Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15

Wątek: góra CZEREMCHA

  1. #11
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: góra CZEREMCHA

    Dygresja do dygresji: Czeremcha jest w Jaśliskach, nie w Posadzie

    A aby było w temacie: na szczycie Czeremchy jest więcej śladów niż tylko krzyż. Jest symboliczny cmentarzyk (po drugiej stronie szczytu niż prowadzi ścieżka) a w trawach i borówczyskach na polanie szczytowej można odnaleźć kamienie ze starymi, nieczytelnymi już napisami po węgiersku. Nie wiem czy Bazyl albo Krzychu Prorok nie wrzucali kiedyś zdjęć na forum.
    Czterech panów B.

  2. #12
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: góra CZEREMCHA

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    (...)

    A aby było w temacie: na szczycie Czeremchy jest więcej śladów niż tylko krzyż. Jest symboliczny cmentarzyk (po drugiej stronie szczytu niż prowadzi ścieżka) a w trawach i borówczyskach na polanie szczytowej można odnaleźć kamienie ze starymi, nieczytelnymi już napisami po węgiersku. Nie wiem czy Bazyl albo Krzychu Prorok nie wrzucali kiedyś zdjęć na forum.
    Nie byliśmy dobrze przygotowani i nic nie wiedzieliśmy o tych węgierskich kamieniach , więc ich nawet nie szukaliśmy.
    Natomiast znaleźliśmy pod samym szczytem resztki systiemy z drutami kolczastymi, to też okruchy historii.
    ...

    ...
    a potem pozostało tylko zejście w dół do chatki do zamaskowanych plecaków
    i rozpocząć prawdziwe bieszczadowanie przy ognisku.
    Trzeba było najpierw uzupełnić zapasy.
    Jak wspomniałem dzień był mocno upalny, więc w czasie wdrapywania się na górkę straciliśmy sporo wody poprzez pocenie.
    W pobliżu chaty jest źródełko, ale niestety dawno nie było deszczu i udało się wybrać może ze 2 litry wody, niewiele na trzech luda.
    Jeden twardziel wziął kociołek i spadł kilka poziomic w dół aby załogę napoić.
    Jakie męczące jest to zadanie ten tylko wie kto to zrobił


    ...
    Ognisko szybko zapłonęło i woda przemieniła się w kipiatok.
    Teraz już spokojnie można było przystąpić do konsupcji tego co wnieśliśmy na górę....
    A takie klimaty nie zastąpią żadne pensjonaty
    ...

  3. #13
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: góra CZEREMCHA

    Następnego dnia z rana obudziły nas szmery dochodzące z zewnątrz
    Nie były to ani niedźwiedzie , ani nawet popielice a tylko ukraiński pogranicznik , który na swoim motorku dotarł tu z posterunku w Werchowynie Bystrej.
    Grzecznie zapytał czy mamy dokumenty nie żądając ich okazania, potem zameldował naczalnikowi że odnalazł w tym miejscu turystów, znaczy wszystko jest jasne i kontrolowane.
    Bardzo sympatycznie się gawędziło.
    A tak przy okazji skojarzyły mi się spotkania z polskimi pogranicznikami, którzy koniecznie muszą zobaczyć dokumenty i dokonać kontroli w bazie danych czy nie jestem przestępcą.
    Kiedyś na Przełęczy Wyżniańskiej czekałem ponad 1,5 godziny zanim udało się połączyć z bazą i stwierdzić że jestem niewinny.
    Nie podoba mi się takie podejście polskich służb, wolę takie jakie realizują ukraińskie i słowackie (też wystarczy rozmowa aby stwierdzić że nie jestem uchodźczą z Afranistanu)

    hm21.P1230046.jpg
    ...
    Cóż , po śniadanku trzeba było wracać do samochodu , a potem tylko 240 km do legowiska
    Cóż się nie robi dla paru niezastąpionych chwil
    ....
    p.s. szukam teraz dodatkowych informacji o walkach o górę Czeremcha i jedyne co udało mi się znaleźć
    Zespół wolontariuszy ukraińsko-rosyjsko-słowackich odrestaurował także na
    szczycie Czeremchy (1130 m n.p.m.) zniszczony cmentarz wojenny o powierzchni
    ok. 10 ha, na którym było pochowanych ponad 650 żołnierzy armii rosyjskiej i
    austro-węgierskiej (Fot. 84-85). Góra Czeremcha, położona w rejonie Przełęczy
    Użockiej, miała ważne strategiczne znaczenie. W latach 1914-1917 miała tu
    miejsce ważna bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi a austro-węgierskimi.
    dostępne pod linkiem

    Może ktoś ma jakieś namiary na więcej informacji i podeśle ?

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    653

    Domyślnie Odp: góra CZEREMCHA

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    p.s. szukam teraz dodatkowych informacji o walkach o górę Czeremcha i jedyne co udało mi się znaleźć

    dostępne pod linkiem

    Może ktoś ma jakieś namiary na więcej informacji i podeśle ?
    7 kwietnia 1915 r. austro-węgierska 31 Dywizja Piechoty została wyparta z Czeremchy przez oddziały rosyjskie. Nastąpiły wielodniowe kontrataki, m.in. w padającym śniegu. Czeremchę oddziały austro-węgierskie odzyskały 14 kwietnia 1915 r. Pułki austro-węgierskie zaangażowane w walki: 19, 26, 44, 68, 83 (V Korpus). Prawdopodobnie lista ta nie jest kompletna. Ze strony rosyjskiej w walkach o górę uczestniczyły oddziały z XXVIII Korpusu Armijnego: 23 Dywizja Piechoty i zapewne część 60 Dywizji Piechoty.

    Źródło: informacje od Tomasza Woźnego, zajmującego się m.in. walkami na froncie karpackim w latach 1914-1915 (linkowałem na forum jego artykuł o walkach na Bukowym Berdzie).

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar komisaRz von Ryba
    Na forum od
    05.2008
    Rodem z
    dziki wschód
    Postów
    1,167

    Domyślnie Odp: góra CZEREMCHA

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ...

    ...
    na chacie widać oznaczenie szlaku?


    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    ...
    panujący letni upał wprowadza lekkie przymglenie, nie można zobaczyć krzyża na Tarnicy, ale gdyby tak wrócić tutaj zimową porą ...
    Fajnie jest pomarzyć.
    a może kiedyś się uda ?
    trzeba marzyć


    dzięki za opowieść

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Operacja Góra Ivana
    Przez Henek w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 18-01-2021, 20:10
  2. Góra
    Przez yamat w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-10-2014, 10:29
  3. Babia Góra - Kondycyjnie
    Przez MORF w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-01-2012, 21:42
  4. Siudma Góra
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2010, 22:09
  5. Bieszczadzka Góra
    Przez Ajgor w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-01-2005, 12:26

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •