Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Wątek: Sierpniowy Pikuj

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2018
    Postów
    78

    Domyślnie Sierpniowy Pikuj

    Na początku sierpnia po kilkudniowym pobycie w polskich Bieszczadach wyruszyliśmy w długo wyczekiwaną podróż na drugą stronę granicy. Tym razem w planach był dłuższy 3-dniowy pobyt.
    Przekraczanie granicy w Krościenku w czwartek ok 13-tej. Czas obsługi ok 20 min. Na granicy pusto. Dopiero po kilku minutach podjechał kolejny samochód.
    Najpierw Chyrów i wymiana walut, pierwsze zakupy. Niestety zaczęło padać. Chwila przerwy jeszcze w Starym Samborze, ale coraz intensywniejszy deszcz skutecznie zniechęcał. Potem prosto do Husnego i znanej nam już Bojkowskiej Chaty.
    Pierwotny plan na wyjście w góry w piątek niestety musiał zostać zmodyfikowany. Od rana padało . Pojechaliśmy więc na zwiedzanie okolicy. Turka, Sianki, Użok.
    Na dworcu w Siankach pusto, poza miłą panią z kasy właściwie nikogo. Właśnie odjechał pociąg do Wołosianki 14.05. Zabrała się grupa turystów z Bieszczadera. Ciekawie tak popatrzeć na drugą stronę – tam, gdzie jeszcze kilka lat temu z punktu widokowego, wypatrywaliśmy budynku dworca.
    Deszcz popadywał. Jak dojechaliśmy do Husnego - lało. Na szczęście ok 19 przestało.
    Rano – niebo bezchmurne, ciepło, ale nie upalnie. Przyłączyło się do nas małżeństwo ze Lwowa. Szli pierwszy raz na Pikuj. Poszliśmy tym razem trochę inaczej. Po wyjściu z chaty i ok 10 minutach marszu skręcamy w prawo przez mostek i idziemy najpierw jakimś skrótem przez łączkę a potem już leśną drogą dla zmotoryzowanych. Po ok godzinie wychodzimy z lasu - na połoninę na zakręcie pod Prypirem.
    Pikuj niestety schował się w chmurach.



    Ruszamy najpierw w prawo. Na górze i wiałooooo mocno. Chmury „przesuwały się” z 50m nad nami. Mieliśmy nadzieję, że ten wiatr je jakoś przegoni.



    Po godzinie zdecydowaliśmy, że czas na odwrót, bo do Pikuja jest kawałek. A my planowaliśmy tam przenocować.

    Aż szkoda iść. Chciałoby się posiedzieć i podziwiać. Tylko ten wiatr nie dawał za wygraną. Na szlaku pusto. Kilka dni wcześniej już nawet na trasie z Mucznego na Bukowe i do Pszczelin sporo turystów. A tu tak pięknie. Co chwilę przystajemy choć na moment delektować się widokami.


  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Zbyszek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    lubelskie
    Postów
    243

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    Pięknie. Wspomnienia odżyły.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2018
    Postów
    78

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    My mieszczuchy z nizin centralnej Polski właśnie dla takich widoków, dla tego nieporównywalnego z niczym innym poczucia przestrzeni, wolności, spokoju, kochamy takie miejsca. Jeszcze sporo Karpat ukraińskich do zwiedzania zostało. Żeby tylko sił i życia starczyło. Idziemy spokojnie dalej licząc, że te chmury na samym końcu się jednak skończą. Na zachodzie już przewiało.



    Pamiętam jak czytałem relacje tych którzy już tu byli i jak bardzo chciałem sam zobaczyć właśnie ten widok. Aparat nie oddaje.

    A Pikuj wciąż w chmurach



    Momentami chmury są tuż nad naszymi głowami


    Ale tuż przed Pikujem chmury się rozchodzą


  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2018
    Postów
    78

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    Weszliśmy już bez chmur. Widoki piękne.
    Najdłużej patrzyliśmy już dalej, w stronę Borżawy - to następny cel. Może nie za rok, ale jest co planować

    Na górze ok 10 osób. Sami Ukraińcy. Była nawet rodzinka z chyba niespełna rocznym dzieckiem.
    Po drodze nie spotkaliśmy nikogo poza jagodziarzami. Raz nawet minął nas ciągnik z przyczepą na której siedziało z 15 osób i beczka (wielka, moja babcia kisiła w takiej kapustę na zimę). Koleiny błota zostaną zapewne na kilka dni. Ale tu nie mam żalu - to ich świat, życie i praca. Po chwili od strony, z której przyszliśmy, podjechało kilka quadów - głośno. Praktycznie pod sam szczyt - to byli Polacy.
    W nawiązaniu do wątku o rozjeżdżaniu połonin - jakoś tak nie pasowało.

    Z figury Chrystusa zostało tylko tyle. Nie wiem czy to pogoda czy wandale.


    My tymczasem zabraliśmy się do przygotowania sobie noclegu. Niecka tuż poniżej szczytu pasowała idealnie. Zasłaniała od wiatru.

    Ostatnio edytowane przez Gipsar ; 29-08-2021 o 01:26

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2018
    Postów
    78

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    Mam jeszcze pytanie - jak załączyć zdjęcie żeby było widoczne bez konieczności logowania? Nie znalazłem odpowiedzi na forum.

  6. #6
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    Cytat Zamieszczone przez Gipsar Zobacz posta
    jak załączyć zdjęcie żeby było widoczne bez konieczności logowania?
    Byś może są inne sposoby - ja stosuję taki:

    • Umieszczam zdjęcie na stabilnym serwerze internetowym, kopiuję do schowka jego adres;
    • w edytorze wiadomości na forum klikam Insert Image, następnie From URL;
    • w polu URL kopiuję adres obrazka, zdejmuję zaznaczenie z checkboxa Retrieve remote ...;
    • klikam OK pod spodem i mamy obrazek widoczny bez logowania.

    Na przykład jagodziarz pod Starostyną:


  7. #7
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    Cytat Zamieszczone przez Gipsar Zobacz posta
    (...)

    Z figury Chrystusa zostało tylko tyle. Nie wiem czy to pogoda czy wandale.


    (...)
    Natura sama rozprawiła się ze sztuczną figurą , sztucznie postawioną
    Cała historia wędrówki tej figury jest sztuczna.
    ...
    Ale mieliście fajną zajawkę z tym Pikujem do ostatniej chwili okrytym płaszczem chmur

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    89

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    IMG_20170824_155059_1.jpg
    24 sierpnia 2017 r. byliśmy rowerami na Pikuju i przypadkowo trafiliśmy na montaż figury. Wtedy obstawiałem, że przetrzyma maksymalnie dwie zimy. Przetrzymała dwa razy dłużej.

  9. #9
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    W oczekiwaniu dalszej części opowieści jak grupa Gipsara przetrwała noc na biwaku pod skałą i czy znalazła źródło
    można zająć się teoretyzowaniem żywota
    i nie chodzi mi tu o gipsową figurę Chrystusa
    tylko o betonowy monument widoczny na zdjęciu Wowki. Gdyby ktoś pokusił się o zgromadzenie zdjęć z ostatnich 20 lat, jak zmieniał się wygląd
    W dodatku wciąż czeka rozwiązania zagadka skąd się wzięła ta kupa betonu na szczycie ???
    Teorii jest wiele , poczynając od austryjackich kartografów (vide Wlk Rawka) , przez Czechów (na cześć twórcy Czechosłowacji) , poprzez wersję ukraińską (na cześć poety, ale którego?)

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    89

    Domyślnie Odp: Sierpniowy Pikuj

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Gdyby ktoś pokusił się o zgromadzenie zdjęć z ostatnich 20 lat, jak zmieniał się wygląd
    To foto zrobiłem w weekend majowy 2000, czyli 21 lat temu:

    Scan0007.jpg

    Nie pamiętam czy wtedy była tam tablica poświęcona I. Franko, a ponoć była przykręcona do słupa.
    Ostatnio edytowane przez wowka ; 30-08-2021 o 20:57

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Sierpniowy wypoczynek...
    Przez PawWaw w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-06-2014, 13:21
  2. Sierpniowy tydzień w Bieszczadach?
    Przez nulus w dziale Wypoczynek aktywny w Bieszczadach
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-06-2013, 00:26
  3. Sierpniowy wypad w Bory Tucholskie
    Przez Pyra.57 w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 09-08-2011, 20:10
  4. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-07-2011, 11:57
  5. Pikuj
    Przez Izabella w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-07-2005, 17:55

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •