Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

  1. #11
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    143

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Zagadką , którą może ktoś pomoże rozwiązać są zaznaczone na mapie.cz takie białe drogi (korytarze?)
    a może tam są sztolnie łączące jedną jaskinię z drugą ?
    To ogromny korytarz jaskiniowy, kalibru "halowego", z podziemnym przepływem potoku latem wielkości małej rzeki. Wiedzie nim wariant przejscia - między otworami jaskini Twierdzy Ponoru.

  2. #12
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Cytat Zamieszczone przez Tomnatyk Zobacz posta
    To ogromny korytarz jaskiniowy, kalibru "halowego", z podziemnym przepływem potoku latem wielkości małej rzeki. Wiedzie nim wariant przejscia - między otworami jaskini Twierdzy Ponoru.
    .
    Swego czasu kolega Cascho pisał w swoim wątku
    .
    Wchodzimy w las i idziemy obejrzeć największą atrakcję Padiș, Twierdzę Ponoru (Cetățile Ponorului). Trzy olbrzymie "dziury" w ziemi z urwistymi zboczami. Schodzimy do pierwszej dolinki, stromizny, cztery łapy w użyciu cały czas. Pod koniec łańcuchy.



    Miejsce robi wrażenie. Potok spadający kaskadami znika w największym portalu jaskiniowym w Karpatach, jedyne 74m wysokości.





    Jak ktoś ma zapał to przez jaskinię wzdłuż potoku można dotrzeć do odciętej doliny nr 3 i kolejną jaskinią wrócić do doliny nr 2. My z tobołami sobie darujemy. przedzieramy się do doliny nr 2.
    (szkoda że zdjęcia zniknęły
    ...
    Przy wejściach do jaskiń były jakieś groźne wyglądające tabliczki w języku rumuńskim, ostrzegające przed czymś ....?
    Być może jest tam alternatywne przejście ?
    Być może deszcz osłabił naszą rozpoznawalność oznaczeń ?
    Na mapie papierowej nie ma takiej wersji.
    Na dołączonym na końcu zapisu śladu w wersji "topo" te korytarze nie łączą się
    Nie wiem , nie umiem, rozwiązać tej zagadki.
    ...
    p.s. spotkany dzień wcześniej na polanie Glavoj forumowicz zapewne będzie miał większą wiedzę i jak tu zaglądnie niechybnie podzieli się nią
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 10-05-2023 o 21:03

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    143

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Jak się samemu nie przeszło (a warto w dobrych warunkach), to wystarczy wpisać w Google "Pestera Cetatile Ponorului" i zagadka będzie rozwiązana.

  4. #14
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Cytat Zamieszczone przez Tomnatyk Zobacz posta
    Jak się samemu nie przeszło (a warto w dobrych warunkach), to wystarczy wpisać w Google "Pestera Cetatile Ponorului" i zagadka będzie rozwiązana.
    Zgodnie z sugestią wbiłem zapytanie z tym rumuńskim "zaklęciem"
    i wyskoczyła fajna stronka której wcześniej nie znałem
    rumunia.travel.pl
    Dzięki bardzo, na pewno się przyda przy planowaniu
    Co prawda w rzeczonym temacie przejścia Twierdzy Ponoru jest tylko
    Do zwiedzania udostępnione są tylko 2 doliny pomiędzy otworami jaskini.
    czyli nic nie ma o przejściu pomiędzy jaskiniami, ale to pewnie trzeba szukać na rumuńskich stronkach
    Tylko że ja z tym rumuńskim językiem to jakoś się mijamy.

  5. #15
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    143

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    wyskoczyła fajna stronka której wcześniej nie znałem
    rumunia.travel.pl Dzięki bardzo
    Nie ma za co. Nic Ci przecież nie zalinkowałem.

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    czyli nic nie ma o przejściu pomiędzy jaskiniami, ale to pewnie trzeba szukać na rumuńskich stronkach
    Tylko że ja z tym rumuńskim językiem to jakoś się mijamy.
    Wystarczy spojrzeć na mapki - tu masz plan całego systemu w małej skali: Peştera Cetăţile Ponorului (wikimapia.org)
    A tu w dużej jego prawy fragment w powiększeniu z narysem powierzchniowym Peştera Cetăţile Ponorului (wikimapia.org) Trasa przejścia (traseu urmat) zaznaczona kolorem. W sali z portalem wejściowym wejście "ukryte" (intrare ascunsa) do ciągu galerii z podziemną rzeką.
    Ostatnio edytowane przez Tomnatyk ; 13-05-2023 o 09:58

  6. #16
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Kolejny dzień rozpoczynamy od debaty nad papierową mapą rozłożoną na masce samochodu. Wszyscy są zgodni aby zaplanować coś łagodniejszego.
    Zwijamy więc obozowisko i wracamy do głównej drogi , którą będziemy się poruszać jeszcze kilka kilometrów w stronę końca świata czyli miejscowości Padisz
    ale jeszcze przed nią parkujemy na przydrożnym parkingu
    Łapiemy czerwony szlak i łagodnie pniemy się do góry , najpierw łąkami a potem lasem.
    Osiągamy szczyt na wysokości ok 1400 m. npm i tu wyskakuje jakiś boczny szlak .
    Okazało się że prowadzi na wychodnię skalną skąd rozpościera się widok na Amfiteatr Boga.
    ..

    ...
    Stojąc nad głęboką przepaścią, próbujemy objąć wzrokiem tą kotlinę zamykaną pionowymi ścianami
    a w oddali gdzieś widać domki miejscowości Boga ( leży ok 600 m. npm co obrazuje skalę amfiteatru)
    Widok niesamowity, nie mający porównania , jakby to młodzież powiedziała mega-widok
    ...

    ...
    Wracamy na szczyt i rozszyfrowujemy zmianę kolorów oznakowania szlaku,
    który balansując krajem skalnej ściany wyprowadza nas na kolejny punkt widokowy, aby za chwilę zejść do krainy łagodności
    falującej łączki , jeszcze w odcieniach szaro-zielonych z kolorowymi akcentami kwiatowymi
    ...

    ...
    Docieramy do szutrowej drogi , przy której co rusz siedzą, wypoczywają, biesiadują Rumuni. Widać lubią taką formę spędzania czasu.
    Wracamy do samochodów , którymi przemieścimy się na południową stronę gór Apuseni.
    Nie ma skrótów , trzeba prawie 30 km wrócić do głównej , aby potem wbijać się w góry.
    Przy okazji patrzymy z oddali na najwyższy szczyt tych gór wyrastający ponad 1800 m. npm w bardzo malowniczych kolorach
    Ponieważ nie sposób zapamiętać żadnej rumuńskiej nazwy , więc nadaliśmy mu swoją - Ciuciubabka
    W pierwotnych planach mieliśmy zdobycie tej górki, ale jej biały kolor skutecznie nas zniechęcił od tego zamiaru.
    ...
    .
    ..
    Zapis dzisiejszej trasy pod linkiem
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 14-05-2023 o 18:47

  7. #17
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Świetny wypad. Jak widzę pogoda dopisała i towarzystwo też jak zwykle przednie! Kilka lat temu też byłem w tych okolicach i również mi się podobało. Zachęciłeś mnie do odkopania zdjęć z tamtego wyjazdu - dzięki za relację!
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  8. #18
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,133

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    (...). Zachęciłeś mnie do odkopania zdjęć z tamtego wyjazdu - dzięki za relację!
    Jakby udało Ci się coś odnaleźć to dawaj , czekam na poszerzenie tematu ,
    bo mam niedosyt.
    Na początku pisałem
    Najbliżej leży pasmo Apuseni, więc wybraliśmy je , zachęceni informacjami z netu że to takie "rumuńskie Bieszczady"
    Niedosyt wynika z tego określenia "rumuńskie Bieszczady"
    Kto to wymyślił ?
    Chyba ktoś kto nigdy nie był w Bieszczadach .
    Wszystko co widzieliśmy przez tych kilka dni nijak nie kojarzyło mi się z Bieszczadami, a może góry Apuseni mają drugą twarz , którą nie udało nam się zobaczyć ?
    Dlatego chętnie bym chciał zobaczyć więcej
    Na zakończenie zagadka : co to za meczet przed wejściem trzeba umyć nogi ...?
    .
    ROO1260292.jpg
    ...
    ROO1260293.jpg
    ...
    ROO-20230503-WA0002.jpg

  9. #19
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    387

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Wejść na górke można i to taką ceprostradą , białe nie przeszkadza.



    Co do porównania z Bieszczadami to nie spotkałem się ale...:

    Połonina.



    Umocnienia jak na Płaszy lub Kińczyku.



    Rawka?


  10. #20
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2020
    Postów
    143

    Domyślnie Odp: Apuseni ... są takie góry w Rumuni

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Niedosyt wynika z tego określenia "rumuńskie Bieszczady"
    Kto to wymyślił ?
    Chyba ktoś kto nigdy nie był w Bieszczadach .
    Wszystko co widzieliśmy przez tych kilka dni nijak nie kojarzyło mi się z Bieszczadami
    Masz rację. Całych Apuseni = Gór Zachodniorumunskich nie sposób porównywać z Bieszczadami. To nie ta skala obszaru i wysokości po prostu. Geologicznie też różnią się zasadniczo (największy i najlepiej rozwinięty kras w całych Karpatach). Podobieństwa są, ale niewielkie: w niższych partiach Apuseni jak w Bieszczadach panują buczyny. Kulturowe podobieństwa z przedwojennymi Bieszczadami, tętniącymi życiem pasterskim. Architektura ludowa b.podobna. Te same wysokie, spadziste dachy jak w chyżach, bo jeszcze dawniej ludzie przyszli w nasze góry być może właśnie stamtąd. Nazwy też bywają podobne.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Transylwania wiosną - Munţii Apuseni
    Przez coshoo w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18-05-2018, 21:22
  2. Takie tam wędrowanie
    Przez Henek w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 260
    Ostatni post / autor: 18-09-2017, 20:42
  3. W góry, w góry miły bracie, tam przygoda czeka na cię!
    Przez Kamila777 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-06-2012, 20:30
  4. Takie sobie wędrowanie....
    Przez batmanek w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-03-2011, 17:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •