Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Czerwcowa Rumunia.

  1. #21

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Chciałam tylko Kulczykowi uśmiech przesłać, teraz może dobry znaczek wybiorę

  2. #22
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,243

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Dobry
    Czterech panów B.

  3. #23
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Cytat Zamieszczone przez tadeks Zobacz posta


    I gdzie, w jakie góry najczęściej jedziesz po takim śnie? Z tego co wiem, to nie w Bieszczady, nie w Pieniny, nie do Rumunii.
    Chyba wiem do czego pijesz ale trochę się zmieniło. W tym roku to najczęściej bywam na Roztoczu szeroko rozumianym i jego okolicach. Pewne zmiany w Niskim nie podobają mi się i jeżdżę tam znacznie rzadziej niż w poprzednich latach.

    Marysiu nie miał bym sumienia pozbawić ciobana jego ostatniej instancji przeciw misiom .

    Na jeden dzień robimy sobie przerwę od gór. Jedziemy na Wyżynę Siedmiogrodzką głównie dla kościołów warownych ale również by sprawdzić co jeszcze zostało po Sasach. Pierwsze dwa zdjecia to cerkiew w Proieni oraz monaster Cornet potem to kościoły w okolicach Sybina.
















    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez kulczyk1 ; 28-06-2022 o 17:53

  4. #24
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Kościoły jak widać raczej zaniedbane (dwa są w trakcie remontu).
    Kilka fotek z miasteczek Sasów siedmiogrodzkich.














  5. #25

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Przedostatnie zdjęcie bardzo klimatyczne, mgiełki, prześwitujące słońce, a w dole srebrna poplątana pajęczyna przewodów elektrycznych, charakterystyczna dla rumuńskich miasteczek i wsi, jak oni w tym się odnajdują? Wozy konne rejestrowane, każdy ma tablicę Każde zdjęcie to gotowiec na pocztówkę, cudne.

  6. #26
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Uśmieszki dla Kulczyka jak najbardziej się należą
    za to że nasącza nas klimatami za jakimi tęsknimy ......

  7. #27
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Zagadka dla Marii (wiem , że się interesuje flora ) lub jakiegoś innego fachowca . Co to za kwiatek. Rósł wysoko bo prawie na 2 tys.. Liście wypisz wymaluj sasanka tylko kwiat bardziej jak rumianek.



    Ostatnie już pasmo górskie a właściwie jego część. Góry Trascau. Zaczęliśmy od pięknie położonego monasteru Rimet.



    Potem w górę . Powinniśmy zaczepić o któryś z wąwozów ale nam głównie zależało na strzechach. Inaczej budowane niż u nas. Miedzy krokwiami przeplatane są dość spore gałęzie (w całości) a miedzy nie jakimś tajemnym sposobem upychane słoma. Jest ich sporo. Wiele przegrywa walkę z czasem ale kilkadziesiąt trzyma się całkiem dobrze.


















  8. #28

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    To musi być zawilec narcyzowy, one lubią tak wysoko rosnąć. W strzechach słoma i gałęzie przekładane są dodatkowo płaskimi kamieniami, pewnie dla dociążenia, budowlańca oko przepatrzyło dokładnie technikę wykonania. Nie wiem, czy pamiętasz atak zimy przed wiu laty w tych górach, śniegu nawaliło, że tylko strzechy ster zły w bieli. Żeby dostać się do domu albo do zwierząt, rozbierali te strzechy i od góry wchodzili. Patrząc na wiek pozostałych w tej wiosce mieszkańców, pewnie niejeden został tam po tej zimie na zawsze. Pod woziliśmy kiedyś mniszkę z tego klasztoru do wsi Cheia powyzej Ramet, prześliczna dziewczyna, aż dziw, że do klasztoru poszła. Jesienią moczą się w strumieniu wielkie drewniane kadzie drewniane, na moszcz winogronowy, tez bym taką przygarnęła Dalej wszechobecny biały pył na drodze?

    - - - Updated - - -

    Piszę z telefonu, dlatego czasami dziwne słowa czy literówki się zdarzają, ale myślę, że ogólnie treść do ogarnięcia

  9. #29
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Cytat Zamieszczone przez Maria z Pogórza Zobacz posta
    To musi być zawilec narcyzowy, one lubią tak wysoko rosnąć. W strzechach słoma i gałęzie przekładane są dodatkowo płaskimi kamieniami, pewnie dla dociążenia, budowlańca oko przepatrzyło dokładnie technikę wykonania. Nie wiem, czy pamiętasz atak zimy przed wiu laty w tych górach, śniegu nawaliło, że tylko strzechy ster zły w bieli. Żeby dostać się do domu albo do zwierząt, rozbierali te strzechy i od góry wchodzili. Patrząc na wiek pozostałych w tej wiosce mieszkańców, pewnie niejeden został tam po tej zimie na zawsze. Pod woziliśmy kiedyś mniszkę z tego klasztoru do wsi Cheia powyzej Ramet, prześliczna dziewczyna, aż dziw, że do klasztoru poszła. Jesienią moczą się w strumieniu wielkie drewniane kadzie drewniane, na moszcz winogronowy, tez bym taką przygarnęła Dalej wszechobecny biały pył na drodze?
    Wiedziałem kogo zapytać.
    Pył tak wszechobecny. Wysypuja tam drogi takim wapiennym tłuczniem i to pewnie stąd.

    Zbliżamy sie do końca tej przydługiej relacji.
    Jedno miasto , które obejrzeliśmy to Oraszne. W nieco pond 20 tys. mieście trzy cerkwie , dwa kościoły protestanckie , synagoga i ciekawe choć zaniedbane kamienice.
    Był jeszcze nieśmiały plan na Sybin ale odpuściliśmy z powodu upału i godzin szczytu w mieście.













    I na koniec taki misz-masz jaskinie , wodospady i wąwozy spotkane po drodze.















    Tu nie opisywałem fotek gdyby ktoś był zainteresowany którymś z miejsc to służę pomocą.

    Pare słów podsumowania. Biwakowaliśmy na dziko 3 razy w dolinach 7 wysoko w górach. Pod tym wzgledem Rumunia się nie zmienia . Nikt nie powie złego słowa a wręcz przeciwnie.
    Ludzie niezmiernie życzliwi , bezinteresownie pomocni. Chętnie pozują do zdjęć a niekiedy wręcz domagają się fotografowania. Nie wiem czy to już pisałem ale moim skromnym zdaniem lubią Polaków bardziej niż oni sami siebie.
    Ceny nieco wyższe niż w Polsce i podobnie płynne . Cena paliwa nijak się miała do informacji z netu - niestety in plus.
    Pewnie w relacji są błędy merytoryczne proszę poprawiać - fachowiec ze mnie od Rumunii żaden. Jak sam się przyłapałem część nazw napisałem fonetycznie ale chyba lepiej napisać Szureanu niż Sureanu bez kreski przy S.
    Miłego oglądanie i byśmy mieli okazję powiedzieć sobie "buna ziua" gdzieś w tej górskiej krainie.

  10. #30
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    141

    Domyślnie Odp: Czerwcowa Rumunia.

    Cytat Zamieszczone przez kulczyk1 Zobacz posta
    Co to za kwiatek. Rósł wysoko bo prawie na 2 tys.. Liście wypisz wymaluj sasanka [...]
    Pierwsze skojarzenie trafne w 100%. Tak, to sasanka alpejska. Zawilec narcyzowy ma zupełnie inne liście i nieco inaczej ułożone płatki w koronie kwiatu. Ciekawostka taksonomiczna: dawniej ten gatunek należał, jak wszystkie sasanki, do rodzaju Pulsatilla a teraz włączono go do Anemone, czyli teraz to też jakby "zawilec". Ale nie wiem, na jakiej podstawie (może na takiej, że "Kopernik też była kobietą").

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Październikowa Rumunia
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 15-10-2017, 19:35
  2. Jesienna Rumunia
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 01-11-2015, 19:19
  3. Rumunia i psy pasterskie
    Przez Radek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-07-2015, 15:30
  4. Rumunia na luzie :)
    Przez katarzynowosc w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-08-2009, 02:07
  5. Rumunia
    Przez długi w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-02-2006, 16:15

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •