Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 23

Wątek: kuchenka turystyczna

  1. #11
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Przy wietrze osłona to podstawa. Zimą ćwiczyłem benzynową kostkę ZSRR i osłona wybitnie pomagała. Przy tęgim mrozie nawet mieszanina C (propan-butan) w butli 2 kg na śniegu b. słabo odparowuje, a podgrzewanie ... jest dość ryzykowne...
    Moje zimowe wędrówki to czasy dostępności benzyny, nie gazu, stąd raczej polecam to pierwsze. Nigdy mnie nie zawiodła, a jak zabrakło to ktoś zawsze poratował. Po kartusz raz jechałem z Duszatyna do Rzeszowa, bo w Sanoku nie było.
    Państwo dość silne, by Ci wszystko dać jest dość silne, by Ci wszystko odebrać

  2. #12
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Cytat Zamieszczone przez długi Zobacz posta
    Moje zimowe wędrówki to czasy dostępności benzyny, nie gazu, stąd raczej polecam to pierwsze. Nigdy mnie nie zawiodła, ....
    Też z sentymentem wspominam benzynę. Oraz urządzenia, które były nią napędzane

    IMG_2411.JPG

  3. #13
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Dziękuję wszystkim którzy zechcieli podzielić się swoimi doświadczeniami i wrażeniami (zarówno publicznie jak i w prywatnej korespondencji)
    Teraz trzeba działać, czyli przemyśleć zakup
    a następnie go przetestować
    a na koniec umieszczę własną opinię.
    Dzięki raz jeszcze.

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2016
    Postów
    100

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Dużo ciekawego dowiedziałem się, mam nowe i świeże spojrzenie na temat, a tak przy okazji nie wiedziałem,że kartusze można napełniać wtórnie( a gdzie i jak??)

  5. #15
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Też mi koledzy podpowiadali taką możliwość - za pomocą specjalnego wężyka z większej butli gazowej - najlepiej napełnionej "zimową "mieszanką
    (ale to teoretycznie tylko się dowiedziałem )
    ... a moja kuchenka jest w drodze
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 07-01-2021 o 21:49

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Cytat Zamieszczone przez Sroka Zobacz posta
    Dużo ciekawego dowiedziałem się, mam nowe i świeże spojrzenie na temat, a tak przy okazji nie wiedziałem,że kartusze można napełniać wtórnie( a gdzie i jak??)
    To jest niebezpieczna zabawa, więc nie traktuj tego jako instruktażu tylko czysto teoretyczną informację. Trzeba mieć specjalnie dorobiony zawór z redukcją, tak żeby gwinty pasowały z jednej strony do kartusza, a z drugiej do butli, najlepiej turystycznej. Połączone zaworem ustawia się (podwiesza) w pionie. Kartusz oczywiście na dole, najlepiej zanurzony w garnku z zimną wodą lub obłożony śniegiem, żeby różnica ciśnień była jak największa i gaz lepiej się skraplał. Kartusze muszą być w miarę nowe, nie uszkodzone. UWAGA: producenci uznają to za niedopuszczalne! W razie wypadku ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania!

  7. #17

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Dodam od siebie moje rozwiązanie.
    Posiadam taki oto garnuszek z cienkiej stali a jego zawartością jest palnik, oraz kartusz wielokrotnego użycia :)
    garnek.jpg
    002.png003.jpgIMG_20201012.jpg
    Całość z częściowo napełnioną butlą waży tyle:
    kpl.jpg Do zagotowania wody na szlaku sprawdza się od dłuższego czasu.
    Moja pierwotna wersja tego rozwiązania zawierająca kubek emaliowany oraz cięższy palnik ważyła 1kg.

  8. #18
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Cytat Zamieszczone przez Tomnatyk Zobacz posta
    Kartusz oczywiście na dole, najlepiej zanurzony w garnku z zimną wodą lub obłożony śniegiem, żeby różnica ciśnień była jak największa i gaz lepiej się skraplał.
    Absolutnie nie bo przepełnisz kartusz. Potrzebna jest koniecznie waga do ważenia kartusza, nie wolno przepełniać. Poza tym cała operacja jest bezpieczna i prosta jeśli jest zrobiona rozsądnie, np na świeżym powietrzu, z kontrolą uszczelek itp. A jak się to robi wystarczy podpatrzeć w punkcie nalewania gazu
    Pozdrav

  9. #19
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Absolutnie nie bo przepełnisz kartusz. Potrzebna jest koniecznie waga do ważenia kartusza, nie wolno przepełniać.
    Nie można "przepełnić" kartusza, bo ma on stałą zamkniętą zaworem objętość. Nie wolno dopełniać na full schłodzonego, bo po wyrównaniu temperatury ciśnienie może go rozerwać nawet jak jest całkowicie "nowy", tzn. został tylko raz opróżniony w kontrolowanych (domowych) warunkach. To największe ryzyko tego procederu. Przepływ gazu do kartusza reguluje się reduktorem w zaworze butli. Co kilka minut odkręca się kartusz i wystarczy nim potrząsnąć w ręku, żeby sprawdzić czy nie jest do końca napełniony. Można dokładnie zważyć kontrolnie. Częściej zużywanych kartuszy lepiej nie napełniać więcej niż do ok. 2/3-3/4 ich objętości/ wagi nominalnej. W terenie mogą ulec niezauważalnemu osłabieniu szczelności, np. wskutek uderzenia w plecaku o kamień, podgrzewania przy słabym ciśnieniu w niskiej temp. otoczenia czy słabej pracy zanieczyszczonego palnika. Wówczas ryzyko rozerwania po wtórnym napełnieniu oczywiście znacznie wzrasta.

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Poza tym cała operacja jest bezpieczna i prosta jeśli jest zrobiona rozsądnie, np na świeżym powietrzu, z kontrolą uszczelek itp.
    ...i bez otwartego ognia, źródeł ciepła (piec, kaloryfer) w miejscu składowania schłodzonych kartuszy.

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    A jak się to robi wystarczy podpatrzeć w punkcie nalewania gazu
    Lepiej chyba podpatrywać przyrodę

  10. #20
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: kuchenka turystyczna

    Oczywiście że można przepełnić, zależy z czego napełniasz. Najprostszą metodą sprawdzenia jest waga. jeśli ktoś się porywa na napełnianie bez wagi to sam się prosi o kłopoty.
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Górska Odznaka Turystyczna - prośba o pomoc
    Przez Marcowy w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-08-2017, 19:26
  2. Piosenka turystyczna.
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-11-2009, 21:23
  3. TAM czyli Turystyczna Awanturka Muzyczna
    Przez dziabka1 w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-10-2008, 11:59
  4. Kuchenka benzynowa karrimor
    Przez klopsik w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-07-2007, 22:45

Tagi dla tego wątku

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •