Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Połoniny

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    62

    Domyślnie Połoniny

    Z ciekawości zacząłem przeglądać zawartość tej strony. I wpadłem na taki zapis ??



    połoniny bieszczadzkie nie są wytworem naturalnym - na ich obszarze lasy zostały wykarczowane



    jestem studentem turystyki na drugim roku i prawdę mówiąc interesuję się zdeczka Biesami. Nie chce pisać od razu że to wyżej przedstawione stwierdzenie to bzdur. Chciałbym dowiedzieć się z Waszej strony czy te słowa są prawdziwe - moim zdaniem to totalna bzdura ale czekam na Wasze komentarze

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku nr 31 (1993 r.)
    Maciej Augustyn "Połoniny w Bieszczadach Zachodnich"

    "Od lat toczony był spór czy połoniny są zbiorowiskami naturalnymi, czy też powstały w wyniku gospodarczej działalności człowieka. W ostatnich latach przeważa pogląd, że porosłe trawami grzbiety górskie są dziełem natury, jedynie ich dolna granica została znacznie obniżona przez intensywny wypas i wypalanie lasów."

    Autor dodaje do tego fragmentu przypis:
    "M. Ralska - Jasiewiczowa, "Late-Glacial and Holocene Vegetation of the Bieszczady", Warszawa 1980, s.139. Autorka sądzi że naturalna granica lasu i połoniny przebiegała na wysokości ok. 1250 m, choć i ta mogła być sztucznie obniżona. Słusznośc tej tezy potwierdziłby fakt, że w przbliżeniu na tej właśnie wysokości przebiega dolna granica połoniny na Wielkiej Rawce. Można przypuszczać, że właśnie tu, ze względu na warunki terenowe, stopień zmian powstałych w wyniku gospodarki pasterskiej był najniższy."

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    62

    Domyślnie

    i wszystko jasne dzięki za informacje

  4. #4
    klopsikx
    Guest

    Domyślnie

    Granica lasu nie jest stala na pikuju rejon lasu podnosi do sie ponad 1300 mpm.

  5. #5
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie

    WItam!

    Zródeł jest wiele :) i podobnie jak w przypadku granic geograficznych każde mówi co innego.
    Ja podczas studiów na wydziale turystyki właśnie od dr Sachy dowiedziałem się o tym fakcie i szczerze powiem że moja reakcja była podobna do kolegi piszącego w pierwszym poście :)
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez admin
    WItam!

    Zródeł jest wiele :) i podobnie jak w przypadku granic geograficznych każde mówi co innego.
    Czy problem połonin jest na wagę istnienia świata?
    Kto o zdrowych zmysłach gnałby swoje stada ponad 1000 m, aby się nażarły ciulatej trawy?! Kiedy w dolinach jest jej w nadmiarze!!!
    Granice występowania szaty roślinej nie mają żadnych sztywnych reguł!!! Kto twierdzi inaczej jest podłym ignorantem, a nie naukowcem "pożal się boże". Zbyt wiele czynników decyduje o tym.
    Dla upierdliwych fachowców mam pytanie - gdzie w Polszcze kończy się granica występowania świerka? Hęę.

    Pozdrawiam

    P.s.
    Aha - na podstawie ostatnich obsrywacji (jakiejś 20 lat - granica występowania zadzewienia na połoninie Wetlińskiej obniża się!!!!)
    Ślepor

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Połoniny
    Przez Valdemarra w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-08-2008, 23:47
  2. Połoniny
    Przez miron00 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-06-2008, 11:25
  3. Połoniny '04 ?
    Przez robines w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-02-2005, 19:39
  4. na połoniny na niebieskie
    Przez Marigold w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-06-2003, 22:50
  5. Kiedy połoniny?
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-08-2002, 12:11

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •