercji.

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Felieton Pana Sokołowskiego jest rzeczywiście pewnym skrajnym głosem w dyskusji na temat: Stonka w Bieszczadach. Jednak nim ktoś pierwszy rzuci kamieniem należy się zastanowić co kierowało piórem Pana Stefana. Niewątpliwie żyjemy w czasach kiedy futurologiczne wypowiedzi intelektualistów nie skłaniają do optymistycznego spojrzenia na świat (Spengler, Fukuyama)... Efekt czarnych okularów potęguje ciągle obecny egzystencjalizm. Już nieraz skazano nasz świat na zagładę (wg niektórych dat świat już powinien przestać istnieć) jednak ciągle ”...toczy swój garb uroczy...” Nie mam zamiaru krytykować Pana Stefana, jednak chciałbym zaznaczyć że każde psioczące wypowiedzi wynikają z pewnego resentymentu tzn. człowiek, który nie potrafi znaleźć się w nowej rzeczywistości (Pan Stefan poczuł się w Bieszczadach jak Alicja w krainie czarów), wmawia sobie że ta rzeczywistość jest nic nie warta i zamyka się w swoim świecie... Nie jest tajemnicą że umysł człowieka idealizuje przeszłość (nawet jeśli coś złego nas kiedyś spotkało) i tak jest w przypadku pana Stefana... Ja też mam swoje sentymentalne miejsca w Bieszczadach jednak nie są to połoniny, są to tzw. Sanktuaria Świętego Spokoju (SŚS). Zdaję sobie sprawę że tam też dojdzie kiedyś postęp, bo jakiś burżuj wybuduje sobie dacze i doprowadzi prąd lub poprowadzą tamtędy szlak turystyczny, ale myślę że nie będę płakał z tego powodu bo tych SŚS -ów w Bieszczadach mam wiele. Zresztą przecież Bieszczady kiedyś tętniły życiem i mieszkały tam różne narodowości, teraz przyjeżdżają tam na chwile Polacy i okazuje się że rzeczywiście człowiek, człowiekowi wilkiem tylko dlatego że ktoś woli siedzieć w dolinie zamiast wyjść na połoninę (a propos spotkałem się kiedyś z taką sentencją: „Człowiekiem gór nie jest ten kto mieszka w górach, tylko ten co potrafi żyć w dolinach”).
    Nie wyganiajmy turystów z Bieszczad tylko dlatego że noszą sandały do dresów i jeżdżą polonezami. Wszyscy ludzie, którzy decydują się tu przyjeżdżać jadą z pewna nadzieja że spotka ich jakaś przygoda. To „... strzelanie wilkom w paszcze...” jest pewnym mitem w podświadomości zbiorowej Polaków.
    Pycha jako pierwszy grzech główny jest fundamentem snobizmu... Strzeżcie się Bieszczadnicy takiego tępego relatywizmu, idźcie z uśmiechem przez czerwony... Amen

  3. #23
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Jura Krak-Częst.
    Postów
    61

    Domyślnie

    "to mogliby z laski swojej chlać gdzie indziej" napisała Szaszka 02.02.04
    Znając skłonności Szaszki do sprośnych myśli,to zastanawiam się jak to interpretować
    hahahaha i jak to technicznie rozwiązać.
    pozdrawiam Skuter

  4. #24
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    32

    Domyślnie

    Ciekawe co spowodowało, że więksość wypowiedzi na temat tych scenek pachnie poprawnością polityczną made by Gazeta Wyborcza. Tylko Saszka próbuje się trochę wychylić ale tez jakoś tak nieśmiało. A tymczasem to nie są posty ani reportaże. Gość niej lub bardziej udolnie pisał to co czuje on i wielu innych a chyba poprawność polityczna pozwala jeszcze na indywidualne odczucia?

  5. #25
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Ciekawe co spowodowało, że więksość wypowiedzi na temat tych scenek pachnie poprawnością polityczną made by Gazeta Wyborcza
    Tak ci się wydaje...? A czy nie popatrzyłeś na felieton Pana Sokołowskiego właśnie z tej strony... Przecież ni mniej ni więcej historyjka przypomina twórczość Smoleńskiego z Wyborczej... Byleby tylko ukazać że jest coś nie tak. Jednak masz rację gościu "pisał to co czuje" jednak jego wizja Bieszczadów ma pewien posmak sentencji typu: "ubi sunt (łac. gdzie oni są)" i to mnie jako młodego szczyla trochu śmieszy.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Historie z życia wzięte
    Przez creamcheese w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 03-06-2023, 12:35
  2. Ciekawostki podkarpackie
    Przez don Enrico w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 21-08-2013, 22:26
  3. Ciekawostki o Bieszczadach na aukcjach internetowych
    Przez barszczu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-12-2010, 02:03
  4. Bieszczadzkie ciekawostki cz I
    Przez Lupino w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-10-2002, 18:11

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •