Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Grochy na Grzędzie

  1. #1
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,170

    Domyślnie Grochy na Grzędzie

    Na forum zapanował spokój ( by nie rzec, że letarg)
    więc pociągnę temat związany z Bieszczadami w inny sposób , bo ROZTOCZE , to miejsce które podoba się bieszczadnikom.
    Pojechaliśmy na GRZĘdĘ , tak na Sokalską , teren rzadko odwiedzany.
    Gdzie to jest ta "grzęda" zapytał znajomy , gdy podzieliłem się ze swoimi planami ?
    To rejon przylegający do granicy Polski i Ukrainy w województwie lubelskim
    Jeśli ktoś kojarzy to są tam miasteczka : Hrubieszów - Tomaszów - Zamość wyznaczające powiaty
    ... Ale co to jest ta GRZĘDA ... ?
    i po co tam jechać ?
    Nie znając dokładnej odpowiedzi postanowiłem zobaczyć osobiście..
    jedziemy bocznymi drogami patrząc na otaczające pola .. cóż to za dziwne uprawy ?
    Zatrzymując się przy zabytkowej cerkwii większą ciekawość budzą uprawy
    ...

  2. #2
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,483

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    No to dla wyjścia z letargu podejmę dyskusję. Tomaszów Lubelski położony jest na Roztoczu, Hrubieszów w Kotlinie Hrubieszowskiej a Zamość w Padole Zamojskim. Dodatkowo mieszkańcy Zamościa mogą się na Ciebie obrazić, za nazwanie Zamościa "miasteczkiem"

    Na naszych wspólnych wycieczkach byliśmy dwa razy na owej Grzędzie. Raz nawet w samym Sokalu!
    https://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php/9066

    A drugi raz w Tyszowcach, Dłużniowie, Mycowie, Chłopiatynie:
    https://ciekawe.tematy.net/strona/al...84310e77f13a6d

  3. #3
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,170

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    Pierwszy raz dowiedziałem się o Grzędzie Sokalskiej dzięki Wojtkowi Pyszowi , który zaprosił mnie na wspaniałą wędrówkę rowerową po tej krainie , za co jestem mu wdzięczny.
    Ta wyprawa która zaczynała się jazdą po ściernisku zostanie na zawsze w mej pamięci
    Trzeba pamiętać że nie było po sąsiedzku wojny i bez obaw można było podróżować
    odkrywając historię tych ziem tak blisko skojarzonych z Bieszczadami przez akcję H-T
    Tym razem w Lubyczy Królewskiej była kawa a potem samochodem mknęliśmy prostymi drogami ,
    które omijały pozostające z boku wsie , przyglądając się okolicy
    Dla urozmaicenia skręciłem w przypadkową dróżkę w stronę granicy , aby poznać prowincję
    Jedna wieś, druga , tak trochę bez sensu i bez planu , aż tu przy jakimś skrzyżowaniu zwrócił moją uwagę samochód strażacki stojący na podwórzu.
    I pojawiło się skojarzenie-olśnienie . Tak to na tym podwórku zaczęła się wspomniana wędrówka rowerowa
    Tu zostawiony był samochód transportujący rowery i po ściernisku jechaliśmy na tymczasowe przejście graniczne z Ukrainą


    ...

  4. #4
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,170

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    Ta przygraniczna miejscowość to Korczmin i może się pochwalić nie tylko zabytkowym wozem strażackim ,
    ale również zabytkową cerkwią, która ma ponad 300 lat i jest najstarszą w tym rejonie
    Jej wysmukła postać budzi podziw i zdziwienie
    .....

    ...
    Zdziwienie , jak udało się jej przetrwać.
    Służyła przez setki lat wiernym obrządku wschodniego, ale tych wiernych poproszono w 1947 roku aby zmienili miejsce zamieszkania i przeprowadzili się w okolice Elbląga
    Przez parę kolejnych lat pełniła rolę kościoła, ale porzucona została na pastwę losu i w kolejnych latach marniała i popadała w ruinę
    Wydawało się że odejdzie w niebyt, ale gdy komuna runęła zmienił się stosunek do takich zabytków
    W latach 90-tych ubiegłego wieku została całkowicie rozebrana i trafiła do renowacji (domyślam się że za państwowe pieniądze)
    Renowacja trwała blisko 10 tat , ale cerkiew wróciła na swoje miejsce i została przekazana pod opiekę kościołowi prawosławnemu
    Niestety, nie pełni roli sakralnej , bo wierni z okolic Elbląga mają dość daleko, więc sporadycznie odbywają się tu nabożeństwa
    Przed cerkwią stoi kamienny krzyż z wymowną inskrypcją w wolnym tłumaczeniu
    " Pamięci wszystkich zmarłych niezależnie od wyznania. Pokój ich duszy"
    Napis jest wykonany cyrylicą i łaciną
    ...

    ...
    p.s. jestem gorącym zwolennikiem ratowania takich zabytków przeszłości tylko szkoda że nie udaje się im nadać nowego życia w obecnych realich
    jeśli nie sakralnego , to może innego ...?
    Ciekaw jestem Waszego zdania.

    p.s.II pod cerkiew przyjeżdżają samochody miłośników sztuki cerkiewnej ,
    a tu zero informacji, żadnej tablicy , ani informacji co jest w środku i czy jest możliwość zobaczyć wnętrze
    Ostatnio edytowane przez don Enrico ; 15-09-2024 o 20:40 Powód: uzupełnienie

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr Niedziela
    Na forum od
    06.2016
    Rodem z
    Jura/Warszawa
    Postów
    191

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    Widziałem tę cerkiew na początku lat 90 ubiegłego wieku i była w stanie opłakanym. Ale super że została odnowiona. Szkoda, że nie pełni funkcji sakralnych,tylko, że nie ma dla kogo. Z Korczminem wiąże się jednak trudna historia, której fragment znam osobiście. W tej miejscowości żyli katolicy i prawosławni. Ale przyszedł taki dzień, że katolików zapędzono do kościoła katolickiego, obłożono słomą i podpalono. Mam taką relację osobistą od nieżyjącego już od wielu lat mojego dawnego krewnego, który jako jeden z nielicznych przeżył to wydarzenie, a potem przez dziesiątki lat żył w tym miejscu z prawie równieśnikiem, który przynosił słomę i naftę do podpalenia kościoła. Podziwiam tego mojego krewnego, że wytrzymał tyle, aby dopiero przed śmiercią powiedzieć co tam się wydarzyło. Jego kolega już nie żył kiedy o tym mówił.

  6. #6
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,170

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Niedziela Zobacz posta
    Widziałem tę cerkiew na początku lat 90 ubiegłego wieku i była w stanie opłakanym. Ale super że została odnowiona. Szkoda, że nie pełni funkcji sakralnych,tylko, że nie ma dla kogo. Z Korczminem wiąże się jednak trudna historia, której fragment znam osobiście. W tej miejscowości żyli katolicy i prawosławni. Ale przyszedł taki dzień, że katolików zapędzono do kościoła katolickiego, obłożono słomą i podpalono. Mam taką relację osobistą od nieżyjącego już od wielu lat mojego dawnego krewnego, który jako jeden z nielicznych przeżył to wydarzenie, a potem przez dziesiątki lat żył w tym miejscu z prawie równieśnikiem, który przynosił słomę i naftę do podpalenia kościoła. Podziwiam tego mojego krewnego, że wytrzymał tyle, aby dopiero przed śmiercią powiedzieć co tam się wydarzyło. Jego kolega już nie żył kiedy o tym mówił.
    Niesamowite,
    Szkoda że nie ma lektury z historii tego rejonu
    ..... a może jest , tylko ja nie wiem ?

  7. #7
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,483

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Niedziela Zobacz posta
    [....] W tej miejscowości żyli katolicy i prawosławni. Ale przyszedł taki dzień, że katolików zapędzono do kościoła katolickiego, obłożono słomą i podpalono. [....]
    Czy to na pewno zdarzyło się w Korczminie? Mieszkańcy Korczmina (w liczbie ok. 800) nie byli wyznania prawosławnego, lecz grekokatolikami. Świątynią parafialną dla tutejszych rzymskich katolików (w liczbie ok. 40) był kościół w Żniatynie. Oprócz cerkwi istniała w Korczminie kaplica, ale miała wezwanie Uspienia M.B., co sugeruje przynależność do obrządku wschodniego. Nie spotkałem żadnych pisanych materiałów o kościele rz.-kat. w Korczminie.

  8. #8
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,170

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    No właśnie, czy obojętnie powinniśmy przejść obok faktów historycznych ( tych zamilknionych również)
    Tendencyjny ukraińskie aporyf podaje że we wsi
    Wg W. Kubijowicza w 1939 r. wieś liczyła 1177 mieszkańców, w tym 990 Ukraińców, 180 Polaków (w tym 60 kolonistów i 70 zlatynizowanych Rusinów) i 10 Żydów.
    inne źródła mówią :

    W do*linie potoku, przy granicy wsch. obszaru, leżą zabudowania wiejskie, na płd. od nich cegiel*nia i leśniczówka. Na płd.-zach. od zabudowań wiejskich leży folwark. Zresztą leży na pra*wym brz. Rzeczycy las (Nawrycze i Wielki las), a tylko wzdłuż płn. granicy pastwisko. Na lew. brz. Rzeczycy leżą orne pola i pastwi*ska. Własność większa(Felicyi Serwatowskiej) na roli or. mr. 459, łąk i ogr. mr. 114, pastw, mr. 4, l


    Ale wynika z tego że, była ludność polska
    Tu dochodzimy do tego co miejscowym sugerowano w latach 1944-1947
    Oryginale pisma znajdziecie w muzeum Kresów w Lubaczowie , a brzmiały tak : Polacy mieszkacie na ziemi ukraińskiej , wyprowdździe się albo zginiecie ( tłumaczenie luźne)
    ps. zapraszam do Muzeum Kresów w Lubaczowie

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Piotr Niedziela
    Na forum od
    06.2016
    Rodem z
    Jura/Warszawa
    Postów
    191

    Domyślnie Odp: Grochy na Grzędzie

    Nie wiem czy to była kaplica obrządku wschodniego, czy kościół w Żniatynie. Ja mam tylko relację starszego mieszkańca, a jego relacja dla mnie wtedy była porażająca. Nic więcej na ten temat nie wiem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 4 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 4 gości)

Podobne wątki

  1. Jaki będzie?
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-01-2010, 17:32
  2. Będzie się działo
    Przez Krzysztof Franczak w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-07-2008, 13:45
  3. Cicho wszędzie, głucho wszędzie...
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 10-05-2002, 15:44

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •