Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Wątek: Polska kultura na stokach Europy

  1. #1
    Grzesiek
    Guest

    Domyślnie Polska kultura na stokach Europy

    Ponieważ napisałem dość długie wynurzenie, na temat kultury na Forum PASCALA, postanowiłem przenieść je do naszego Forum.

    Ponieważ jeden z moich przedmówców obwiniał za wszystko komunę, spróbowałem zripostowac jego wypowiedź. Nie zebym zbytnio tęsknił za komuną, jako urodzony w 1969 r ( twierdzę że wraz z tow. Wiesławem umarła komuna, a ja sie urodziłem).

    JESTEM CIEKAW CZY TYLKO JA ZAUWAŻAM CHAMSTWO NA WYCIĄGACH W WYKONANIU NIEBIESZCZADNIKÓW, CZY KTOŚ TO TEŻ TAK POSTRZEGA. Im bardziej popularny wyciąg tym mniej ludzkich zachowań pod nim.


    Polska "kultura" czyli chamstwo na stoku.

    Plątanie w to wszystko lat komunizmu jest tylko połowiczną prawdą, potegowało się naszym rodakom pod dekielkiem, za wcześnie i za szybko doszliśmy do Europy. Przecież Ukraincy i Rosjanie dłużej od Polaków żyli w tym ustroju i co?
    Powiem tylko tyle: Bieszczady nie są narciarskim eldorado, ale jest tu kilka przyzwoitych wyciągów. Jestem szczęśliwym człowiekiem kiedy widzę pod wyciągiem kilka czy niekiedy kilkanaście mrcedesów, bmw, czy terenowych toyot w obowiązkowym czarnym kolorze, na ukraińskich numerach pod wyciągiem. Ci ludzie przyjerzdżają tutaj, bawić sie i wypocząć i co najważniejsze pozwalają wypocząć innym.
    Idę o zakład że wielu z nich może śmiało zapytać "ile kosztuje ta górka" bo taką sumkę maja w tylnej kieszeni. Ale stoją w kolejce do wyciągu, kupują karnety, słuchają obsługi, żartują, rozmawiają zawierają znajomości... BAWIĄ SIĘ. Niczego nie manifestują. Nie obnoszą się ze swoją pozycją społeczna, zawodem, tytułem czy koneksjami. Więc może zbyt krótko żyliśmy w komunie, myśle , że nie, tylko coś sie po drodze kochanym rodakom poprzestawiało. Rejestracja z pierwszą literą "W..", trzy literki przed nazwiskiem, czy przynależność do lokalnego establishmentu nie upoważnia do bycia ponad normami życia w społeczeństwie. Nie usprawiedliwia arogancji, chamstwa, cwaniactwa i zachłanności. Ale nie może być lepiej, bo rodzice uczą tego swoje dzieci, złym przykładem, ja i mnie podobni też przykładamy do tego rękę, bo nie reagujemy wystarczająco energicznie na takie zachowania. Jedynym usprawiedliwieniem mojego zachowania może być to , że nie chcę żeby mój syn słyszał jak jakiś "nadczłowiek" obkłada jego ojca wyzwiskami tylko za to, ze grzecznie zwróciłem uwagę w stylu: " przepraszam, prosze nie podchodzić z boku, ja też stoje w kolejce do tego wyciągu". Ale myśl, która rośnie we mnie to " zdejme nartę i walnę , walnę kantem, żeby go zabolało, bo już chamstwa nie wytrzymam".
    Idą ciężkie czasy, od 30 stycznia na zimowe wakacje rusza centralna Polska. Przepraszam od razu wszystkich PORZĄDNYCH mieszkańców centralnej Polski. Do walki z arogancją i chamstwem, łączmy się. Przeciwstawmy temu zjawisku dobry humor, szampańską zabawę i spokój i kulturę. Do zobaczenia na stokach.

    Grzesiek
    BS Wiadomości narciarskie

  2. #2
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie

    Witam!

    Ha temat niezwykle ciekawy. :)

    Aby szybko i składnie odnieść się do wypowiedzi Grześka.

    1) Ustrzyki Dolne i ogólnie Bieszczady poprzez otwarcie przejścia w Krościenku wygrały los na loterii (tylko mam wrażenie że jeszcze o tym nie wiedzą :))

    2) Stereotypy w kulturze polskiej - nie dyskutuję. Staram się je "prostować" poprzez przekazywanie moich opinii z liczych wyjazdów w "tamte" kierunki, ale chyba się poddam. Powiem tylko, że np. Rumuni mają dość ambiwalenty stosunek do Polaków :)

    3) Wydaje mi się podsumowując, że tak naprawdę jako naród - społeczeństwo wiele jeszcze przed nami. Musimy się długo uczyć kultury - musi dotrzeć do nas, że czasy szlacheckie już dawno minęły. I że nie my wcale stanowimy standardy.
    Tak na marginesie: czy ludzie z "centralnej polski" (myślę o stolycy) są od nas lepsi?
    Spotkałem się z ciekawą sytuacją gdy ktoś przedastawiając się mówił:
    "Cześć! Jestem z Warszawy i mam na imię Zenek!" - czy to świdaczy o tym, że ja poprzez to, że jestem z Czarnej mam się czuć gorszy?

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez admin
    Tak na marginesie: czy ludzie z "centralnej polski" (myślę o stolycy) są od nas lepsi?
    Spotkałem się z ciekawą sytuacją gdy ktoś przedastawiając się mówił:
    "Cześć! Jestem z Warszawy i mam na imię Zenek!" - czy to świdaczy o tym, że ja poprzez to, że jestem z Czarnej mam się czuć gorszy?
    Ja natomiast spotkałem się z sytuacją gdzie kilka osób wstydziło się przyznać że jest z Warszawy... I w tej sytuacji było mi przykro że ktoś z centralnej Polski uważa nas tutaj za ludzi z ograniczoną tolerancją... Nie można tak uogulniać. Wejście pod uwage fakt że większość ludzi jeżdżących w Bieszczady to raczej młodzież (licealiści, studenci), którym z regóły obca jest tendencja do warcholskiego zachowania, a to że raz na jakiś czas śmignie na obwodnicy jakiś wóz z rejestracją w... nie świadczy że tylko bogaty establiszment Warszawy bawi się w Bieszczadach. Jednak niewątpliwie niektórzy dorobkiewiczowie robią nazbyt negatyną opinie Wawie. Jako radę daje wam aby z pewną tolerancją i politowaniem patrzyć na ten idiotyzm.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Heh
    Pojeba.... ło Was totalnie?!!

    O jakiej ewropie pleciecie! To jest Polska! I tak trzymać!
    Takiego oryginała jak naród polacki szukać ze świcą w kosmosie. Większych posrańców bożych nigdzie nie ma! Mamy wyłączność.

    We łbach Wam się poobracało - chceta uczyć nauczycieli? mądrasków?
    Siedzieć pokornie na dupach w ławeczkach i uczyć się!!

    I zamiast stukać w klawiaturę walnijta się po łbach. Kudy Wam do intelygencyji!!!!

    Siehhh

    Pozdra

  5. #5
    Grzesiek
    Guest

    Domyślnie

    Moment, chciałbym sprowadzić temat na właściwe ścieżki.
    Nie uogólniam, że wszystko co zlę w W-wie , a dobre w Bieszczadach. Na tablicach W... jeżdżą też auta np. z leska , które są leasingowane. Myślałem o sposobie zachowania, pewnej poprawnej formule zachowan. Właśnie o tolerancj. Przecież też wyjeżdżam z rodzinnego Zagórza i ukochanych Bieszczad w Polskę. I pod wyciągiem na Podhalu nie strugam gostka w stylu " wy tu za moje pieniądze żyjecie, jakbym nie przyjechał to trawę byście jedli". Chodzi o pewne standarty. Bądźmy sobą tacy sami na swoim i sąsiedzkim podwórku. I tu pojawia się kolejny problem. Jeśli zachowujemy się arogancko, żle, nietolerancyjnie na swoim - to, przynajmniej dla mnie, już patologia. Mam rodzinę w W-wie, znam warszawiaków, równych pogodnych ludzi. Dlatego nie dam się wciągnąć w układ jak na wstępie. Szybciej podzielę ludzi w Bieszczadach na : Bieszczadników i Krawaciarzy. Krawaciażem może być człowiek z Wetliny, Bieszczadnikiem Warszawiak z Nowolipek. Nie chodzi o miejsce urodzenia czy zmieszkania. Chodzi o wizerunek jaki sobie Ci ludzie zbudowali. I apeluję do wszystkich, chcemy żeby Bieszczady były wyjątkowe. Reagujmy na wszystko co do Bieszczadów nie pasuje i w Bieszczadach ie przystoi. Nie dajmy się zabić pogoni za pieniądzem, i KOMERCHĄ ( ). Pamiętacie hasło z nagłówka Tybuny Ludu - Proletariusze wszystkich ... itd? Stwórzmy coś podobnego: Bieszczadnicy ze wszystkich zakątków Polski, łączmy się ! Dla dobra tego Wyrostka Robaczkowego kraju. Ja zawsze żartuję, że mieszkam w takim miejscu że mogę sprzedawać bilety w Bieszczady. Niech to będzie miejsce dla wybranych albo umiejących się dostosować. Pozdrawiam.

  6. #6
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Heh
    O jakiej ewropie pleciecie! To jest Polska! I tak trzymać!
    Takiego oryginała jak naród polacki szukać ze świcą w kosmosie. Większych posrańców bożych nigdzie nie ma! Mamy wyłączność.
    He he mój prof. ekonomii mówił, że w PL jest 40 milionów: prawników, ekonomistóow i lekarzy :) i chyba coś w tym jest!

    Można by dodać jeszcze psychologów społecznych :)

    A tak na serio.
    Chyba nie da się ludzi wyedukować - ja sie tego przynajmniej nie podejmuję :)
    A co do uogólnień to zgadzam się w 100% - nie można tego robić.

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Wyżyna....Lubelska
    Postów
    207

    Domyślnie

    Witam. Zgadzam się z wielowątkowymi wypowiedziqmi koleżeństwa: mam doświadczenia z warszawką - jak jeździłęm swego czsu do Zakopca z rodzenstwem na narty to jak byla przesiadka w Krakowie do pociagu z warszawki to nie ma mocnych: mimo ze miejsca w przeidzłachbyły to nie wpuszczali "wiesniakow" (jestemz Lublina...wiec ze wsi... :D .....moze sie teraz zmienilo bo od prawie 10 lat jeszdze tylko w Biesy...Co do Bieszczadów to zachowajmy ja tak dzikie jak teraz , rzeczywiscie bez KOMERCJI bo ona zeżre cały urok tego wyrostka robaczkowego....pewnie nie zgodza sie ze mna mieszkancy, bo Oni z turystów zyją....ale lepiej miec niewielu z klasą, niż cała kupe szlamu turystycznego...tak mi sie wydaje...POZDRAWIAM z Lublina (u nas pada snieg, a w biesach????? :)

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    29

    Domyślnie

    Własnie, nie uogólniajmy................
    Ludzie niewychowani, a raczej wychowani "inaczej" zdazaja sie wszedzie(niestety)
    Dyskuja na temat kultury Polakow zaczyna sie zmieniac w lament o kulturze "warszawki" ............

    Co do "dzikich Bieszczadow" - wszystko idzie naprzod,tego sie nie da uniknac.
    Chodzi tylko o to aby szlo w dobrym kierunku...........

  9. #9
    klopsikx
    Guest

    Domyślnie

    Poczytałem to sobie i jedno musze stwierdzic ...kulture to sie z domu wynosi albo uczy sie jej w grupie rowiesniczej harcerstwo wycieczki PTTku (no z tym to jest roznie) chociaz kolo "Polsurvival" z Rzeszowa zasluguje na medal w szerzeniu kultury "tuystycznej" .Ukraińcy uwielbiają wręcz chwalić i pokazywać swoje bogactwo ,dla nich wyjazd do Poslki na weekend to juz jest cos chociaż Zakopane jest na topie teraz bardziej . hejka

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    32

    Domyślnie

    Według mnie to zachowanie zaobserwowane przez Grześka pod wyciągiem jest typowym zachowaniem polskim. I w tym miejscu podzielam stanowisko Michała. W biesach jest to tylko bardziej widoczne i silniej odczuwane przez niektórych, z uwagi na miejsce i okoliczności wydarzeń. Bo przecież przyjeżdżamy tam wypoczywać a nie stresować się tym, że się ktoś przed nami wpycha do wyciągu, nie bacząc na kolejkę, że drze morde kiedy stosowniejsza jest cisza albo głośno wyraża swoje niepochlebne opinie o nas czy o czym co nam akurat bardzo się podoba. Wypoczynek nie polega na walce ze stresem a przynajmniej z tym codziennym. jednak nie sądzę że wszyscy mamy predyspozycjie do nauczania i wychowywania. I że wszyscy chcemy to robić wtedy, kiedy przyjechalismy przeżyć coś pięknego a nie kolejne zdenerwowanie. Oj cisną się na klawiaturę słowa "zarezerwowane :) dla Michała". A tak naprawdę boję się że my normalni uzytkownicy Biesów niewirtualnych zaczniemy przegrywać i wycofywać sie... Na stadiony pilkarskie tez się kiedyś przychodziło odpocząć rozerwać i przeżuyć coś pięknego a teraz?. Boje się totalnej klęski.

    Kryspin

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Norwegia 2010-najdroższy kraj Europy czy jakoś tak?relacja
    Przez Krysia w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 107
    Ostatni post / autor: 31-05-2011, 08:15
  2. Stebnik oraz kultura materialna Bojków
    Przez Wędrowiec w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-06-2010, 23:06
  3. Kultura głupcze?
    Przez Krzysztof Franczak w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-09-2008, 21:18
  4. Zapomniany kirkut na stokach Gromadzynia.
    Przez PREM w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 19:53
  5. Bieszczady bliżej Europy
    Przez andrzej627 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-02-2008, 00:20

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •