Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Zatwarnica - Krywe - Terka

  1. #1
    smile2
    Guest

    Domyślnie Zatwarnica - Krywe - Terka

    Czy ktoś może mi udzielić informacji ile czasu należy liczyć na przejście odcinków Zatwarnica-Krywe
    Krywe-Terka
    z plecakami i oglądając wszystkie atrakcje napotkane po drodze?

    Kasia

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Zatwarnica - Krywe - Terka

    Cytat Zamieszczone przez smile2
    Czy ktoś może mi udzielić informacji ile czasu należy liczyć na przejście odcinków Zatwarnica-Krywe
    Krywe-Terka
    z plecakami i oglądając wszystkie atrakcje napotkane po drodze?
    Jeżeli chcesz iść drogą z Zatwarnicy:
    Zatwarnica - Hulskie: 45minut.
    Hulskie - Krywe: 1,5h-2h.
    Oglądając wszystkie atrakcje trzeba doliczyć minimum 1h na dojście do ruin młyna przy ujściu Hulskiego (potok) do Sanu i powrót na szlak, szczegóły:
    www.twojebieszczady.pl/krywe.php
    Krywe - Terka - na nogach nie szedłem. Mozna to obliczyć. Bierzesz do ręki mape, linijke i kalkulator. Mierzysz skrupulatnie odległość (zalezy którędy chcesz z Krywego isc do Terki). Zakładasz że piechur z plecakiem po równym terenie porusza sie 4km/h. W górach zakladasz że 1km dystansu = 1km na równym. Dlatego tez dokladasz kolejny 1km za każde 100m wzniesienia, przykład:
    Jeżeli trasa ma 10km, a róznica wysokości to 500m, to te 500m dodajesz jako dodatkowe 5km, co daje w sumie 15km. Proste, chociaz namącilem troche :) Do końcowego wyniku dodaj 15-20% na błędy mapy lub w mierzeniu i ostatecznie granica błędu powinna być niewielka.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    smile2
    Guest

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za info.

    Kasia :D

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,506

    Domyślnie Re: Zatwarnica - Krywe - Terka

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    (...)
    Hulskie - Krywe: 1,5h-2h.(...)
    Piotrze ! Jakie półtorej godziny ???
    W Hulskiem (przy zagrodzie samotnika) przełazisz strumyk po kamieniach, wdrapujesz się na Ryli, stamtąd schodzisz do Krywego (do chaty Tosi M.). Wszystko w niecałą godzinę, a młodzieży to i pół godziny na to wystarczy.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Zatwarnica - Krywe - Terka

    Cytat Zamieszczone przez Stały Bywalec
    Piotrze ! Jakie półtorej godziny ???
    W Hulskiem (przy zagrodzie samotnika) przełazisz strumyk po kamieniach, wdrapujesz się na Ryli, stamtąd schodzisz do Krywego (do chaty Tosi M.). Wszystko w niecałą godzinę, a młodzieży to i pół godziny na to wystarczy.
    Przykro mi SB,ale będę konsekwentny: tyle idzie się z plecakiem, spokojnym tempem oglądając okolice. Dlaczego uparcie polecacie ludziom łażenie na skróty, tam gdzie jest wyznakowana ścieżka? A może ktoś chce przejść właśnie ścieżkę/szlak, a nie strumyk po kamieniach? Jest taka mozliwość, hę? Mnie się widzi że jest. Na skróty oczywiście że szybciej.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,359

    Domyślnie

    Od Tosi z Krywego na Tworylne, jeżeli nie zbłądzi się przy Tworylczyku to ok 3 godzin. Dalej będzie pewnie następne 3 lub 4 bo trochę nogi już bolą. Ja przeszedłem San w Tworylnem i drogą do Studennego; jest bliżej i też widokowo, zeszło do Terki 2,5 godziny. Oczywiście odcinek z Tworylnego.
    Szedłem z plecakiem, ale trochę się śpieszyłem na autobus.
    W Hulskiem (przy zagrodzie samotnika) przełazisz strumyk po kamieniach, wdrapujesz się na Ryli, stamtąd schodzisz do Krywego (do chaty Tosi M.). Wszystko w niecałą godzinę
    Ładniejsza jest stara droga łemkowska wzdłuż Sanu z Sękowca. Przechodząc przy zagrodzie depczesz teren prywatny, a ostatnio to był problem. "Samotnik" czasem chce być naprawdę sam. Przechodząc Hulski przy ujściu unikniesz problemu, być może władujesz się w potężne krzaczory i podrapany wyleziesz na Ryli. Stracisz na to 4 godziny i ominiesz ruiny w Hulskiem, gospodarza, ale na pewno dojdziesz do Krywego pożądnie zmęczony. Z Zatwarnicy, asfaltem...
    ale też jest ładnie. Na jeden raz cała trasa z oglądaniem i przyjemnościami to trochę za dużo. Zejdzie Ci przy ruinach w Hulskiem, Krywem, Tworylnem, zatrzyma Smerek z Rylego i ani się obejrzysz jak noc cię zastanie gdzieś tam. Pola legalnego po drodze nie ma. Jedynie można zanocować u Tosi. Jest schron leśny w dolinie Tworylczyka, ale jak nie wiesz gdzie, to nie znajdziesz.
    Weź namiot, żarcia na dwa dni i unikaj leśników.
    Długi

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie

    Dlaczego uparcie polecacie ludziom łażenie na skróty, tam gdzie jest wyznakowana ścieżka?
    tyle że w tym momencie Piotrze najrozsądniejszym rozwiązaniem jest: zwiedzenie tej całej ścieżki dydaktycznej w Hulskim (bez pospiechu pochodzić sobie po ruinach cerkwi tonącej w barwinku, podejść do bacówki może już oscypki bedą) a następnie przekroczyć ten potoczek (nie wracając się do drogi głównej) i podchodzić łysym grzbietem góry Ryli... Z tym że jak kiedys szedłem "normalnie" jak PTTK przykazał to widziałem wigwam tego niemca (juz nie pamiętam jak się nazywał) - to tez może byc niezła atrakcja na szlaku.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcin
    tyle że w tym momencie Piotrze najrozsądniejszym rozwiązaniem jest: zwiedzenie tej całej ścieżki dydaktycznej w Hulskim (bez pospiechu pochodzić sobie po ruinach cerkwi tonącej w barwinku, podejść do bacówki może już oscypki bedą) a następnie przekroczyć ten potoczek (nie wracając się do drogi głównej) i podchodzić łysym grzbietem góry Ryli... Z tym że jak kiedys szedłem "normalnie" jak PTTK przykazał to widziałem wigwam tego niemca (juz nie pamiętam jak się nazywał) - to tez może byc niezła atrakcja na szlaku.
    No i słusznie. Dlatego moze najlepszym wyjściem byłoby podawanie innych wariantów, jeśli takie są. Kłóci się to co prawda z tym całym "bełkotem" o stonce, ale nie mnie osądzać.
    Osobiście powiem, że ta ścieżka na odcinku od Zatwarnicy poprowadzona jest po prostu do d.. Mogli to puścić z Sekowca wzdłuż Sanu, aż do ujścia Hulskiego, potem 30 minut i ruiny cerkwi w Hulskiem, a nastepnie "prosto" w góre w kierunku Rylego,zamiast drogą dookoła. Teraz idąc "jak ten tam przykazał" trzeba w Hulskim zbaczać na zieloną ściezke aż do ruiu młyna i potem sie wracać. Dlatego nie dziwie sie że ta ściezka ma niezbyt wielu zwolenników. ktoś słabo pomyslał, a moze chciał żeby szła drogą, a moze żeby była najdłuższa, bo w to że chodziło o to aby zobaczyć uroki Zatwarnicy to nie uwierzę. Przecież z Dwernika-Kamienia ściezka wypada koło mostu na Sanie,stąd tak jak SB nieraz polecał można ją było puścić do Hulskiego wzdłuż Sanu, a potem niech juz będzie że bez zmian. Byloby znacznie praktyczniej.

    P.S - temat Ankieta - Solo, został usunięty zgodnie z życzeniem zakladającego.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #9
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,506

    Domyślnie Re: Zatwarnica - Krywe - Terka

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    Przykro mi SB,ale będę konsekwentny: tyle idzie się z plecakiem, spokojnym tempem oglądając okolice. Dlaczego uparcie polecacie ludziom łażenie na skróty, tam gdzie jest wyznakowana ścieżka? A może ktoś chce przejść właśnie ścieżkę/szlak, a nie strumyk po kamieniach? Jest taka mozliwość, hę? Mnie się widzi że jest. Na skróty oczywiście że szybciej.
    Mine nie chodziło o skrócenie tej drogi dla wygody. To bardzo fajna, ciekawa ścieżka. Można też wtedy ominąć chatę samotnika w Hulskiem (aby nie naruszyć jego prywatności).
    Z Sękowca idziemy nad Sanem starą drogą. Potem ta droga ostro skręca w lewo, prowadzi dalej nad potokiem Hulskim, z czasem robi się coraz węższa, zamienia się w ścieżkę. Jest na tym odcinku oznakowana. W pewnym momencie trzeba przejść potok Hulski, aby ominąć zagrodę. Widzimy ją z drugiej strony, w niczym nie przeszkadzamy. Po pewnym czasie znaki każą nam znów przejść na drugą stronę potoku (ku ruinom cerkwi w Hulskiem), ale to ignorujemy. Możemy dalej iść ścieżką (zaznaczoną na mapie !) obchodząc Ryli, ale możemy też pójść na ten szczyt na przełaj. W pierwszym wariancie wychodzimy dokładnie na "drogowskaz" turystyczny kierijący ku ruinom cerkwi w Krywem. Zejście do ruin cerkwi, a potem do domu Tosi M. nie trwa długo. I jest to, moim zdaniem, ciekawsze niż wędrowanie górą, okrężną drogą z Zatwarnicy. Jedyny minus - nie odwiedza się ruin cerkwi w Hulskiem.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Zatwarnica - Krywe - Terka

    Cytat Zamieszczone przez Stały Bywalec
    Mine nie chodziło o skrócenie tej drogi dla wygody. To bardzo fajna, ciekawa ścieżka. Można też wtedy ominąć chatę samotnika w Hulskiem (aby nie naruszyć jego prywatności).
    Z Sękowca idziemy nad Sanem starą drogą. Potem ta droga ostro skręca w lewo, prowadzi dalej nad potokiem Hulskim, z czasem robi się coraz węższa, zamienia się w ścieżkę. Jest na tym odcinku oznakowana. W pewnym momencie trzeba przejść potok Hulski, aby ominąć zagrodę. Widzimy ją z drugiej strony, w niczym nie przeszkadzamy. Po pewnym czasie znaki każą nam znów przejść na drugą stronę potoku (ku ruinom cerkwi w Hulskiem), ale to ignorujemy.
    To prawda. Przy czym problem robi się wtedy, jeśli chcemy, tak jak było w pytaniu zaliczyć wszystkie atrakcje. Wtedy jak pójdziesz tak jak napisaleś, to omijasz nie tylko ruiny cerkwi w Hulskim, ale tez ruiny młyna. Droga z Sekowca wypada przy potoku czyli dochodzi do ściezki zielonej. W lewo jest chata samotnika, a prawo ujście do Sanu i ruiny młuna przy nim. Chcąc nie chcąc trzeba by najpierw iśc w prawo do młyna, a potem wrócić sie tak jak napisałeś, obejść zabudowania samotnika i albo iść przy ruiunach cerkwi do drogi, albo tak jak napisaleś. Czy ruiny młyna to jest atrakcja to ja nie wiem - zostawiam ocene tym ktorzy byli. Ostatnio byłem tam w lipcu i młyna długo szukałem. Dopiero po wykarczowaniu 2m pokrzyw i innych badyli udało sie go "odkopać".
    Byc może w tym rejonie błąd polega na wyznakowaniu aż 3 ścieżek: czerwonej z Zatwarnicy, zielonej od cerkwi Hulskie do młyna Hulskie i niebieskiej od ruin Krywe na Ryli i z powrotem do drogi. Można to było znacznie uprościć, tym bardziej że samo wyznakowanie to nie wszystko. Utrzymanie w okresie letnim tych ścieżek po prostu przerosło osoby ktore powinny sie tym zajmować. Ruiny Hulskie - zarośnięte w cholere razem z cmentarzem, młyn zarosnięty w diabły, odcinek wzdłuż potoku Hulski zarosnięty, odcinek niebieski od ruin cerkwi Krywe zarosnięty na 2m i miejscami źle oznakowany. Dydaktyczność ściezki historyczno-przyrodniczej powinna na czymś polegać, imho m.in. na tym aby turystom pokazać atrakcje. Nic by się nie stało, gdyby ktoś obkosił dwa razy w ciągu lata ruiny i cmentarze. Koniec wybrzydzania malkontenta :)
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Terka-Tworylne-Krywe-Zatwarnica
    Przez stasiuvino w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 63
    Ostatni post / autor: 28-08-2011, 18:25
  2. Terka - noclegi
    Przez sarmata w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 02-08-2010, 19:32
  3. Droga Dołżyca - Terka
    Przez Rochu w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 99
    Ostatni post / autor: 28-01-2010, 18:38
  4. Zatwarnica!
    Przez 75lowczy w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 09-04-2007, 02:40
  5. Ustrzyki Górne -> Zatwarnica
    Przez michu73 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-08-2005, 07:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •