Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    22

    Domyślnie Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

    Ostatnio rozmawiałem z osobą, która twierdziła, że zna Bieszczady i rozmawiając z nią usłyszałem takie oto rewelacje:
    - na zboczach Połoniny Caryńskiej znajduje się oznaczone pole minowe, które nie zostało zlikwidowane, gdyż zamontowano tam miny porcelanowe w czasie II WŚ?
    - w okolicach mostu w Baligrodzie jest bunkier ponoć dobrze zachowany?
    - Osoba ta podaje się za "ajenta" Bacówki pod Małą Rawką w latach osiemdziesiątych - Marek M. Nazwisko brzmi jak bardzo popularne warzywo do zupy/surówki :)
    Czy ktoś może zweryfikować przekazane przeze mnie rewelacje? Pozdrawiam i dziekuję:)

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Leuthen
    Na forum od
    08.2008
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    652

    Domyślnie Odp: Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

    Cytat Zamieszczone przez piter4blue Zobacz posta
    - na zboczach Połoniny Caryńskiej znajduje się oznaczone pole minowe, które nie zostało zlikwidowane, gdyż zamontowano tam miny porcelanowe w czasie II WŚ?
    Nic mi nie wiadomo o tym, by armia niemiecka używała tzw. "min porcelanowych". Przewijają się one głównie w tzw. opowieściach skarbowych/eksploratorskich (złote pociągi, listy von Schrecka i kilka innych bajek dla naiwnych). Armia niemiecka stosowała natomiast minę szklaną (Glasmine 43), której większość elementów była wykonana ze szkła. Są rejony, gdzie istotnie miny tego (szklanego) typu są do dziś w dużych ilościach- np. w górach Eifel (południowo-zachodnie Niemcy), gdzie jest park narodowy i lepiej nie schodzić tam w niektórych rejonach ze szlaku...

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    Nic mi nie wiadomo o tym, by armia niemiecka używała tzw. "min porcelanowych"
    Może chodzi o miny porcelitowe: https://ioh.pl/artykuly/pokaz/miny-niemieckie-cz,1012/
    Pozdrawiam
    Przemek

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

    Cytat Zamieszczone przez piter4blue Zobacz posta
    Ostatnio rozmawiałem z osobą, która twierdziła, że zna Bieszczady i rozmawiając z nią usłyszałem takie oto rewelacje:
    - na zboczach Połoniny Caryńskiej znajduje się oznaczone pole minowe, które nie zostało zlikwidowane, gdyż zamontowano tam miny porcelanowe w czasie II WŚ?
    - w okolicach mostu w Baligrodzie jest bunkier ponoć dobrze zachowany?
    (...)
    Gdyby taka osoba zaproponowała mi przy okazji sponsoring (choćby w postaci wyciapu piwa) to chętnie bym na to przystał.
    Lubię takie opowieści, choć nie mają treści.

  5. #5
    Administrator
    Awatar Hero
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Mińsk Maz. Wołosate
    Postów
    912

    Domyślnie Odp: Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

    Gdyby to pole minowe było oznaczone, to pewnie byłoby oznaczone także na mapach, a jakoś tego nie kojarzę. I przyznam, że pierwszy raz o tym słyszę. Poza tym nasłuchałem się już tylu niestworzonych opowieści o wydarzeniach w Bieszczadach...
    Gdyby gdzieś w Bieszczadach był bunkier w dobrym stanie, to pewnie już by tam była biletowana ścieżka turystyczna, nawet jakby miała mieć 5 metrów.

  6. #6
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Kilka pytań do bieszczadników - Miny porcelanowe, ukryte bunkry w Baligrodzie

    No jest bunkier, dobrze zachowany, w Baligrodzie koło mostu nad Hoczewką, wszystko się zgadza. Tylko to bunkier kanalizacyjny
    A pola minowe na Caryńskiej były, jak najbardziej, dokąd było wypasane bydło
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Medzilaborce - kilka pytań
    Przez Izabela w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-07-2017, 20:47
  2. Ponton na Solinie? + kilka pytań
    Przez feliks w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 02-05-2014, 09:32
  3. Szlak Szwejka - kilka pytań
    Przez Izabela w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-04-2014, 17:28
  4. kilka pytań
    Przez janek1984 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-10-2011, 20:22
  5. Kilka konkretnych pytań
    Przez Wookasch w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-10-2009, 09:31

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •