Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Wątek: GPS

  1. #1
    Bart
    Guest

    Domyślnie GPS

    Witam wszystkich na forum, to mój pierwszy raz więc w pewien sposób tracę dziewictwo a przy tym jak wiadomo emocji nie lada, ale ja nie o tym; mam pytanie do Piotra: zaintrygował mnie Twój wpis przy temacie "Wilki" dotyczący współrzędnych GPS. Jako że myślę o tym iż fajnie byłoby się poruszać z takim urządzeniem proszę o radę gdzie takowe można znaleźć za rozsądną cenę, bo wbrew pozorom nie jest łatwo trafić na jakieś szczegółowe info. No i oczywiście jakieś wskazówki odnośnie eksploatacji i użytkowania mile widziane.
    Pozdrawiam

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: GPS

    Cytat Zamieszczone przez Bart
    Jako że myślę o tym iż fajnie byłoby się poruszać z takim urządzeniem
    Generalnie to ja też myslę, że fajnie byłoby (chyba) poruszać sie z takim urzadzeniem,ale z drugiej strony to w B. mam gps w glowie, a w inne góry ostatnio nie jezdzę
    A tak powaznie: nie korzystam z takiego ustrojstwa, stąd moja wiedza na ten temat jest czysto "internetowa", ale taką zapewne sam bez trudu znajdziesz :) W sumie rzecz ciekawa, może sie kiedyś trzeba będzie przekonać, bo w niektorych przypadkach gps by sie na pewno przydał. Chyba że do tego czasu wymyslą coś lepszego, np. teleporter w dowolne miejsce na mapie
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Wyżyna....Lubelska
    Postów
    207

    Domyślnie

    Wpisz w wyszukiwarce GPS i pokaże Ci sie z 1000 stron, wybierz te które odnoszą się do sklepów z takim sprzetem. Najtańszy sprzęt to około 700-800. W USA - 200-300PLN (po przeliczeniu) ale trzeba miec kogos za oceanem zeby przysłał...
    Jeszcze jedno: najtańsze odbiorniki nie są za rewelacyjne, wejdziesz w głębszy las i już się nie znajdziesz (gęsta korona drzew skutecznie tłumi sygnał z satelitów). Najlepsze rozwiązanie: mapa, kompas, ktos kto zna teren, GPS jako dodatek...Znam ludzi którzy szli po Roztoczu na GPS , zastała ich noc, nie mogli trafić do chaty więc rozbili obóz w terenie. Rano okazało się że są 300m od chaty...gdyby szli szlakami na mape to by przed wieczorem doszli...
    Osobna sprawa to mapy wgrywane do GPS - na razie nie znam firmy która oferowała by dobre mapy topograficzne pokrywające całą Polske...W Instytucie u nas każdy z nas opracowuje sobie sam mape terenu na który ma jechać, ale do tego trzeba oprogramowania i dortych (aktualnych, co najwyżej 1:50000) map topograficznych. Technologia GPS w naszym kraju dopierow wpowijakach ale w miare szybko idzie do przodu.
    pozdr
    PYTON

  4. #4
    Bart
    Guest

    Domyślnie

    Też tak sądzę :) GPS na pewno przydaje się poza szlakiem
    Oczywiście nie namawiam do schodzenia ze szlaku w BPN. W każdym razie chodziło mi o to by be problemu móc wracać w różne cudowne miejsca odkrywane poza głównymi szlakami. Teleportacja tu nie wchodzi w grę - największa przyjemność to przedzieranie się przez różne "krzaczory" :D

  5. #5
    Bart
    Guest

    Domyślnie

    do Pytona: dzięki za ciekawe info, różnica cen rzeczywiście w takim razie jest sakramencka, niestety nie mam znajomych w Stanach
    Pozdrowienia dla całej Wyżyny Lubelskiej, I love Zamość a Roztocze jeszcze przeze mnie nieodkryte - wszystko przede mną :D
    Pozdrowienia

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    Map z siatką GPS jest coraz więcej. Jezeli ktos błądzi z GPS-em to znaczy, że nie umie korzystac z tego sprzetu. Moze najtanszy faktycznie nie działa w Biesach, nie wiem, ale wydaje mi się, ze chyba Puszcza Amazońska mogłaby tłumic sygnały, a nie bieszczadzkie buki. A mówienie o przewadze kompasu nad GPS-em jest jak udowadnianie wyższości lampy naftowej nad oswietleniem elektrycznym. Mapa "Bieszczady Wysokie" z siatka GPS, zresztą wiele innych.
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Wizmo
    Na forum od
    05.2004
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    46

    Domyślnie

    Buki to może sygnału nie zatrzymają, ale jak się jest w jakiejś głębokiej dolinie to prawdopodobnie odbiornik straci kontakt z niektórymi satelitami, (szczególnie jeśli od strony północnej mamy jakąś dużą górę) a do wyznaczenia współrzędnych potrzebny jest sygnał conajmniej z czterech satelitów, o ile dobrze pamiętam.
    A pozatym zawsze istnieje prawdopodobieństwo że akurat w tym czasie jak my będziemy w górach na świecie zdarzy się jakiś kryzys polityczny, Amerykanie poczują się zagrożeni i wprowadzą kod zakłócający do sygnału nadawanego z ich satelitów no i wtedy "gadżet" zwany GPSem staje się bezużyteczny.....
    :)

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Wyżyna....Lubelska
    Postów
    207

    Domyślnie

    odp dla MARTYNY: faktem jest że ci którzy sie zgubili mieli jakiegoś prostego GPSa, wlezli w wąwóz gdzie dokładność wskazywał im 36m (tak zreszta mowili) a było to troche czasu temu i chyba wtedy funkcjonowała poprawka ktorą nalezalo wprowadzic do pokazywanych wyników.
    Co do buków i zatrzymywania przez nie fal radiowych: na własnej skórze doświadczyłem: prowadzilismy pomiary w zakolach Bugu -na odkrytym terenie wszystko było spoko, e-trex Summit działał bez zarzutu, jak wleźlismy w dzikie gęste krzuny do jednego z burzysk-koniec frajdy - tracking satelites...i po zawodach.
    Co do map - chodziło mi o mapy w wersji elektronicznej a nie na papierze, te z siatkami GPS są w porządku i nie mam większych zastrzezeń (byle by odwzorowanie w GPSie było ustawione takie wg ktorego jest zrobiona mapa...) ale trzeba sobie obliczać współrzędne punktów i wgrywać do odbiornika, albo zaznaczać w terenie do pamięci odbiornika.
    pozdro
    PYTON
    PS. Zapraszam na Roztocze: też ciekawie, dziko i czysto...nie to co biesy ale dla odmiany...

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Zosia samosia
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    z łąk i pól
    Postów
    339

    Domyślnie

    Wizmo- tralala la la, tere fere bum.
    Pyton - pozdrowienia, dzieki za zaproszenie, bardzo lubie tamte strony, są tez cudne. GPS w Biesach działa, sprawdzone.
    A jednak.... zawsze Bieszczady... I Sanok, najpiękniejsze miasteczko świata :-))))


    www.odkryjbieszczady.pl

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Wizmo
    Na forum od
    05.2004
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    46

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martyna
    Wizmo- tralala la la, tere fere bum.
    Czy to po przetłumaczeniu na polski znaczy: "tak, umówię się z tobą na randkę." ?


Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. GPS-jaki???
    Przez Krysia w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 04-06-2014, 07:21
  2. Pełta, GPS, rower i kolana
    Przez Pełta w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 07-04-2012, 11:35
  3. GPS w telefonie komórkowym
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-09-2010, 16:14
  4. Nawigacja GPS a Bieszczady
    Przez bogdan_che w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-08-2008, 12:42
  5. Odbiorniki GPS
    Przez WojtekR w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-01-2007, 21:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •