Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 32

Wątek: Czerwcowa Rumunia.

  1. #11
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Dobra! Przekonaliście mnie.
    Ochów i achów nie trzeba zdjęcia to tylko czas i miejsce , no może nieco podstaw fotografii.

    Jako przerywnik i chwila odpoczynku od gór - cerkwie drewniane.
    Od nich zaczęliśmy naszą przygodę z Rumunią i na nich kończyliśmy.
    Jest jak w Polsce biedniejsze czy też mniejsze miejscowości ciągle korzystają z tych starych świątyń. W lepiej sytuowanych starą dubluje nowsza murowana.











    Ogladąjąc ostatnią fotkę ktoś może pomyśleć , że to błąd . Cerkiew jest murowana a tylko pokrycie drewniane. Jednak nie.Elewacja to tynk z gliny mieszanej z sieczką i lepiony na stelażu z listewek następnie malowany.
    Jeszcze ciekawostka z cmentarza przycerkiewnego .Na grobach sadzone są kwiaty ale nie tylko. Tu widać truskawki. Były z czosnkiem i pasternakiem .



    - - - Updated - - -

    Girda de Sus. Ta mogliśmy obejrzeć również wewnątrz. Polichromowane wewnątrz z wyposażeniem obok nowa murowana.









    I kolejne.




  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2014
    Postów
    237

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Niby cerkiew, coś znajomego a jednak inne od tego co pamięć zwraca na to hasło. Dla kogoś komu "letnia" część dzieciństwa upłynęła pomiędzy Komańczą, Rzepedzią i Smolnikiem, cerkiew winna mieć "bańkę". Chociaż jedną. A tu proszę - cerkwie bezbańkowe

  3. #13

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Cytat Zamieszczone przez kulczyk1 Zobacz posta
    Na grobach sadzone są kwiaty ale nie tylko. Tu widać truskawki. Były z czosnkiem i pasternakiem .
    Czosnek? Wszystko jasne ! Przecież to Rumunia, a tam - jak powszechnie wiadomo - roi się od wampirów...

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Dokończmy wątek cerkiewny.
    Wieś Almasu Micde Munte a w niej cerkiew niespodzianka nie będąca w planach . Jak w całej miejscowości wielkich pieniedzy w niej nie widać . Ikonostas poskładany z przypadkowo dobranych ikon. Może dzięki temu wydaje się tak autentyczna. Mieszkający w pobliżu odźwierny Nicolau wpuszcza nas do środka i wyjaśnia różne zawiłości np. do czego służą kołki na ścianie przed wejściem.












  5. #15
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Cytat Zamieszczone przez kulczyk1 Zobacz posta
    Pomimo miernego by nie stwierdzić żadnego zainteresowania ta relacją na forum(...)
    Rozumiem temat.
    Otóż człowiek pisze relacje chcąc podzielić się dobrem , a nie ma pewności czy do dobro działa .
    Upewniam Cię że DZIAŁA,
    choć w skromnym zakresie forumowym , ale działa
    Sam wiesz, że to jest forum skupiające garstkę fanów-weteranów, na szerokie wody masowej popularności można wypłynąć na falach fejsa

    ale dla mnie, zresztą jak zapewne pamiętasz z prywatnej korespondencji pisałem że
    Jeśli kiedyś podzielisz się tym przysmakiem , będzie mi miło
    Czytam, oglądam i milczę , bo nie wiem czy mam zazdrościć ? ( to niezbyt dobra cecha)
    czy może po prostu cieszyć się kradnąc wrażenia wędrówki.
    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 26-06-2022 o 21:19

  6. #16
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Heniu przyznać trzeba , że Twój mail był nie ostatnią przyczyną powstania tej relacji.

    Pasmo Bihor czyli wracamy w góry.
    Okolice głównego szczytu Cucurbata Mare nie zachwycają bo i spory przekaźnik , stacja meteo nieopodal cztery maszty z wiatrakami ale widoki niezłe. Straszyło burzą ale potężna zlewa złapała nas dopiero na dole. Trasa prowadziła połoninnymi górami do Gaina Cruce z pomnikiem jednego z przywódców antywęgierskiego powstania chłopskiego . Dla mnie wyglądał jak Mirmił.Ot takie idiotyczne skojarzenie .Na grani jakby ślady umocnień z wojny (której?) ale to tylko moje przypuszczenia.
















  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Strategica to drga prowadząca przez pasmo Latoritei w wiekszej części miły szuter chwilami typowa kamienisto-górska.
    By do niej dojechać musimy przejechać kawałek Transalpiny. W przewodnikach opisują ją jako Mekkę motocyklistów. Rzeczywiście jest ich sporo nawet dwie ekipy rodaków.
    Chyba nie tylko agrafki na drodze ich przyciagają ale też widoki z niej.









    Zanim ruszymy Strategica opowiem coś osobistego - można się śmiać.
    Gdy długo nie jestem w górach zazwyczaj mam sen. Fabuła jego jest najmniej ważna - ważna jest sceneria . Akcja dzieje się w górach które są połączeniem moich polskich ulubionych czyli Bieszczadów i Pienin. To znak , że mus wyjechać bo będę marudny i przykry dla otoczenia.
    I nagle okazało się , że takie góry istnieją w realu. To pasmo Latoritei. W połowie połoniny w drugiej sporo skałek w dole jezioro. Ot sen się spełnił.
    Pogoda jest tak piękna , że głośno i uroczyście ślubuję zapalenie świeczki w najbliższym monastyrze jeśli utrzyma się do wieczora .
    Następnego dnia mnich w Monastyrze Cornet ma cokolwiek zdziwioną minę gdy turysta polski nabywa wotywną świecę i zapala ją przed ikoną.
    Czas na dokumentację fotograficzną:







    Wszędzie mnóstwo kwiatów. Całe zbocza w rozkwitajacymi różanecznikami a i krokusy można jeszcze spotkać.





    - - - Updated - - -

    Spotykamy ciobana z inwentarzem : spory kierdel owiec , pieć psów i tyle samo osiołków służących do transportu dobytku. Ma pięknie rzeźbioną laskę. Tłumaczy , że nosi ją ze względu na niedźwiedzie. Przypomniała mi się opowieść Wojtka o wyprawie z kijem leszczynowym na Słowację. Góry niby od siebie odległe a sposób na niedźwiedzia ten sam.









    Na nocleg zjeżdżamy niżej tzn. na jakieś 1600 npm.
    Rano mamy jeszcze ciekawy wschód słońca.




  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2018
    Postów
    47

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Otóż człowiek pisze relacje chcąc podzielić się dobrem , a nie ma pewności czy do dobro działa .
    Upewniam Cię że DZIAŁA...
    Dzięki
    Potwierdzam - działa.
    Jednak znam swoje miejsce w szeregu i, jak don Enrico
    "Czytam, oglądam i milczę , bo nie wiem czy mam zazdrościć ? ( to niezbyt dobra cecha)
    czy może po prostu cieszyć się kradnąc wrażenia wędrówki.
    Dzięki"
    Cytat Zamieszczone przez kulczyk1 Zobacz posta
    ...można się śmiać.
    Gdy długo nie jestem w górach zazwyczaj mam sen. Fabuła jego jest najmniej ważna - ważna jest sceneria . Akcja dzieje się w górach które są połączeniem moich polskich ulubionych czyli Bieszczadów i Pienin.
    I gdzie, w jakie góry najczęściej jedziesz po takim śnie? Z tego co wiem, to nie w Bieszczady, nie w Pieniny, nie do Rumunii.

  9. #19

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Tych kwitnących różaneczników szczerze zazdroszczę, jeszcze nigdy nie widziałam w naturze, po prostu jeździmy w nieodpowiedniej porze Rzeźbioną łaskę pasterza próbowałabym zhandlować, może udałoby się Ostatnio przywiozłam miotłę brzozową, zmyślnie zrobioną, u nas takich nie ma, teraz spełnia dekoracyjną rolę.

    - - - Updated - - -

    Jakieś znaczki dziwne pojawiły się we wpisie, nie wiem skąd.

  10. #20
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Te znaczki to z reguły efekt próby zastosowania własnych emotikonów, spoza puli dostępnej na forum. Post z takimi znaczkami bywa nieedytowalny, są także kłopoty z cytowaniem.
    Czterech panów B.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Październikowa Rumunia
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 15-10-2017, 19:35
  2. Jesienna Rumunia
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 01-11-2015, 19:19
  3. Rumunia i psy pasterskie
    Przez Radek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-07-2015, 15:30
  4. Rumunia na luzie :)
    Przez katarzynowosc w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 02:07
  5. Rumunia
    Przez długi w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-02-2006, 16:15

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •