Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Oznakowanie szlaków.

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Duch_
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    193

    Domyślnie Oznakowanie szlaków.

    Wczoraj wruciłem z wyprawy w Bieszczady. Trasa z Przełęczy Wyżniańskiej przez Rawki, Rabią Skałę do Wetliny.Z granicznego trzeba skręcić na żółty na Jaworniki. Wejście na ten szlak jest zarośnięte i prawie nie oznakowane. Wystarczyło, żeby dwie turystki siedziały na kamieniu (na którym jest namalowany znak) i dostaliśmy 1 h w plecy, a goniła nas burza. Poszliśmy na Dziurkowiec i z powrotem. Możę ktoś mi odpowie kto za to jest odpowiedzialny i o ile się nie myle bierze za to pieniądze.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie

    No fakt jest tylko tabliczka niebieskiego szlaku na dowod zdjecie z wrzesnia 2003 ale nigdy nie mozna polegac tylko na znakach sa mapy, deseczke zawsze moze ktos przed wami urwac sobie na pamiatke . Ja to bym odszukal te dwie turystki co siedzialy na szlakowce i im dokopal one napewno to specjalnie zrobily
    Z dziurkowca to juz mieliscie kawalek do Runiny na Slowacji a tam piwo taniutkie;
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Oznakowanie szlaków.

    Cytat Zamieszczone przez rob_m6
    Możę ktoś mi odpowie kto za to jest odpowiedzialny i o ile się nie myle bierze za to pieniądze.
    Myslę, że za to sa odpowiedzialne te dwie turystki
    Powaznie: za znakowanie szlaków odpowiedzialny jest zazwyczaj PTTK, w tym wypadku lokalny oddział czylki chyba PTTK Ustrzyki Dolne (chyba żeby Sanok).

    Wg "Instrukcji znakowania szlaków turystycznych PTTK":
    1. Znak szlaku ma za zadanie wskazać turyście właściwy kierunek wędrówki, potwierdzić słuszność wyboru drogi, upewnić o prawidłowej trasie wędrówki.
    2. Szlak musi być tak wyznakowany, aby umożliwiał wędrowanie w obu kierunkach.
    3. Znak nie powinien być umieszczany równolegle do osi ścieżki, drogi.
    4. Znaki powinny być umieszczane w widocznym miejscu, najlepiej na wysokości oczu wędrującego (1,7-2,0 m od ziemi) na kontrastowym tle.
    5. Znak początku (końca) jest pierwszym i ostatnim znakiem szlaku poza szlakami dojściowymi, spacerowymi i ścieżkami dydaktycznymi, Umieszcza się go bezpośrednio przed pierwszym i za ostatnim znakiem podstawowym.
    6. Na odcinkach szlaku bez skrzyżowań i rozwidleń znaki można umieszczać w odległości nie większej jak 200 m jeden od drugiego.
    7. Przejście szlaku przez skrzyżowania i rozwidlenia dróg powinno być tak oznakowane, aby znaki były widoczne dla obu kierunków wędrowania.
    8. Znak skrętu jest umieszczany przed miejscem zmiany kierunku szlaku.
    9. Strzałka jest umieszczana za miejscem zmiany kierunku szlaku.
    10. Znak skrętu i strzałki mogą być stosowane zamiennie w zależności od sytuacji i możliwości ich umieszczenia w terenie.
    11. Na wspólnym odcinku przebiegu dwóch i więcej szlaków znaki należy zblokować tak, aby paski koloru szlaku były oddzielone pojedynczymi paskami białymi. W znaku zblokowanym kolory umieszcza się od góry w następującej kolejności: czerwony, niebieski, zielony, żółty, czarny.
    12. Na wspólnym przebiegu szlaku pieszego i ścieżki spacerowej znak zblokowany składa się ze znaku ścieżki spacerowej i pod nim znaku szlaku .

    Konserwacja i odnowienia szlaków:
    l. Utrzymanie szlaków dzielimy na konserwację bieżącą i odnowienia, przy czym;
    konserwacja bieżąca obejmuje usunięcie powstałych na szlaku szkód i powinna być przeprowadzona co roku przed sezonem, a w przypadku wystąpienia dużych zniszczeń doraźnie;
    odnowienie szlaku obejmuje odtworzenie wszystkich znaków, weryfikację ich prawidłowego położenia, ewentualnie wykonanie zmian w przebiegu szlaku (przełożenie) zatwierdzonych uprzednio przez odpowiednią komisję ZG PTTK, a także ewentualną wymianę urządzeń informacyjnych.
    2. Planowane odnowienie szlaku odbywa się co trzy lata, a w przypadku dobrego stanu rzadziej.
    3. Odnowienie szlaku powinno być prowadzone w kierunku przeciwnym niż poprzednie odnowienie.
    4. Na wspólnym odcinku przebiegu kilku szlaków należy odnowić znaki wszystkich szlaków.
    5. Przy odnowieniu szlaku należy sprawdzić, czy zostały skasowane stare znaki np. na przełożonym odcinku szlaku.
    6. Konserwacja szlaków narciarskich wymaga dodatkowo:
    przed sezonem: uzupełnienie znakowania, podcięcie gałęzi ograniczających widoczność, oczyszczenie nawierzchni szlaku oraz urządzeń odwadniających, ustawienie tyczek, drogowskazów i znaków informacyjnych i ostrzegawczych.
    po sezonie: zdjęcie tyczek i zmagazynowanie ich do następnego sezonu, wynotowanie wszelkich usterek celem usunięcia ich przed następnym sezonem.

    Jeżeli uważasz że jest inaczej pisz do PTTK, i BdPN bo szlak przebiega przez ich teren.
    Znakowanie szlaków jest dotowane tylko częściowo (z tego co wiem) i jak to wszedzie ciągle brakuje kasy na ich odnawianie - lwia czesc dotacji idzie na znakowanie nowych szlaków, na stare juznie zostaje (szlaki to również ściezki dyd, hist,przyrodnicze,szlaki konne,rwerowe, narciarskie) itp.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar irek
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Dobrze posiedzieć przy Żubrze
    Postów
    772

    Domyślnie

    U nas nie wyglada to tak zle ale po drugiej stronie na slowacji (Bukovskie Vrchy) to juz trzeba byc detektywem by odlalesc ich znaki
    Iras 7214
    www.bieszczady.net.pl
    www.karpaty.travel.pl
    www.iras.net.travel.pl - Irasowe wojaże
    Wszystkie błędy ort. są zamierzone i chronione prawem autorskim. Wykorzystywanie ich bez zgody autora jest zabronione ;)

  5. #5
    ochropus
    Guest

    Domyślnie Re: Oznakowanie szlaków.

    ...

  6. #6
    Rambo John
    Guest

    Domyślnie

    A ja napiszę tak. Faktycznie bedąc w Bieszczadch nieraz kląłem na ich kiepskie oznakowanie. na brak jakichkolwiek oznakowań przez dwa, trzy kilometry, a póżniej nagle cztery na raz, każdy co trzecie drzewo. Ale...co tu dużo gadać, te chwile wspominam teraz jak najlepiej...

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Viki
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Opoczno
    Postów
    138

    Domyślnie

    Ktoś ma racje mówiąc, że za szlakowanie ktoś bierze pieniądzę. Sam jestem instruktorem szlakowania w Bieszczadach i mam tyllko jedno pytanie. Dlaczego turysći za darmo niszczą to wszystko nie zadając sobie pytania kto to robił ,jakim kosztem i za ile. Chetnę zabiorę do tej pracy każdego chetnego i dam dwa razy tyle ile ja biorę. Ciekaw jestem ilu się zgłosi. Spytajcie tych co renowali niebieski z Wołosatego na Tarnicę po drodze krzyżowej.
    Biesołazy wszystkich krajów! Łączcie się!
    Pozdrawiam. Viki
    http://www.odkryjbieszczady.pl/

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar T.B.
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    wiadomo - z Pyrlandii !
    Postów
    501

    Domyślnie

    O niemocy, to nie musisz mówić, bo tę widać gołym okiem.
    Niektórzy niszczą za darmo z tego samego powodu, z którego inni plują na korytarzach w pociągu, a jeszcze inni śmiecą na ulicach. Ale to nie oni decydują o wyglądzie wagonów, albo miast. O tym decydują ci, którzy myją, sprzatają, naprawiają itp. itd. (albo nie robią tego)

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar WueM
    Na forum od
    04.2004
    Rodem z
    Piotrków Trybunalski
    Postów
    102

    Domyślnie

    Nie ma co narzekać. Szedłem kiedyś po granicy szlakiem słowackim i tak to wygląda, że nasze szlaki w porównaniu ze słowackimi to autostrady.

    Pozdrawiam wszystkich, którzy mają ochotę łazić po górach.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie

    Coś jednak w tym jest, ze najwiecej osób ma problem z tym rozgałeziem szlaków na Jaworniku. Nie jeden raz spotkałam się z ludźmi, którzy poszli nie tak jak chcieli...
    Taki urok czy co

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czasy przejść szlaków
    Przez pgr w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 25-03-2013, 01:59
  2. O znakowaniu szlaków na Ukrainie w N.P.M.
    Przez Petefijalkowski w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-08-2012, 17:41
  3. Ranking szlaków
    Przez Pełta w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 17-04-2012, 13:58
  4. Aktualny stan szlaków
    Przez WojtekR w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 01-03-2012, 12:15
  5. Znakowanie szlaków w Gorganach
    Przez irek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 18-11-2008, 23:17

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •