Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Jak przejść Szlak Graniczny ?

  1. #1
    parell
    Guest

    Domyślnie Jak przejść Szlak Graniczny ?

    Witam !

    W tym roku po raz kolejny już wybieram się w Bieszczady i wytyczyłem sobie ambitną jak dla mnie trasę Szlaku Granicznego - niebieskiego od Ustrzyk Górnych do Komańczy.

    Moje pytanie dotyczy znalezienia najbardziej optymalnego sposobu pokonania tego szlaku - w miarę możliwości bez nocowania pod namiotem (gdyż o ile wiem trudno tam o legalne pola przy szlaku, a na dziko nie chę się narażać grasującym strażnikom granicznym) - lecz nie jest to warunek konieczny - posiadam lekki namiot i legalnie chętnie z niego skorzystam.
    Dziennie zamierzam maszerować 8-12 godzin z plecakiem, więc pokonywane ogległości nie będą zapewne rewalacyjne - zgodnie czasowo z podanymi w przewodnikach i na drogowskazach turystycznych.
    Po wstępnym zapoznaniu się z mapą i zaplanowaniu noclegów jedyną niewiadomą pozostaje dla mnie odcinek od schroniska "Pod Małą Rawką" (odbicie na północ szlakiem żółtym) do schroniska "Roztoki Górne" - jest on zdecydowanie zbyt długi jak na jeden dzień, a w przybliżeniu pośrodku niego znajduje się na mapie "wiata" (między Czołem a Rabią Skałą) - czy można w niej przenocować lub rozbić pod nią albo obok namiot ?!?

    Czy znalazłby się ktoś, kto pokonał już ten szlak i poradziłby mi jak najsensowniej go pokonać korzystając z własnych doświadczeń ?

    Czekam na rady życzliwych, zaprawionych w boju Bieszczadników :-)

    Pszemo vel maly_john

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie bardzo fajna sprawa

    witaj. Moge Ci opowiedziec o szlaku, ale znam go tylko do Okrąglika bo stąd juz schodziłam czerwonym do Cisnej. Szlak z Ustrzyk wyprowadza na Wielką Rawkę, potem zaliczasz Krzemieniec, gdzie schodza sie trzy granice. Na krótkim odcinku granicznym z Ukrainą spotyka sie ukrainskie straże graniczne i troche turystów, szlak jest mało uczęszczany. O widokach z Rawek nie bede wspominać, chyba wiesz czego można sie spodziewac. Od Krzemienca idziesz sobie wzdłuż granicy polsko-słowackiej. Prawie wcale nie spotykalismy tu Polaków, Słowaków troche. Szlak prowadzi lasami, widoków na pewnych odcinkach jakichs tam rewelacyjnych nie ma, ale idzie sie bardzo przyjemnie. Miedzy Hrubkami a Czerteżem mogiła żolnierza Gładysza. Ogólnie szlak słabo oznakowany, odniosłam wrażenie, ze cała ta strona jest troche po macoszemu traktowana i przez BPN i przez PTTK, zdarzaja sie nawet połamane tablice informacyjne(dysponuje taka fotką). Czasy podane na tablicach, tez nie bardzo odpowiadaja faktycznemu czasowi przejscia, przechodzi sie szybciej.
    Dochodzisz do Rabiej Skały i tu masz nagrode za całe godziny marszu lasem, widoki na Słowacka strone są naprawde imponujace. Cudnie !!! Na Rabiej Skale wiata, w której chyba można by przenocować. Szlak jest długi i trzeba miec raczej mocne nogi. Bron Boże z małymi dziecmi! Dalej moge opisac w innym poscie, jak Cie interesuje to napisz do mnie. martus212@interia.pl.
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie c.d

    Ja jeszcze raz. Chetnie podam ci na gg interesujace cie szczególy. nr 1105269. Zagadaj. podam ci czasy i inne interesujace sie sprawy, Albo napisz na maila.
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie

    Cześć!

    >>a w przybliżeniu pośrodku niego znajduje się na mapie "wiata" (między Czołem a Rabią Skałą) - czy można w niej przenocować lub rozbić pod nią albo obok namiot ?!? <<

    Stosując się do Regulaminu BdPN, nie możesz tam przenocować. Chociaż znane są przypadki noclegów w tej wiacie, mimo, że jest tam na ogół " syfiasto " i z wizyty SG też się należy liczyć./ i nie tylko !!/
    Masz wg mnie masz takie możliwości:
    - z Jasła zejść nieznakowaną scieżką do Strzebowisk i tam przenocować , i tą samą drogą wrócić na szlak.
    -z Rabiej Skały zejść "żółtym " przez Paportną i Jawornik do Wetliny - Stare Sioło , nocleg, i powrót na szlak.
    -j.w do Jawornika i dalej " zielonym " do " centrum " Wetliny. Wychodzi się w Wetlinie Za Kościołem, nocleg, i powrót na szlak.
    powodzonka
    pozdroowka
    marekm

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    W ciągu mniej niż 12 godzin jesteś w stanie zrobić trasę od Małej Rawki do Roztok Górnych i to z dużym plecakiem... Jednak jak już chcesz tak dzielić to najleprzym rozwiązaniem jest nocowanie na Rabiej Skale z tym że po zimie wiata będzie osyfiona (zgniłe siano itp.) Dlatego warto wziąść jakąś folie (bo te stare są już z deka użyte) i jak juz tam jesteście to zróbcie jakiś porządek. Nie pomylcie wiat bo jest jeszcze jedna wybudowana przez Słowaków niedawno po słowackiej stronie na przeł. Borsuk (jest ładna i przytulna). Nie możecie tam zamieszkać bo Słowacka straż graniczna was zgarnie, a patrole są podobno upierdliwe. Jeżeli chodzi o naszą stronę to jak rano przywita was patrol wytłumaczcie się że było późno gdy żeście przyszli i nie chcieliście ryzykować zgubienia się... Spiszą was, spytają się gdzie idziecie i was puszczą. Możecie też wcześniej poinformować straż graniczną przez radio w schronisku albo osobiście, że planujecie taki nocleg na granicy (ale chyba wam wybiją z głowy ten pomysł) Ważna sprawa: kilka lat temu zmienili przebieg niebieskiego szlaku... Będąc na Okrągliku idźcie cały czas granicą aż do przejścia granicznego i trzymajcie się niebieskich znaków... Niedawno miałem niemiły incydent z polską strażą graniczną. Przyczepili się że stałem na stronie słowackiej, która była dwa metry od szlaku niebieskiego. Trasę do Nowego Łupkowa możecie również podzielić zrobic sobie przystanek w Balnicy i pozwiedzać okolice np. podejście na Matragonę lub wieś Solinka. Tam możecie przenocować u takiej miłej rodziny. Możecie też tą całą trasę (do Łupkowa) zrobic od razu i przenocować w legendarnym już schronisku w Łupkowie "Koniec Świata" ( http://www.lupkow.pl/ ) i ztamtąd do Komańczy (niebieski-zielony)

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie

    Co do wiaty slowackiej to regulamin Narodowego Parku Poloniny zezwala na nocleg w wiacie ale tylko jeden.
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Co do wiaty slowackiej to regulamin Narodowego Parku Poloniny zezwala na nocleg w wiacie ale tylko jeden.
    To nie dotyczy przypadkiem tylko słowackich turystów?

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin
    To nie dotyczy przypadkiem tylko słowackich turystów?
    Byc moze ale np: ja bedac w zaszlym roku na Slowacji wchodzilem od slowackiej strony na pasmo graniczne wiec bylem turysta slowackim w pewnym sensie :) i chyba mialem prawo tam przenocowac ?
    Na turystycznych przejsciach granicznych nie wbijaja nic do paszportu ze sie przekracza granice slowacka, zreszta jezeli nie ma nawet pogranicznikow na przejsciu to sie przechodzi bez zadnych formalnosci byle w dozwolonych godzinach i z paszportem, wiec zawsze mozna powiedziec ze sie przebywa w danej chwili na slowacji chyba ze byles obserwowany wczesniej i widzieli ze jednak z polski tam wszedles.
    W sumie ciekawy temat:)
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  9. #9
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Na turystycznych przejsciach granicznych nie wbijaja nic do paszportu ze sie przekracza granice slowacka, zreszta jezeli nie ma nawet pogranicznikow na przejsciu to sie przechodzi bez zadnych formalnosci byle w dozwolonych godzinach i z paszportem, wiec zawsze mozna powiedziec ze sie przebywa w danej chwili na slowacji chyba ze byles obserwowany wczesniej i widzieli ze jednak z polski tam wszedles.

    Po 1 maja chyba wystarczy dowód, bo oni też będą w unii :)
    Długi

  10. #10
    parell
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez irek
    Co do wiaty slowackiej to regulamin Narodowego Parku Poloniny zezwala na nocleg w wiacie ale tylko jeden.
    wiata słowacka jest - podobno - w wersji lux, polska - jak to polska ;-)
    na mojej lekko znoszonej już mapie (1:75000) znajduję tylko tą po polskiej stronie - jak trafić do słowackiej ? czy polecicie mi jakieś sprawdzone dokładniejsze mapy ? (można je kupić w którejś z internetowych księgarń?)

    maly_john

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Szlak graniczny
    Przez Krzyniuuu123 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 09-04-2014, 13:03
  2. Kto chętny na szlak graniczny?
    Przez andr w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-05-2012, 14:11
  3. Szlak graniczny: Wielka Rawka - Riaba Skała
    Przez cointreau w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-09-2005, 12:08
  4. Szlak graniczny
    Przez boom w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-09-2004, 11:28
  5. szlak graniczny.
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-04-2002, 18:33

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •