Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Sensacyjna zagadka literacka

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Sensacyjna zagadka literacka

    Kto jest autorką, i jaki jest tytuł książki, z której pochodzą poniższe cytaty.
    Książka wydana została w tym roku (po raz pierwszy) i od razu stała się dla określonego kręgu czytelników (w tym mnie) hitem wydawniczym, nie tylko w skali sezonu.
    Jeszcze dla ułatwienia: autorka jest redaktorem cudzego tekstu, a nie autorem sensu stricte.

    "I znowu nie widzieliśmy się kilka miesięcy, bo Halinka wyjechała w Bieszczady. Po powrocie zadzwoniła do mnie. Opowiadała trochę o pracy, a także o tym, jak Amor znosił życie w traperskich warunkach. Był bardzo dzielny i czuł się w obowiązku strzec swojej pani. Kiedy w nocy wyły wilki, kładł się przy drzwiach i groźnie warczał, a przecież wystarczyło, żeby wilk tylko kłapnął zębami ...
    - Tam jest naprawdę przepięknie, dziko i pięknie, mogłabym tam mieszkać i hodować barany. A ty ? Nie przyłączyłbyś się do mnie ?
    - Przecież wiesz, że ja jestem żeglarz - odrzekłem żartem. - Muszę mieć stopę wody pod kilem."
    (...)
    "Zginął w osiem i pół miesiąca później po swoim bracie. (...) To się odbyło w biały dzień, w obecności kilkunastu świadków. Waldek skończył wykład i szedł na parking. I na ten uczelniany parking z dużą prędkością wjechał samochód marki Dodge, taki typ półciężarówki z dużym zderzakiem z przodu. Uderzył Waldka w plecy. Mój syn upadł, kierowca się wycofał i jeszcze raz przejechał po nim, potem zawrócił, bezwładnie leżące ciało mojego syna znowu znalazło się pod kołami. Auto, niezatrzymywane przez nikogo, oddaliło się szybko."
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie

    No to w ramach podpowiedzi kolejny cytat, po przeczytaniu którego na pewno domyślicie się nazwiska bohatera książki. Ale nie o to chodzi w pytaniu.
    Przypominam, że zagadka dotyczy nazwiska autorki i tytułu książki.

    "Wracając do Siwickiego [gen. broni Floriana Siwickiego - przyp. SB], miałem napisać dla niego wystąpienie zawierające plan wprowadzenia stanu wojennego. Jak zwykle pracowałem w nocy, sam jeden na piętrze. (...)
    Kiedy generał udzielał mi wskazówek, jak mam to jego przemówienie napisać, zwróciłem mu uwagę:
    - Obywatelu generale, trzeba poruszyć kwestię broni. Kto i kiedy będzie do tego upoważniony.
    - To nie moja sprawa - odrzekł ze zniecierpliwieniem.
    Pomimo to wtrąciłem takie zdanie, generał je zauważył, wściekł się i kazał je wykreślić z ostatecznej wersji. Ale ta poprzednia jeszcze w nocy powędrowała do Waszyngtonu]. [podkreśl. moje - SB]
    Chyba po dwóch dniach, w czasie posiedzenia w sztabie, generał Kiszczak oznajmił, że ze źródeł rzymskich wiadomo, iż plan wprowadzenia stanu wojennego przedostał się na Zachód. Od razu wiedziałem, że to z Waszyngtonu kopia mojego dokumentu powędrowała do Watykanu. A tam przecież roiło się od szpicli."

    Cóż tu jeszcze podpowiedzieć ? Na razie tylko to, że autorką ksiązki jest znana polska pisarka.
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Nie mam stuprocentowej pewności, bo nie kojarzę, czy te cytaty na pewno z tej książki... Książkę czytałem, ale nie mam jej w tej chwili pod ręką. Trudno - mylić się to też ludzka rzecz...
    Maria Nurowska - "Mój przyjaciel zdrajca"

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie

    Oczywiście, że tak.
    Kriss40 odgadł prawidłowo.
    A bohater książki został w ubiegłym tygodniu pochowany na Powązkach w Warszawie.

    Natomiast Halinka, jego sympatia lubiąca Bieszczady (zob. 1-szy cytat), zmarła w nie wyjaśnionych okolicznościach (jeszcze przed "wyjazdem" pułkownika z Polski). W książce jest jego mgliste przypuszczenie, że to "robota" jakiegoś wywiadu.

    A tak w ogóle to plecam tę książeczkę na urlop (lato ma być deszczowe !). Tyle żeśmy się już nasłuchali i naczytali na ten temat, to może wreszcie warto oddać głos samemu bohaterowi tych wydarzeń ? I dowiedzieć się, jak on sam to wszystko relacjonuje.

    Książka liczy sobie 230 stron, kosztuje 25 zł. Wydawnictwo:
    www.jsantorski.pl
    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2004
    Postów
    654

    Domyślnie

    Jastrzębiu!
    Zawsze do usług. Oczywiście w miarę skromnych możliwości....
    Przyznam się, że nie pomogła mi podpowiedź, tylko fakt, że w końcu przeczytałem wszystkie cytaty z Twojego pierwszego postu... Wcześniej skupiłem się na wątku bieszczadzkim (pierwsze cytaty). Dopiero jak doczytałem do końca, wszystko stało sie prostsze... :D
    Pozdrawiam
    Kriss40

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Zagadka ....
    Przez kobieta_bieszczadzka w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 04-02-2005, 20:39
  2. Kolejna zagadka literacka
    Przez Stały Bywalec w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 23-06-2004, 10:58
  3. Zagadka literacka
    Przez Stały Bywalec w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-06-2004, 16:55
  4. Zagadka literacka
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-12-2003, 23:32
  5. To teraz, dla odmiany, zagadka literacka
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-10-2002, 15:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •